Autor Wątek: Wydajność W75  (Przeczytany 48708 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #100 dnia: Listopad 26, 2010, 23:28:36 »
Jak już zaczęliśmy temat dostarczania wody , to mam takie pytanie dla ambitnych na Weekend  -_- .

Koto wyliczy, a właściwie policzy dla każdego z złożeń średnią wydajność l/min dla 1 godziny akcji przyjmując parametr :

-  czas jednej operacji dla samochodu 1 min ( uważam optymistycznie )
-  prędkość jazdy 60 km/h
-  samochody GBA 2,5/24 i GCBA 5/24
-  wydajność hydrantu 800 l/min
-  wydajność prądów gaśniczych 800 l/min

Założenia :
A - wszystkie samochody krążą
B – GCBA na stałe przy pożarze
C – GCBA na stałe przy pożarze i GCBA na stałe przy hydrancie

Nie ukrywam sam jeszcze nie policzyłem, ale policzę również  :gwiazdki:

PS..  Przepraszam za rysunki może nie profesjonalne  :straz:
PS2 ..  Zaczynamy od sytuacji jak na rysunkach  :szalony:

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2010, 00:19:49 wysłana przez MIKO »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #101 dnia: Listopad 27, 2010, 02:53:39 »
Tak na szybko dla przykładu A.
jakby nie patrzeć, to jesteśmy ograniczeni wydajnością zasilania, czyli tymi 800 l/min. + rezerwa w zbiornikach samochodów - 17,5m3.
Czas przejazdu (2 min. w jedną stronę) jest znacznie krótszy niż czas tankowania: GBA - nieco ponad 3 min, GCBA - ponad 6 min. Dodając nawet po 1 min. na operację dla każdego samochodu (dodałem po 1 min. zarówno przy tankowaniu jak i na miejscu podawania wody) wychodzi, że w sumie nieprzerwanie możemy podawać wodę i ją pobierać (samochody czekają nawet w kolejce by zasilić się lub móc podać wodę, wiec czas na przepięcie zasilania czy podpięcie linii głównej między kolejnymi samochodami pomijam). Można powiedzieć, że stale możemy wylewać te 800l/min, które pobieramy z hydrantu (przez całą godzinę) i nawet delikatnie wspomagać się zapasem ze zbiorników, bo jak powiedziałem samochody czekają w kolejce na podpięcie się, więc wydajność możemy delikatnie zwiększać, zwłaszcza na samym początku działań, kiedy 5 w pełni zatankowanych wozów stoi i czeka na swoją kolej - zauważcie, że hydrant wtedy i tylko wtedy, przez min. 4-5 min (czas potrzebny by 1 samochód zrzucił wodę, dojechał do hydrantu i podpiął się)  nie zasila żadnego samochodu.
Ostatecznie w tym rozwiązaniu możemy śmiało podawać od 800 do nieco ponad 1000 l/min. To z resztą odpowiadałoby układowi linii gaśniczych (2x W-52).

Jeżeli jednak ktoś uprze się, że woda nie jest podawana w sposób ciągły, bo przepięcie węży z wozu do wozu, ponowne podanie wody itp. zajmują pewien czas - tą 1 min., to możemy inaczej wyliczyć tą wydajność. Wyszło mi ok. 14 zmian samochodów na miejscu pożaru w ciągu godziny (z dużym zapasem przyjąłem czasy: GBA - 3 min. podawanie wody, 1 min. na miejscu akcji, 2 min. przejazd do hydrantu, 3 min. tankowania, 1 min. czas operacyjny przy hydrancie, 2 min. powrót - razem pełen obieg 12min; dla GCBA - tankowanie i podawanie wody po 6 min - razem 18 min.), czyli przez 46 min. nieprzerwanie podajemy 800l/min + nasze 17500 litra w zbiornikach co daje średnią wydajność 905 l/min.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2010, 03:13:40 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #102 dnia: Listopad 27, 2010, 12:26:13 »
@zero-11 widzę że wyliczyłeś, do tego poszedłeś na łatwiznę zakładając zapas wody -_-, ja policzyłem tworząc kartę manipulacyjną i zacząłem z danymi tak jak na rysunku .
Przyjąłem do założenia naprawdę idealne dane – na logikę musi starczyć wody i starczało by jej co prawda na styk ( 1 min.  gdy nie było wody z uwagi na brak wozów ) pozostałe 18 min wychodzi z czasów operacji ( uważam optymistycznych bo 2 min na podmianę wozów na stanowisku to w praktyce czasem mało często 1 minutę zajmuje zorientowanie się że wody już niema   -_-

Wodę podawano : 41 min.
Podano do pożaru : 32,8 m3  -  546 l/min
Nie podawano wody 19 min.
Czas operacji : 36 min .
Czas jazy : 37 min .
Czas oczekiwania przy pożarze 16 min.
Czas oczekiwania przy H 128 min.
Czas pobierania wody z H 42 min. 
Pobrano wody : 33,6 m3 – 560 l/min

                            GBA -1          GCBA – 1       GBA – 2     GCBA – 2        GBA  - 3
Czeka przy P             5                  0                  6              0                  5               16 min
Podaje wodę             5                 12                  6             12                 6               41 min
Jedzie                      8                  6                  8              8                  7               37 min
Czeka przy H            29                23                 26            21                 29            128 min   
Tankuje  H                6                12                  6             12                  6               42 min
Czas operacji            7                 7                   8              7                   7              36  min
                            60                60                 60             60                 60             300 min                                       

Zobaczymy jak wyjdą kolejne założenia dołożę potem jeszcze 4 tymi samymi SIS

Ale zauważcie 5 zastępów 3 GBA 2 GCBA  i nie można podać w długotrwałej akcji do pożaru  800 l/min. zakładając dość popularne założenie . Przy kilku godzinnym dogaszaniu np. lasu zaczyna być to problem nad którym powinien pochylić się Dowódca .

W załączniku karta manipulacyjna

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2010, 13:54:39 wysłana przez MIKO »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #103 dnia: Listopad 27, 2010, 14:20:09 »
Również bazowałem na karcie manipulacyjnej. Założenia takie: GCBA podaje wodę i tankuje się w czasie 6min., GBA - 3min. Jazda każdego wozu w każdym kierunku 2 min. Zamiana wozów w obu miejscach - po 1min. Zaczynając od GCBA rozpisałem minuta po minucie co robi dany wóz. Nie ma możliwości, żeby przy pożarze czekać na samochód. W Godzinie jest 11 zamian, czyli podajemy wodę 49min. z wydajnością 800 l/min, co daje średnio 653 l/min. W tym przypadku nie biorę pod uwagę zapasu wody w zbiornikach.
Jeżeli jednak za pierwszym podejściem, kiedy wszystkie samochody mam przy pożarze ten GCBA poda tyle ile mu daje pompa, czyli opróżni się w 2 min. a nie w 6min., to zamian samochodów jest co prawda 12 wtedy, ale średnia wydajność zwiększa się do 697 l/min.
Problem w tym, że od 20 min. mam praktycznie 2 samochody na miejscu pożaru, które oczekują na zrzucenie wody, kiedy 3 samochód ją podaje, więc na tym tracimy, bo stale trzymamy się tej wydajności 800l/min, a moglibyśmy ją znacznie zwiększyć.

czas oper.                GCBA                 GBA                 GBA                 GCBA                 GBA
0 - 6 min.                podaje wodę          -                      -                      -                      -
6 - 7 min.                zamiana              zamiana              -                       -                      -
7 - 9 min.                jazda do  H          podaje wodę        -                      -                      -
9 - 10min.               podpina H            podaje wodę        -                      -                       -
10-11min.               tankuje                zamiana            zamiana              -                      -
11-13min.               tankuje                jazda do H        podaje wodę         -                      -
13-14min.               tankuje                czeka H             podaje wodę         -                      -
14-15min.               tankuje                czeka H             zamiana               zamiana            -
15-16min.               tankuje                czeka H             jazda do H           podaje wodę       -
16-17min.               zamiana               zamiana           jazda do H           podaje wodę       -
17-19min.               powrót                 tankuje             czeka H                podaje wodę       -
19-20min.               czeka P                tankuje             czeka H                podaje wodę       -
20-21min.               czeka P                zamiana            zamiana              podaje wodę       -
21-22min.               czeka P                 powrót              tankuje              zamiana             zamiana
22-23min.               czeka P                 powrót              tankuje              jazda do H         podaje wodę
23-24min.               czeka P                 czeka P             tankuje              jazda do H         podaje wodę
.
.
... i tak w koło Macieju

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 14, 2011, 15:06:01 »
Nie wiedziałem gdzie to zamieścić i trafiło tutaj.

Ciekawa informacja ze zdarzenia:
http://www.kppspsochaczew.pl/2011/01/13/pozar-hotelu-chopin-w-sochaczewie/

Zwróćcie uwagę na zdanie "Z uwagi na problemy z zaopatrzeniem wodnym, zadysponowana została także cysterna z wodą z JRG Błonie." oraz na mapkę dołączoną do informacji. Z google wynika, że odległość między literką B a niebieską "ścieżką" to ok. 300m.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

gasior_z_sochaczewa

  • Gość
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #105 dnia: Styczeń 14, 2011, 18:29:02 »
Zwróćcie uwagę na zdanie "Z uwagi na problemy z zaopatrzeniem wodnym, zadysponowana została także cysterna z wodą z JRG Błonie." oraz na mapkę dołączoną do informacji. Z google wynika, że odległość między literką B a niebieską "ścieżką" to ok. 300m.

Tak ładnie to wygląda to tylko na mapie. W rzeczywistości jedyny dostęp z dojazdem do rzeki w centrum miasta jest przy torze motocrossowym, na który w tej chwili rozlała Bzura. Niemożliwy jest wjazd samochodu na łąkę. Nie widzę też możliwości w panujących tam warunkach (nieoświetlony, bagnisty teren) doniesienia gdzieś tam motopompy, żeby miała warunki do poboru wody.

Szybszym rozwiązaniem w pierwszej fazie akcji było zadysponowanie cysterny, która z Błonia do Sochaczewa dojechała w jakieś 20 minut.


Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #106 dnia: Styczeń 28, 2011, 09:30:02 »
Witam i odświeżam.
Widzę, że chodzi nam wszystkim po głowie mniej więcej to samo.
Nad problemem wydajność nominalna a faktyczna zastanawiam się od dawna. No bo jak mamy układ (nominalnie):
- autopompa 1600 l/min
- W75 - 800 l/min
- rozdzielacz i później W52 - 200 l/min
- prądownica przyjmijmy 350 l/min
to ile wody podajemy na pożar? No najsłabsze ogniwo to ten W52, ale skoro prądownice z nasadą 52 robi się na wydajności np. 500 l/min przy 6 bar to o co kaman, no nie? :)
Pytałem tochę w CNBOP-ie ale oni nie robią takich charakterystyk dla węży, próba ciśnieniowa i tyle.
Dlatego staram się o zakup tego:
http://www.elstermetering.pl/pl/449.html
i niedługo już będę to chyba miał. Cena nie zachęca (6600 netto, załatwiłem zniżkę 15% na 5600), więc jak już się pobawimy tym, to dam wam znać. Tymczasem jak ktoś ma jakieś ciekawe propozycje wykorzystania to chętnie przyjmę. Ja planuję zrobić taki układ jak powyżej, może z inną pompą. Pobawić się ciśnieniem, obrotami pompy i pomierzyć wydajności. Później zmienić układ np. wydłużać poszczególne nitki (52, 75).
Jak już coś będę miał konkretnego to dam cynk, ale to pewnie kilka ładnych tygodni minie.

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 22, 2011, 13:34:40 »
Szukałem dogodnego miejsca żeby to wrzucić i to wydaje mi sie najsensowniejsze.
Chodzi o linie wężowe. Zobaczcie sobie ten film z Japonii. Oni mają takie małe te samochody, ale wózek z wężami się im mieści (od 1 min 10 sek jest to o co mi chodzi). ciekawe mają też węże do zasilania samochodu (chyba ze studzienek zasysają, ale pewien nie jestem).

http://www.youtube.com/watch?v=gO-XpYrGW5I&feature=related

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline szymek2102

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Wydajność W75
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 04, 2023, 00:43:11 »
Jestem na etapie tworzenia analizy z działań gaśniczych i poszukiwałem informacji na temat rzeczywistej wydajności W75 - i trafiłem na ten wątek... Co prawda nie zdobyłem tej informacji (albo ją przeoczyłem), ale wpisy sprzed 10 lat bardzo mnie zaciekawiły.
Temat zaopatrzenia wodnego nie jest łatwym tematem, a niestety często jest bagatelizowany... Bardzo spodobały mi się wpisy dotyczące zarządzania podczas akcji gaśniczej. Jestem również tego samego zdania, że KDR powinien wyznaczyć osobę, która będzie go w tym zakresie odciążać. Organizacja działań to temat, o którym można wiele dyskutować - a nawet trzeba! I to w każdej dziedzinie ratownictwa.

Czas sprecyzować zasady, o których wspominali koledzy - i dostosować je do własnego rejonu operacyjnego. Będzie dobry temat na doskonalenie.  -_-
Bóg - honor - Ojczyzna