Autor Wątek: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?  (Przeczytany 7643 razy)

gosc333

  • Gość
pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« dnia: Luty 01, 2011, 11:47:07 »
Jak w temacie
Jak klasyfikujecie zdarzenie - pożar sadzy w kominie? Pożar czy miejscowe zagrożenie i dlaczego ????
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2011, 12:39:45 wysłana przez robn »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2011, 12:48:29 »
Temat był już poruszany zachęcam do poczytania tego wątku:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,133.0.html

Offline masterekk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2011, 12:56:19 »
Witam
Moim zdaniem i chyba najbardziej rozsądne rozwiązanie to  pożar ponieważ nie powstał w wyniku z rozwoju cywilizacyjnego i naturalnych praw przyrody.
Takie jest moje zdanie chociaż mogę się mylić
Zobaczymy co inni na to.

Ze strażackim pozdrowieniem druh Łukasz
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2011, 14:00:02 wysłana przez masterekk »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka
w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną
stronę niż wszyscy inni…”

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2011, 13:03:12 »
w tytule napisałeś:
"pożar sadzy w kominie" a nie "MZ sadzy w kominie" :P Nie rozumiem zastanawiania się czy pożar to pożar.

Ale niech będzie: definicja pożaru - niekontrolowany proces spalania występujący w miejscu do tego nie przeznaczonym, powodujący zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt oraz straty materialne.
Pasuje? jak dla mnie zdecydowanie TAK.

Offline masterekk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2011, 13:05:11 »
Witam

Dokładnie Rafał też tak myślę


Ze strażackim pozdrowieniem druh Łukasz
„Wiesz jak rozpoznać strażaka
w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną
stronę niż wszyscy inni…”

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 01, 2011, 13:50:32 »
Pożar sadzy w kominie zdecydowanie należy zakwalifikować jako fałszywy alarm. Tylko taką klasyfikację przewidują tajne przepisy wydane przez KGPSP.

A tak na poważnie to ktoś spadł z choinki czy się mu w głowie poprzewracało. Jak pożar można sklasyfikować jako miejscowe zagrożenie?
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 01, 2011, 14:19:21 »
Właśnie nie rozumiem skąd taka wątpliwość.
Miałem okazję posłużyć na MSK dublując dyspozytora na mojej zmianie i, jak słusznie zauważono, pożar to pożar. Zawsze tak klasyfikowałem, nigdy nie było problemu. Ale rozumiem, że może to być AF. Jadę i widzę, że nic nie ma. Wpisuję AF  :rofl:

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2011, 21:22:48 »
Właśnie nie rozumiem skąd taka wątpliwość.
Miałem okazję posłużyć na MSK dublując dyspozytora na mojej zmianie i, jak słusznie zauważono, pożar to pożar. Zawsze tak klasyfikowałem, nigdy nie było problemu. Ale rozumiem, że może to być AF. Jadę i widzę, że nic nie ma. Wpisuję AF  :rofl:

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Też miałem przyjemność/nieprzyjemność posłużyć w MSK.
Klasyfikowanie generalnie nie zawsze jest proste, zresztą cały program SWD-ST w wielu miejscach daje możliwości interpretacyjne.
Oczywiście, że pożar to pożar. Podejrzewam, że autorowi chodziło o np. zadymienie, prawdopodobnie przez tlącą się sadzę w kominie. Jeżeli ustał pożar a są tylko jego oznaki (dym, CO itp.) to czy taką interwencję ewidencjonować jako pożar czy MZ. Istnieje możliwość klasyfikacji pożaru jako następstwa MZ, ale w drugą stronę już nie.
Nie tak dawno było takie zdarzenie:
prawdopodobnie w wyniku podpalenia zginął człowiek, zadysponowano PSP i po przybyciu na miejsce zdarzenia koleś leżał bez oznak życia, ale pożaru nie było. Jak to zaklasyfikować? Podjęte zostały działania medyczne (bez skutku). Była to MZ - rodzaj MZ medyczne ??? Czy może pożar mały, powierzchnia pożaru = powierzchnia ciała ludzkiego ???
Pozdrawiam
jaras

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2011, 22:00:33 »
A jak przyjedziemy na pogorzelisko ? Albo na pożar ugaszony całkowicie przez np. domowników albo pożar będący w zasadzie topieniem się instalacji elektrycznej, który samoistnie zgasł po odcięciu dopływu energii elektrycznej ? Przecież są wytyczne odnośnie tego - jeżeli ktoś każe komuś robić MZ z pożaru to brzydko pachnie mi to albo polityką albo walką z rzeczywistością/statystykami. Tylko po co ? "Odznaczony został komendant JRG nr 1 z powodu spadku pożarów o 4 %  na terenie chronionym przez tę jednostkę" ?  :rofl:

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2011, 22:28:16 »
"Odznaczony został komendant JRG nr 1 ?- Zmień to na "dowódca" ,a ja wykasuję posta i po robocie  :mellow:

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2011, 23:09:36 »
Ja na prawdę nie wierzę, że ktoś ma wątpliwości na taki temat! Pożar to pożar i koniec! EWID nie daje możliwości interpretacji w tym przypadku! Przyjeżdżasz, widzisz pozostałości po pożarze to jest pożar ugaszony przed przybyciem jednostek ochrony ppoż! Żadne MZ medyczne czy inne głupoty !

Poza tym to nie dyspozytor albo jego dubler jest od klasyfikacji zagrożenia i pisania informacji tylko d-ca który był na miejscu zdarzenia!

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2011, 23:22:12 »
Ja na prawdę nie wierzę, że ktoś ma wątpliwości na taki temat! Pożar to pożar i koniec! EWID nie daje możliwości interpretacji w tym przypadku! Przyjeżdżasz, widzisz pozostałości po pożarze to jest pożar ugaszony przed przybyciem jednostek ochrony ppoż! Żadne MZ medyczne czy inne głupoty !

Poza tym to nie dyspozytor albo jego dubler jest od klasyfikacji zagrożenia i pisania informacji tylko d-ca który był na miejscu zdarzenia!

Zgadzam się z Tobą, że POŻAR to POŻAR. Czy, został ugaszony przed, czy po przybyciu "masters hero" to zawsze pożar.
Co do klasyfikacji zagrożenia oraz pisania informacji to jest różnie. Znam przypadki, gdzie informację sporządza "telefonista", który czerpie "dane" z "opowiadania" z wykorzystaniem np telefonu!- meldunek wygląda mniej więcej : "a było to tak- za górami, za lasami ....."

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 01, 2011, 23:43:24 »
085 - z tym pogorzeliskiem to bym polemizował. Pozostałe przypadki - pełna zgoda.
Nie wiem na jakiej podstawie sugerujesz, że ktoś komuś coś kazał.
Co do statystyk - jak wiecie, jest prawda, g...o prawda i statystyka.
deejayslonio - zgoda, co do przykładu podanego przeze mnie. Gratulacje za czujność. Tak też zostało wpisane.
Co do tego, kto jest od klasyfikacji i pisania informacji ze zdarzenia. Oczywiście, że KDR, tylko jak pisał jogurtOLO w praktyce bywa z tym różnie. Inna kwestia to który KDR - jeżeli jest kilku. Ten ostatni, czy może ten pierwszy??? Czy jeszcze jakieś inne rozwiązanie??
Poza tym jest jeszcze kwestia zdarzeń, gdzie KDR-em był druh OSP w KSRG. Jeżeli nie ma innych możliwości, to dzieje się tak jak piszesz, czyli informacje podawane są przez telefon do PSK czy MSK.
Można by jeszcze gdybać, co np. z wezwaniem do mięsa w garnku (na kuchni, czyli niekoniecznie "w miejscu do tego nie przeznaczonym") i pewnie wiele dyskusyjnych kwestii, tylko pytanie co to zmieni.
Działania są najważniejsze, a nie to jak zostaną opisane/zaklasyfikowane/ewidencjonowane itp. itd.
Pozdro

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 01, 2011, 23:53:41 »
Mięso - pożar. Czy ktoś kontrolował to "gotowanie" ? Pojawiły się oznaki pożaru w postaci dymu?
Informację sporządzać powinien ostatni KDR ale to jest moim zdaniem głupi zapis. Najważniejsze jest to żeby sporządzał to KDR który dowodził najdłużej i wie na temat akcji najwięcej i weźmie odpowiedzialność za to co napisze i za to jakie decyzje wydał(moim zdaniem).
Druh OSP dowodzący działaniami sporządza informację ze zdarzenia. To od PSK zależy czy ten druh ma opisać tą akcję a dyspozytor przepisać. Czy ma przyjechać do danego SK i napisać własnoręcznie. Czy zadzwonić do PSK i opisać zdarzenie w sposób wystarczający dla dyspozytora. To już do dogrania ale to ten będący na miejscu zdarzenia sporządza informację!

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2011, 01:26:14 »
Mięso - pożar. Czy ktoś kontrolował to "gotowanie" ? Pojawiły się oznaki pożaru w postaci dymu?
Informację sporządzać powinien ostatni KDR ale to jest moim zdaniem głupi zapis. Najważniejsze jest to żeby sporządzał to KDR który dowodził najdłużej i wie na temat akcji najwięcej i weźmie odpowiedzialność za to co napisze i za to jakie decyzje wydał(moim zdaniem).
Druh OSP dowodzący działaniami sporządza informację ze zdarzenia. To od PSK zależy czy ten druh ma opisać tą akcję a dyspozytor przepisać. Czy ma przyjechać do danego SK i napisać własnoręcznie. Czy zadzwonić do PSK i opisać zdarzenie w sposób wystarczający dla dyspozytora. To już do dogrania ale to ten będący na miejscu zdarzenia sporządza informację!
Co do mięsa - nie jestem taki pewien, ale nie chcę się sprzeczać bo po prostu nie wiem. Co do sporządzania informacji przez ostatniego KDR - gdzie jest taki zapis ??? Próbowałem znaleźć, ale mi się nie udało. Jeżeli mógłbyś podać źródło tego zapisu (nawet na priv).
Nie wyobrażam sobie sytuacji, by druh OSP jechał 30 km do MSK/PSK by napisać informacje ze zdarzenia i potem tyle samo wracać do swojej remizy. A najczęściej te najdalej położone OSP działają samodzielnie (jeżeli jest PSP to nie ma tematu - inf. o zdarzeniu sporządza PSP). Często pozostaje telefon i przekazanie informacji dyżurnemu MSK/PSK. Może w przyszłości w OSP w KSRG będzie możliwość sporządzania informacji ze zdarzenia, ale w chwili obecnej to utopia i pewnie pozostanie tak jak jest, czyli KDR z OSP dzwoni do MSK/PSK przekazuje, dyżurny odnotowuje (lub wypytuje a rejestrator nagrywa) a potem wklepuje do programu.
Pozdro

Offline Biegły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 12, 2011, 16:59:27 »
Zawsze nalezy oceniać co sie wydarzyło (do czego doszło) a nie jakie działania prowadzono na miejscu zdarzenia. To chyba powinno wyjaśnić wątpliwości co do klasyfikacji zdarzenia.

Pozdrawiam
Biegły

Offline masterekk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 12, 2011, 17:42:40 »
Witam serdecznie
Tu nie ma co dyskutować klasyfikowany jest jako pożar a nie miejscowe zagrożenie.
Wystarczy przeczytać definicje pożaru :
niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania i przebiegu procesu jakim jest pożar (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie czworokąta spalania.... itd.

I nie ma nic od tego jakie prowadzone były działania .
Myślę że każdy tak powie i potwierdzi to .

Ze strażackim pozdrowieniem druh Łukasz

„Wiesz jak rozpoznać strażaka
w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną
stronę niż wszyscy inni…”

Offline none111

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: pożar sadzy w kominie klasyfikacja jako pożar czy MZ?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 15, 2012, 22:02:47 »
Należało by sięgnąć do definicji pożaru. "Pożar niekontrolowany proces spalania występujący w miejscu do tego nie przeznaczonym". Czy komin jest miejscem przeznaczonym do spalania?? Moim zdaniem służy do odprowadzania spalin. Więc zdecydował bym że jednak pożar. Tylko mój 03 uważa inaczej. I również w mojej komendzie kwalifikujemy jako MZ.