Autor Wątek: Darowizna na rzecz OSP  (Przeczytany 8347 razy)

Offline pupek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Darowizna na rzecz OSP
« dnia: Grudzień 19, 2010, 21:16:19 »
Witam.
Wiem że firma, która przekaże darowiznę na cele statusowe jednostki może odliczyć ją sobie od podatku.
Czy okna do remizy można jakoś do tego zaliczyć? Nadmienię że jednostka nie jest właścicielem obiektu tylko go użytkuje.
Za odpowiedź dzięki.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2010, 21:33:17 wysłana przez robn »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2010, 22:41:12 »
Nigdzie nie jest napisane że darowizna musi być na cele statutowe przekazana - istotne jest to jakiemu podmiotowi się darowiznę przekazuje - OSP akurat jest tego typu podmiotem, na który darowiznę można odliczyć.
A to na co przeznaczycie darowiznę po jej uzyskaniu tak naprawdę nikogo ze skarbówki nie obchodzi, o ile z tego tytułu nie powstałby kolejny obowiązek podatkowy.

Aaa, i jeszcze jedno - polecam pomyśleć nad tą darowizną, i to szybko, bo rzeczowa ma to do siebie, że darczyńca lub obdarowany i tak musi uiścić za przekazany towar podatek VAT - do końca tego roku po starych stawkach, a potem to wiadomo.

Co jeszcze o darowiznach (pieniężnych i odliczeniach) to proszę tu, bo nie chce mi się pisać dwa razy:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,15781.0.html

P.S.
W sumie i tak większość informacji można znaleźć w Googlach
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pupek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 20, 2010, 11:09:35 »
Wielki dzięki za odpowiedź

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 07, 2011, 22:36:46 »
Witam! Żeby nie rozpoczynać nowego wątku, a że nie znalazłem konkretnej odp. na moje pytanie podpinam się tutaj. Zorganizowałem z kolegami "Zabawę sylwestrową", z której dochód miał zostać przeznaczony na OSP. Na zabawie była większa część strażaków oraz znajomi i rodziny. Każdy wiedział, że pieniądze, które zostaną z imprezy zostaną w kasie OSP. Wszystko ładnie i pięknie tylko jak teraz to podejść, aby pieniądze "legalnie" znalazły się na koncie OSP? Ugryźć to jako darowizne od kilku osób? Proszę o pomoc. -_-

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 07, 2011, 22:55:32 »
Osp może samo na siebie zarabiać, czyli myślę że możesz to uznać jako dochód własny jednostki, nie bardzo wiem jak to konkretnie załatwić z papierami ale wiem że możesz to właśnie za dochód własny uznać. Przykład: - zbieraliśmy złom po wsi(było trochę na forum o chłopakach którzy również takie akcje organizowali) i tak jak u ciebie jest to darowizna od wielu osób, i załatwiliśmy to właśnie w ten sposób. 
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2011, 00:42:23 »
Właśnie chodzi mi o to jak to konkretnie nazwać i czy czasami jeszcze z tego nie muszę się rozliczyć z Urzędem Skarbowym czy inną instytucją. Ktoś mi podpowiedział, że można to podpiąć pod darowiznę na cele statutowe, ale ciągle nie wiem gdzie to wpisać żeby wszystko było legalne.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2011, 01:05:47 »
Skarbnik to księguje w dokumentach finansowych OSP - po szczegóły odsyłam do dokumentu jakie każde stowarzyszenie powinno mieć, czyli "Politykę Rachunkowości". A dla mniej ciekawskich - proponuję to zapisać jak składki członkowskie. Dla świętego spokoju wystawiamy jeden zbiorczy KP tytułem "zbiórka publiczna na cele statutowe" i tyle raczej.

Gdzieś miałem w domu opracowanie pt. "Źródła finansowania organizacji pozarządowych", ale nie mogę go znaleźć akurat - tam było sporo napisane o kwestiach prawnych. Jak coś pominąłem to jutro wieczorkiem dopiszę... Chyba, że mnie ktoś wyręczy ^_^
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2011, 11:20:28 »
... Dla świętego spokoju wystawiamy jeden zbiorczy KP tytułem "zbiórka publiczna na cele statutowe" i tyle raczej...
Obawiam się że na zbiórkę publiczną należy uzyskać stosowną zgodę. Prościej zaksięgować jako darowiznę od kilku osób.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2011, 12:02:28 »
Obawiam się że na zbiórkę publiczną należy uzyskać stosowną zgodę. Prościej zaksięgować jako darowiznę od kilku osób.
Faktycznie, "zbiórka publiczna" jest koncesjonowana :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2011, 12:08:38 »
Według mnie jest to taka sama sytuacja jak z kalendarzami, tylko tutaj masz zamiast "sprzedawania" kalendarzy, masz "sprzedaż" usługi.

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2011, 12:59:38 »
Panowie problem w tym, że skarbnik jest świeżo wybrany i dopiero zagłębia się w te wszystkie prawne przepisy. Ja także jestem świeżym prezesem choć byłem już w zarządzie wcześniej. Chciałbym jednak w odróżnieniu od byłego zarządu mieć wszystkie papiery w zgodzie z prawem. Są u nas osoby, które potrafią wytknąć nawet złotówkę, na którą zarząd przymknął oko( np. tak jak w przypadku darowizny od jakiejś prywatnej osoby) Do tej pory osoba ta przekazywała "kilka złotych" na straż a zarząd nie wciągał w ogóle tego na stan kasy i było bez problemu. Mieliśmy po prostu pieniądze, za które kupowaliśmy drobne rzeczy bądź organizowaliśmy zebrania, szkolenia itp. Taka kasa dla naszych drobnych potrzeb. Teraz jednak czasy się zmieniły i jest mnóstwo osób, które tylko czekają na jakieś potknięcie. Zorganizować więc zabawę a nie wykazać z niej dochodu to zawieszenie sznurka na szyi zarządu. Może są na forum druhowie, którzy także organizują festyny czy zabawy i wiedzą jak do tego podejść? :cooo:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Darowizna na rzecz OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2011, 18:39:18 »
Gdzieś tam słyszałem o takim "Yeti" jak książka skarbnika - i w niej prowadzone są wszelkie zapisy dotyczące finansów OSP. I większych problemów nie ma, o ile wszystko jest "na cele statutowe". To by było chyba na tyle jeśli chodzi o wewnętrzną dokumentację OSP + oczywiście podpięte kwity (faktury, rachunki, dowody wpłaty).
----

Tak na marginesie - zasady, wg. aktów prawnych, wymaganych przez US. Nie wiem ile z tego ma zastosowanie dla OSP, ale myślę że poczytać warto jeśli chce się być skarbnikiem.
Cytuj
Obowiązek oraz zasady prowadzenia rachunkowości a także sporządzania rocznych sprawozdań finansowych przez m. in. stowarzyszenia określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad prowadzenia rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. z 2001 r. Nr 137 poz. 1539 z późn. zm.) wydanym na podstawie delegacji ustawowej określonej w art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.)
Źródło: http://www.podatki.biz/artykuly/14_9688.htm

Poza tym CIT:
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/93-podatek-dochodowy-od-osob-prawnych/94-przedmiot-i-podmiot-opodatkowania/57597-obowiazek-podatkowy-sprawozdania-finansowe-zeznanie-podatkowe.html
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE