Autor Wątek: Komendant Gminny czy może...  (Przeczytany 8390 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Komendant Gminny czy może...
« dnia: Styczeń 13, 2011, 13:50:21 »
Witam Pytanie moje jest następujące czy Komendant Gminny może pełnić jednocześnie funkcję Naczelnika Swojej jednostki i zarazem sekretarza Zarządu Powiatowego Z OSP RP?
Czy są jakieś przepisy to normujące?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2011, 14:28:54 »
Pełnić funkcję w zarządzie swojej OSP i ZOSP nie może oczywiście może, bo jest to osobne stowarzyszenie niż ZOSP. (Edit: w statucie ZOSP jest to opisane jednak - patrz paragraf 18)

Co do reszty, to ja tam nigdy ZOSP'em się specjalnie nie interesowałem, więc nie wiem jak to do końca jest w "stosunkach" prawnych między zarządem gminnym, a powiatowym, ale polecam lekturę statutu związku w tej sprawie http://www.zosprp.pl/files/Statut_maly.pdf

Jeżeli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2011, 14:49:22 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2011, 18:17:09 »
Pełnić funkcję w zarządzie swojej OSP i ZOSP nie może oczywiście może, bo jest to osobne stowarzyszenie niż ZOSP. (Edit: w statucie ZOSP jest to opisane jednak - patrz paragraf 18)

Chłopie nie siej fermentu, kto twoim zdaniem powinien zasiadać we władzach ZOSP?

Cytuj
§ 18
1. Przedstawicielami do Zarządu Głównego i zarządów oddziałów Związku nie mogą być osoby zasiadające we władzach innych stowarzyszeń, których zakres działania odpowiada celom Związku. Nie dotyczy to osób powołanych w skład Zarządu Głównego, albo zarządów oddziałów Związku w trybie § 20 pkt 3 niniejszego statutu. Przedstawicielami tymi nie mogą być także osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.

Chodzi o członków, którzy zasiadają we władzach innych stowarzyszeń niż ZOSP, których zakres działania odpowiada celom Związku.

Cytuj
Celem Związku jest:
1) działanie na rzecz ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska przed pożarami, klęskami żywiołowymi i zagrożeniami ekologicznymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami,
2) rzecznictwo i reprezentowanie członków Związku wobec organów administracji publicznej oraz udzielanie im pomocy w realizacji zadań statutowych,
3) wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, przeciwpowodziowej, ratownictwa i bezpieczeństwa powszechnego zleconych przez organy administracji publicznej,
4) współtworzenie i opiniowanie aktów normatywnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej,
5) działanie na rzecz ochrony środowiska,
6) informowanie o występujących zagrożeniach pożarowych i innych zagrożeniach miejscowych oraz sposobach zapobiegania im,
7) rozwijanie i upowszechnianie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury oraz tradycji,
8 rozwijanie i krzewienie kultury fizycznej i sportu,
9) wychowanie dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem wychowania dla bezpieczeństwa,
10) przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz dyskryminacji osób i grup społecznych,
11) rozwijanie współpracy regionalnej i międzyregionalnej,
12) działanie na rzecz integracji europejskiej i rozwijanie kontaktów oraz współpracy miedzy społeczeństwami,
13) promowanie inicjatyw i liderów lokalnych,
14) inicjowanie i promowanie dialogu społecznego oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,
15) podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
16) wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych,
17) upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz bezpieczeństwa państwa,
18) niesienie pomocy humanitarnej ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju oraz za granica.

§ 38
2. W skład zarządu oddziału wojewódzkiego wchodzą przedstawiciele zarządów oddziałów powiatowych w liczbie ustalonej uchwała zarządu oddziału wojewódzkiego na wniosek jego prezydium.

§ 51
2. Zarząd oddziału powiatowego składa się z przedstawicieli zarządów oddziałów gminnych w liczbie określonej uchwała zarządu oddziału powiatowego na wniosek jego prezydium.

§ 62
2. W skład zarządu oddziału gminnego wchodzą przedstawiciele wszystkich członków zwyczajnych Związku z terenu gminy w liczbie określonej uchwała zarządu oddziału gminnego, jednak nie mniej niż 7 osób.

Członkami ZOSP , są prawie wszystkie OSP działające  w Polsce.

Statut OSP:
Cytuj
2.Stowarzyszenie OSP jest członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej  Polskiej, zwanego dalej „Związkiem”
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2011, 18:20:37 wysłana przez grzela »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2011, 20:22:52 »
Witam Pytanie moje jest następujące czy Komendant Gminny może pełnić jednocześnie funkcję Naczelnika Swojej jednostki i zarazem sekretarza Zarządu Powiatowego Z OSP RP?
Czy są jakieś przepisy to normujące?
Może pełnić takie funkcje. Statut ZOSP nie wspomina nic na ten temat, a więc nie zabrania łączenia funkcji.
Skoro naczelnika wybrano do zarządu oddziału gminnego to może w tym zarządzie pełnić każdą funkcję. A skoro i wybrano go do zarządu oddziału powiatowego to tam również może pełnić każdą funkcję. W przeciwnym wypadku nie miałby pełnych praw jako członek zarządu każdego wyższego szczebla.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2011, 20:39:18 »
I tak to z tym ZOSP jest - stowarzyszenie stowarzyszeń i nie wiadomo o co chodzi...

Pierwsza wersja tego co pisałem, zakładała że OSP i ZOSP to całkowicie odrębne twory (bo tak w zasadzie jest, choć założenie jest prawdziwe dla jednostek niezrzeszonych). Potem doszedł właśnie zapis z par. 18 o byciu we władzach innego stowarzyszenia, którego zakres działania pokrywa się z ZOSP (OSP się nie pokrywa?) i ostatecznie "wiem, że nic nie wiem"... Ale zakładam, że skoro piszecie, to znacie przypadki takiego łączenia funkcji.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2011, 21:02:46 »
I tak to z tym ZOSP jest - stowarzyszenie stowarzyszeń i nie wiadomo o co chodzi...
Potem doszedł właśnie zapis z par. 18 o byciu we władzach innego stowarzyszenia, którego zakres działania pokrywa się z ZOSP (OSP się nie pokrywa?) i ostatecznie "wiem, że nic nie wiem"

Cele statutowe OSP pokrywają się z celami Związku, ale to właśnie te OSP, które mają stosowna zapisy w swoim statucie tworzą ten Związek.

Witam Pytanie moje jest następujące czy Komendant Gminny może pełnić jednocześnie funkcję Naczelnika Swojej jednostki i zarazem sekretarza Zarządu Powiatowego Z OSP RP?
Czy są jakieś przepisy to normujące?

Będąc członkiem Zarządu OSP XXXX (np.: Naczelnik) zostałeś wybrany przez walne zebranie na przedstawiciela do ZOG. Tam podczas Zjazdu OG podczas wyborów zostałeś wybrany na stanowiska komendanta gminnego, który jest członkiem ZOG oraz zostałeś wybrany na przedstawiciela do ZOP. Tam podczas Zjazdu OP podczas wyborów zostałeś wybrany na stanowisko sekretarza ZOP oraz na przedstawiciela do ZOW. Tam podczas Zjazdu OW zostałeś wybrany na ............. itd, aż do ZG.

No prościej już chyba nie można.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2011, 21:20:09 »
Dzięki za pomoc:)
Można zamknąć wątek no chyba że chcecie dalej dyskutować :)

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Sołtys, radny a członek zarządu
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 14, 2011, 18:22:36 »
   Podpinam się po ten wątek, żeby nowego nietworzyć
Podobno (ktoś mi to ostatnio powiedział) osoby pełniące funkjce sołtysa, radnego (i chyba tym podobne funkcje) nie mogą jednocześnie być w zarządzie (chyba chodziło o zarządy w hierarchi ZOSPu a nie bezpośrednio samej jednostki ale tego też nie jestem pewien); orientujecie się może jaki to przepis reguluje (podobno ostatnimi czasy ten zapis się gdzieś pojawił)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 14, 2011, 19:50:14 »
Będąc członkiem Zarządu OSP XXXX (np.: Naczelnik) zostałeś wybrany przez walne zebranie na przedstawiciela do ZOG. Tam podczas Zjazdu OG podczas wyborów zostałeś wybrany na stanowiska komendanta gminnego, który jest członkiem ZOG oraz zostałeś wybrany na przedstawiciela do ZOP. Tam podczas Zjazdu OP podczas wyborów zostałeś wybrany na stanowisko sekretarza ZOP oraz na przedstawiciela do ZOW. Tam podczas Zjazdu OW zostałeś wybrany na ............. itd
Potwierdzam że tak to u nas jest - znam kilka osób które pełnią są prezesami/naczelnikami w jednostkach OSP.a jednocześnie pełnia funkcję w strukturach gminnych, powiatowych czy nawet wojewódzkich.  Prawnie jest to dopuszczalne , ale czy sensowne ?  Pełnienie  kilku funkcji na róznych szczeblach wymaga takiego zaangażowania, że zawsze ktoraś z tych funkcji  musi byc poświęcona dla innych .. a czasami nawet bywa tak że żadna nie jest pełniona tak jak byc powinna. dodatkow jakie rodzi to podejrzenia , chyba tłumaczyc nie trzeba, bo każdy może sobie wyobrazi jak to jest gdy pisze wniosek , a poźniej sam go opiniuje na następnym szczeblu itp
Dlatego uważam że jest to  błędem - nie powinno pozwala się na takie rzeczy.
   Podpinam się po ten wątek, żeby nowego nietworzyć
Podobno (ktoś mi to ostatnio powiedział) osoby pełniące funkjce sołtysa, radnego (i chyba tym podobne funkcje) nie mogą jednocześnie być w zarządzie (chyba chodziło o zarządy w hierarchi ZOSPu a nie bezpośrednio samej jednostki ale tego też nie jestem pewien); orientujecie się może jaki to przepis reguluje (podobno ostatnimi czasy ten zapis się gdzieś pojawił)
Prawdopodobnie chodzi o zapisy z ustawy o samorządzie terytorialnym - tam są zapisy regulujace jakich funkcji i stanowisk  w strukturach samorzadu terytorialnego nie można łączyc z funkcjami w zarzadach stowarzyszeń - chodzi tu o te stowarzyszenia z któymi dany samorząd wspołpracuje  ( utrzymuje, dotuje itp) - a przeciez każda OSP w jakimś sensie współpracuje ze swoim samorządem terytorialnym.
 Słyszałem o przypadku gdy jeden z radnych musiał zrezygnowac z jakiejś funkcji w samorzadzie teryt., dlatego że był prezesem OSP  - to jest fakt , ale szczegółów nie znam , więc nie dopowiem więcej .  Jednak tego typu przepisy są , chociaż zapewne nie zawsze się o nich pamięta ... bo w naszym kraju przeciez tak często bywa....
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2011, 19:53:32 wysłana przez remfire »

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2011, 20:04:37 »
Szczerze mówiąc, nie słyszałem dotychczas o jakichkolwiek przeciwwskazaniach, a jestem od lat naczelnikiem, skarbnikiem ZOG i radnym. Problem może być z gminnym komendantem ochrony ppoż, bo jego zatrudnia gmina więc najprawdopodobniej nie może być jednocześnie radnym tej gminy. 

Dop.- @Grzela - dziękuję, co do wynajdowania przepisów na Ciebie można zawsze liczyć.  :piwo:
Moja jednostka nie prowadzi działalności gosp., więc mnie ten przepis nie dotyczy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2011, 15:18:19 wysłana przez Tiger »

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2011, 20:15:38 »
@małpa, skoro v-ce premier może być prezesem ZG to dlaczego Ty nie możesz być jednocześnie radnym i prezesem w swojej OSP??? U mnie na zjeździe gminnym na wiosnę prezesem zarządu gminnego prawdopodobnie zostanie zastępca burmistrza, a obecny prezes jest starostą więc wszystko jest dozwolone.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2011, 21:21:32 »
Szczerze mówiąc, nie słyszałem dotychczas o jakichkolwiek przeciwwskazaniach, a jestem od lat naczelnikiem, skarbnikiem ZOG i radnym. Problem może być z gminnym komendantem ochrony ppoż, bo jego zatrudnia gmina więc najprawdopodobniej nie może być jednocześnie radnym tej gminy.

Cytuj
Możliwość pełnienia funkcji we władzach OSP i ZOSP RP przez radnych rad gmin oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, członków zarządów powiatów. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym zakazują radnym rad gmin pełnić funkcje członków zarządu stowarzyszeń, a wiec również i Ochotniczych Straży Pożarnych, które prowadzą działalność gospodarczą i jeżeli taka działalność opiera się na wykorzystaniu mienia gminy, w której radny uzyskał mandat. Nie stoją natomiast one w sprzeczności z pełnieniem przez radnych funkcji w komisjach rewizyjnych OSP.
Zakaz powyższy nie będzie się odnosił do pełnienia funkcji w organach statutowych oddziałów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ oddziały te co do zasady nie prowadza działalności gospodarczej i działalność ta nie opiera się na wykorzystaniu mienia gminy.
Zgodnie zaś z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, członkowie zarządów powiatów nie mogą pełnić funkcji członków zarządu stowarzyszeń, a wiec również i Ochotniczych Straży Pożarnych, które prowadza działalność gospodarcza. Nie stoją natomiast one w sprzeczności z pełnieniem przez te osoby funkcji w komisjach rewizyjnych OSP.
Zakaz powyższy nie będzie się odnosił do pełnienia funkcji w organach statutowych oddziałów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ oddziały te co do zasady nie prowadza działalności gospodarczej. W przypadku, gdyby oddział ZOSP RP posiadał osobowość prawna i prowadził działalność gospodarcza to wójt, burmistrz, prezydent miasta, albo członek zarządu powiatu nie mógłby pełnić funkcji w zarządzie tego oddziału Związku.
Szczegółowe wyjaśnienia powyżej przedstawionych tez zostaną zamieszczone w numerze miesięcznika „Strażak” z marca 2007 r.
Krzysztof M. Miazga
Adwokat

http://www.zosprp.pl/php/opinie_prawne/opinia14.pdf

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 14, 2011, 22:04:25 »
   Dziękuje @grzela jak się dopytałem to wójtowi chodziło właśnie o to zewzględu na prowadzenie działalności gospodarcze przez OSP wykorzystujące m.in. sale

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Komendant Gminny czy może...
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 14, 2011, 22:12:56 »
poszukałem i tyle znalazłem
Cytuj
NaszeMiasto.pl » Wrocław » Decyzją wojewody dolnośląskiego radni Rady Miejskiej w Świdnicy Adam Markiewicz (SLD) i Teresa Świło (PO) stracili mandaty.
Decyzją wojewody dolnośląskiego radni Rady Miejskiej w Świdnicy Adam Markiewicz (SLD) i Teresa Świło (PO) stracili mandaty.
2009-11-04, Aktualizacja: 2009-11-04 10:53

Polska Gazeta Wrocławska MM
Wojewoda wygasił je zarządzeniem nadzorczym, bo wcześniej nie zrobiła tego, mimo jego polecenia, rada.
W sierpniu niemal wszyscy świdniccy radni stanęli po stronie Świły i Markiewicza, mimo że oboje złamali prawo. Jak tłumaczyli, chcieli dać kolegom prawo do obrony.

Adam Markiewicz, jako społeczny prezes świdnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, wynajął jedno z pomieszczeń straży za 400 złotych miesięcznie Telekomunikacji Polskiej.

Problem w tym, że straż korzysta bezpłatnie z należącego do miasta budynku, więc umowa najmu była działalnością gospodarczą prowadzoną na majątku gminy, czego prawo radnym zabrania.
http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/63763,decyzja-wojewody-dolnoslaskiego-radni-rady-miejskiej-w,id,t.html