Autor Wątek: Pasy przeciwpożarowe w lasach  (Przeczytany 13187 razy)

Offline Bourn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Pasy przeciwpożarowe w lasach
« dnia: Styczeń 14, 2011, 15:21:48 »
Na kim ciąży obowiązek urządzania i utrzymywania pasów przeciwpożarowych?

Rodzaje oraz sposoby wykonywania pasów przeciwpożarowych przez podmioty określone jako właściwe do ich wykonania i utrzymywania w: ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.), ustawie z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej określają:

1) rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów
2) rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych


W w/w rozporządzeniach nic na ten temat nie ma.
Czy przypadkiem nie pominięto tego w nowelizacji rozporządzenia?

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2011, 11:44:24 »
 Obowiązek urządzania i utrzymywania pasów przeciwpożarowych ciąży na:
1)kierownikach lub właścicielach zakładów przemysłowych, obiektów magazynowych i użyteczności publicznej;
2)właścicielach linii kolejowych;
3)komendantach poligonów;
4)właścicielach lub zarządcach lasów położonych przy drogach publicznych;
5)właścicielach dróg zakładowych.
4.Obowiązek utrzymywania pasów przeciwpożarowych nie dotyczy:
1)lasów zaliczonych do III kategorii zagrożenia pożarowego;
2)drzewostanów starszych niż 30 lat położonych przy drogach publicznych i parkingach oraz drzewostanów położonych przy drogach o nawierzchni nieutwardzonej, z wyjątkiem dróg poligonowych i międzypoligonowych;
3)lasów o szerokości mniejszej niż 200 m.

Offline Bourn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2011, 13:59:42 »
To co napisałeś już nie obowiązuje.

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2011, 18:05:32 »
więc co jest aktualne ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2011, 21:05:35 »
więc co jest aktualne ?

ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ POŻARÓW LASU (PASY PRZECIWPOŻAROWE)

Cytuj
2.4.1. Lasy położone przy obiektach mogących stanowić zagrożenie pożarowe dla lasu oddziela się od tych obiektów pasami przeciwpożarowymi, utrzymywanymi w stanie zapewniającym ich użyteczność przez cały rok.
 2.4.2. Wyróżnia się następujące rodzaje pasów przeciwpożarowych:
a)   A – porządkowanie terenu,
b)   B – porządkowanie terenu + jedna bruzda izolacyjna o szerokości 2 m,
c)   BK – porządkowanie terenu + dwie bruzdy izolacyjne (typu Kienitza),
d)   C – porządkowanie terenu + jedna bruzda izolacyjna o szerokości 5-30 m,
e)   D – pas biologiczny z jedną bruzdą izolacyjną o szerokości 3-30 m.
2.4.3. Pas przeciwpożarowy typu A – jest to pas gruntu o szerokości 30 m przyległy do granicy pasa drogowego albo obiektu, pozbawiony martwych drzew, leżących gałęzi i nieokrzesanych ściętych lub powalonych drzew oraz podszytu gatunków iglastych z wyjątkiem jodły. Oddziela on las od dróg publicznych, dróg dojazdowych, nie będących drogami publicznymi do zakładu przemysłowego lub magazynowego, obiektów magazynowych i użyteczności publicznej.
2.4.4. Pas przeciwpożarowy typu B – jest to pas gruntu o szerokości 30 m, przyległy do granicy obiektu albo drogi, spełniający wymogi, o których mowa w pkt. 2.4.3, z tym, że w odległości od 2 do 5 m od granicy obiektu albo drogi zakłada się bruzdę o szerokości 2 m oczyszczoną do warstwy mineralnej. Bruzdę taką może stanowić także inna powierzchnia pozbawiona materiałów palnych. Pas ten oddziela las od parkingów, zakładów przemysłowych i dróg poligonowych.
2.4.5. Pas typu BK – jest to pas gruntu w sąsiedztwie linii kolejowej, na której prowadzony jest ruch. Jest on wykonywany równolegle do linii kolejowej w formie dwóch pasów gruntu o szerokości co najmniej 2 m, odległych od siebie od 10 do 15 m i połączonych ze sobą co 25 do 50 m tej samej szerokości pasami poprzecznymi. Pierwszy pas powinien być urządzony w odległości od 2 do 5 m od dolnej krawędzi nasypu lub górnej krawędzi przekopu linii kolejowej, a w razie występowania rowów bocznych – od zewnętrznej krawędzi tych rowów. Pasy powinny być całkowicie oczyszczone z wszelkiej roślinności do warstwy mineralnej, a na gruntach torfiastych – posypane warstwą piasku o grubości od 0,01 m do 0,02 m. Natomiast prostokąty powstałe między pasami powinny być oczyszczone z krzewów, suchej ściółki i gałęzi oraz zadrzewione gatunkami liściastymi, jeśli warunki siedliskowe zapewniają prawidłowy ich rozwój.
2.4.6. Pas przeciwpożarowy typu C – jest to pas gruntu o szerokości od 30 do 100 m, przyległy do granicy obiektu, spełniający wymogi, o których mowa w pkt. 2.4.3, z tym, że bezpośrednio przy obiekcie zakłada się bruzdę o szerokości od 5 do 30 m, oczyszczoną do warstwy mineralnej. Oddziela on las od obiektów na terenach poligonów wojskowych.
2.4.7. Pas przeciwpożarowy typu D – jest to pas gruntu o szerokości od 30 do 100 m rozdzielający dwa zwarte obszary leśne, spełniający wymogi, o których mowa w pkt. 2.4.3, z bruzdą o szerokości od 3 do 30 m oczyszczoną do warstwy mineralnej. Pasy rozdzielające zwarte obszary leśne zakłada się wzdłuż wytypowanych dróg, umożliwiających prowadzenie działań ratowniczych. Drzewostany na tym pasie muszą mieć udział ponad 50% gatunków liściastych. Dopuszcza się w szczególnych przypadkach zastąpienie gatunków liściastych modrzewiem.
2.4.9. Szczegółowych ustaleń dotyczących wykonania pasów, o których mowa w pkt 2.4.6, między innymi możliwości zastąpienia całości lub części bruzdy zmineralizowanej poletkiem łowieckim, łąką koszoną, plantacją, dokonuje nadleśniczy w uzgodnieniu z właściwymi terytorialnie kierownikami jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
2.4.10. Szczegółowych ustaleń, dotyczących wykonania pasów, o których mowa w pkt 2.4.7, między innymi możliwości zastąpienia całości lub części bruzdy zmineralizowanej poletkiem łowieckim, łąką koszoną, plantacją, dokonuje nadleśniczy w uzgodnieniu z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.
2.4.11. W wypadkach szczególnego zagrożenia pożarowego dla lasów można urządzać inne rodzaje pasów przeciwpożarowych, zgodnie z zasadami gospodarki leśnej.

2.4.12. Obowiązek urządzania i utrzymywania pasów przeciwpożarowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109, poz. 719) ciąży na:
a)   nadleśnictwach – pasy typu A (drogi publiczne), B (parkingi) i D,
b)   komendantach poligonów – pasy typu B (drogi poligonowe) i C,
c)   właścicielach linii kolejowych – pasy typu BK,
d)   kierownikach lub właścicielach zakładów przemysłowych, obiektów magazynowych i użyteczności publicznej – pasy typu A (drogi dojazdowe do tych obiektów) i B (wokół obiektów).


2.4.13. Obowiązek utrzymywania pasów przeciwpożarowych nie dotyczy:
a)   lasów zaliczonych do III kategorii zagrożenia pożarowego,
b)   drzewostanów starszych niż 30 lat, położonych przy drogach publicznych i parkingach oraz drzewostanów położonych przy drogach o nawierzchni nieutwardzonej, z wyjątkiem dróg poligonowych i międzypoligonowych,
c)   lasów o szerokości mniejszej niż 200 m.

http://www.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-z-dnia-7-czerwca-2010-r-w-sprawie-ochrony-przeciwpozarowej-budynkow-innych-obiektow-budowlanych-i-terenow/



Offline Bourn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2011, 14:06:27 »
Mógłbyś podać podstawę prawną powyższego zapisu?

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2011, 09:55:46 »
Mógłbyś podać podstawę prawną powyższego zapisu?

przecież jest na dole, w linku, "rozporządzenie mswia (...)"

Offline Bourn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2011, 21:30:04 »
Napisałem w swoim pierszym poście, że w rozporządzeniu MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nic na temat "odpowiedzialnych" za urządzenie i utrzymywania pasów przeciwpożarowych nie ma.
Dlatego też nie wiem skąd ten zapis:
2.4.12. Obowiązek urządzania i utrzymywania pasów przeciwpożarowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109, poz. 719) ciąży na:
a)   nadleśnictwach – pasy typu A (drogi publiczne), B (parkingi) i D,
b)   komendantach poligonów – pasy typu B (drogi poligonowe) i C,
c)   właścicielach linii kolejowych – pasy typu BK,
d)   kierownikach lub właścicielach zakładów przemysłowych, obiektów magazynowych i użyteczności publicznej – pasy typu A (drogi dojazdowe do tych obiektów) i B (wokół obiektów).

bo w rozporządzeniu tego nie ma.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2011, 18:50:59 »
Dlatego też nie wiem skąd ten zapis:
................................................
bo w rozporządzeniu tego nie ma.

Zawarte jest to w instrukcji ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych.

Offline Bourn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2011, 23:22:52 »
Instrukcja  ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych nie może stanowić podstawy prawnej do nakazania wykonania pasa przeciwpożarowego.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2011, 23:53:54 »
Instrukcja  ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych nie może stanowić podstawy prawnej do nakazania wykonania pasa przeciwpożarowego.

Owa instrukcja została stworzona na podstawie przepisów prawnych :kwit: przez GDLP.
Najgorzej jak nie chce się zajrzeć do przepisów i czeka się na gotowa odpowiedź. :fiuu:
A jak się ją podaje jak na tacy, to wtedy stajemy się mądrzejsi od prawników  :wall:   
Zachęcam do lektury poniższych przepisów  :szalony:
 
Cytuj
Rozdział 9
Zabezpieczenie przeciwpożarowe lasów

§ 38. 1. Lasy położone przy obiektach mogących stanowić zagrożenie pożarowe dla lasu oddziela się od tych obiektów pasami przeciwpożarowymi, utrzymywanymi w stanie zapewniającym ich użyteczność przez cały rok.

2. Rodzaje oraz sposoby wykonywania pasów przeciwpożarowych przez podmioty określone jako właściwe do ich wykonania i utrzymywania w: ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm. 4) ), ustawie z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94, z późn. zm. 5) ) oraz ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej określają:

1) rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz. U. Nr 58, poz. 405 i Nr 82, poz. 573);

2) rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych (Dz. U. Nr 153, poz. 955).

http://www.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-z-dnia-7-czerwca-2010-r-w-sprawie-ochrony-przeciwpozarowej-budynkow-innych-obiektow-budowlanych-i-terenow/
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2011, 00:06:02 wysłana przez grzela »

Offline Bourn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 03, 2011, 20:16:05 »
Kolego "grzela" nie irytuj się  -_-
Zgodnie z art.87 Konstytucji RP:
Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia
Stąd moj wniosek, że instrukcja nie może stanowić podstawy prawnej do nakazania wykonania pasa przeciwpożarowego.
W wcześnieszym rozporządzeniu z 2006 roku, określono "odpowiedzialnych" za urządzenie i utrzymywania pasów przeciwpożarowych , w rozporządzeniu z roku 2010 zapis ten pominięto a w dwóch przywołanych rozporządzeniach ministra środowiska i ministra infrastruktury nic nie napisano.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pasy przeciwpożarowe w lasach
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 03, 2011, 20:45:35 »
Kolego "grzela" nie irytuj się  -_-
Zgodnie z art.87 Konstytucji RP:
Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia
Stąd moj wniosek, że instrukcja nie może stanowić podstawy prawnej do nakazania wykonania pasa przeciwpożarowego.
W wcześnieszym rozporządzeniu z 2006 roku, określono "odpowiedzialnych" za urządzenie i utrzymywania pasów przeciwpożarowych , w rozporządzeniu z roku 2010 zapis ten pominięto a w dwóch przywołanych rozporządzeniach ministra środowiska i ministra infrastruktury nic nie napisano.

To kto wykonuje według ciebie te pasy????
Czy ty sądzisz, że GDLP wymyśliła sobie tą instrukcję bez patrzenia na obowiązujące przepisy!!!

Wycinki z przepisów:

Ustawa o lasach:

Cytuj
3. Minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów.

Rozporządzenie

Cytuj
2. Szczegółowych ustaleń dotyczących wykonania pasów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, dokonują zarządcy lasów w uzgodnieniu z właściwymi terytorialnie kierownikami jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

3. Szczegółowych ustaleń dotyczących wykonania pasów, o których mowa w ust. 1 pkt 4, dokonują zarządcy lasów w uzgodnieniu z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.


Ustawa o transporcie kolejowym:

Cytuj
Art. 54. Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska oraz ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wymagania w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych, biorąc pod uwagę zapewnienie bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Rozporządzenie:

Cytuj
§ 9. 1. Pasy przeciwpożarowe w sąsiedztwie linii kolejowej, na której prowadzony jest ruch, powinny być urządzane jako dwa równoległe do linii kolejowej pasy terenu, o szerokości co najmniej 2 m, odległe od siebie od 10 m do 15 m i połączone ze sobą co 25 m do 50 m tej samej szerokości pasami poprzecznymi. Pierwszy pas terenu powinien być urządzony w odległości od 2 m do 5 m od dolnej krawędzi nasypu lub górnej krawędzi przekopu linii kolejowej, a w razie występowania rowów bocznych — od zewnętrznej krawędzi tych rowów.

Ustawa o ochronie p.poż.

Cytuj
1a. Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w ust. 1, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje — w całości lub w części — ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.

To jest mój ostatni post w tym wątku. :tuba:

"Nie warto kopać się z koniem"  :wall: