Autor Wątek: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?  (Przeczytany 9817 razy)

Largoxx

  • Gość
Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« dnia: Styczeń 04, 2011, 19:58:33 »
Witam serdecznie!

Nadchodzi czas wyborów w jednostkach OSP i w związku z tym nasuwa mi się jedno pytanie:

 - czy jest jakiś limit wiekowy (do którego roku życia) można pełnić funkcje i obowiązki Naczelnika OSP, jeśli tak to prosiłbym o jakieś prawne uzasadnienie?

Z góry dziękuję za odpowiedź koledzy.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2011, 22:48:55 »
Witaj,
z tego co ja wiem to nie ma żadnego  limitu lecz naczelnik czyli osoba która kieruje jednostką operacyjno-techniczną i bierze bezpośredni udział w działaniach ratowniczych powinien być pełnoletni (18 Lat) i być po wszystkich tych kursach co uprawniają go do wyjazdu do akcji ratowniczo-gaśniczej i tak jak inni czyli wiek od 18-65 lat

Offline skalim1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2011, 00:06:41 »
Oprócz tego wymagany jest kurs naczelników.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2011, 00:23:42 »
A czy czasem w akcjach nie można brać udziału do max. 55 lat ?
Pewnie co do wieku naczelnika wszystko zależy od statutu i myślę że w większości przypadków może on mieć nawet i 100 lat, choć oczywiście dla mnie podstawą powinno być to, aby brał czynny udział w akcjach, więc 55...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2011, 11:11:24 »
A czy czasem w akcjach nie można brać udziału do max. 55 lat ?
Pewnie co do wieku naczelnika wszystko zależy od statutu i myślę że w większości przypadków może on mieć nawet i 100 lat, choć oczywiście dla mnie podstawą powinno być to, aby brał czynny udział w akcjach, więc 55...

100 lat jest to możliwe, jeżeli nie macie zapisu w Waszym statucie o takich obowiązkach dla Naczelnika, jeżeli Wasza jednostka nie ma samochodu i sprzętu, dlatego nie macie JOT-u i jesteście stowarzyszeniem wzajemnej adoracji. :szalony:

Po ostatniej nowelizacji ustawy o ochronie p.poż.

Art. 19.
Cytuj
1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych
straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający
aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych
oraz odbyli szkolenie pożarnicze,

Jeżeli zgodnie ze statutem OSP do obowiązków Naczelnika OSP należy min.:
(Statut wzorcowy)

Naczelnik  kieruje zespołem ratowniczym jednoosobowo w formie rozkazów i poleceń.
2.  Do obowiązków naczelnika należy:
5)   kierowanie działaniami ratowniczymi prowadzonymi siłami OSP,

To musi spełniać warunki określone w art. 19 pkt 1b i ukończyć kurs zgodnie z systemem szkolenia członków OSP biorący bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

Cytuj
7) w przypadku szkolenia naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych – zalecane wykształcenie co najmniej średnie oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych,

No chyba, że

Cytuj
7. Osoby, które ukończyły co najmniej kurs nauczania kwalifikacyjnego podoficerów Państwowej Straży Pożarnej, spełniają wymagania kwalifikacyjne do pełnienia funkcji dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych, Naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Komendantów Gminnych ZOSP RP.

http://www.zosprp.pl/?q=node/381
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2011, 11:18:02 wysłana przez grzela »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2011, 12:53:40 »
myślę że warto by wybrać osobę w wieku do 60 lat, gdyż ma on pełnić funkcję przez 5 lat. Bo chyba nie macie zamiaru zmieniać naczelnika za rok czy dwa ze względu na przekroczenie wieku 65 lat.
Dodatkowo jest mowa o szkoleniu pożarniczym. Ale należało by popatrzeć na ten zapis szerzej. Należy uznać że chodzi o wyszkolenie odpowiednie do zajmowanej funkcji. Co za tym idzie naczelnik musi posiadać szkolenie min. dowódcy sekcji bo tylko ono daje mu możliwość kierowania zastępami czy sekcją (oczywiście uprawnienia równorzędne pomijam)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Major16

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2011, 23:25:58 »
Czy z-ca naczelnika może mieć 17 lat?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2011, 23:32:30 »
Czy z-ca naczelnika może mieć 17 lat?

Odpowiedź znajdziesz w statucie swojej OSP. :kwit:

Nie pisz tych samych postów w kilku miejscach. :pyt:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2355.msg171867.html#msg171867 - już usunięty post
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2011, 23:40:01 wysłana przez robn »

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2011, 16:18:07 »
Ja mam 23 lata i w tym roku zostalem zastepca Naczelnika czy potrzebny mi jest do tej funkcji kurs Naczelników ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2011, 19:30:51 »
Wg mnie powinieneś odbyć szkolenie naczelników OSP.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2011, 23:15:31 »
kończąc wypowiedź firefighter83,... ponieważ gdy będziesz zastępował naczelnika pełniąc jego obowiązki automatycznie musisz wiedzieć co i jak... nie wspomnę że na akcji jesteś odpowiedzialny za całość pod jego nieobecność

Offline kazik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2011, 06:12:36 »
Co do wieku Druhowie to zgodnie z nowym brzmieniem art. 19 ust. 1b Ustawy o ochronie przeciwpożarowej bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.
Przytoczone podstawy prawne dotyczą wszystkich członków OSP biorących udział w działaniach niezależnie od funkcji.

www.ospgrodzisk.dbv.pl
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2011, 06:16:57 wysłana przez kazik998 »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2011, 12:12:16 »
Druhny i druhowie
Z tym wiekiem to na czworo babka wróżyła. A dlaczego?
A dlatego
Po pierwsze
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej, jak przedmówcy wcześniej przytoczyli, strażak może uczestniczyć w działaniach ratowniczych będąc w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Ale istnieje coś takiego jak System szkolenia członków OSP. Idąc tym tropem mamy podane czasookresy. Najpierw strażak ratownik po szkoleniu podstawowym. Pomijam drobne kursy typu ratownictwo techniczne. Wiec następnie mamy szkolenie dowódców. Ale jest właśnie ale. Kurs dowódców można zrobić nie wcześniej niż po 3 letnim stażu jako strażak ratownik. Wiec mamy już wyższy limit wieku czyli 18 + 3 = 21 lat. Czyli w takim wieku najwcześniej można pójść na kurs naczelnika zgodnie z wytycznymi w sprawie szkolenia bo przed naczelnikiem trzeba zrobić dowódcę.
Po drugie
Idziemy tym samym tropem co wcześniej. Dochodzimy do kursu podstawowego. Osiągneliśmy go - hurra. I co dalej. Na kurs dowódców trzeba czekać 3 latka. A następnie z zaświadczeniem z kursu dowódców można iść na szkolenie naczelników. Ale czy na pewno? Moim zdaniem nie. W Systemie szkolenia rodział III Warunki szkolenia w punkcie 7 jest zapis, iż aby trafić na kurs naczelników zalecane jest posiadanie wykształcenia średniego oraz posiadanie ukończonego kursu dowódców. I właśnie słowo zalecanie burzy wcześniejsze wywody. Zalecane to nie to samo co obowiązuje. Wiec uważam, że po kursie podstawowym na upartego można trafić na kurs naczelników. Bo System szkolenia stanowi iż kurs dowódcó jest zalecany a nie obowiązkowy dla naczelnika.
Po trzecie
Wcześniejsze wywody i tak biorą w łeb jak jednostka wybierze kogo bedzie chciałą na stanowisko naczelnika czy też jego zastępcy. A dlaczego? Bo system szkolenia, wytyczne czy cokolwiek by nie było nijak się ma do ustawy o stowarzyszeniach i do naszych statutów. Nie ma tam zapisó że członek stowarzyszenia ma czynne i bierne prawo wyborcze pod warunkiem, że ... włąśnie, że na. będzie miał kurs jakiś tam. Mozemy sobie wybrać kogokolwiek i w wieku jakimkolwiek byle był to przedział miedzy 18 a 65 lat. I nikt nam nic nie może zarzucić. Bo mamy ustawę o stowarzyszeniach i własne statuty. A system szkolenia w sumie nie jest dla nas żadną podstawą prawną. I co nam zrobią jak wybierzeme kogoś na naczelnika bez posiadanych kwalifikacji lub potem nie pójdzie ta wybrana osoba na żaden kurs.
Po czwarte
Wszystko pięknie i ładnie na papierze wygląda. Mamy kurs podstawowy. Mamy 3 letni staż. Mamy wreszcie ten kurs dowódców. Wybierają nas na naczelnika lub zastępce naczelnika. Człowiek jest zielony w tych sprawach ale pełen zapału. Będzie kurs to pójdzie i się nauczy. I tu zaczynają sie schody. Przynajmniej u mnie. Nie pamiętam kiedy był kurs naczelników. Może z 10 lat temu? Tak dawno, że nie pamietam kiedy to było. Doprosiliśmy się tylko kursu dla komendantów gminnych. Jeden kurs dla chyba z 20 osób na 170 gmin.

Więc wybierajmy jak chcemy i kogo chcemy byle miał przedział wiekowy 18 - 65. A nawet pokusiłbym się w swoich rozważaniach wysunąć tezę, zgodnie z "Po trzecie", dlaczego naczelnikiem nie moze być osoba w wieku ponad 65 lat.

W całym tym moim rozważaniu pomijam kwestie zdrowotne, predyzpozycji, umiejętnosci, zdolnosci itd itp.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2011, 14:09:32 »
...A nawet pokusiłbym się w swoich rozważaniach wysunąć tezę, zgodnie z "Po trzecie", dlaczego naczelnikiem nie moze być osoba w wieku ponad 65 lat...
Bardziej pasowałaby teza "dlaczego nie może brać udziału w działaniach ratowniczych strażak w wieku powyżej 65 lat" - pomijam oczywistą odpowiedź, że tak postanowił parlament.
Jeżeli przyjmujemy zapis ustawowy jako oczywisty i logiczny, to mamy również odpowiedź co do naczelnika - z urzędu biorącego udział w tych działaniach. :o
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2011, 17:37:26 »
W sposób oczywisty i logiczny to sie zgadza co napisałeś. Ale ostatnio wzieło mnie na rozważania o OSP. I doszedłem do wniosku, że przecież nie można nam narzucać w jakim wieku będziemy sobie powoływać ludzi do zarządu. Nie można bo nie ma o tym wzmianki ani w ustawie o stowaryszeniach ani w naszych statutach. Co więcej to co napiszę to nie są tylko rozmyślania teoretyczne. Ustawa stanowi wprost o wieku strażaka biorącego udział w działaniach. Oczywiste jest to, że naczelnik ma coś do powiedzenia w czasie działań ratowniczych. Ale przecież nie musi brać w nich udziału. A co zrobić w sytuacji kiedy:
1. Strażaka na naczelnika wybiera się bez względu na jego wiek. Bo nie ma kogo wybrać albo nikt nie chce takiej zaszczytnej funkcji gdzie trzeba się narobić.
2. Wybiera się na naczelnika osobę w wieku 61 latek. I co, z chwilą osiągniecia przez niego wieku dojrzałego, który zgodnie z ustawą dyskwalifikuje go do udziału w działaniach podziękujemy mu za bycie naczelnikiem, odstawimy na boczny tor i weźmiemy kogoś innego? A jak nie znajdziemy nikogo. A mamy prawo wybrać bo jesteśmy niezaleznym stowarzyszeniem.
Wiem, błędne koło. I pewnie się czepiam. Ale to pokazuje, jakie w OSP są problemy. A wynikają one z jakości naszego prawa. A może ktos ma pomysł jak rozwiazać taki problem. Bo jedną ustawą możemy sobie wszystko ograniczyć a drugą wszystko dopuścić. I jak tu działać.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Limit wiekowy Naczelnika OSP ?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2011, 18:00:43 »
To nie jest czepianie się,tylko jak napisałeś błędne koło.
Strażak OSP ma limit wiekowy lecz strażak PSP bez limitu wiekowego. Innymi słowy ta sama osoba może wyjeżdżać do działań jako zawodowiec lecz jako ochotnik już nie.  :rofl:
Za udział w akcji ratowniczej strażakowi OSP przysługuje usprawiedliwienie nieobecności w pracy z jednym wyjątkiem > PSP może uznać nieobecność za nieusprawiedliwioną.  :wall:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe