Autor Wątek: Winda w ZLII  (Przeczytany 7509 razy)

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Winda w ZLII
« dnia: Luty 02, 2011, 18:44:47 »
Czy w budynkach ZLII np hospicjum (budynek niski ) obowiązuje winda dla ekip ratowniczych. Z tego co wyczytałem to nie ma takiego obowiązku ale nie mogę zrozumieć jak ewakuować osoby na łóżkach klatkami schodowymi w trakcie pożaru?
Pomimo oddymiania klatki i wydzielenia p.poż. nie mogę sobie wyobrazić jak pielęgniarki ewakuują osoby które są już niekontaktowe ? Ze zwykłej windy nie skorzystają bo ta w czasie wykrycia pożaru zjedzie do piwnicy lub najbliższą kondygnację i zakończy pracę.

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2011, 09:22:31 »
W ZL II niskim nie jest wymagana taka winda, ale w przypadku, gdy strefa pożarowa przekracza 750m2 należy zapewnić możliwość ewakuacji do sąsiedniej strefy na tej samej kondygnacji.
W pozostałych obiektach... no cóż.
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2011, 10:33:44 »
Rozumiem że za inną strefę można uznać klatkę schodową wydzieloną p.poż i oddyminą?
Jeżeli tak to pojawia się inny problem bo wychodząc z wydzielonej klatki na parterze przebiega się na fragmencie (do wyjścia na zewnątrz) przez fragment strefy (korytarz i wiatrołap) z której uciekało się na piętrze.

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2011, 12:58:15 »
Rozumiem że za inną strefę można uznać klatkę schodową wydzieloną p.poż i oddyminą?
Jeżeli tak to pojawia się inny problem bo wychodząc z wydzielonej klatki na parterze przebiega się na fragmencie (do wyjścia na zewnątrz) przez fragment strefy (korytarz i wiatrołap) z której uciekało się na piętrze.
Można uznać klatkę schodową za inną strefę pożarową po spełnieniu określonych warunków.
Co do "innego problemu" musiałbyś doprecyzować, bo nie bardzo rozumiem co autor miał na myśli.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2011, 00:18:36 wysłana przez jaras »

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2011, 14:23:49 »
Rozumiem że za inną strefę można uznać klatkę schodową wydzieloną p.poż i oddyminą?

Absolutnie nie!

Przepis mówi tylko, że wyjście do klatki zamkniętej drzwiami ppoż min. EI 30 i "oddymianej" można uznać za równoważne wyjściu do odrębnej strefy pożarowej.

Ale taka klatka NIE JEST odrębna strefą pożarową!

Nawet zdrowy rozsądek podpowiada, że ustawodawca chciał ułatwić ewakuację, a więc nie chciał wcale ewakuacji prowadzić do klatki - ile łóżek z pacjentami zmiaści się na spoczniku?
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2011, 15:21:44 »
Rozumiem że za inną strefę można uznać klatkę schodową wydzieloną p.poż i oddyminą?

Absolutnie nie!

Przepis mówi tylko, że wyjście do klatki zamkniętej drzwiami ppoż min. EI 30 i "oddymianej" można uznać za równoważne wyjściu do odrębnej strefy pożarowej.

Ale taka klatka NIE JEST odrębna strefą pożarową!

Nawet zdrowy rozsądek podpowiada, że ustawodawca chciał ułatwić ewakuację, a więc nie chciał wcale ewakuacji prowadzić do klatki - ile łóżek z pacjentami zmiaści się na spoczniku?

Przestałem rozumieć.
A więc jeszcze raz:
Jeżeli wykonam klatki schodowe wydzielone ścianami REI 120 i drzwiami EI60 + oddymianie to czy mogę uznać to za prawidłową ewakuację z piętra ZLII zgodną z WT 227.1 pkt 5 ?
Faktycznie dziwi mnie to że ustawodawca nie nakazał w budynku ZLII ewakuacji pacjentów z pietra windą dla ekip ratowniczych.
Strefa mojego budynku przekroczy 750 m2 i będą dwie klatki schodowe w ramach zwiększenia długości dojścia (tzw dwa dojścia).

A może to faktycznie chodzi o to, że należy zaprojektować odrębną strefę na każdej kondygnacji która umożliwi swobodne i bezpieczne zorganizowanie ewakuacji pacjentów, przegrupowanie, zgrupowanie przed główną klatką schodową?. Osobiście nie wyobrażam sobie zatłoczonej klatki chorymi na łóżkach o czym wspomina "badacz"?.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2011, 15:35:19 wysłana przez pietrus »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2011, 15:48:29 »
spotkał ktoś z Was się z możliwością ewakuacji na materacach przy pomocy płacht? Kiedyś ktos próbował wprowadzic to na rynek właśnie pod kątem domów opieki, hospicjum itp.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 09, 2011, 00:33:30 »
spotkał ktoś z Was się z możliwością ewakuacji na materacach przy pomocy płacht? Kiedyś ktos próbował wprowadzic to na rynek właśnie pod kątem domów opieki, hospicjum itp.

Nie spotkałem się, płachty to były bodajże w latach 50-tych, a może w okresie międzywojennym.

Strefa mojego budynku przekroczy 750 m2 i będą dwie klatki schodowe w ramach zwiększenia długości dojścia (tzw dwa dojścia).

A może to faktycznie chodzi o to, że należy zaprojektować odrębną strefę na każdej kondygnacji która umożliwi swobodne i bezpieczne zorganizowanie ewakuacji pacjentów, przegrupowanie, zgrupowanie przed główną klatką schodową?

W Twoim budynku musisz dokonać podziału na strefy, bo ewakuacja do klatki, o której wspomniałeś to nie jest spełnienie wymagania. Na bank!
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 09, 2011, 02:07:13 »
spotkał ktoś z Was się z możliwością ewakuacji na materacach przy pomocy płacht? Kiedyś ktos próbował wprowadzic to na rynek właśnie pod kątem domów opieki, hospicjum itp.
Nie spotkałem się, płachty to były bodajże w latach 50-tych, a może w okresie międzywojennym.

Wiem o czym pisze lang - jakieś 5-6 lat temu próbowano wprowadzić do szpitali itp. płachty zakładane na materac z "uszami", za które można było ewakuować pacjenta wraz z materacem po schodach. Dosyć ciekawe rozwiązanie, bo na pewno skróciłoby czas ewentualnej ewakuacji, ale pewnie środowisko medyczne nie wyraziło zgody na takie rozwiązania. Ja przynajmniej nie spotkałem się z tego typu płachtą w realu (poza prezentacją). A szkoda.

Będąc ostatnio w Anglii widziałem dosyć ciekawe krzesło do ewakuacji (głównie osoby niepełnosprawne). Krzesła stanowią wyposażenie budynków i są zamieszczone na korytarzach (prawie tak jak gaśnica czy AED).
Podaję link do tego typu krzesła (tamto było podobne):
http://www.usatechguide.org/itemreview.php?itemid=783

Pozdrawiam
jaras

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 09, 2011, 23:12:05 »
Co do tej klatki nie do końca tak jest. Jeśli ją wydzielimy ścianami o klasie jaka jest wymagana dla ściany oddzielenia pożarowego dla danej kategorii i zamkniemy drzwiami zgodnie z 232 p.6 to mamy inną strefę pożarową i koniec i nie ma wtedy mowy o traktowaniu takiego wyjścia "jak do innej strefy pożarowej".

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 10, 2011, 15:07:11 »
Co do tej klatki nie do końca tak jest. Jeśli ją wydzielimy ścianami o klasie jaka jest wymagana dla ściany oddzielenia pożarowego dla danej kategorii i zamkniemy drzwiami zgodnie z 232 p.6 to mamy inną strefę pożarową i koniec i nie ma wtedy mowy o traktowaniu takiego wyjścia "jak do innej strefy pożarowej".

Faktycznie masz rację, że wtedy klatka będzie odrębną strefą pożarową sensu stricte.

Całe szczęście możemy (hurra :) ) jeszcze używać rozumu i zdrowego rozsądku, bo chociaż rzadko przepisy są dobrze napisane i nie zawsze autor napisał to co miał na myśli - to trzeba widzieć cel, jaki przyświecał ustawodawcy, a ten jest chyba oczywisty - prawda?

Tak więc Twoja klatka będąca strefą to za mało, żeby uznać, że zapewniono warunki ewakuacji do sąsiedniej strefy na tej samej kondygnacji - to tylko literalne wypełnienie przepisu, nie mające nic wspólnego z rzetelnym zapewnieniem bezpieczeństwa.
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 11, 2011, 21:01:26 »
Co do tej klatki nie do końca tak jest. Jeśli ją wydzielimy ścianami o klasie jaka jest wymagana dla ściany oddzielenia pożarowego dla danej kategorii i zamkniemy drzwiami zgodnie z 232 p.6 to mamy inną strefę pożarową i koniec i nie ma wtedy mowy o traktowaniu takiego wyjścia "jak do innej strefy pożarowej".

Jakos mam wrażenie że zaprzeczasz sam sobie. Twierdzisz, że klatkę można wydzielić jako inną strefę pożarową a na końcu zaprzeczasz, że nie ma mowy o traktowaniu takiego wyjścia "jak do innej strefy pożarowej"? To trochę nielogiczne !
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2011, 21:07:36 wysłana przez pietrus »

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 11, 2011, 21:02:07 »
Co do tej klatki nie do końca tak jest. Jeśli ją wydzielimy ścianami o klasie jaka jest wymagana dla ściany oddzielenia pożarowego dla danej kategorii i zamkniemy drzwiami zgodnie z 232 p.6 to mamy inną strefę pożarową i koniec i nie ma wtedy mowy o traktowaniu takiego wyjścia "jak do innej strefy pożarowej".

Jeżeli klatkę schodową wydzielimy zgodnie z 323 to mamy inną strefę pożarową i basta - i to nie podlega dyskusji. Gdzie jednak wchodzimy otwierając drzwi do takiej klatki schodowej? Moim zdaniem wchodzimy do innej strefy ! Chyba, że są jakieś inne powody że klatki nigdy nie możemy zaliczyć do innej strefy.

Zgodnie z 256 klatkę schodową obudowaną i wydzieloną drzwiami EI30 i oddymianą można tylko potraktować równorzędnie do wyjścia do innej strefy w sensie stricte ewakuacji. Logiczne jest, że takiej klatki nie można potraktować jako odrębnej strefy pożarowej bo jest tylko obudowana zgodnie z 216 jak dla stropów. Tym samym po wejściu do takiej klatki można przestać liczyć długość dojścia. Zastanawia mnie jednak fakt ze we wszystkich projektach takie klatki są oznaczane jako odrębne strefy


Reasumując :

Jeżeli klatką schodową prowadzimy ewakuację a nie chcemy żeby wliczała się do długości  dojścia to wystarczy zastosować 256.2 (obudować zgodnie z 216 + zamknąć EI30 + oddymić)

Jeżeli ewakuację prowadzimy klatką schodową w jednej strefie i nie przekraczamy długości dojścia to nie trzeba obudowywać, zamykać i oddymiać.

Jeżeli z jakiś przyczyn musimy potraktować klatkę schodową jako odrębną strefę to stosujemy 232. Interesują mnie jednak kiedy może zajść konieczność wydzielenia klatki jako odrębnej strefy.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2011, 22:17:57 wysłana przez pietrus »

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Winda w ZLII
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 12, 2011, 00:18:07 »
Jeżeli z jakiś przyczyn musimy potraktować klatkę schodową jako odrębną strefę to stosujemy 232. Interesują mnie jednak kiedy może zajść konieczność wydzielenia klatki jako odrębnej strefy.

Rozumuję podobnie jak Ty w swoim poprzednim poście.
A co do konieczności wydzielenia klatki schodowej jako odrębnej strefy - może przekroczenie powierzchni strefy pożarowej jest taką koniecznością???
Pozdrawiam
jaras