Autor Wątek: Zwiększone środki na KSRG?  (Przeczytany 3019 razy)

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Zwiększone środki na KSRG?
« dnia: Luty 11, 2011, 13:27:34 »
Po wczorajszej naradzie w KP PSP wójt oznajmił mi, że planuje się zwiększenie kwoty dotacji na KSRG nawet do kwoty  bazowej 18.000 zł. Czy może ktoś to potwierdzić? Jeśli to prawda to sytuacja wynikać może np. z ogranizacji EURO 2012. Może ma ktoś jakieś dojście do decydetów i może potwierdzić te dane?

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2011, 13:34:41 »
Zamiast odpowiedzi jeszcze jedno pytanie w tym samym kontekście:
Czy może ktoś potwierdzić zamiar KG PSP (czy też ZG ZOSP) zwiększenia o 100 % liczby jednostek OSP w ksrg ? Padło takie info ze strony członka ZG ZOSP na jednym z zebrań.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2011, 15:24:35 »
@ ryflak - nie tak dawno w "Strażaku" było napisane, że do 2012 roku planuje się przyąć chyba około tysiąca nowych jednostek.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2011, 15:44:18 »
Też o tym słyszałem , że przyszło jakieś pismo w tej sprawie do mojej KP ale niestety nie znam szczegółów. Napewno coś przyszło , będe wiedział po niedzieli ale może już ktoś coś wie???? czekamy....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2011, 11:13:43 »
u mnie na walnym zebraniu w OSP był poseł, który należy do parlamentarnego zespołu strażaków. I przekazał informację że do KSRG w tym roku ma wstąpić 200 jednostek z całego kraju, oraz że dodatkowo mają zostać zwiększone środki na KSRG ale nie powiedział ani słowa o ile. Zaznaczył tylko że ma to być kasa na doposażenie jednostek aby wyrównać standardy w tych jednostkach.

Osobyście odebrałem to w taki sposób że kasę dostaną jednostki słabo wyposażone, a te lepiej po prostu dostaną ochłapy. Mam nadzieję że tak się nie stanie. Bo moja jednostka jest w KSRG od początku tj 1995 i w ciągu tych 15 lat stale doposażamy się w sprzęt (co roku kupujemy za kasę z KSRG jakiś droższy sprzęt - tj pompę, piłę, system alarmowy itd) ale znam jednostki które co roku dokupują po 10 węży i dwie prądownice, 10 zaślepek do hydrantu, 5 przełączników i 4 klucze do ssawnej. No i teraz się naraz okaże że Ci co nie gospodarzyli dostaną kasę na piły i pompy, a nas przyroda wyrucha

AHA - no i zwiększenia środków nie wiązałbym z EURO2012, a raczej ze zbliżającymi się na jesień wyborami do parlamentu
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2011, 12:00:33 »
Coś pesymistycznie podchodzicie do zagadnień
Nie można brać wszystkiego tak jak leci .To że jednostki należą do KSRG i mają zostać włączone do tych struktur to jest tak potrzeba .A kwestią poszczególnych zarządów jest zabieganie o środki na doposażenie .Pewnie że wszystkiego na raz się nie uzupełni i nie doposaży wszystkich jednostek ale małymi kroczkami do przodu biec. 
Pewnie ktoś zapisze że jak się nie ma układów albo coś tam coś  to  nie da rady doposażyć .Dla mnie takie układy nie powinne  istnieć.
Można i należy zabiegać ponieważ jeśli nie będziemy zabiegać to będzie znaczyło że mamy wszystkiego FUL a czy tak kiedyś będzie .....

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2011, 12:56:42 »
I przekazał informację że do KSRG w tym roku ma wstąpić 200 jednostek z całego kraju, oraz że dodatkowo mają zostać zwiększone środki na KSRG ale nie powiedział ani słowa o ile.

Wiadomo im więcej jednostek w KSRG tym lepiej tylko zastanówmy się, czy wszystkie te jednostki będą spełniały wymagania?;> Jeżeli tak to jak najbardziej rozszerzać nasze grono, ale jeżeli będzie to związane z obniżeniem wymagań to moim zdaniem bez sensu. Moim zdaniem jednostka należąca do KSRG powinna mieć możliwość samodzielnego prowadzenia większości akcji wypadki/pożary/powalone drzewa-a co z tego, że włączą jakąś jednostkę do KSRG jeżeli nie będzie posiadały hydrauliki ani sprzętu medycznego(co zdziała przy wypadku?)/AODO(co zdziała przy pożarach) itd.
A zwiększenie środków na KSRG i zwiększenie jednostek w systemie może się wiązać z tym, że dostaniemy po tyle samo co zawsze a dodatkowa kasa pójdzie na nowe jednostki.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2011, 13:31:56 »
I przekazał informację że do KSRG w tym roku ma wstąpić 200 jednostek z całego kraju, oraz że dodatkowo mają zostać zwiększone środki na KSRG ale nie powiedział ani słowa o ile.

Wiadomo im więcej jednostek w KSRG tym lepiej tylko zastanówmy się, czy wszystkie te jednostki będą spełniały wymagania?;> Jeżeli tak to jak najbardziej rozszerzać nasze grono, ale jeżeli będzie to związane z obniżeniem wymagań to moim zdaniem bez sensu. Moim zdaniem jednostka należąca do KSRG powinna mieć możliwość samodzielnego prowadzenia większości akcji wypadki/pożary/powalone drzewa-a co z tego, że włączą jakąś jednostkę do KSRG jeżeli nie będzie posiadały hydrauliki ani sprzętu medycznego(co zdziała przy wypadku?)/AODO(co zdziała przy pożarach) itd.
A zwiększenie środków na KSRG i zwiększenie jednostek w systemie może się wiązać z tym, że dostaniemy po tyle samo co zawsze a dodatkowa kasa pójdzie na nowe jednostki.

no ja właśnie mam obawy że naszą kasę podzieli się na te nowe jednostki po to by je doposażyć. I wtedy my dostaniemy jeszcze mniej, a nowe jednostki na dzień dobry dostaną wszystko. Bo tam gdzie będzie brakowac auta to je dokupią, tam gdzie trzeba będzie dokupić hydraulikę to też na to pójdzie kasa. A Ci co gospodarzyli finansami przez lata wyjdą teraz na idiotów i naiwniaków - zgodnie z zasadą trzeba było poczekać
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 12, 2011, 13:55:42 »
Jestem tego samego zdania co Daro, również boję się, że będzie to działać na tej zasadzie.
Sam fakt np., że nowo przyjęte do KSRG jednostki wyposażyć będzie trzeba w systemy alarmowania typu DSP-50 itp., maaasa kasy na to pójdzie..
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2011, 20:56:04 »
Nie pamięta Wół, jak cielęciem był.

Czy wszystkie obecne w KSRG jednostki w chwili przystąpienia spełniały warunki??
Czy były takie same warunki w 1995 roku, jak teraz??

Rozumiem Was, ale to odbieram tak:

My już jesteśmy, mają nam kase dawać, a innych mamy w du...., niech se sami kase skołują.

Pozdrawiam.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 12, 2011, 20:57:02 »
moim zdaniem zbytnio dramatyzujecie. przecież wiadomo, że do KSRG nie zostanie włączona jednostka ze starym Żukiem i PO-5, tylko trzeba spełniać rygorystyczne wymagania sprzętowe. moja jednostka, chociaż i tak ma więcej sprzętu niż jednostki systemowe z terenu powiatu nie zostanie dopuszczona bez spełnienia jeszcze kilku wymagań sprzętowych i nie ma zmiłuj.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 12, 2011, 21:00:25 »
I tutaj jest sedno sprawy:)
100% zgodności z Siedemsetter.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 12, 2011, 23:27:31 »
W palnie rozwoju systemu przeciw pożarowego na lata 2010-2020 w moim powiecie jest jeden z zapisów że będą dążyć do 2 OSP w KSRG na gminę. Aktualnie jest po jednej OSP w KSRG a jedna gmina nie ma wcale OSP w KSRG
więc będą chcieli podwoić OSP systemowe u mnie w powiecie

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Zwiększone środki na KSRG?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 13, 2011, 11:52:45 »
Wszystko ładnie pięknie tylko że zwiększenie ilości jednostek w KSRG nie zapobiegnie bolączką jakie w tej chwili dotykają większość Ochotników. Mianowicie chodzi mi o totalny brak systemowych rozwiązań zachęcających do działania na rzecz społeczeństwa. W zasadzie to Ochotnik niewiele z tego ma, a pracodawca zatrudniający Strażaka to już nawet guzik z pętelką a na pewno spory kłopot.

Co z tego że jednostka będzie w KSRG skoro jak była przed wstąpieniem do Systemu mało mobilna taka pozostanie bo po prostu ludzi drastycznie brak.

Kolejna sprawa to pilny zakup wielu nowych aut, Jelcze i Stary po prostu sypią się na potęgę.
I znów, co mi po tym że jednostkę wciągnie się do KSRG jak po roku intensywnego używania aut zepsują się totalnie i jednostka uziemiona. A nie oszukujmy się w wielu rejonach Polski zakup nowego auta i to tylko jednego to dla władz gminnych nie lada problem. A są gminy gdzie na gwałt potrzeba wymienić praktycznie cały park samochodowy a to co najmniej 3 lub więcej aut.
Niby KSRG ma ułatwiać zakup nowych aut ale to także w wielu rejonach kraju tylko kosmetyka i bardziej liczą się układy polityczne i to jak bogata jest gmina ...

To że jednostka dostanie te kilka tys. zł niestety szału nie zrobi. Ludzie z małej OSP na początku będą bardzo się cieszyć, bo w końcu to jak by nie było możliwość rozwoju. Jednak jak zacznie się jeździć do akcji np. co drugi dzień to ... cóż proza życia weźmie górę (a znam takie przypadki) i to że jest się w Systemie takie super fajne już nie będzie ...
Dla jednostek które wyjeżdżają do akcji ok 60-70 razy i więcej to kwota kilku tych tysięcy w zasadzie pokrywa tylko to co zużyli w ciągu roku, nie wspomnę o totalnym skomplikowaniu systemu rozliczania tych dotacji. Na zakup droższego sprzętu to po prostu nie wystarcza ...

Niestety nauczony przykrym doświadczeniem widzę to tak, że to znów są to  działania na dziś, na chwilę (czyt. Euro 2012) a nie działania zmierzające do powstania długoletniego planu rozwoju systemu bezpieczeństwa ...
Politycy tradycyjnie rzucają ogólnikowe hasło, bez podania szczegółów i no cóż jakoś to będzie, a jak nie wyjdzie to znów jakiś ochłap ludziom się da ...

Brakuje mi w tych hasłach szczegółów i długoletniego planu rozwoju systemu (konkretne informacje o czasie po jakim jednostka dostanie nowe auto, sprzęt itd.) a przede wszystkim informacji jak się zapewni to że będziemy mieli ratowników na każde zawołanie ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork