Autor Wątek: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego  (Przeczytany 8092 razy)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« dnia: Grudzień 01, 2010, 21:31:40 »
Pierwotny wątek został usunięty , ale mysle że temat jest na tyle ciekawy że warto aby pozostał na forum - 
http://www.ospbardo.pl/index.php
http://www.bardo.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=1&menu=114&artykul=1328&akcja=artykul
 Wycofanie z podziału bojowego całej OSP teoretycznie może dotyczyc każdej jednostki, więc mysle że warto zapozna się jak to robili koledzy z Barda.


Pisałem PW i wyjasniłem powód usunięcia wątku, dla zainteresowanych napiszę jeszcze raz "Usunieto na prośbę samego autora wątku", jest w koszu publicznym do wglądu. Jeżeli uważacie i chcecie dyskutować proszę bardzo.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2010, 21:34:45 wysłana przez Butel »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2010, 22:51:08 »
Bardzo dobrze... Nie chcieli ośmiu tysięcy - dostaną sześć.
A na przyszły rok zablokowałbym budżet jednostki do zera, rozdysponował na pozostałe jednostki w gminie i nimi zabezpieczał Bardo. Przytarło by to troszkę nosa zarządowi OSP.

Ale to tylko takie moje małe dywagacje...

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2010, 23:30:54 »
To ja jeszcze dorzuce coś odnośnie Barda. Wg mnie droga jaką wybrał Zarząd była strzałem w kolano, co można było zauważyć w komentarzach na portalu http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/2985,osp-bardo-wycofana-z-podzialu-bojowego.html Jeśli chce się iść na udry z urzednikami, to nie wystarczy być przekonanym o swojej racji ale mieć poparcie społeczeństwa i kwity.

Niestety w tym przypadku to Burmistrz pokazał kwity, a społeczeństwo wcale nie popiera swojej OSP.

W budżecie gminy Bardona 2010 r. na OSP zapisano 167 410 zł z czego na bieżące zadania przeznaczono 137 410 zł. OSP BARDO dostało więc 40% środków przeznaczonych na funkcjonowanie 4 jednostek OSP w gminie.

Przyszłoroczny budżet gminy został już pewnie uchwalony, ale jestem zdania, że o ile się nic nie zmieni podejście Zarządu OSP to tak jak napisał kamaras w przyszłym roku, będzie temu OSP dużo trudniej cokolwiek załatwić z Burmistrzem. No chyba, że każdą sprawę będą załatwiać w ten sam sposób.

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2010, 00:08:13 »
zapraszam na pw

mysle ze madrzej bedzie pisanie jak niedopuscic to takiej sytuacji, bo naprawde wy nie znacie sytuacji osp bardo
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2010, 00:24:41 wysłana przez basti007 »

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2010, 08:47:28 »
Sytuacja wszędzie jest taka sama, w mojej gminie przez pewien czas było nie całe 30tys na 5 OSP w tym jedna KSRG i  jakoś każdy tak rządził, że na ubezpieczenia, badania i paliwo starczyło dla wszystkich, pominę tylko zakupy sprzętu.

mysle ze madrzej bedzie pisanie jak niedopuscic to takiej sytuacji, bo naprawde wy nie znacie sytuacji osp bardo

Macie i tak komfortową sytuację, bo budżet zabezpiecza środki na konkretną OSP i każdy wie ile może wydać. Reszta według mnie już zależy od zarządu i jego gospodarności.

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 02, 2010, 10:40:11 »
Sytuacja wszędzie jest taka sama, w mojej gminie przez pewien czas było nie całe 30tys na 5 OSP w tym jedna KSRG i  jakoś każdy tak rządził, że na ubezpieczenia, badania i paliwo starczyło dla wszystkich, pominę tylko zakupy sprzętu.



Macie i tak komfortową sytuację, bo budżet zabezpiecza środki na konkretną OSP i każdy wie ile może wydać. Reszta według mnie już zależy od zarządu i jego gospodarności.


uwierz ze za pianiadze z gminy nie kupilismy ani jednego nomexu czy kasku, te pienadze starczaja tylko na przezycie

zarzad robi co moze zeby tylko przetrwac uwierz mi, ale jak sie tamten rok konczy na minusie i w tym wypada awaria chlodnicy, akumulatorow, syreny itd a takiego czego to nikt nie przewidzi, dojdze serwisowanie aparatow 2 razy w roku ok i jak tak wszystko podliczysz to naprawd bida, znam gminy ktore maja budzet ok 300-400 tys i tam nie maja prawa narzekac, wiadomo ze wszytko zalezy od ilosci wyjazdow i ich dlugosci,

uwazam poprostu ze na takim czyms jak straz nie mozna oszczedzac, a ci co sa tutaj tacy madrzy to zapewne maja duze budzety albo 10 wyjazdow w roku  ^_^
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2010, 10:43:29 wysłana przez basti007 »

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 02, 2010, 10:59:40 »
Cytuj
uwazam poprostu ze na takim czyms jak straz nie mozna oszczedzac, a ci co sa tutaj tacy madrzy to zapewne maja duze budzety albo 10 wyjazdow w roku  ^_^

Waszych 50 wyjazdów na rok też szału nie robi biorąc pod uwagę ten budżet. Chociaż u mnie przy  24 wyjazdach budżet zamknie się w kwocie prawie 70tys,  z czego z UG otrzymaliśmy około 10tys. Jak dla mnie chcieć to móc a narzekać każdy potrafi.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 02, 2010, 12:03:23 »
W jednostce, w której byłem (jestem w zasadzie, ale mieszkam już 18 km dalej) od 1999 roku mamy na utrzymaniu trzy samochody bojowe -
GCBA 4/37 MB-1628,
GBA 2,5/16 MB-1017
i SLRt Lublin2 (wkrótce Ford od Franka).
Budżet jak pamiętam oscylował w granicach 40 tysięcy rocznie przy 120-150 wyjazdach/rok, z czego spora większość to MZ na trasie A1.
Bywały takie sytuacje, że pod koniec roku trzeba było ostro zacisnąć pasa i zabezpieczyć jedynie środki na paliwo. O zakupach nie było mowy, ale bywały też lata, kiedy w listopadzie można było jeszcze zakupić drobny sprzęt.
Niemniej jednak jak naprawdę brakowało w grudniu to wystarczyło POPROSIĆ GRZECZNIE radę gminy i wygospodarowali z rezerw te 2-3 tysiące na paliwo. Wodę do gaszenia i tak mamy za darmo... (jeszcze...)
Budynek OSP jest spory więc jego utrzymanie też jest kosztowne. Z wesel pieniążkami gospodaruje KGW więc nam też nic do tego, ale mamy za to stół urządzony np. na rocznicę czy salę na ślub za darmo.
Znając budżet roczny jednostki i mając mądrego gospodarza naprawdę można dobrze zagospodarować co się ma.

Odnośnie końca atestu na sprzęt - napewno wiedzieliście, że trzeba zrobić legalizację itd. więc mogliście odpowiednio wcześniej przeznaczyć na to pieniążki z budżetu a nie czekać do końca roku "a może wystarczy".
Wydatki się PLANUJE. Skoro wiem, że kończy mi się papier na aparaty w grudniu to już po ustaleniu budżetu w pierwszym kwartale roku zabezpieczam na to odpowiednią sumę.

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 02, 2010, 12:57:54 »
widze ze kazdy tutaj jest madry, zapraszam w nasze szeregi i sie przekona jak wyglada zycie u nas, temat uwazam za zamkniety

"Chociaż u mnie przy  24 wyjazdach budżet zamknie się w kwocie prawie 70tys.. "

24 wyjazdy tez sie robi szalu a budzet zamyka sie na ok 70 tys, a u nas w ponad 50 wyjazdach (akurat w tym roku), w tym bylo duzu takich ze auta chodzily po pare godzin caly czas i mielismy budzet 55 tys... tyle na koniec tej debaty

co do kasy to urzad co miesiac nam przeslyla na konto ok 4 tys i z tych 4 co miesiac musimy zrobic wszystkie oplaty, a braklo nam teraz kasy poniewaz w kwietniu przelali nam pieniadze z listopada i grudnia czyli wiadomo bylo ze w miesiacu listopadzie i grudniu zostajemy bez kasy,
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2010, 13:03:59 wysłana przez basti007 »

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 02, 2010, 16:16:30 »
Skoro tak to trzeba było wtedy zostawić po te 4 tys na listopad i grudzień. U nas liczba wyjazdów w tym roku wyniesie około 20 a kasa z gminy około 10 tys, ale, że jest dobry zarząd i ludzie działają to starcza na utrzymanie jednostki a i ciągle nowy sprzęt się dokupuje/wymienia. UG to tylko część przychodów OSP, jest jeszcze kasa z systemu, od sponsorów, składek itd. Ja powiem od siebie tylko tyle, że chcieć to móc. 

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 02, 2010, 16:45:48 »
rozumisz ze ta kasa za listopad i grudzien MUSIALA zostac wykorzystana w maju, za pieniadze z KSRG kupujemy umumdurowanie i sprzet bo tylko dzieki tym pieniadzam mozemy sie doposazyc, zreszta nie bede sle tlumaczyl bo co ktos moze wiedziec co sie dzieje, zapraszam na dzien otwarty osp i sie dowiesz tam wszystkiego

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 02, 2010, 16:50:37 »
@ Kamcio dobrze skończył wypowiedź. Chcieć to móc. U mnie w tym roku na ok 80 wyjazdów kasy było 74 tys. nie licząc dopłaty do nowego auta. A do legalizacji jest corocznie mamy trochę więcej sprzętu, bo AODO jest 6 szt., 2 ciężkie zestawy hydrauliczne, 8 szt. agregatów prądotwórczych, blisko 40 par gumowców itd. Jak się dobrze planuje to wszystko się da zrobić. A zapomniałbym, że w tym roku przeszła wymiana węży w jednym z zestawów, bo minął okres użytkowania.

Najprościej jest zrobić bunt i pokazywać swoje fochy, zamiast usiąść i porozmawiać. Mam budżet jaki mamy, bo jak była propozycja, żeby iść porozmawiać o jego zwiększeniu, to Zarząd Gminny powiedział, że wg nich jest dość, a Komendant Gminny stwierdził, że Gminy i tak nie stać na ani jedną złotówkę na OSP. Tak więc pewnie w 2011 roku znów będzie 200.000 zł na 9 OSP w tym jedna w KSRG.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 02, 2010, 17:05:15 »
Skoro macie tak ogromne wydatki to może powinniście się nad nimi zastanowić? Wiadomo, że większości nie można przewidzieć ale i tak trzeba sobie radzić. Też miałem awarię DSP, koszt ponad 1.5tys zł i co? Człowiek "wychodził" kasę w starostwie na naprawę.
 I to właśnie jednostka pracuje na wizerunek wśród społeczności. Nie neguję tego, że jesteście potrzebnie ale opinie mieszkańców typu "bo strażacy tylko balują i używają sprzęt, piły do prywatnych celów" również są ważne a wasza "konkurencja" robi zajęcia w szkołach nabijając tym sobie punkty.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2010, 18:43:06 wysłana przez max[] »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 02, 2010, 17:39:41 »
w każdej gminie funkcjonuje coś takiego jak OC lub ZK. Wystarczy się dobrze dogadać i jest to świetny sposób na sponsoring sprzętu. My z budżetu przeznaczonego na OSP nie mogliśmy poszaleć z zakupami ale komendant miejski dogadał się z szefem OC i z ich budżetu zakupiono do każdej jednostki (6) pompę szlamową.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2010, 17:48:13 »
ZK - zakład karny?
No faktycznie w Sieradzu jest ZK  :rofl:

(żart - oczywiście zarządzanie kryzysowe...)

Offline Bubu

  • So Others May Live
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 02, 2010, 17:56:13 »
Hmm to może tak na 10  jednostek OSP (2 w KSRG) u mnie w gminie budżet wynosił 246 tys. zł w tym zakup 4 motopomp m8/8 z dotacją a więc~- 46 tys. każda jednostka na "zakupy i utrzymanie wozów" (nie wchodzi w to paliwo) dostała 3 200 a więc razem daje to nam -32 000 ponadto w gminie jest 14 aut na auta lekkie przysługuje etat kierowcy w wysokości 150 zł brutto/mies a na ciężarowe 500 zł/mies 5 aut ciężarowych w skali roku to daje -30 000 a 9 lekkich daje -16 200 a więc zostaję nam 121 800 na ekwiwalent, paliwo,ubezpieczenia, badania, etat komendanta gminnego (coś koło 400 zł/mies) energię elektryczną, dzień strażaka oraz zawody strażackie wszystko z tej puli dodam że w mojej gminie wymienione na końcu imprezy są robione pod publikę i zostało na nie wydane około 15 000-20 000. a teraz przytoczę sytuację która spotkała mnie w marcu w urzędzie gminy: byłem z zaangażowaniem środków na oleje i filtry do aut, a wójt mówi że wykorzystaliśmy już 4 krotnie nasz budżet (tj. 3 200zł) ja się zapytałem jak to możliwe skoro wydaliśmy tylko 900 zł na akumulatory, ale on nam w to wliczył paliwo i ekwiwalent, a więc moja jednostka w przeciągu 2,5 miesiąca wykorzystała 11 000 na samo paliwo i ekwiwalent. Więc aby dobrze gmina zbilansowała budżet to naprawdę mają nie lada wyzwanie aby to wszystko dobrze ułożyć. dodam tylko że moja jednostka jest w systemie, typ S 3 w tym roku według książki wyjazdów mamy już ponad 80 wyjazdów... I jak się tu nie wściekać gdy jednostki S 1 z 2-5 wyjazdami w roku mają tyle samo na utrzymanie jednostki z gminy co te które mają kilka razy więcej od nich...
So Others May Live

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 02, 2010, 21:27:57 »
Może wina jest jednak po stronie urzędu gminy, ale całkiem inna. Brak nadzoru nad wydawanymi pieniędzmi. Wydatkowanie w mojej gminie jest rozwiązane zupełnie inaczej. Nie jestem w stanie powiedzieć ile w roku kosztuje utrzymanie mojej jednostki bo mnie to zupełnie nie obchodzi. Pieniędzmi na bieżące utrzymanie obiektów, paliwo, badania, ekwiwalent, legalizację sprzętu itp. itd. dysponuje komendant gminny. Co do planowanych zakupów również on za to odpowiada, my tylko wnioskujemy co może być nam potrzebne i ewentualnie załatwiamy pieniądze z innych źródeł na współfinansowanie zakupów. Pracy komendant ma sporo bo w gminie jest 7 jednostek w tym 3 w KSRG, 10 samochodów.

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 02, 2010, 21:46:46 »
u nas w gminie  w ramach oszczednosci zwolniono 4 lata temu komendanta gminnego z etatu i w jego miejsce jest pracownik urzedu gminy ktory prowadzi to... co jest dla mnie kompletnym nieporozumieniem, jak koles z urzedu moze znac problemy i potrzbe osp z calej gminy, do tego w gminnym centrum zarzadzania kryzysowego nie ma zadnego strazaka, co tez jest smieszne....

jakie jest wasze zdanie na tem temat

Offline Blade1942

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2010, 09:52:24 »
Dość długo nie było mnie na forum i powiem szczerze iż zainteresował mnie ten temat.
Sam jestem dowódcą sekcji w jednostce OSP, na terenie gminy, w której znajduje się KP PSP i 13 innych jednostek OSP i wiem że z kasą jest ciężko. Od razu dodam że nasza jednostka średnio ma 10-30 wyjazdów w roku ( mamy GBM 2,5/8 - jedno z 3 na terenie gminy, reszta ma żuczki itp.).  Nam wystarcza że gmina daje kasę na podstawy (paliwo, prąd, itp.), że nie ma na sprzęt, trudno, trzeba kombinować.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2011, 12:59:02 wysłana przez Blade1942 »

Offline Blade1942

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 03, 2011, 12:56:14 »
Kiedyś nie rozumiałem sytuacji OSP Bardo i dziwiłem się jak jednostka może się wycofać z podziału. Niestety teraz już wiem, na przykładzie naszej.
Zawsze było ciężko z kasą, ale ok. Było na paliwo, na prąd a sprzęt można pozyskać inaczej (kalendarze, 1%).  Dzisiaj jako naczelnik, po konsulatacji z innymi naczelnikami w gminie zmuszony byłem napisać pismo do Burmistrza o wycofaniu jednostki z podziału bojowego. Na chwilę obecną 3 jednostki pierwszego rzutu wychodzą z podziału, czwarta jest na razie niepewna, co daje wycofanie z terenu gminy wszystkich GBM/GBA z terenu gminy, zostają same lekkie.
Poszło o fakt badań i szkoleń, od ponad roku prosimy gminę o środki na badania okresowe bez których nie można zorganizować szkolenia i brać udziału w działaniach ratowniczych(na pytanie odpowiem - na terenie gminy nie ma ani jednego ochotnika z aktualnymi badaniami i szkoleniami). Bez odzewu, jedynie że trzeba poczekać aż będą pieniądze. I czekaliśmy, biorąc udział w akcjach "na dziko" bo jak odmówić wyjazdu.

Dlatego rozumiem sytuację naczelnika OSP Bardo, i proszę innych zamiast krytykować czasem należy spojrzeć z innej strony.

Pozwolę sobie dopisać. Rozmawiałem dzisiaj z Komendantem Powiatowym PSP gdyż dostarczyłem oficjalne pismo o wyjściu z podziału. To co usłyszałem od niego przeszło moje najgorsze oczekiwania. 
PSP interweniowało u gminy właśnie w tej sprawie i bez odzewu jak narazie, w związku z czym od początku II kwartału nie będzie dysponowało żadnej jednostki OSP bez ważnych badań i szkoleń, co oznacza że na terenie gminy de facto żadna jednostka nie wyjedzie do działań ratowniczych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2011, 13:28:15 wysłana przez Blade1942 »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2011, 11:01:26 »
Rozmawiałem dzisiaj z Komendantem Powiatowym PSP gdyż dostarczyłem oficjalne pismo o wyjściu z podziału. To co usłyszałem od niego przeszło moje najgorsze oczekiwania. 
PSP interweniowało u gminy właśnie w tej sprawie i bez odzewu jak narazie, w związku z czym od początku II kwartału nie będzie dysponowało żadnej jednostki OSP bez ważnych badań i szkoleń, co oznacza że na terenie gminy de facto żadna jednostka nie wyjedzie do działań ratowniczych.
Z jednej strony jest to dość przykre dla OSP, ale z drugiej strony czasami najlepiej na tępogłowych właśnie działa tzw. "terapia wstrząsowa" - niech wycofają OSP, niech nie jeżdżą do akcji, ale jak dojdzie przez to do tragedii, to wójt gminy powinien bezwzględnie stracić stanowisko, wraz ze wszystkimi osobami odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy - a o to, żeby tak się stało bez wątpienia postarają się już media :wacko:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 05, 2011, 12:03:39 »
Nie możecie dogadać się z Wójtem, Burmistrzem czy Prezeydentem?
Możecie wystąpić z inicjatywą referendum i odwolać ich przed upływem kadencji. Z taką inicjatywą ma prawo wystąpić rada gminy (miejska) lub mieszkańcy.

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić:
• grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy,
• statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie,
• organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy. (w Waszym przypadku OSP)
O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić wójta oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta.

W ciągu 60 dni od powiadomienia wójta należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania.

Podpisy zbiera się na kartach zawierających:
• informacje o przedmiocie zamierzonego referendum oraz o tym, że poparcia nie można wycofać,
• nazwiska i imiona członków grupy inicjatywnej oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania pełnomocnika – jeżeli inicjatorem referendum jest grupa obywateli,
• nazwę i adres siedziby statutowej struktury terenowej partii politycznej lub organizacji społecznej oraz imię, nazwisko i adres zamieszkania pełnomocnika – jeżeli inicjatorem referendum jest partia polityczna lub organizacja społeczna.

Mieszkaniec gminy popierający wniosek o przeprowadzenie referendum powinien podać na karcie nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL oraz potwierdzić te dane własnoręcznym podpisem.

Po zebraniu podpisów inicjator referendum powinien przekazać komisarzowi wyborczemu wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z kartami zawierającymi podpisy osób popierających tą inicjatywę i informacją o spełnieniu obowiązku poinformowania mieszkańców o planowanym głosowaniu.
Wniosku takiego nie można złożyć:
• przed upływem 10 miesięcy od wyboru wójta,
• później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem kadencji,

Tak więc poczekajcie jeszcze parę miesięcy zbierzcie podpisy i gdy zacznie się 11 miesiąc urzędowania Wójta, Burmistrza czy Prezydenta złożcie wniosek o referendum w sprawie jego odwołania.

Pamiętajcie tylko, że potem potrzebna 30% frekwencja i jak już wam się uda odwołać Wójta to może się wam trafić jeszcze gorszy.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 05, 2011, 12:07:33 »
@Blade1942 sprawa o której piszesz jest bardzo poważna i bezpośrednio rzutuje na bezpieczeństwo mieszkańców Waszej gminy. Oczywiście najlepiej gdy sprawy da się rozwiązań w zgodzie ale niestety z niektórymi ludźmi się tak nie da.

Myślę, że jeśli jeszcze Wam się chce działać to nie powinniście się poddawać. Działania zarządu gminy są ewidentnym łamaniem prawa. Wójt gminy nie jest panem i władcą - są nad nim organy nadzoru. W tym przypadku prawdopodobnie właściwy do zainteresowania się sprawą będzie starosta powiatu oraz marszałek województwa. Ponadto o sprawie powinni wiedzieć oprócz KM PSP także KW PSP. Wszystkie te instytucje powinny przeciwdziałać łamaniu prawa.

Przechodząc do konkretów - wójt łamie ustawę o samorządach i ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Jeśli jesteście zdecydowani jeszcze powalczyć dajcie znać - na pewno razem z kolegami pomożemy wyszukać Wam stosowne zapisy ww. ustaw. Będziecie się mogli na nie powołać w pismach kierowanych do różnych instytucji.

Oczywiście powiadomienie mediów także jest jednym ze środków nacisku lecz musicie mieć argumenty i rację. Inaczej zrobią z Was zapalczywych oszołomków i pijaków, którym brakuje na piwo. Gmina wytoczy także swoje działa - jeśli mieliście jakieś wpadki to na pewno zostaną one Wam wypomniane. W przypadku Bardo zostali przez gminę wypunktowanie przez zacytowanie kilku pism.

Offline Blade1942

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 05, 2011, 12:50:25 »
Zdaję sobie sprawę z tego że swoista wojna z burmistrzem jest nieunikniona, stąd tego rodzaju bunt. Smutnym jest fakt że nie jest to jak w przypadku Bardo działanie jednej jednostki tylko kilkunastu, i chodzi tu o jednostki które są największe i najlepiej doposażone. W piśmie do burmistrza które także zostało wysłane do wiadomości rady miejskiej oraz KP PSP, przedstawiliśmy naszą sytuację i dlaczego odmawiamy wyjazdu.  Nadmienię od razu że nie jest to całkowite wycofanie z podziału lecz odmowa wyjazdu do działań poza naszą miejscowość (nie odmówię nigdy wyjazdu zastępu do działania w naszej miejscowośc). Ale do dziań poza naszą miejscowość,mogę w razie czego zadysponować samochód z kierowcą (ma aktualne badania psychotechniczne) np. w celu dowozu wody, ale żadnego strażaka ratownika z nim nie wyślę.
Bo ciężko jest wysłać strażaka do działania wiedząc że w przypadku jakiegokolwiek wypadku można mieć sprawę karną za zaniedbanie obowiązku i bezpośrednie narażenie ustraty zdrowia i życia. Na razie jest to tylko pierwszy krok, którym chcemy dać burmistrzowi do zrozumienia że jest źle.
Każdy zdaje sobie sprawę że ogólnie w gminie w której jest KP PSP nie będzie najnowszego sprzętu, itp, bo nie do końca jest taka potrzeba i potrafimy sobie z tym poradzić za pomocą sponsorów i różnego rodzaju akcji jak chociażby kalendarze, ale są podstawowe rzeczy które gmina musi zapewnić.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wycofanie jednostki OSP z podziału bojowego
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 05, 2011, 13:24:43 »
Nadmienię od razu że nie jest to całkowite wycofanie z podziału lecz odmowa wyjazdu do działań poza naszą miejscowość (nie odmówię nigdy wyjazdu zastępu do działania w naszej miejscowośc). Ale do dziań poza naszą miejscowość,mogę w razie czego zadysponować samochód z kierowcą (ma aktualne badania psychotechniczne) np. w celu dowozu wody, ale żadnego strażaka ratownika z nim nie wyślę.
Bo ciężko jest wysłać strażaka do działania wiedząc że w przypadku jakiegokolwiek wypadku można mieć sprawę karną za zaniedbanie obowiązku i bezpośrednie narażenie ustraty zdrowia i życia. Na razie jest to tylko pierwszy krok, którym chcemy dać burmistrzowi do zrozumienia że jest źle.

Brak w twojej wypowiedzi konsekwencji. Niezależnie czy wypadek zdarzy się na terenie twojej miejscowości czy poza to odpowiedzialność będzie taka sama.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...