Autor Wątek: Agregat pradotworczy  (Przeczytany 2315 razy)

Offline speedxxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Agregat pradotworczy
« dnia: Grudzień 29, 2010, 20:39:18 »
Witam jaki znacie godny polecenia agregat prądotwórczy jedno fazowy. Jak wszyscy wiemy agregaty hondy sa dość drogie, jesli znacie inne które warto kupic w cenie do 2 tys zl to prosze o wasze opinie

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Agregat pradotworczy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2010, 21:03:39 »
Ja zastanawiam się nad takim - Eisemann. Cenę można negocjować, poza tym w sieci znalazłem go poniżej 1800 netto.

Offline desilva

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Agregat pradotworczy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2010, 08:29:31 »
Witam druhów!

Osobiście polecam agregaty firmy FOGO. W cenie do 2000 można kupić model FH2001 lub nawet FH3001, które odpowiednio mają moc 2,2 oraz 2,8kW. Są to agregaty na silnikach Hondy, więc na pewno posłużą, a sam agregat również jest solidnie wykonany.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Agregat pradotworczy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2010, 10:45:42 »
Czy ktoś może mi odpowiedzieć na jakiej podstawie należy przeprowadzać badania techniczne  (nazwa nie jest istotna), np. minimum jeden raz w roku agregatów prądotwórczych małej mocy (np. 2,2 KW, 3 KW, itp.). W moim województwie KW PSP podczas kontroli w powiatach wymaga tego typu badań ale nie potrafią podać podstawy prawnej. Co Wy na to?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Agregat pradotworczy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2010, 11:39:01 »
Czy ktoś może mi odpowiedzieć na jakiej podstawie należy przeprowadzać badania techniczne  (nazwa nie jest istotna), np. minimum jeden raz w roku agregatów prądotwórczych małej mocy (np. 2,2 KW, 3 KW, itp.). W moim województwie KW PSP podczas kontroli w powiatach wymaga tego typu badań ale nie potrafią podać podstawy prawnej. Co Wy na to?

Informacja z forum SEP http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=5570

Cytuj
O pomiarach przy zasilaniu z agregatu jest troche opisane na ise.pl oraz w ksiazce Juliana Wiatra"Zespoły prądotwórcze w układach awaryjnego zasilania obiektów budowlanych" str 23.
Na ise.pl sa przywołane normy:
PN-IEC 60364-7-717:2004 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Część 7-717: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Zespoły ruchome lub przewoźne

PN-IEC 60364-5-551:2003
Tytuł
Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego -- Inne wyposażenie -- Niskonapięciowe zespoły prądotwórcze
Streszczenie
Podano wymagania dotyczące instalacji niskiego napięcia i bardzo niskiego napięcia, w których zastosowano zespoły prądotwórcze przeznaczone do zasilania, w sposób ciągły albo dorywczo, całej instalacji lub jej części
Zestawy wytwarzające energię

PN-EN 88528-11 Zespoły prądotwórcze prądu przemiennego napędzane silnikami spalinowymi tłokowymi -- Część 11: Wirujące bezprzerwowe systemy zasilania -- Wymagania i metody badań
PN-EN 88528-11:2005 Zespoły prądotwórcze prądu przemiennego napędzane tłokowymi silnikami spalinowymi -- Część 11: Układy wirujące bezprzerwowego zasilania -- Wymagania i metody badań
PN-EN 88528-11:2007 Zespoły prądotwórcze prądu przemiennego napędzane silnikami spalinowymi tłokowymi -- Część 11: Wirujące bezprzerwowe systemy zasilania -- Wymagania i metody badań
PN-ISO 8528-1:1996 Zespoły prądotwórcze prądu przemiennego napędzane silnikiem spalinowym tłokowym -- Zastosowanie, klasyfikacja i wymagania eksploatacyjne
PN-ISO 8528-2:1997 Zespoły prądotwórcze prądu przemiennego napędzane silnikiem spalinowym tłokowym -- Silniki
PN-ISO 8528-4:1997 Zespoły prądotwórcze prądu przemiennego napędzane silnikiem spalinowym tłokowym -- Aparatura sterująca i rozdzielcza
PN-ISO 8528-5:1997 Zespoły prądotwórcze prądu przemiennego napędzane silnikiem spalinowym tłokowym -- Zespoły prądotwórcze
PN-ISO 8528-6:1997 Zespoły prądotwórcze prądu przemiennego napędzane silnikiem spalinowym tłokowym -- Metody badań

Jest w nich też coś o badaniach.


Jest jeszcze nieaktualne rozporzadzenie:
ZARZĄDZENIE MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 7 lipca 1987 r.
w sprawie szczegółowych zasad eksploatacji zespołów prądotwórczych

Monitor Polski z dnia 30 lipca 1987 roku nr 21. poz 184
http://msp.money.pl/akty_prawne/monitor ... 1,184.html
Status aktu prawnego: Uchylony

Powodzenia. Szkoda, że nie ma dostępu online do aktualnych norm (oczywiście za free :) )

Niestety nie mam dostępu do tych norm więc nie mogę podać szczegółów. Dla instalacji elektrycznej jest to 5 lat. Możliwe, że ze względu na specyfikę pracy agregatów okres badań jest krótszy.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Agregat pradotworczy
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 01, 2011, 20:22:31 »
Ja polecam agregat firmy KraftWell. Za 2.000 zł można 5 do 7 kW dostać.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Agregat pradotworczy
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 01, 2011, 20:27:15 »
Tylko szkoda, że ta firma pisze na agregatach moc silników a nie agregatów i pamiętajcie o tym, że jak macie agregat 3-fazowy jakiejś tam mocy na gniazdu 400V, to on nie ma tyle mocy na gniazdku 230V