Autor Wątek: zwijanie linki  (Przeczytany 3310 razy)

Offline mariusz18

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
zwijanie linki
« dnia: Listopad 08, 2010, 14:44:29 »
Witam, jaka jest metoda zwijania linki ratowniczej ZL-  w torbę?
jakiś link strony z filmem albo instrukcja jak to robić?
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2010, 16:56:14 wysłana przez mariusz18 »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: zwijanie linki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2010, 20:25:31 »
przez oko linki (takie metalowe okucie gdzie przychodzi zatrzaśnik) na jej końcu przekładasz linkę w taki sposób aby powstało pierwsze oko. Do powstałego oka wkładasz rękę i przeciągasz luźną linkę przez to oko. Rękę wkładasz do drugiego powstałego oka i znowu przeciągasz luźną linkę. No i tak aż Ci się linka skończy. Powstanie tzw łańcuch pojedyńczy

Można wykonać rówież łańcuch podwójny
Znowu przez oko linki (takie metalowe okucie gdzie przychodzi zatrzaśnik) na jej końcu przekładasz linkę w taki sposób aby powstała na końcu z linki ósemka. Wkładasz ręce w tą ósemkę w taki sposób jakbyś miał założone kajdanki. Teraz lewą ręką chwytasz luźną linkę i przeciągasz ją w taki sposób aby powstało oko do którego włożysz lewą rękę. Teraz kolej wykonać ta samą czynność prawą ręką - a więc chwytasz luźną linkę i tworzysz oko do którego wkładasz prawą rękę. Znowu jesteś w punkcie wyjścia. A więc masz na rękach ósemkę w formie kajdanek. No i tak naprzemian robisz aż skończy Ci się linka.

Istnieje jeszcze tzw pięciozwój ale tego już się nie podejme wytłumaczyć na forum bo to skomplikowane do potęgi

P.S. Właśnie przekonałem się jak trudne jest napisanie instrukcji
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: zwijanie linki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2010, 21:08:02 »
P.S. Właśnie przekonałem się jak trudne jest napisanie instrukcji
... i chyba nie wyszło, bo pojęcia nie mam o co chodzi z tymi "okami" ^_^
Może lepiej jednak dać coś dla wzrokowców? ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: zwijanie linki
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2010, 22:03:23 »
Zaplątał bym się w tą linke..instrukcja dobra gdy wie się o co chodzi..
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: zwijanie linki
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2010, 22:33:21 »
Kolego. Udaj się do jednostki, a tam Cię ktoś wprowadzi.
Przy okazji (zapewne) pokaże Ci kilka węzłów.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: zwijanie linki
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2010, 06:26:49 »
Kolego mariusz18 znalazłem to co tłumaczył "daro" proszę tak to wygląda http://www.okiem.pl/harcerstwo/wezly/skrot.htm jest to szybki, poręczny sposób skrócenia linki.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: zwijanie linki
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2010, 16:35:13 »
Kolego. Udaj się do jednostki, a tam Cię ktoś wprowadzi.
Przy okazji (zapewne) pokaże Ci kilka węzłów.
no i tu się zaczyna problem! Coraz mniej osób potrafi te węzły wykonywać. Pamiętam jeszcze z kursu podstawowego strażaków OSP że było to na zaliczeniu i trzeba było to mieć w jednym palcu. Obowiązkowo łańcuch pojedyńczy, podwójny, pięciozwój, szelki ratownicze i węzeł ratowniczy w "zawisie" (na naciągniętej lince). Teraz młodzi nie potrafią nawet linki zwinąć w pojedyńczy, węża zwijać sposobem alarmowym, czy gestami pokazać że trzeba zwiększyć ciśnienie wody. Niestety e-lerning ma swoje zalety i wady.

Odnośnie moich instrukcji - od razu wiedziałem że będzie to ciężko przelać na formę pisaną. Próbowałem. Faktycznie trzeba by to było narysować lub nagrać filmik. Szkoda że nie wiem jak go później wrzucić na forum bo bym sie pokusił o jakiś film instruktażowy
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2010, 16:42:23 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: zwijanie linki
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2010, 17:39:52 »
Cytuj
węzeł ratowniczy w "zawisie"

Flagowy  :mellow:

Sam przechodziłem kurs podstawowy 2 lata temu, w mojej KP jest JRG w której jest SGRW i żadnych węzłów nas nie uczyli, ograniczyli się tylko do pokazania sprzętu jakim dysponują.