Autor Wątek: Dziwne Pytanie Dotyczące Osp  (Przeczytany 2533 razy)

Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« dnia: Wrzesień 06, 2005, 00:08:11 »
Witam wszystkich.
Jestem nowy na tym forum i być może jest już taki temat , więc z góry przepraszam jeśli zdubluję.

Mam pytanie dotyczące procedury wstępowania do OSP.
Chodzi mi o to że, niedawno [ jakieś 5 dni temu ] byłem w Urzędzie Miasta w Nowym Dworze Gd. [ czyli tam gdzie obecnie mieszkam ;P -  i tam otrzymałem od osób kompetentnych deklarację. Standardowa kartka papieru z miejscem na potrzebne dane oraz ze słowami przysięgi strażaka-ochotnika. Wypełniłem wszystko jak należy no i oddałem. Strasznie nurtuje mnie pytanie co dalej ? Ile ta cała procedura wcielania mnie do OSP potrwa ?
Nie żebym się niecierpliwił ;) bo minęło dopiero 5 dni , ale nie chciałbym czekać na to kilka miesięcy  :blink: ...

Tak na marginesie to , byłem na remizie OSP dwa razy i nigdy nie zastałem Prezesa. Za drugim razem jakaś miła Pani skierowała mnie do Urzędu Miasta gdyż tam Prezesa spotkać można ;) Tam oczywiście też go nie zastałem. Dlatego boje się że , nigdy się nie dostane do OSP , bo skoro Prezesa nigdy nie ma , nie będzie miał kto rzucić okiem na moją deklarację ;)

Jeżeli znalazłby się ktoś kto mógłby mi wyjaśnić to zagadnienie to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam ;)
....

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2005, 07:54:21 »
Moim zdaniem sposób rekrutacji prowadzony przez jednostkę OSP w Twoim mieście daje wiele do życzenia. No chyba że faktycznie nikomu w tej jednostce nie zależy na nowych członkach. W mojej jednostce rekrutacją zajmuje się naczelnik straży (oczywiście tych członków którzy wyjeżdzają do akcji, a takim chyba masz zamiar zostać) i dzieje się to niemal automatycznie po zgłoszeniu kandydata. Czyli przychodzisz -> wypisujesz deklarację -> jesteś przyjęty -> rozpoczynasz służbę. Oczywiście na początek podlegasz obserwacji prowadzonej przez naczelnika i dowódców + paru obiektywnie patrzących na to, kto ma zamiar zasilić nasze szeregi. Dodatkowo przechodzisz podstawowe szkolenie prowadzone przez naczelnika (pokazuje Ci co gdzie jest, kto kim jest, z czym do kogo itd.) i zapoznajesz się z podstawowym sprzętem będącym na wyposażeniu jednostki. A potem już tylko szkolenie w KPPSP no i jeździsz na akcje. Oczywiście nie piszę tu m.in. o badaniach lekarskich itd. bo to są chyba sprawy oczywiste
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2005, 09:31:26 »
Dzięki za szybką odpowiedź ;)

No właśnie ... też cały czas podejżewałem że, coś jest nie tak. Zanim wstąpiłem , wyobrażałem sobie że, to wygląda właśnie w ten sposób jak daro opisał.
Czyli przychodze , wypisuje deklarację , jestem przyjęty.
A tu wychodzi na to że, nie wiadomo kiedy i czy , wogóle będe przyjęty :/

Człowiek chche zostać strażakiem-ochotnikiem , pomagać ludziom , nie za pieniądze a z dobrej woli , z czystej chęci niesienia pomocy bliźnim i jeszcze mu pod górę robią :/

Mam nadzieję że, w w Poznanńskiej szkole tam mi pod górę robić nie będą :P
....

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2005, 09:52:57 »
U nas też przyjmowanie jest niemal automatyczne, wszystko trwa kilka dni. Prawo przyjęcia deklaracji ma każdy członek zarządu OSP. Sprawa rozstrzyga się na najbliżym posiedzeniu zarządu.  Przyjmujemy właściwie wszystkich ale równie szybko skreślamy tych ze słomianym zapałem (lub z innymi problemami).  

Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2005, 11:04:50 »
Wiecie co ...

Byłem dziś w Urzędzie Miasta i że ,tak powiem przycisnąłem nieco pracownika :P
Dał mi moją deklarację i kazał przekazać Prezesowi który akurat podobno bawił w tym czasie na remizie.
Pojechałem tam , no i zastałem Pana o dosyć "równym" wyglądzie ;)
W każdym razie , przekazałem mu deklarację , był bardzo happy że ,dołączy do nich taki młody , piękny , wysportowany  i silny człowieka jak ja :P

Powiedział że, teraz tylko muszę przejść szkolenie które będzie przeprowadzone w KPPSP w miesiącu wrześniu no i już.
Już mi kamień z serca spadł bo myślałem że nigdy się nie dostane do OSP.
Żeby się tylko nie okazało ,że owe szkolenie przejdę we wrześniu ... 2006 :P

Pozdrawiam.
 
....

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2005, 14:02:01 »
ztymi deklaracjami to dobry pomysł musze takie wprowadzić u siebie (teraz ludzie pisza tylko krótkie podania)

ale co do tematu to kwestia przyjęcia nowego członka jest określona w statucie OSP i tam pisze (nie mam przy sobie ale sprawdze dokładnie)ze przyjęcie następuje na zebraniu zarządu OSP po głosowaniu a ślubowanie składa sie na np. jakies uroczystości strazackiej przed sztandarem i prezesem i naczelnikiem więc podejrzewam ze dlatego czekasz bo jeszcze nie mieli zebrania ale nie martw sie po zebraniu napewno sekretarz wyrobi ci legitymację i opłacisz składki i zajmie sie tobą naczelnik (jak Daro) pisze

PS dzisiaj sprawdze w :unsure:  statucie to ci jutro dokładnie napisze jak to powinno byc
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2005, 14:02:35 wysłana przez najmłodszy_PREZES_osp »
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2005, 17:34:39 »
Dzięki za pomoc.

Nasuneło mi się przez te kilka dni trochę pytań.
Wiem że, być może na tym forum już był poruszany taki temat ale nie mogę go znaleść za Chiny ludowe ;P

Chodzi mi głównie o składkę. Ile mniejwięcej ona wynosi ? Lub ile wynosi ona u was ?
To chyba nie jest ściśle tajna informacja ? :P

Pozatym , to szkolenie w PSP ten tzw. kurs szeregowca. Ile on trwa i co się tam robi ?

Wiem , zadaje głupie pytania ,ale nie mogłem się powstrzymać ;)
Wybaczcie :P

Pozdrawiam.
....

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 08, 2005, 18:19:41 »
Cytuj
Ile mniejwięcej ona wynosi ? Lub ile wynosi ona u was ?
wysokosc skladki ustala sie na walnym zebraniu a jej wysokosc jest dowolna.
U mnie w jednostce mamy 10 zl na rok

Cytuj
to szkolenie w PSP ten tzw. kurs szeregowca. Ile on trwa i co się tam robi ?

na tym kursie poznasz wszystkie podstawowe rzeczy ktore powinienes wiedziec bedac strazakiem ochotnikiem <bedzie troche bhp cos o srodkach gasniczych o sprzecie i armaturze itp>
a co do dlugosci trwania takiego kursu to to chyba zalezy juz od poszczegolnych komend ktore je orgaznizuja <na pewno w jeden dzien nie zrobisz takiego kursu :rolleyes: >

pozdrawiam

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Dziwne Pytanie Dotyczące Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 13, 2005, 18:54:35 »
U nas deklaracje są od wielu lat. Jeśli ktoś chce mogę taką zeskanować i przesłać. Proces rekrutacji jest prosty. Zarząd decyduje czy delikwent może być przyjęty, a na deklaracji widnieją podpisy dwóch członków OSP wprowadzających nowego. To jest takie poręczenie za niego. Oczywiście umowne, nikt za niego żadnych długów nie będzie spłacał. U nas przyjęło się, że jak poręczyłeś za kogoś to pomagasz mu się zaaklimatyzować wśród nowych kolegów.
Kurs jest bardzo prosty i jeśli pociąga Cię OSP i praca z nią związana to bez problemu sobie poradzisz. A jeśli chodzi o składki to już wyczytałeś. Mamy tylko taki układ, że jeśli ktoś się uczy to nie płaci składek natomiast pozostali płacą 20,00 rocznie.
Pozdrawiam młodego  ;)  i powodzenia w pierwszej akcji