Autor Wątek: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?  (Przeczytany 7393 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« dnia: Listopad 22, 2010, 20:40:54 »
Witam kolegów - wcześniej w innym temacie napomknąłem o tym, ale że offtop był to nikt nie kontynuował. Dobrze w sumie, choć nie powiem że chciałbym poznać Wasze opinie w tym temacie. A teraz dla przypomnienia:

Zarząd OSP najlepiej pracuje dla dobra organizacji, kiedy każdy jego członek po prostu nadaje się do danej roli i rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Gdy stanowiska obsadzi się odpowiednimi do danej roli ludźmi, wszystko działa jak dobrze naoliwiona maszyna.
Ktoś się nie zgadza? :P
 
Jeśli nie to przejmy do tego jak to rozsądnie wykonać:
Dlatego też uważam za bezsensowne wybory w takiej formie jak wygląda to obecnie u nas - głosujemy na ludzi do zarządu, gdzie po przeliczeniu głosów dostaje się po kilka osób z każdej z frakcji, a potem dzielą się miedzy sobą stanowiskami - o część się kłócą, a na inne są brani z łapanki.
U was to też tak wygląda? Bo w zasadzie średnio się to sprawdza z moich obserwacji... :rolleyes:

Przynajmniej na 3-4 najbardziej ważne stanowiska powinno się zatem wg. mnie organizować wybory bezpośrednie - przed walnym zorganizować listy wyborcze z kandydatami.
No i właśnie sedno tematu - jaka waszym zdaniem ordynacja wyborcza najlepiej by się sprawdziła w OSP?

  • Wybory jawne czy tajne? Ja bym wybrał tajne
  • Bezpośrednie czy niebezpośrednie? Ja bym wolał głosować na człowieka od razu wiedząc o jakie stanowisko się ubiega - mogę wtedy ocenić czy się nadaje
  • Jeśli bezpośrednie to na wszystkie stanowiska, czy tylko na niektóre? No i właśnie które są tymi najbardziej odpowiedzialnymi na które muszą trafić odpowiednie osoby? Wg. mnie minimum to prezes i naczelnik
  • Czy te wybrane bezpośrednio osoby mają dobierać resztę zarządu spośród pozostałych członków "pod siebie", czy też oddajemy głos w tej sprawie zgromadzeniu walego zebrania (głosujemy)? Ja bym powiedział, że jeżeli wybieramy bezpośrednio prezesa i naczelnika to powinni oni mieć dowolnego wyboru przynajmniej swoich zastępców, a resztę obsadzać spośród osób, które uzyskały największą liczbę głosów w głosowaniu ogólnym

...i na koniec - w jaki sposób wprowadzić taką ordynację wyborczą - ustawą zarządu przed walnym, czy też zgłosić wniosek w tej sprawie na samym walnym (trochę to komplikuje przebieg zebrania, ale zdecydowanie ma większą moc prawną niż uchwała zarządu)?

No cóż, nie ukrywam iż liczę na Wasze opinie i uwagi podparte waszymi doświadczeniami :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2010, 21:25:49 »
sposób dokonywania wyborów jest ściśle określony w statucie danej jednostki. Dlatego zmiany w tym zakresie wymagają zmiany statutu OSP. To skomplikuje sprawę do potęgi. Bo zmiany statutu wymagają zatwierdzenia w Krajowym Rejestrze Sądowym i należy przyjąć że dopiero po oficjalnym zatwierdzeniu statutu (rejestracji zmian w KRS) obowiązywał by ten nowy tryb wyborczy. Co za tym idzie w przyszłym roku nie moglibyście wybierać wg nowych przepisów (po prostu nie zdążycie wprowadzić zmian w statucie).

Inne pytania:
- jeżeli wybory to tylko jawne. Tajne to mogą być dokumenty z seksafery w Sejmie
- wybory najlepsze bezpośrenie
- myślę że na każde stanowisko. Jeżeli któreś uważa się za mało ważne to proponuję zmniejszyć liczbę osób w zarządzie

Osobiście polecam system że prezes dobiera sobie resztę zarządu. Bierze w ten sposób całość odpowiedzialności na siebie i po sprawie. Dobierze sobie jednocześnie ludzi z którymi będzie współpracował. Oczywiście można wprowadzić jakieś kryteria kto może zostać naczelnikiem (np że prezes spośród członków posiadających kurs dowódców sekcji wybiera naczelnika). Funkcjonuje to w paru jednostkach i się sprawdza, ale oczywiście pod warunkiem że prezes jest z prawdziwego zdarzenia. Jest to system podobny do dzisiejszego urzędowania Premiera RP. On też dostaje wotum zaufania od Sejmu (Walnego Zebrania) i dobiera sobie rząd (członków zarządu OSP). Odpowiada za całość. Jak jakiś minister (członek zarządu) nawali to zawsze można zrobić szum i go zmienić. Proste i przejżyste zasady
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2010, 21:30:10 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2010, 21:54:10 »
- jeżeli wybory to tylko jawne. Tajne to mogą być dokumenty z seksafery w Sejmie
Żebyśmy się dobrze zrozumieli - chodzi mi o tajność samego głosowania, czyli "kto na kogo", na karteczkach, tak jak przeprowadzone są wybory do władz naszej RP (ostatnio ćwiczone) :P

W ten sposób mielibyśmy sposób uniknięcia animozji między członkami w stylu "bo nie głosowałeś na mnie". No chyba że jest inny powód dla którego taki pomysł nie powinien być wprowadzony?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2010, 23:49:27 »
Radhezz podpinam sie pod pytanie...jakoś takie bezpośrednie podnoszenie ręki na danego kandydata mi sie nie widzi..budzi niepotrzebne emocje i nie tylko

Offline osppilica

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Hell Hath No Fury Like a FireFighter
    • Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2010, 14:29:28 »
Bezpośrednie wybory przez podniesienie ręki to przynajmniej u mnie wyglądają tak, że cześć nie zagłosuje na "Nie" bo kandydat widzi i potem im to wypomina ("Boś ty na nie zagłosował"), albo tylne rzędy na sali patrzą, jak głosują przednie i robią tak samo ("Ooo ręce w górze, to my też"). Głosowanie karteczkowe jest lepsze.

I ja uważam, że głosowanie na konkretne stanowiska. Bo to, że kogoś widzę w roli sekretarza nie znaczy, że będzie dobrym naczelnikiem. A co do doboru sobie "gabinetu" przez Prezesa, to zależy od samego prezesa. Jak zależy mu na dobru straży to jest to rozwiązanie, ale istnieje zawsze problem, że się otoczy swoimi, po to żeby 5 lat przesiedzieć na stanowisku. Lepiej głosować, na każde stanowisko, albo kluczowe 4 osoby (prezes, skarbnik, sekretarz, naczelnik) wybrać w głosowaniu, a dodatkowe osoby 1-3 niech sobie dobiorą.
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - ZAPRASZAMY

www.sgfp.com.pl

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2010, 18:26:43 »
@RADHEZZ jeśli Twoja jednostka była aktywna i zarejestrowała statut w 1990-91 roku a póżniej go nie zmieniała, to pewnie z racji miejsca funkcjonujemy na tych samych zasadach. Tam jest napisane, że walne wybiera zarząd a zarząd spośród siebie prezesa, nacz.. itd. Nie ma zmiany zasad wyborów przed zebraniem jakąś uchwałą. Można zmienić statut ale teraz przed wyborami to sprawa raczej karkołomna. Były na to co najmniej 4 lata. Oczywiście trzeba go zarejestrować w KRS.
U mnie od 20 lat kandydatów do kolejnego zarządu proponuje ustępujący zarząd. Nigdy nie są to ludzie "wyrywani" na zebraniu. Wcześniej z nimi się rozmawia, przekonuje, proponuje funkcje tak aby decyzja o wyborze była dojrzała i przemyślana. po takiej propozycji przeczytanej przez przewodniczącego zebrania oczekuje się na propozycje z sali jeśli nie padną, głosuje się przyjęcie takiego składu. Aha zapomniał bym, przed wyborami głosuje się czy maja być tajne czy jawne, statut o tym wyraźnie wspomina. Następnie to zarząd dzieli pośród siebie funkcje (konstytuuje się), dalej przedstawienie podziału funcji walnemu i papiery do KRS. Propozycje kandydatów do komisji rewizyjnej w całości pozostają w gestii walnego, co wcale nie zabrania kandydatom do zarządu takich propozycji zgłaszać.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2010, 19:05:19 »
Nie wiem w którym roku rejestrowano statut jednostki, aczkolwiek sytuacja z zarządem jest u nas bardzo trudna - z 9 osób które powinny być w składzie zarządu tak jak podejmowano decyzję o jego liczebności prawie 5 lat temu zostało jedynie 7. Z tych 7 "wspaniałych" w straży pokazują się ze 4 osoby, reszta to pozoranci - mają funkcje i obowiązki, ale dla nich liczy się tylko gwiazdka na mundurze i prestiż jaki takowa daje, a nie to żeby coś robić. Z pozostałych 4, troje zwykle nie ma czasu, a ostatni (prezes) jakoś nie jest władny za dużo zrobić ("Nikt mi nie pomaga, to co ja mam sam zapier***?")

Niestety obawiam się, że jeżeli zostaniemy przy starych zasadach, sytuacja może się powtórzyć, czyli wybory do zarządu znowu zostaną potraktowane jako rozdanie gwiazdek wśród "najbardziej zasłużonych"...

Nawiasem mówiąc temat znany chyba we wszystkich OSP - na początku 2011 roku przynajmniej w mojej gminie zapowiada się, że co najmniej 5 z 7 jednostek ma ochotę wypełnić zarząd "świeżą krwią" ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2010, 20:40:18 »
Dlaczego zostało tylko 7, przecież zarząd mógł bez decyzji walnego 1/3 składu uzupełnić po członkach ustępujących. Jeśli tego nie zrobił, na kolejnym walnym należało podjąć taką uchwałę, chyba, że uznali, że poradzą sobie w takim składzie i walne to zaakceptowało. Ostatecznie w każdej chwili każdy zarząd można odwołać. Najwyższą władzą jest walne.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2010, 19:55:46 »
Dlaczego zostało tylko 7, przecież zarząd mógł bez decyzji walnego 1/3 składu uzupełnić po członkach ustępujących. Jeśli tego nie zrobił, na kolejnym walnym należało podjąć taką uchwałę, chyba, że uznali, że poradzą sobie w takim składzie i walne to zaakceptowało.
Powiem tak - nie dołożono nowych do stanu, bo 1/3 już została wymieniona i trzeba by robić nowe walne wyborcze. Zamiast tego zostali przydzieleni ludzie na zasadzie pełniących obowiązki (p.o.) - czyli ja i jeszcze kolega. Tyle tylko, że jako p.o. tylko wykonujemy obowiązki członków zarządu - czyli robić-robimy tak jak członkowie zarządu normalni (nawet nie tylko swoje; i obrywamy za to często), ale głosu w zasadzie nie mamy żadnego, tak że z reguły nawet nie wiemy kiedy zarząd się zbiera na obrady :gwiazdki:

Odnośnie uchwały walnego w tej sprawie - żadnej nie było. Po prostu nikt nie zgłosił uwag do obecnej sytuacji na walnych przez ostatnie 2 lata, więc "problemu nie ma". :wall:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

OSP 1978

  • Gość
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 29, 2010, 17:59:53 »
pozwolę sobie zadac pytanie dotyczace bardziej sprawozdania po wyborach niż samych wyborów. Czy ktoś z was posiada Raport OSP za dany rok ale w wersji word, a nie PDF. Pytam bo łatwiej jest to wypełnic w wordzie a nie mam możliwosci żeby zrobic to w PDF. Jesli temat juz był to proszę linka. Dzięki. :straz:

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 06, 2010, 20:35:52 »
Radhezz jak piszesz o tym swoim prezesie to przypomina mi się mój, tyle tylko że on wyznaje zasadę "A po co..." , u nas też przydałyby się jakieś zmiany małe roszady albo wielki przewrót :) na chwilę obecną czekam na jakieś info co do terminu zebrania, a co tyczy się podnoszenia ręki to u mnie wygląda to tak jak jedna już tu opisana sytuacja, jak podnoszą wszyscy to wszyscy także tak jakoś nijak i tak od kilku już ładnych lat odkąd ja jestem, może uda się coś zmienić po nowym roku może znów wejdzie jakieś odrodzenie i odmłodzenie ale to już czas pokarze.
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 07, 2010, 14:39:17 »
pozwolę sobie zadac pytanie dotyczace bardziej sprawozdania po wyborach niż samych wyborów. Czy ktoś z was posiada Raport OSP za dany rok ale w wersji word, a nie PDF. Pytam bo łatwiej jest to wypełnic w wordzie a nie mam możliwosci żeby zrobic to w PDF. Jesli temat juz był to proszę linka. Dzięki. :straz:
Wprawdzie w Wordzie nie mam, ale napiszę swoje zdanie - najlepiej jest to wypełniać bezpośrednio na stronie związku. Robię tak co roku a potem drukuję, z tym, że ten wydruk czasem się wykrzacza.

OSP 1978

  • Gość
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 07, 2010, 20:46:18 »
Nie wiem kolego czy masz na myśli Raport czy wypełnienie danych w systemie OSP. Mi chodzi o dokument w PDF. Jak go wypełnic komputerowo. Jeśli możesz daj jakąs instrukcję :) Jak coś to napisz na priva. Może w te nsposób będzie łatwiej sie porozumiec. Dzięki  :straz:

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 07, 2010, 22:58:20 »
Mogę wrzucić w .doc ale będzie to wersja po konwerterze OCR do poprawek i edycji

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 08, 2010, 10:51:59 »
Raport OSP to nic innego tylko te same dane, które są wprowadzane w systemie OSP. Próbowałem wczoraj edytować tego PDFa, niestety, to nie jest typowy formularz w formacie PDF (jak np. formularze podatkowe), tylko zeskanowany dokument, prawdopodobnie Worda właśnie, więc nie da rady w nim niczego wpisywać. Po konwersji na typ DOC strony formularza są grafiką, wiec znowu nic z tego. Trzeba by je potraktować OCRem, jak napisał max[].

OSP 1978

  • Gość
czerwony
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 08, 2010, 12:34:21 »
Kolego max [] wrzucaj co masz :) zobaczymy co z tego będzie. Swoją droga ciekawe dlaczego nie zdecydowali się tego zrobic w wordzie - szybciej, prościej, taniej. Od wielu lat ten sam problem. Kiedys zgłosiłem to do naszego oddziału, ale niestety nikt nie potrafił mi pomóc ani nawet zaangazowac się w przeróbke tego dokumentu. Może napisac do sekretarza Zarzadu Głównego? Ma ktoś adres :) :straz:

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 08, 2010, 13:33:03 »
Sory, że taka wersja ale tak mi program wyrzucił.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 08, 2010, 13:53:14 »
ja posiadam w wersji elektronicznej taki raport (jako program o rozszerzeniu .exe) ale nie za bardzo wiem jak to wrzucić na stronę. Problem w tym że nie można z niego chyba drukować
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 08, 2010, 14:26:37 »
Szukajcie a znajdziecie - poszperałem po dysku i znalazłem orginał w wordzie (RTF), ale uwaga- jest to raport przed zmianami, nie bardzo mam czas, żeby analizować, jakie zmiany tam zaszły, mój ma 5 stron a obecny 7. W każdym razie jako baza do przeróbek nadaje się.

[załącznik usunięty przez administratora]

OSP 1978

  • Gość
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 08, 2010, 16:56:47 »
Dzięki max za raport. Rzeczywiście wymaga kilku zmian i to znaczących. Ale to nic. Kolego daro spróbuj wrzucic linka. Może da się coś wykręcic. Oczywiście apel o raport w wordzie jest nadal aktualny. Jeśli ktoś coś wynajdzie proszę o linka. Dzięki. Jeszcze jedno. Od niedawna jestem w OSP, nie byłem przy poprzednich wyborach dlatego moje kolejne pytanie: czy ktoś mógłby przedstawic punkt po punkcie zebranie sprawozdawczo - wyborcze, a w szczególności wybory nowego zarzadu? Dzięki. Jeśli możecie podajcie proszę jakiegoś linka. Pozdrawiam. :straz:

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 08, 2010, 17:14:35 »
 Porządek zebrania:
1.   Otwarcie zebrania.
2.   Wybór przewodniczącego zebrania, protokolanta oraz komisji  uchwał i wniosków.
3.   Przyjęcie porządku zebrania
4.   Sprawozdanie z działalności
5.   Sprawozdanie finansowe.
6.   Sprawozdanie komisji rewizyjnej.
7.   Przedstawienie projektu planu działalności i planu finansowego na rok bieżący.
8.   Dyskusja.
9.   Absolutorium dla zarządu OSP za okres sprawozdawczy.
10.   Wybory:
-   Zarządu OSP
-   Komisji Rewizyjnej OSP
Przerwa w zebraniu, ukonstytuowanie się Zarządu OSP i Komisji Rewizyjnej
     OSP.
Dalszy ciąg wyborów:
-   Delegatów na Zjazd Oddziału Gminnego (równorzędnego) ZOSP RP
-   Przedstawicieli do Zarządu Oddziału Gminnego (równorzędnego) ZOSP RP
11.   Przyjęcie planu działalności i planu finansowego.
12.   Wolne wnioski.
13.   Podjęcie uchwał i przyjęcie wniosków do realizacji.
14.   Zakończenie zebrania

Wszytko znajdziesz w tych dokumentach:
http://www.zosprp.pl/?q=content/wykaz-drukow-na-zebrania-sprawozdawczowyborcze-osp

OSP 1978

  • Gość
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 08, 2010, 19:34:36 »
Dzięki  :straz:

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Jak przeprowadzić wybory na walnym zebraniu?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 08, 2010, 23:11:26 »
na stronie ZW ZOSP RP w Poznaniu jest link to artykułu w Strażaku na temat zebrań
link do strony: http://www.zosprp.poznan.pl/aktualnosci.php/496_jak_przygotowac_i_przeprowadzic_zebranie_sprawozdawczowyborcze_w_osp.html