Autor Wątek: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP  (Przeczytany 7340 razy)

Offline sekcyjny998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« dnia: Październik 23, 2010, 17:43:11 »
Witam mam do was pytanie które mnie nurtuje.Mianowicie jeśli jestem ratownikiem medycznym w Polskim Czerwonym Krzyżu i przechodze regularnie kursy medyczne to czy moge byc ratownikiem medycznym w Ochotniczej Strazy Pożarnej.Z góry dziekuje za wszelka pomoc z waszej strony oraz pozdrawiam wszytskich.

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2010, 17:56:03 »
Sądzę że jesteś RATOWNIKIEM po kursach kpp itp. Chyba że jesteś po studiach RATOWNICTWA MEDYCZNEGO (2 lub 3 letnim) wtedy zwracam honor i możesz uważac się za ratownika medycznego i w pełni obowiązuje to w osp...
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2010, 19:10:13 »
kolego
a co to jest ratownik medyczny w osp  ? do cego sluzy co robi ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 23, 2010, 22:50:35 »
odpowiedz jest prosta - nie możesz. Nawet jeżeli posiadasz uprawnienia ratownika medycznego po szkole to jestes zobowiązany ukończyć kurs zgodny ze standardami KSRG.

Ale jedno jest w 100% pewne - zawsze możesz udzielać pomocy poszkodowanym zgodnie ze stanem swojej wiedzy nawet bez ukończonego kursu.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2010, 23:07:23 »
A czy przypadkiem nie ma czegoś takiego jak kurs zgodny ze standardem KSRG?
Coś mi się obiło o uszy, że teraz wszyscy robią KPP.

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2010, 23:16:37 »
Tak teraz wszyscy robią Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy(KPP) i to nie tylko osp z ksrg ale także i poza systemu i nie tylko... Ze mną na kursie było 2 policjantów i 3 panów z służby więziennej...
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2010, 11:46:38 »
To bardzo miłe, że tak się dzieje. Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zobaczyłem nieprzytomnego mężczyznę, prawdopodobnie cukrzyk. Obok dwóch policjantów, oczekujących na karetkę. Zatrzymałem się, spytałem, czy mogę jakoś pomóc. Ułożyli (od razu po dostrzeżeniu mężczyzny, w czasie patrolu, jak się okazało) mężczyznę w pozycji bocznej ustalonej, jak się dowiedziałem - byli właśnie po KPP. Oby tak dalej  -_-
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2010, 18:39:26 »
w jaki sposób można zapisać się na taki kurs KPP

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2010, 18:42:41 »
Najlepiej jeśli jesteś w osp, popros swojego naczelnika bądź kogoś kto zajmuje się u was w jednostce szkoleniami, o skierowanie na taki kurs... Wiem że PSP prowadzi ze środków unii takie kursy za darmo dla cywili. Jest też opcja żeby zrobić go w prywatnej firmie która robi takie szkolenia, niestety to kosztuje...
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 25, 2010, 19:21:02 »
Wiem że PSP prowadzi ze środków unii takie kursy za darmo dla cywili.
Yyyyy, yyyy. Można wiedzieć coś więcej na ten temat?  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 25, 2010, 19:34:44 »
Cytuj
11 października br. w siedzibie naszej Komendy odbył się egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności słuchaczy I edycji kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, zorganizowanego w ramach projektu pn. „Innym pomagam – Sam się szkole”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Do egzaminu przystąpiło 30 z 36 osób, które przez trzy tygodnie pod okiem zespołu Ratownictwa Medycznego SZOR-u, uczyły się udzielania pierwszej pomocy, aby w efekcie uzyskać zaświadczenia i tytuł RATOWNIKA. Pomimo, że kurs kierowany był do czynnych zawodowo mieszkańców powiatu zrzeszonych głownie w jednostkach OSP, miłym dla nas zaskoczeniem było zainteresowanie tego typu szkoleniem ze strony ludzi nie związanych z ratownictwem medycznym, funkcjonariuszy policji i więziennictwa, którzy znaleźli się zarówno w pierwszej jak i trwającej obecnie drugiej edycji kursu i którzy wraz z innymi słuchaczami wykazali się duża chęcią zdobycia wiedzy, która pomoże im w przyszłości pomagam innym.
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 25, 2010, 19:44:36 »
Więc to nie PSP prowadzi, a tylko użycza lokalu na czas egzaminu  (i może szkoleń). Szkolenie prowadzi inna instytucja. A to kluczowa dla tematu różnica. Następnym razem musisz bardziej sprecyzować tego typu informacje.  :straz:
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 19:50:03 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 25, 2010, 19:48:27 »
Po pierwsze żeby uzyskać tytuł Ratownika trzeba być członkiem podmiotu który współpracuje z Systemem Ratownictwa Medycznego , PSP i OSP w KSRG z automatu, reszta musi wystąpić do Wojewody i spełniać wymagania , sprzętowe i szkoleniowe – takie błędne koło .

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 25, 2010, 19:50:24 »
Nie nie... Unia współfinansuje... Straż również wyłożyła pieniądze na ten cel.. Tak więc mogę powiedzieć że jest to szkolenie PSP.
Ps dodam tylko że również prowadzą prawo jazdy Kat C. + Dla członków osp szkolenie na pojazdy uprzywilejowane.
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2010, 19:55:22 »
Więc to nie PSP prowadzi, a tylko użycza lokalu na czas egzaminu  (i może szkoleń). Szkolenie prowadzi inna instytucja. A to kluczowa dla tematu różnica. Następnym razem musisz bardziej sprecyzować tego typu informacje.  :straz:

„Innym pomagam – Sam się szkolę” to projekt szkoleniowy realizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki”, działanie 8.1 „Rozwój Zasobów pracowników i przedsiębiorstw w regionie”, Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
W sumie w ramach projektu planuje się przeszkolić 50 osób z zakresu prawa jazdy kategorii „C” oraz 80 osób w ramach kursu pierwszej pomocy kwalifikowanej. Wartość projektu 199 540 zł.
Cytuj
Człowiek - najlepsza inwestycja
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„Innym pomagam – Sam się szkolę”
„Innym pomagam – Sam się szkolę” to projekt szkoleniowy realizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki”, działanie 8.1 „Rozwój Zasobów pracowników i przedsiębiorstw w regionie”, Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Projekt skierowany jest do osób dorosłych – kobiet i mężczyzna, z terenu powiatu strzeleckiego, zrzeszonych głównie w Ochotniczych Strażach Pożarnych, pracujących na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, umowy o dzieło lub zlecenia, którzy dobrowolnie chcą podwyższać swoje kwalifikacje zawodowe z zakresu prawa jazdy kategorii „C” lub pierwszej pomocy kwalifikowanej.
„Innym pomagam – Sam się szkolę” jest to pierwszy projekt szkoleniowy realizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich, skierowany głównie do członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu strzeleckiego, którzy poprzez swoje członkostwo w strukturach OSP, wspierają czynnie system ratowniczo – gaśniczy na terenie powiatu strzeleckiego.
Cele projektu
Główny cel projektu
POBUDZENIE AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ MIESZKAŃCÓW POWIATU STRZELECKIEGO NA RZECZ ZWIĘKSZENIA SKUTECZNOŚCI DZIAŁANIA SŁUŻB RATOWNICZO - GAŚNICZYCH
Cele szczegółowe projektu
podniesienie kwalifikacji mieszkańców powiatu strzeleckiego w zakresie prawa jazdy kategorii C i pierwszej pomocy kwalifikowanej,
przeciwdziałanie negatywny skutkom migracji zarobkowej poprzez zwiększenie atrakcyjności lokalnych miejsc pracy, w tym Państwowej Straży Pożarnej,
zwiększenie spójności lokalnej społeczności i ich integracji z powiatem strzeleckim,

zmniejszenie dysproporcji pomiędzy wymaganiami ze strony lokalnej gospodarki, a umiejętnościami i posiadanym stopniem wykształcenia i kwalifikacji mieszkańców powiatu strzeleckiego,
zwiększenie atrakcyjności organizacji pożarniczych dla lokalnych mieszkańców,
wzrost zainteresowania tematyką ratowniczo – gaśniczą.
Grupy docelowe
Projekt skierowany jest do dorosłych osób pracujących z terenu powiatu strzeleckiego, zrzeszonych głównie w ochotniczych strażach pożarnych powiatu strzeleckiego
Grupę docelową projektu stanowią:
osoby dorosłe – powyżej 18 roku życia, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, umowy o dzieło lub zlecenia
kobiety i mężczyźni zrzeszeni głównie w ochotniczych strażach pożarnych, chcący podwyższać swoje kwalifikacje zawodowe z zakresu prawa jazdy kategorii „C” i pierwszej pomocy kwalifikowanej poza godzinami pracy,
mieszkańców powiatu strzeleckiego
Działania
W ramach projektu „Innym pomagam – Sam się szkolę”, który rozpocznie się w marcu 2010 r. i trwać będzie do maja 2011 r. zrealizowane zostaną dwa typy szkoleń:
Prawo jazdy kategorii „C” – (5 edycji/30h teorii, 20h praktyki); w ramach szkolenia każdy jego uczestnik po jego zakończeniu, ma prawo do jednego, bezpłatnego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego;
Pierwszej Pomocy Kwalifikowanej dla członków OSP – 2 edycje.
W sumie w ramach projektu planujemy przeszkolić 50 osób z zakresu prawa jazdy kategorii „C” oraz 80 osób w ramach kursu pierwszej pomocy kwalifikowanej.

Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 25, 2010, 19:56:48 »
A więc taki naczelnik zgłasza się do kogo i czy musi być jakaś konkretna liczba osob

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 25, 2010, 20:09:36 »
Osoba odpowiedzialna za szkolenia w twojej jednostce będzie wiedziała wszystko na ten temat.
Ps nie musi być to akurat naczelnik..
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 25, 2010, 20:19:20 »
U nas szkoleniami nie zajmuję się nikt. Odbywają się tylko te narzucone przez PSP, ja chciałabym się tym zająć jak mam to zrobić proszę o odp

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 25, 2010, 20:25:14 »
Zaproponuj zarządowi swoją pomoc.

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 25, 2010, 20:28:23 »
U nas szkoleniami nie zajmuję się nikt. Odbywają się tylko te narzucone przez PSP, ja chciałabym się tym zająć jak mam to zrobić proszę o odp
PSP nie narzuca żadnych szkoleń... Wymaga ich jedynie od osób biorących udział w akcjach ratowniczo gaśniczych... A kto się zajmuje tymi "narzuconymi" u was? Myślę że po takie szczegóły udaj się do swojej Powiatowej jednostki.. Oni wszystko ci wyjaśnia.. Bo sądzę że każda jednostka ma swoje zasady.. Polecam też odwiedzić jej stronę w celu uzyskania informacji.
Tak z ciekawości... Powiedz mi gdzie mieści się wasza jednostka? (miejscowość, województwo)
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 25, 2010, 20:35:38 »
W naszej jednostce jest kilku zawodowców i oni informują nas o szkoleniach potem trzeba wybłagać  komendanta gminnego naczelnika i sekretarza o wysłanie zgłoszenia, jak to się uda choć to wielki zachód wystawiają do szkoleń tylko kilka osób choć mozna by było więcej. a co do lokalizacji to Osp Iłża na mazowszu

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 25, 2010, 20:40:31 »
Kilka osób to i tak dużo... U nas przeważnie po 5 osób(a to i tak dużo, a to dzięki bardzo czynnemu naczelnikowi) bo przecież miejsc jest zwykle na 30osób... A powiat duży... Więc nie narzekaj tak. A jeśli są zawodowcy wśród was to myślę że warto ich trochę przycisnąć...
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 25, 2010, 20:49:26 »
ale nasi zawodowcy mają dość  wtrącania się do zarządu bo to nic nie daje a więc w jednostce powiatowej można się czegoś konkretnego dowiedziec? Spróbuję ale nie wiem czy to coś dopomoże czy nie lepiej zrobić sobie go płatnie w jakiejś firmie, bo jak dochodzi do wypadku to o pierwszej pomocy  wiedzą tylko zawodowcy a jak ich w pewnym momencie nie będzie, nikt nic nie zrobi bo przeszkolony jest tylko jeden strazak ale jego nie ma obecnie gdyż poszedł do GSP w Warszawie 

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 25, 2010, 20:55:57 »
Skoro nie macie wyszkolonych ratowników..(o ratownictwie technicznym itp. Pewnie też nie ma co marzyc) to dyżurny na PSK/MSK wie o tym i nie bd was dysponował do takich zdarzeń.. Pozatym pierwsza pomoc i podstawy masz na kursie szeregowców... Pewnie że możesz tylko kurs ten kosztuje...
Przykładowa firma robiąca takie kursy www.centrumtriage.pl
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 21:00:05 wysłana przez Pablito1990 »
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kurs ratownika medycznego KSRG OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 25, 2010, 21:02:43 »
nie no kurs z ratownictwa technicznego to posiada więcej osób (chociaż ostatnio wyszło zabawnie bo żeby zdobyć uznanie zarząd wysłał na szkolenie z ratownictwa technicznego osoby które są w straży od 3 do 4 miesięcy  nie mają szkolenia podstawowego  ^_^0 zorientuję się co i jak dzieki za pomoc i pozdrawiam