Służba > Prawo w służbie

interpretacja w sprawie stanowisk służbowych

(1/4) > >>

dr.Kudłaty:
Do napisania tego wątku skłoniło mnie wiele Waszych (strażaków) pytań.


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1

z dnia 20 marca 2009 r.

w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej

Chociaż rozporządzenie jest jasne i czytelne wielu z Was ma problemy w macierzystych jednostkach, czy komendach w związku z interpretacją rozporządzenia.

Najlepiej chyba zacząć od załączników.
Lewa kolumna załącznika określa rodzaj stanowiska dzieląc je na 4 grupy.
1. szeregowe oraz podoficerskie - "Na stanowiskach podoficerskich i szeregowych wymaga się posiadania co najmniej kwalifikacji wymaganych dla zawodu strażaka..." art.36 ust. 7 ustawy o PSP.
2. Aspiranckie -"Na stanowiskach aspiranckich wymaga się posiadania co najmniej tytułu zawodowego
technika pożarnictwa..." art.36 ust. 6 ustawy o PSP
3. oficerskie- "Na stanowiskach oficerskich wymaga się posiadania co najmniej tytułu zawodowego
inżyniera pożarnictwa..." art.36 ust. 3 ustawy o PSP
To wymagania do spełnienia kolumny pierwszej.
Bardzo często pytania odnoszą się do stanowisk i aspiranckich oficerskich więc proszę zwrócić szczególną uwagę na wytłuszczenia.
Można śmiało powiedzieć, że to nie wymogi do posiadania odpowiedniego stopnia służbowego, tylko posiadania kwalifikacji do zajmowania stanowiska służbowego. Posiadanie stopnia w tym przypadku nie jest brane pod uwagę. To wymóg posiadania WYKSZTAŁCENIA!
Czy na stanowisko aspiranckie trzeba posiadać stopień min aspirata? NIE, nie trzeba. Natomiast trzeba spełniać wymagania do zajmowania stanowiska służbowego. Czy do zajmowania stanowiska oficerskiego jest potrzebny stopień oficerski? NIE, nie jest potrzebny, bo trzeba spełniać wymagania do zajmowania stanowisk służbowych co nie zawsze wiąże się z posiadanym stopniem.

Myślę, że na tym etapie jasno została określona kolumna pierwsza (z lewej)

Uważam, że kolumny drugiej opisanej jako stanowiska służbowe nie trzeba wyjaśniać. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na odnośniki ponieważ czasami mają znaczenie czy można lub nie takie stanowisko objąć.

Kolumna trzecia, czyli maksymalny stopnień służbowy jaki może być nadany na danym stanowisku. Na stanowisku służbowym w kolumnie (kolumna druga) nie można awansować do wyższego stopnia niż określa to kolumna trzecia, Proste prawda?
Kolumna czwarta, czyli staż służby. Kolumna ta określa wymagany staż służby do objęcia stanowiska opisanego w kolumnie drugiej (stanowisko służbowe). Jeżeli jest 2 to musisz mieć 2 lata służby. Jeżeli 4 to cztery lata służby musisz mieć!
I tutaj znowu bardzo ważne są odnośniki do odstępstw lub dodatkowych wymagań. 

Kolumny określającej wymagania wykształcenia ogólnego lub specjalistycznego nie będę poruszał, bo nie ma co interpretować.

Proste, a sprawia tyle problemów. Mam nadzieję, że pomoże to któremuś z Was, bo wiem, że nie wszystkie KP/KM w ten sposób (jedyny) interpretują przedstawione rozporządzenie.

Na koniec przekład.
Czy, strażak posiadający stopień ogniomistrza, służący 8 lat, może zajmować stanowisko d-cy zmiany ?
Oczywiście, że może! Pod warunkiem, że spełnia wymóg posiadania co najmniej tytułu zawodowego inżyniera pożarnictwa zgodnie z art. 36 ust. 3 Ustawy o PSP.
Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy regulamin komendy określa te stanowiska aspiranckimi lub oficerskimi. 

justolo:
Aby pomóc innym trzeba będzie chyba zebrać te i inne interpretacje i może wystąpić do Biura Kadr KG PSP z pismem o potwierdzenie toku rozumowania  :sympatia: Może pismo z odpowiedzią KG przemówi do osób "inaczej" interpretujących zapisy Ustawy w poszczególnych KW/KP/KM.

Butel:
W końcu ktoś to wyłożył "łopatologicznie" :rofl:, ciekawy pomysł z tym zebraniem różnych interpretacji.

mario:
@butel, najciekawsze jest to jaką interpretację uzna Komenda Główna  :rofl:
a tu chyba nie mamy wątpliwości....

biorąc na logikę to co pisze "@jogurtolo wielu ludzi miałoby poważne szanse na zajęcie stanowisk na które zasługują. Kolejny temat do dyskusji z KG w ramach Platformy (Wymiany Informacji).
 

dr.Kudłaty:
Obawiam się, że to nie interpretacja tylko wykładnia z którą nie da się dyskutować :gwiazdki: Jeżeli się da, to ja chętnie się podejmę :fiuu:
Właśnie po to zostało stworzone w/w rozporządzenie, aby stanowiska zajmowali ludzie posiadający odpowiednie KWALIFIKACJE, a nie  tylko uzyskany stopień.
Mało tego lepszy przykład. Najskrajniejszy z możliwych uważam choć w 100% zgodny z prawem obowiązującym w PSP.
Komendantem Powiatowym zostaje OGNIOMISTRZ z 10 letnim stażem służby :fiuu:
Może? Oczywiście, że może :tuba: przykład
ogniomistrz mgr inż. pożarnictwa Jan Kowalski. 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej