Autor Wątek: Materiały Szkoleniowe - Medyczne  (Przeczytany 16152 razy)

Offline doktor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Materiały Szkoleniowe - Medyczne
« dnia: Wrzesień 04, 2005, 22:04:29 »
Może ktoś wie lub posiada cos w formie elektronicznej związanego z pomoca medyczną .
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2009, 15:31:58 wysłana przez Witold »

Offline zefirek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2005, 23:34:16 »
Mam troche materialow zwiazanych z pomoca przedmedyczna, ale jesli chodzi ci o typowa pomoc medyczna (taka jakiej ucza na studiach) to niestety nie mam :(
pozdrawiam

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2005, 15:13:43 »
Podaję Ci adres strony gdzie można dużo poczytać o pomocy przedmedycznej. A o fachowej pomocy to chyba jedynie z lekarzami

Pierwsza pomoc przedmedyczna
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2005, 15:15:01 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2005, 10:10:29 »
przypominam wszystkim ociemnialym ze w ksrg nie stosuje sie pojecia pomoc przedmedyczna nawet w odniesieniui do dzialan sluzacych umozliwieniu wykonanie czynnosci medycznch np gaszenie pozaru


jezeli ktos uwaza ze unieruchamianie zlamania przez strazaka to pomoc przedmedyczna a unieruchamianie zlamania przez lekarza to pomoc medyczna i mozliwa do osiagniecia tylko na studiach  ten winien powtorzyc podstawowke.


doktor- uderz do mnie na priva gg mejla czy cos tam to wysle ci to, co cie moze zaiteresowac
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline zefirek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2005, 21:30:54 »
Cytuj
przypominam wszystkim ociemnialym ze w ksrg nie stosuje sie pojecia pomoc przedmedyczna nawet w odniesieniui do dzialan sluzacych umozliwieniu wykonanie czynnosci medycznch np gaszenie pozaru


jezeli ktos uwaza ze unieruchamianie zlamania przez strazaka to pomoc przedmedyczna a unieruchamianie zlamania przez lekarza to pomoc medyczna i mozliwa do osiagniecia tylko na studiach  ten winien powtorzyc podstawowke.


doktor- uderz do mnie na priva gg mejla czy cos tam to wysle ci to, co cie moze zaiteresowac
Czuje sie w obowiazku poinformowac Cie Bulon, ze na to forum nie wchodza tylko i wylacznie strazacy!!! A uscislenie tematu czy chodzi faktycznie o pomoc medyczna, czy przedmedyczna (roznica jest istotna, jesli tego nie zauwazasz) nie wynika z ociemnialosci ani takze z nieuwazania na lekcjach w podstawowce, tylko z faktycznej checi pomocy koledze doktorowi!!! :angry:  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2005, 22:15:52 »
jaka jest roznica pomiedzy pomoca przemedyczna a medyczna?
bo to zupelnie odmienne dziedziny zycia.
pomoc medyczna wiadomo co to jest - opatrunki plastry, rko, kolnierze i inne takie a pomoc przemedyczna? cholera wie...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline zefirek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 06, 2005, 23:30:07 »
Różnica jest zarówno w uprawnieniach jak i w procesie szkolenia. Ratownik przedmedyczny (zwany takze ratownikiem niemedycznym) jest szkolony z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs taki jest jedno- lub dwudniowy i obejmuje dosc waski zakres materialu. Co za tym idzie wymaga sie takze mniej od takiej osoby w razie udzielania pierwszej pomocy, bo trudno wymagac czegos, czego nigdy jej nie uczono. Aby zas nazywac sie ratownikiem medycznym, trzeba miec ukonczone studia wyzsze/ studium zawodowe policealne o kierunku zwanym 'ratownictwo medyczne'. Studia takie trwaja 3 lata wiec proces nauki jest wydluzony, a co za tym idzie zakres materialu jaki jest wymagany jest o wiele obszerniejszy i bardziej szczegolowy.

Do roznicy miedzy pomoca medyczna, a przedmedyczna odnosi sie takza ERR (Europejska Rada Resuscytacji). Tzn. mozna w podanym przeze mnie ponizej fragmencie zauwazyc roznice w wymaganiach stawianych ratownikom medycznym i przedmedycznym:

Cytuj
a) ratowników niemedycznych nie będzie się uczyć ani wymagać od nich sprawdzania tętna w celu stwierdzenia zatrzymania krążenia, natomiast pozostaje to elementem oceny pacjenta przez personel medyczny;

Po analizie danych uzgodniono, że dla ratowników niemedycznych poszukiwanie oznak zachowanego krążenia krwi powinno oznaczać działania następujące: wykonać dwa wstępne skuteczne oddechy ratownicze; wzrokowo, słuchowo i dotykiem sprawdzić w ciągu najwyżej 10 sekund czy pojawiają się prawidłowe oddechy, kaszel lub ruchy pacjenta. Jeśli ratownik nie jest przekonany, że występuje jedna lub parę wymienionych oznak zachowanego krążenia, powinien natychmiast podjąć pośredni masaż serca.Personel medyczny natomiast nadal powinien sprawdzać tętno na tętnicach szyjnych, poświęcając na to nie więcej niż 10 sekund i równocześnie poszukiwać innych oznak zachowanego krążenia.

Resuscytacja bezprzyrządowa w wykonaniu dwóch ratowników jest mniej męcząca niż wówczas, gdy prowadzi ją jedna osoba.Ważne jest jednak, by obydwie osoby dysponowały praktyką i biegłością w tej technice. Z tego względu zaleca się, aby korzystali z niej tylko wyszkoleni ratownicy medyczni oraz tacy ratownicy niemedyczni, którzy są członkami przeszkolonych zespołów.

itd.

Cytuj
pomoc medyczna wiadomo co to jest - opatrunki plastry, rko, kolnierze i inne takie a pomoc przemedyczna? cholera wie...

Opatrywanie ran na miejscu wypadku, zabezpieczanie przed dalszymi urazami (np. za pomoca kolnierza), itp. mozna uznac zarowno za pomoc medyczna jak i przedmedyczna (czyli taka kiedy nalezy pomoc czekajac jednoczesnie na przybycie wykwalifikowanej ekipy = pogotowia ratunkowego), ale juz reanimacja za pomoca defibrylatora nie jest elementem wchodzacym w skald umiejetnosci ratownika przedmedycznego lecz medycznego.

W niektorych punktach roznica tkwic moze w niuansach, ale generalizujac to pomoc medyczna jest to pomoc udzielona przez wykwalifikowanych ratownikow, czesto zwanych personelem medycznym.

Mam nadzieje ze troche ci to rozjasnilo sytuacje. Jak masz jeszcze jakies watpliwosci to postaram sie je rozwiac, na miare mojej wiedzy naturalnie.

pozdrawiam   ;)  

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 06, 2005, 23:54:47 »
Oj... obawiam się, że nie rozwiejesz ;) Już TU kiedyś toczyła się taka dyskusja i każdy wie najlepiej swoje - przynajmniej tak uważa.
Jakby tej pomocy  nie zwał - chyba nie jest to, aż tak ważne - istotne jest, aby była udzielana przez wszystkich na miarę swojej wiedzy i umiejetności i nade wszystko - skutecznie.
Swoja drogą myślę, że podobnie jak z wieloma dziedzinami szeroko pojętego ratownictwa i nie tylko - PSP wyszła za wcześnie i pochopnie /bez należytego przygotowania/ "przed orkiestrę" i teraz się to czasami przykrą czkawką odbija. :o
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2005, 23:55:47 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2005, 10:33:32 »
Witam.
Sutuacja, mimo pewnych niuansów wydaje mi się jasna. Nasze władze w ministerstwie uznały, że strażak udziela pomocy medycznej, o czym mówi odpowiednia ustawa, tytuł na dyplomie (zaświadczeniu), a takze wyposażenie torby PSP R1, w którą standardowo doposażono jednostki. Pominąwszy fakt, że ustawa wygląda jakby ktoś pisał ją jadąc na rowerze, jasno wyraża się w sformułowaniach "ratownictwo medyczne w PSP". I na dobrą sprawę, panowie,  jesteście jedynymi oficjalnymi ratownikami medycznymi pracującymi w Polsce, wszak Ministerstwo nadal blokuje uznanie chłopakom którzy pokończyli szkoły ratownictwa - zawodu. Wiadomo o co chodzi.
Czym się różnimy? Tym ,że my nie podajemy leków, nie wykonujemy iniekcji i intubacji (dzięki Bogu), oraz tym , że nasze umiejętności musimy kontrolnie co trzy lata udowodnić.
Nie będę komentował takich sformulowań jak ratownik niemedyczny, bo nie wyobrażam sobie kogoś, kto ma ratować, a nie jest upoważniony do kontroli ABC u pacjenta - to z kolei wymyślił chyba ktoś najarany trawą.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline zefirek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 08, 2005, 12:19:27 »
Cytuj
Nie będę komentował takich sformulowań jak ratownik niemedyczny, bo nie wyobrażam sobie kogoś, kto ma ratować, a nie jest upoważniony do kontroli ABC u pacjenta - to z kolei wymyślił chyba ktoś najarany trawą.
Zadna ustawa nie jest doskonala... . Nie zgodze sie z jednym punktem twojej wypowiedzi, mianowicie tym odnosnie 'ratownika niemedycznego'. Pojecie takie istnieje i wg. mnie powinno istniec, a ratownik niemedyczny (mowimy o takim po odpowiednim przeszkoleniu) jest upowazniony, a co wiecej powiem ze jest zobligowany do udzielenia pomocy wedlug zasady punktow ABC (mozna to nawet poprzec kodeksem karnym, mowiacym o tym, ze kazdy kto umie pomocy udzielic winien tak zrobic, itd.). Jesli chodzi ci o kontrole tetna przez ratownika niemedycznego (cytat w poprzednim poscie) to zasada ta zostala zmieniona ponoc ze wzgledu na wprowadzane ulatwienia dla ratownikow niemedycznych nie majacych wprawy w badaniu tetna na tetnicy szyjnej. Osobiscie nie dokonca sie z tym zgadzam, ale o tym decyduja madrzejsi ludzie ode mnie. Tak popiera swoja decyzje ERR:

Cytuj
Tymczasem w wielu badaniach wykazano, że do niewątpliwego stwierdzenia obecności lub braku tętna w tętnicach szyjnych potrzeba czasu znacznie dłuższego niż 10 sekund, a poważne błędy diagnostyczne zdarzają się nawet przy dłuższym jego poszukiwaniu. W rezultacie tych badań Grupa BLS ERC zaleciła w roku 1998, by „zmniejszyć nacisk” na sprawdzanie tętna na tętnicach szyjnych, wprowadzając zamiast tego określenie„poszukiwanie oznak zachowanego krążenia krwi”.

Nie oznacza to jednak, ze od tej pory badanie tetna na tetnicy szyjnej przez ratownika niemedycznego jest zabronione.

Jesli chodzi ci zas o ten fragment (przepraszam, ze cytaty sa troche wyrwane z kontekstu, poniewaz caly dokument jest ciut dluzszy):

Cytuj
Resuscytacja bezprzyrządowa w wykonaniu dwóch ratowników jest mniej męcząca niż wówczas, gdy prowadzi ją jedna osoba.Ważne jest jednak, by obydwie osoby dysponowały praktyką i biegłością w tej technice. Z tego względu zaleca się, aby korzystali z niej tylko wyszkoleni ratownicy medyczni oraz tacy ratownicy niemedyczni, którzy są członkami przeszkolonych zespołów.

Chodzi tu tylko o to, ze resuscytacje w wykonaniu 2 osob powinni wykonywac ratownicy dysponujacy praktyka (personel medyczny, lub rat. niemedyczni bedacy czlonkami przeszkolonych zespolow). W przeciwnym razie resuscytacje wykonuje jedna osoba. Nie ma tu mowy o tym ze ratownik niemedyczny nie jest upowazniony do wykonywania resyscytacji.

pozdrawiam ;)

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 08, 2005, 16:49:24 »
No to trochę popolemizujmy.
Żeby zacząć, trzeba sobie uświadomić, skąd u naszych decydentów pojawił się nagle pomysł rat-medycznego.Otóż, zresztą słusznie, pomyślał ktoś, że zdarzają się sytuacje ekstremalne, podczas których do zagrożonej strefy (gdzie przebywaja poszkodowani) nie można wprowadzić ekipy pogotowia. Jak wiadomo, tylko strażacy mykają wtedy po różnych dziurach i zapadlinach, między powykręcanym żelastwem, po kolana w cuchnącej mazi, aby przy okazji działań ratowniczych poryzykować sobie troszkę, jak to jest w zwyczaju pożarniczych macho. Skoro im mało, pomyślał ktoś, to dołóżmy im jeszcze trochę, żeby im się z nudów w głowach nie poprzewracało i niech już jak tam będą a nie ma możliwości szybkiej ewakuacji poszkodowanych, poudzielają im pomocy. I tak się zaczęło.
Opracowano pewne procedury ratownicze, opierające się na wytycznych ERR, oraz wprowadzono techniki przyrządowe bezpieczne zarówno dla poszkodowanego jak i ratownika. Dlatego w torbie PSP znajduje sie tlen (nikt jeszcze nigdy nie umarł z "przetlenowania", rurki ustno gardłowe do zapewnienia drożności GDO (przytomnemu nie założysz, nieprzytomnemu nie zaszkodzisz), worek ambu +  maseczka (swietna sprawa dla ceniących higienę) itd itp.
W wytycznych ERR możemy przeczytać nstp słowa:
Cytuj
(a)   przypadkowi ratownicy nie będą szkoleni w zakresie kontroli obecności tętna w celu stwierdzenia zatrzymania krążenia i czynności tych nie będzie się od nich wymagać, jednakże ratowników z wykształceniem medycznym nadal obowiązuje ocena obecności tętna;
Chyba troszkę nam nakłamałeś zefirku  ;) , bo czy mówiąc o strażakach, można mówić o przypadkowych ratownikach?
W związku ze specyfiką służby wyposażono ich i przeszkolono zgodnie z pewnymi procedurami i co więcej np. podczas wypadku masowego strażak pewnie będzie brał udział w segregacji, no a przypadkowy ratownik - nie. Czy przyda tu się znajomość technik badania tętna? To chyba oczywiste.
Co natomiast do błędów diagnostycznych podczas badania tętna - tylko czekać aż defibrylator znajdzie się na wyposazeniu strażaków (oczywiście po uprzednim, miejmy nadzieję, jasnym  i rzetelnym ujęciu tej procedury w odpowiednich rozporzadzeniach). Bezduszna maszyna sama zanalizuje sytuację, ściągając z barków ratownika poczucie winy za błędy.
Wróciłem niedawno z recertyfikacji, gdzie gros czasu poświęcono i na egzaminie zwracano szczególną uwagę właśnie sprawom badania tętna, więc w myśl "przypadkowi ratownicy nie będą szkoleni w zakresie kontroli obecności tętna" wydaje mi się, że szkolenie to, było jak najbardziej ukierunkowane na profil medyczny.
Acha, i jeszcze przepraszam doktora, że w jego wątku znamiennie, jak to u nas na forum rozmawaiamy oczywiście nie na temat. Ale tak już jest. Musisz się przyzwyczaić i twardym być, nie "mientkim" :P  
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2005, 17:00:38 wysłana przez firetom »
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline doktor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 08, 2005, 20:31:09 »
Chciałbym uściślić to co napisałem jestem czynnym strażakem a u mnie w komendzie już niebawem egzamin z medyka a pomocy jak na lekarstwo ale już znalazłem stronkę ale mimo to dzięki wszystkim za okazałą pomoc pzdrawiam wszystkich  

Offline zefirek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 08, 2005, 20:52:31 »
Cieszy mnie twoj post, Firetom, bo przyjemna to polemika (mozna sie duzo dowiedziec) lecz klamac nie mam najmniejszego zamiaru  :rolleyes:
Popieram to co napisales w 100% bo strazakow nie mozna nazwac "przypadkowymi ratownikami", ale rowniez nie mozna tak nazwac ratownikow niemedycznych zrzeszonych np. w grupach ratowniczych PCK (przypadkowo podaje PCK dla lepszego zobrazowania sytuacji). Wydaje mi sie, ze za "przypadkowego ratownika" mozna uznac osobe ktora przeszla kurs pierwszej pomocy a w "zyciu codziennym" z udzielaniem tej pomocy nie ma prawie zadnej stycznosci. Jej jedynym doswiadczeniem moze byc np. wypadek samochodowy ktory akurat sie zdarzyl, a przez reszte roku osoba ta zyje sobie spokojnie i bezpiecznie nie biorac udzialu w zadnych akcjach ratowniczych.

Tak wiec nasza polemika wynika ze zwyczajnego niezrozumienia, a wszystko zaczelo sie niestey od mojego postu chcacego uscislic czy koledze Doktorowi chodzi o materialy z pomocy przedmedycznej, czy np. liczy na to, ze ktos z duzej liczby uzytkownikow tego forum studiuje ratownictwo med. na jakiejs uczelni i posiada materialy w formie elektronicznej. Niewiedzac rowniez, czy Doktor jest strazakiem, czy tez nie (bo ustalilismy juz powyzej, ze dla strazakow nie istnieje pojecie "pomoc przedmedyczna" tylko "pomoc medyczna") uwazam, ze moje rozroznienie nie bylo czyms nie na miejscu. Zaznacze jeszcze raz, ze na to, jakze pelne wiedzy ratowniczej forum, wchodza nie tylko strazacy (na forum typowo ratowniczym/medycznym ciezko jest sie o cokolwiek dowiedziec).

A wracajac jeszcze do tego nieszczesnego badania tetna, to:

-ratownik przypadkowy - nie bada tetna tylko szuka oznak zyciowych
-ratownicy niemedyczni zrzeszeni w przeszkolonych zespolach, strazacy, itp. kieruja sie swoimi procedurami opartymi czesto o ustalenia ERR (czyli czesto puls badaja)
-personel medyczny - to juz inna bajka  ;)

pozdrawiam serdecznie  :)

ps. ja rowniez ze swej strony przepraszam Doktora, ale musze przyznac ze dyskusja jest ciekawa :P

Offline zefirek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 08, 2005, 20:55:01 »
No tak no to juz sie wszystko wyjasnilo. :)

Do Doktor:
Mam cos takiego:
"procedury ratownictwa medycznego na poziomie przedlekarskim dla strazakow-ratownikow KSRG". Jak cie ti interesuje to daj znac ;)

Offline lubik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 12, 2005, 18:32:38 »
Doktor jesli interesuja cie wytyczne CPR odnosnie udzielania pierwszej pomocy ( ALS BLS ) jakies filmy o sprzecie  do udzielania pierwszej pomocy to daj znac mam takich troche z ostatniego kursu troche PSP a troche wojskowe,
 

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 12, 2005, 18:40:20 »
Czym się różni pomoc medyczna od przedmedycznej?
Pomoc medyczna - wiadomo - zastosowanie działań z dziedziny medycyny, mające na celu polepszenie stanu zdrowia u zainteresowanego.
Pomoc przedmedyczna obejmuje takie działania, które sprawią, że zainteresowany będzie się kwalifikował do pomocy medycznej.
Proste!     :D
Pozdrawiam

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 12, 2005, 20:13:36 »
Witajcie
Mam w formie elektronicznej zestaw 150 pytań testowych z zakresu Iszej pomocy, oraz procedury ratownicze. Zainteresowanym prześlę.
Posiadam również prezentacje, dośc ciekawą lecz zajmuje około 70mega.  
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2005, 20:17:41 wysłana przez pifos »

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 12, 2005, 20:43:49 »
Cytuj
Mam troche materialow zwiazanych z pomoca przedmedyczna, ale jesli chodzi ci o typowa pomoc medyczna (taka jakiej ucza na studiach) to niestety nie mam :(
pozdrawiam
niema czegoś takiego jak pomoc Przedmedyczna  to jest stara poczciwa PP

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 07, 2005, 08:28:18 »
Chciałbym się wtrącić w dyskusję i stwierdzić jedno.
Mój znajomy lekarz powiedział kiedyś mądrą rzecz: "Nie ma czegoś takiego jak pomoc przedmedyczna - jest pomoc przedlekarska. Pomocą przedmedyczną można nazwać pomoc przy przejściu na drugą stronę ulicy staruszce - kiedyś na pewno przyda się jej medycyna :)"

Pozdro
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 07, 2005, 15:24:23 »
Przedlekarska - dobre ;)
Cytuj
Pomoc przedmedyczna obejmuje takie działania, które sprawią, że zainteresowany będzie się kwalifikował do pomocy medycznej.

No... w sumie napewno tak!  :)
pifos - byłbym ewent. zainteresowany tą prezentacją - chyba na CD /akuratny rozmiar/?
Pozdr.  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 07, 2005, 19:56:11 »
PIFOS- ja także dorzucam się z prośbą o te materiały w sprawie pomocy przedmedycznej :lol:

Pozdrawiam

gucio679@wp.pl

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 13, 2005, 11:03:47 »
Dzięki uprzejmości Sylwka
materiały  wszystko w jednym pliku zzipwane tu:

http://elektron.pol.lublin.pl/users/adamek/medyczne/

Zaznaczam, że nie są to materiały mego autorstwa, więc za ewentualne błędy nie ponoszę odpowiedzialności.  mam manię zbierania przydatnych materiałów, napewno coś się przyda.
 

Offline gregory

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 13, 2005, 17:51:58 »
Mam pytanie gdzie można załatwic karty segregacyjne rannych?

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 15, 2005, 08:58:40 »
Można kupić w każdej szanującej się firmie sprzedającej sprzęt ratowniczy
Osobiście polecam MEDLINE. Najtańsze karty, z perforacją na "kolorach" i rogach.
Właśnie częstow innych kartach brakuje tego elementu: narożników, który odrywa zespół RM przewożący poszkodowanego i Szpital do którego trafia...
W tych kartach jest też coś czego brakuje w większości komercyjnych kart - numerów kart... po numerach można później identyfikować NN.
Generalnie jestem z nich bardzo zadowolony... a i zaznaczę, że były gotowe do użycia. Poprzyczepiane do każdej karty były gumki.... więc nie musiałem biegać po pasmanteriach i na rachunek brać gumkę na metry :D
Ale dla chętnych którzy lubią dzwonić po firmach powtarzam: każda szanująca się firma prowadząca sprzedaż "ratownictwa" powinna posiadać. Różnice w produkcie i tak zobaczą wyłącznie ludzie, którzy na nich pracowali...
Pozdro

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Materjały Medyczne
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 20, 2005, 20:57:20 »
pifos
dzieki dla Ciebie oraz dla uprzejmowsci sylwka :D
pzdr
szymon
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl