Autor Wątek: Składka Członkowska  (Przeczytany 10190 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Składka Członkowska
« dnia: Wrzesień 06, 2005, 19:39:27 »
Mój kolega z sąsiedniej jednostki ma taki problem.
OSP chce go wyrzucić, nie ma do tego podstaw prawnych. Więc odmówiła mu przyjęcia składki członkowskiej. I w ten sposób znajda podstawe prawną. Czy to jest zgodne z prawem? Piszcie

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Składka Członkowska
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2005, 21:41:24 »
Cytuj
§ 14 statutu OSP.  Członkiem czynnym może być osoba, która aktywnie uczestniczy w wykonywaniu postanowień statutu, opłaca składkę członkowską i złożyła przyrzeczenie następującej treści:...

Jasno z tego wynika, że aby być członkiem OSP należy opłacać składkę członkowską.

Jaką podstawę prawną przyjął Zarząd OSP, aby tej składki nie przyjąć. Zarząd nie może nawet zmniejszyć wysokości składki, jej wysokość ustala walne zebranie członków, a wiec tym bardziej nie może podjąć uchwały o nie pobieraniu składki.

Moim zdaniem, jest to działanie nieprawne.

Sugeruje, aby Twój kolega wpłacił pieniądze na konto OSP (jeżeli takowe posiadają), a jak nie to wysłał przekazem na adres skarbnika, naczelnika lub prezesa OSP (nie wiem kto u nich zajmuje sie zbieraniem składek) z dopiskiem składka członkowska za rok 200 ... .

Będzie miał pokwitowanie i upadnie podstawa wykreślenia, za nie opłacanie składki członkowskiej. Niestety poniesie dodatkowe koszty, opłatę za przekaz.
 

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Składka Członkowska
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2005, 22:19:29 »
hmm z jakiegoś powodu chcą go wyżucić wieć medal ma dwie strony w straży ważny jest zespół! my tesz mamy takiego gościa ale nie wymyslamy dziwnych zeczy zeby sie goi pozbyć poprostu go nieakceptujemy!i on otym wie ! :angry:  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Składka Członkowska
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2005, 22:24:09 »
Dziwi mnie  to, ze on dalej w tej OSP chce pozostać.. skoro chcą go wyrzucić to coś musiało się stać i pewnie mają jakieś podstawy- jakis zatarg ze strażakami itp.. nawet jeżeli pozostanie to dziwnie będzie to wyglądało kiedy będą razem do akcji jechać.. będą sobie ufać i polegać na sobie.. nie mogę tego pojąć. :(

Pozdrawiam ;)  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Składka Członkowska
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 07, 2005, 14:59:47 »
Ta jednostka jest skłócona ze wszystkimi w gminie, w KP PSP zauważyłem że też mają ich dosyć. Ten chłopak tak jak my u nas chciał zmienić skład Zarządu i mu nie wyszło. Ja w każdym bądź razie trzymam za niego kciuki. Nobry pomysł z wpłatą na konto, tak mu powiem. Dzięki Straszak.
Ps. Chcąc wywalić gościa ze straży nigdy chyba bym na taki pomysł nie wpadł.

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Składka Członkowska
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2005, 15:22:25 »
Dziwi mnie fakt zakladania  od razu, ze koles zrobil cos zlego i ze wlasnie za to chca sie go pozbyc. Sensey pisze, ze chcial zrobic dobrze - pozbyc sie starego zarzadu, ktory pewnie nie dziala juz tak jak powinien. A z natury ludzie sa tacy, iz jak raz dojda do wladzy to nie za bardzo maja chec sie z nia rozstac. No wiec mamy taki obrot sprawy. Udupic kolesia wszelkimi sposobami, aby nam nie przeszkadzal w sprawowaniu wladzy "dyktatorskiej"
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2005, 15:23:05 wysłana przez Herflik »
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Składka Członkowska
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2005, 17:13:22 »
Jejku, czytam i ostatnie włosy jeżą mi się na głowie.
Sensey, pociesz kumpla, że wg. Statutu nie tak łatwo wykluczyć kogoś ze stowarzyszenia, jakim jest OSP. Owszem, jest taki zapis mówiący o takiej karze za nieopłacanie składek - ale mowa tu o dosyć regularnym uchylaniu się od takiej deklaracji. Niezapłacenie składki za jeden rok, absolutnie nie daje nikomu powodu do wykluczania członka ze stowarzyszenia. Nawet wystarczy, że taki delikwent przyjdzie na zebranie sprawozdawcze i przy wszystkich wręczy skarbnikowi zaległą kwotę. Skarbnik nie może nie przyjąć od członka statutowej składki, bo zaczyna działać w tym momencie na szkodę stowarzyszenia a więc wbrew statutowi i swoim obowiązkom. Co więcej, wg statutu nie można pozbawić nikogo członkostwa zaocznie. Taki strażak musi być wezwany na posiedzenie zarządu w jego sprawie, aby miał szanse się wytłumaczyć, oprócz tego niezależnie od decyzji jaka zapadnie - ma on prawo do odwołania się w ustalonym terminie.
No i popatrzcie też sobie w statut, w jakich sytuacjach można pozbawić kogoś członkostwa. Nie ma tam ani jednego zdania na temat "...bo nam się On nie podoba"
Wbrew pozorom, naprawdę nie jest tak łatwo. Wiem, bo na wiosnę niestety wałkowaliśmy ten temat u nas w jednostce. Skończyło się na usunięciu jednego i zawieszeniu do końca roku drugiego strażaka. Ale to już zupełnie inna bajka.
 
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Składka Członkowska
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2005, 21:07:48 »
taką jednostkę to tylko w dubeltówkę i na księżyc wystrzelić

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Składka Członkowska
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2005, 23:30:03 »
jak ktoś nie płaci przez 3 lata to do cywila
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Składka Członkowska
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2005, 20:26:33 »
Czytając ten temat przypomniał mi sie pewien "podobny" przypadek w naszej straży.  :lol:
 Otóz wydarzyło sie to juz kilka ładnych lat temu. Pewien strażak po "kilku głębszych" włączył syrenę(była to dość późna pora nocna) -zdąrzył puścić tylko dwa sygnały, ale puścił. Wiadomo, druhowie się zlecieli, gość dostał "zrypę", szpica w tyłek i do domu. Na drugi dzień wezwał go komendant gminny - tylko On :blink: (zarazem naczelnik) i powiedział mu, że od dnia dzisiejszego w straży już nie jest. Jegomość przyjął "karę" i przez 3 lata tyle go było widać w straży. Jak mu w końcu ktoś powiedział po tych 3 -ch latach, że naczelnik nie miał takiego prawa, to przyszedł na któreś tam zebranie(bodaj sprawozdawczo-wyborcze) no i pyta jak to w końcu jest z tą karą. Wszyscy jak jeden mąż wytłumaczyli mu, że kary nie było i być nie mogło - bo naczelnik(tu zarazem komendant) nie ma prawa wydać mu takiej "kary" :lol:  :lol: No chichra na całego....

Przenosząc to na dany temat(składka członkowska) - to myślę tak:
1. Jak nie ma się na papierze od zarządu - "Z dniem .... (tym i tym) dh. (taki a taki) zostaje zawieszony(tudzież skreślony z listy) w czynnościach strażaka ochotnika za nieopłacanie składki członkowskiej..." to nikt nie ma prawa wyrzucić nikogo ze straży,
2. A na "gębę" to tylko w PRL-u mozna było coś załatwić.... :lol:


Takie jest moje zdanie...

Pozdrawiam
 

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Składka Członkowska
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 05, 2005, 21:59:27 »
Cytuj
taką jednostkę to tylko w dubeltówkę i na księżyc wystrzelić
Jak nie rozumiesz w czym problem to wcale nie pisz.
A jak juz o scisłosc chodzi to wystarczy rok nie płacic i sie wylatuje.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Składka Członkowska
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 05, 2005, 22:08:11 »
Cytuj
Cytuj
taką jednostkę to tylko w dubeltówkę i na księżyc wystrzelić
Jak nie rozumiesz w czym problem to wcale nie pisz.
A jak juz o scisłosc chodzi to wystarczy rok nie płacic i sie wylatuje.
Przepraszam OSPwonski, to nie do Ciebie, chodziło mi o wypowiedz Marcina Grzelaczyka "jak ktoś nie płaci przez 3 lata to do cywila"  

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Składka Członkowska
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2005, 22:33:22 »
niezłe jaja pierwszy raz słyszę że ktoś chce zapłacić składkę i nie chcą od niego wziąć. Przeważnie ze skladkami jest odwrotnie.Trzeba za każdym chodzić .  

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Składka Członkowska
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 20, 2006, 21:48:23 »
Jezeli go niechcą to sam powinien zrezygnowac (ja bym tak zrobil) bo za kazdym razem bedą mu zucac klody pod nogi, w mojej jednostce tez jest taka osoba ktora wiele razy w czyms zawinila i tez chcemy sie go pozbyc, on otym wie ze nikt go nielubi i ze zawsze jak przychodzi to pod byle pretekstem zamykamy remize. A to co robi Zarząd w tamtej OSP jest bezprawne.  

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2006, 13:43:07 »
Jezeli chodzi o skladke to jak u was to wyglada, ile trzeba wplacac, czy kazdy placi? Wczoraj podczas Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego poruszalismy ten temat, skladka wynosi 2 zl/miesiac niestety nie wszyscy placa ten (jak to okreslaja) "characz", ale to sa 2-3 osoby. A jak u was to wyglada?

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 19, 2006, 18:40:43 »
W naszej OSP składka wynosi 15 zł. i też nie wszyscy wpłacają.
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 24, 2006, 22:58:52 »
W mojej jednostce składka członkowska wynosi 2 zł/rok.

Pozdrawiam

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 25, 2006, 08:22:38 »
U mnie 20zł/rok.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 25, 2006, 10:43:17 »
12 zł rok, jak wszyscy to wszyscy, ale ... Panowie odbiegamy od tematu.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 25, 2006, 14:29:34 »
U nas początkowo składka wynosiła 1 zł na miesiąc ale zarxząd chciał znieść składke bo nie każdy płacił. Kilka lat temu był podjęty ten temat ale ponieważ nie można był znieść składki bo inaczej nie ma się ubezpieczenia podczas akcji uchwaliliśmy wspólnie że składka będzie wynosić symboliczną złotówke na rok :mellow: W ten sposób wilk syty i owca cała ^_^

PS Z tą wpłatą na konto to super myk ale mam nadzieje że mi się nie przyda

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 26, 2006, 23:56:27 »
W naszej OSP składka na rok 2006 wynosi 50zł.Członkami straży są tylko osoby płacące składki.Statystów nam nie potrzeba.



pozdro

Offline km

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 15, 2006, 23:54:52 »
krzysiek 998 zapamiętaj ze:
zwolniwni ze składek członkowskich są
MDP iczłonkowie Honorowi.
pozdrowienia

Offline strazak59b

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 16, 2006, 12:08:41 »
W naszej OSP składka na rok 2006 wynosi 50zł.Członkami straży są tylko osoby płacące składki.Statystów nam nie potrzeba.



pozdro
i nie ma u was problemu z pobieraniem skladek?u mnie wynosi 24 zl rocznie a i tak musze zawsze chodzic po strazakach zeby zebrac wszystko.to musicie nalezec do zamoznej spolecznosci bo u mnie nie byloby szans na taka kwote.ale za to macie troche odlozone z tego na inwestycje.a ilu masz u siebie strazakow krzysiek 998??
Nigdy nie wiadomo, co jeszcze moze nas spotkac w tej firmie..

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 16, 2006, 13:04:38 »
Składki płacą tylko członkowie czynni.Reszta jest zwolniona z płacenia.A zdarza się że ktoś wpłaci dobrowolnie.
Co do ściągania składek nie ma problemu pobieramy ekwiwalent za akcje.Więc jakaś kwota wraca do kasy OSP jest to wykorzystywane na działalność statutową.W dzień Strażaka robimy ognisko itp.



pozdro

Offline strazak59b

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Składka Członkowska
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 16, 2006, 13:07:44 »
no to w sumie macie problem z glowy bo pobieracie pieniadze za akcje.ja nie mam takiej mozliwosci sciagania skladki z tych funduszy,bo poprostu nie dostajemy za wyjazdy.to jest moj problem bo jestem skarbnikiem i musze sie z tego spowiadac przed komisja rewizyjna dlaczego jest tylko tyle pieniedzy za skladki


pozdrawiam
Nigdy nie wiadomo, co jeszcze moze nas spotkac w tej firmie..