Autor Wątek: Praca Dodatkowa  (Przeczytany 9574 razy)

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Praca Dodatkowa
« dnia: Sierpień 18, 2005, 20:00:27 »
Koledzy mam pytanko. Czy ktoś mógłby mi podać: nr "Dziennika Ustaw", który mówi o pracy dodatkowej na umowę-zlecenie dla strazaków. Wiem że jest to w dzienniku ustaw
tylko nie pamiętam w którym, a jest to mi bardzo potrzebne. Dzięki z góry za nr, albo za link gdzie można go znaleść. Pozdrawiam brać strażacką ;)  

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2005, 15:05:09 »
A jest wogóle coś takiego?
Mi się kojarzą  tylko zapisy Ustawy o PSP
"Art. 57a. Strażak może podejmować dodatkowe zajęcia zarobkowe poza służbą za zgodą przełożonego uprawnionego do mianowania lub powołania."
I bez różnicy jaka jest forma zatrudnienia.
Wprawdzie mister został upoważniony do określenia - w drodze rozporządzenia - trybu postępowania w sprawach udzielania zezwoleń na podjęcie dodatkowych zajęć zarobkowych poza służbą przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz warunków odmowy i cofnięcia takiego zezwolenia ale ja się z takim rozporządzeniem nie spotkałem.
Podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez niektórych strażaków obejmuje także ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2005, 15:20:37 wysłana przez Zubek73 »

Offline kz69

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2005, 21:49:05 »
Wydaje mi się .że jeżeli pracujesz dodatkowo to w piśmie od swojego Komendanta
powinieneś mieć wyszczególnione wszystkie przepisy na podstawie ,których wydał Ci zgodę na podjęcie dodatkowego zajęcia.  
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2005, 12:39:28 »
Panowie dzięki za odpowiedź. Ale mnie chodzi o to że jest w którymś dzienniku ustaw,
że pracownicy służb mundurowych nie muszą zakładać własnych firm by świadczyć usługi dla innego pracodawcy. Bo co do zezwolenia na pracę dodatkową to komendanta faktycznie nie interesuję na jakich zasadach kto pracuję.
 

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline gambit

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
    • http://
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2005, 17:09:14 »
W trakcie spotkania Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” z Komendantem Głównym PSP w dniu 16 grudnia br. poruszono temat zgody na dodatkowe zarobkowanie.
Prezydium otrzymało odpowiedź, z której wynika, że Komendant Główny PSP określił, że strażacy na stanowiskach powoływanych oraz na stanowiskach kierowniczych (komendanci, dyrektorzy, naczelnicy) nie powinni otrzymywać zgody na dodatkowe zarobkowanie.
Zgody na dodatkowe zarobkowanie od nowego roku nie otrzymają również strażacy – rzeczoznawcy w czynnej służbie, ze względu na oczywisty konflikt interesów pomiędzy interesami służby (państwa) a prywatnymi interesami strażaka (obywatela).
Ponadto bardzo dokładnie mają zostać rozpatrzone wnioski o dodatkowe zarobkowanie, wtedy kiedy dodatkowe zatrudnienie obejmuje zakres prac związanych z ochroną przeciwpożarową w szerokim znaczeniu tego zwrotu.
Nie ma obostrzeń dodatkowego zatrudniania, jeżeli strażak posiada gospodarstwo rolne lub kiedy dodatkowa praca nie koliduje z interesami służby (działalność gospodarcza w zakresie usług i handlu – po za strefą pożarnictwa, pracy w firmie transportowej, działalności naukowej itp.);

Poddaje temat pod dyskusje .

Ps. Kolego Ajaxe ciekawy jestem Twojego stanowiska w powyższym temacie.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 20, 2005, 17:18:42 »
Cytuj

Nie ma obostrzeń dodatkowego zatrudniania, jeżeli strażak posiada gospodarstwo rolne lub kiedy dodatkowa praca nie koliduje z interesami służby (działalność gospodarcza w zakresie usług i handlu – po za strefą pożarnictwa, pracy w firmie transportowej, działalności naukowej itp.);

Poddaje temat pod dyskusje .
 
To tak na marginesie , praca na stanowiskach p.poz w monitoringu tez będzie zakazana...
zresztą tam i  tak pracuja na czarno , to i zgoda nie potrzebna:)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2005, 17:20:52 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2005, 18:20:50 »
Moim zdaniem nie można zabronić dodatkowego zarobkowania przy obecnych uregulowaniach prawnych. Przełożony może jedynie wprowadzić pewne uwarunkowania takie jak np. czas wykonywania dodatkowego zajęcia, bądź odsunięcie pracownika od wykonywania zadań służbowych jeśli ze sprawą powiązany jest prywatnie. Już to kiedyś pisałem - nie należy czytać zapisu w ustawie w ten sposób, że przełożony może wyrazić zgodę na zarobkowanie lub nie. Trzeba to czytać w taki sposób - przełożony wyraża zgodę na zarobkowanie z ewentualnymi zastrzeżeniami, o których powyżej. Tak też czytają to prawnicy nie zatrudnieni w PSP. Natomiast prawnicy zatrudnieni w PSP czytają to tak jak przełożeni - temu dam zgodę, a temu nie. Argumentacje - nie, bo nie.

No cóż, może warto napisać do Rzecznika Praw Obywatelskich w razie odmowy.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2005, 21:22:47 »
gambit - spoko :D
Ja nieco nt. juz napisałem np. Tu
Wiecej narazie uważam nie ma sensu  ;)
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2006, 23:47:22 »
To tak dla przypomnienia :(bo pewnie już wiecie)
Z dniem 31.12.2005 wszystkie pozwolenia o dodatkowe zatrudnienie zostały anulowane.
Trzeba ponownie złożyć wnioski (na formularzach dostępnych w KM,KP) w miesiącu obecnym.
Pozdrowienia

sase

  • Gość
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 19, 2006, 09:33:35 »
Przynajmniej u mnie w komendzie, co roku trzeba składać kwity o pozwolenie ;)

Teraz z innej beczki: Kogo stać utrzymać rodzinę z pensji strażackiej?? Bo mnie nie stać, chętnie bym nie dorabiał, jakby mi pensja starczała :D  

Offline Maślak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 19, 2006, 09:41:05 »
A czy te pozwolenie trzeba mieć jak pracuje się na umowe-zlecenie,czy tylko jak się zatrudnimy np:na 1/2,1/3 etatu?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2006, 15:33:23 wysłana przez Maślak »

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2006, 14:13:38 »
Witam.
Zozwolenie Komendanta jest konieczne na każdy rodzaj pracy dodatkowej (legalnej oczywiście  :D ) niezależnie od rodzaju umowy z pracodawcą.
U mnie w komendzie co roku trzeba pisać raporty o zezwolenie

Offline zbych.ognat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 19, 2006, 14:29:46 »
Panowie piszecie, że jakbycie więcej zarabiali to nie podejmowalibyście dodatkowego zatrudnienia.
To mam pytanie ile powinien zarabiać strażak żyby godnie żyć?
Jaka kwota by pozwoliła Wam rezygnować z nadarzającej się okazji  wpadnięcia dodatkowej kasy w kieszeni?
 

straz98

  • Gość
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 19, 2006, 14:39:30 »
A ja mam pytanie dlaczego strażak w przeciwieństwie do innych członków naszego społeczeństwa miałby, jakby doszedł do granicy tzw. godnych zarobków, zatrzymać się i zarabiać więcej. Jeśli komuś dodatkowa praca daje satysfakcję, pozwala na większą swobodę finansową i nie wpływa negatywnie na wykonywanie obowiązków służbowych to niech zarabia jak najwięcej. Patologie trzeba zwalczać, ale nie można wrzoda na d.... wycinać przysamej głowie z resztą ciała.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2006, 14:39:51 wysłana przez straz98 »

Offline zbych.ognat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 19, 2006, 14:59:44 »
Cytuj
A ja mam pytanie dlaczego strażak w przeciwieństwie do innych członków naszego społeczeństwa miałby, jakby doszedł do granicy tzw. godnych zarobków, zatrzymać się i zarabiać więcej. Jeśli komuś dodatkowa praca daje satysfakcję, pozwala na większą swobodę finansową i nie wpływa negatywnie na wykonywanie obowiązków służbowych to niech zarabia jak najwięcej. Patologie trzeba zwalczać, ale nie można wrzoda na d.... wycinać przysamej głowie z resztą ciała.
Tego dotyczyły moje retoryczne pytania. Jeżeli dorabia strażak zgodnie z prawem to choćby zarabiał 5000 :D , nie widzę przeszkód żeby dorobił jeszcze jeżeli go to rajcuje.
Niektórzy w naszym państwie zarabiają po 15 tys. i nie protestują żeby brać jeszcze kasę z rad nadzorczych! ;)  

Offline Maślak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 19, 2006, 15:20:47 »
Cytuj
Cytuj
A ja mam pytanie dlaczego strażak w przeciwieństwie do innych członków naszego społeczeństwa miałby, jakby doszedł do granicy tzw. godnych zarobków, zatrzymać się i zarabiać więcej. Jeśli komuś dodatkowa praca daje satysfakcję, pozwala na większą swobodę finansową i nie wpływa negatywnie na wykonywanie obowiązków służbowych to niech zarabia jak najwięcej. Patologie trzeba zwalczać, ale nie można wrzoda na d.... wycinać przysamej głowie z resztą ciała.
Tego dotyczyły moje retoryczne pytania. Jeżeli dorabia strażak zgodnie z prawem to choćby zarabiał 5000 :D , nie widzę przeszkód żeby dorobił jeszcze jeżeli go to rajcuje.
Niektórzy w naszym państwie zarabiają po 15 tys. i nie protestują żeby brać jeszcze kasę z rad nadzorczych! ;)
No witaj,i zedż chłopie na ziemię.Który strażak zarabia taką kasę?Nawet dodatkowo,i mówię tu o strażakach w JRG,bo np. w komendach prewencja i inni wyszkoleni dobrze to mogą trochę poważnej kasy dorobić.Jeśli chodzi o strażaków z JRG to takim minimum można by przyjąć na dziś ok.2500zł na rękaw,na godne życie,a jeżeli chodzi o realia na dziś to jak dorobią sobie z 500-600zeta to i tak nie mają tych 2500 zeta na rękę miesięcznie,chyba że się mylę to mnie poprawcie.pozdrawiam Maślak.

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 19, 2006, 15:51:52 »
Święta racja ja nie znam kogoś kto tyle ma na mojej zmianie  :angry:

Pozdrawiam
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 19, 2006, 17:51:45 »
No...Maślak zaczynasz mądrze mówić ;)  U mnie tez prócz może rolników z "zawodu" jak ktoś, poza - dorobi na <czarno> 500-600,- to już jest <Gość> Czy, aby o to chodzi? Napewno nie!
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 19, 2006, 18:11:37 »
u mnie prewentyści jeżdżą LEKSUSAMI...a idąc do PSP mieszkali wiele lat na terenie komendy w pokojach służbowych - zakaz pracy śmieszne !! Każdy zakaz Polak obejdzie. Ja nie mam zgody kolega ma, a jeszcze są koledzy na emeryturze, albo żona zrobi kurs referentów i droga wolna....żaden zakaz nie będzie w pełni skuteczny. BBBBBBBBa rzeczoznawcy tzw. pasożyty w PSP mają swoje spółdzielnie pracy... zgadzam się - nr 1 to godne zarobi, później  zdrowe zasady pozyskiwania zgody, bo zgoda na początku  czasami może obrócić się w karę jak szef tak uzna...po co dyscyplinarka lepiej dać zakaz pracy !!! pozdrawiam
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 20, 2006, 12:07:43 »
Wiem i zdaję sobie sprawę że raport o pozwolenie o pracę pisze się co roku.
Ale jeśli składany jest w lutym to ważny jest do lutego następnego roku.
Na chwilę obecną anulowane są wszystkie pozwolenia bez względu na termin ważności.
Poprostu trzeba napisać je od nowa i ponownie zostaną rozpatrzone.

Zauważyłem że wywiązała się dyskusja na temat dodatkowego zarobkowania.
Uważam że bardzo trafnie ujął ten problem straż98:
Cytuj
[size=8] A ja mam pytanie dlaczego strażak w przeciwieństwie do innych członków naszego społeczeństwa miałby, jakby doszedł do granicy tzw. godnych zarobków, zatrzymać się i zarabiać więcej. Jeśli komuś dodatkowa praca daje satysfakcję, pozwala na większą swobodę finansową i nie wpływa negatywnie na wykonywanie obowiązków służbowych to niech zarabia jak najwięcej. Patologie trzeba zwalczać, ale nie można wrzoda na d.... wycinać przysamej głowie z resztą ciała.[/size]

Poza tym wiadomo przeciez ze praujący (legalnie) strażak płaci również podatki które trafiają do budzetu państwa z którego jakby nie było jesteśmy utrzymywani.
 

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 21, 2006, 18:09:33 »
Geddeon

Cytuj
Poza tym wiadomo przeciez ze praujący (legalnie) strażak płaci również podatki które trafiają do budzetu państwa z którego jakby nie było jesteśmy utrzymywani.


.....nie przesadzaj zapomniałeś o rzeczoznawcach, potrafią nawet poza rejestrem pracować.... jednen w naszym terenie ma minimalną cenę 500 zł, bo jak twierdzi paliwo tyle kosztuje.... Ci często nie płacą podatków. Prewentyści napędzający robotę na zewnątrz biorą od 10 do 50 % - czy płacą podatki ???? Kwestje przetargów, budów i wykończeń budowlanych, zakupów itp. - płacą podatki ? A paliwo ? Magazynierzy PSP od paliw na papierach przyjmują paliwo, bo mają nadmiar w swych zbiornikach - kiedyś garażomistrze z kanistrach je wynosili (czasy kartek), a teraz robi się cyrk z cysterną która niby napełnia zbiorniki, a faktycznie magazynier dostaje za każdy listr do 2,5 PLN.
Ubezpieczenia PZU i  inne - myślicie że tu nie ma prowizji? To się mylicie... I nowość od paru lat komórki - od duszyczki dealerzy Telefonji Cyfrowej płacą nawet 100 zł i oferują inne bonusy - kto rozmawia z dealerami PTC ???? ..... i wiele innych

A ile u was kosztuje przyjęcie do pracy w PSP ? Takiego bez konekcji garbatych z wypasionymi układami....

kolego Gaddeon - tak oficjalnie strażacy pracują uczciwie, ale przy kontaktach ze społeczeństwem dowiadujemy się o takich jak wyżej opisałem przykładach, że kombunują na boku i bez podatków...psując tym uczciwym OPINIĘ!!!


Ps. na kursie XY poznałem ciekawych ludzi (spoza branży), którzy dowiadując się że jestem strażakiem prześcigali się w przykładach brania przez strażaków, ostatnim hitem był zestaw pralniczy na komendanta za mała przysługę....

   
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 21, 2006, 18:24:42 »
Cytuj
Ps. na kursie XY poznałem ciekawych ludzi (spoza branży), którzy dowiadując się że jestem strażakiem prześcigali się w przykładach brania przez strażaków, ostatnim hitem był zestaw pralniczy na komendanta za mała przysługę....


I to sie nadaje do prasy i prokurat., a nie na Forum! ;) Tym bardziej, że spoza!
Choć z drugie strony jest nadmiar juz chyba tego typu różnych afer, nawet na najwyższych szczeblach, wię normal...  :angry:
U mnie z paliwem i nie tylko w magazynach były swego czasu niezłe przekręty, ale obecnie tankujemy w "publicznych" stacjach, zakupy na bieżąco, więc "nieco" się ukróciło. Tzw. rzeczoznawcy - nie wypowiadam się &lt;_&lt; Telefony - komenda aktualnie opłaca abonament - wybranym...cóz ZZ narazie i nikt niewiele może /Kary umowne/.! Przyjęcia - no... chyba choć z tym spoko /obawy/ - raczej z UP - po zaliczeniu testów i lekarzy :)
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 21, 2006, 22:02:42 »
Cytuj
Przyjęcia - no... chyba choć z tym spoko /obawy/ - raczej z UP - po zaliczeniu testów i lekarzy

Ajax - czy chodzi ci o to, że każdy skierowany z PUP jest uczciwie kwalifikowany zgodnie z grudniowymi wytycznymi KG i jeżeli zdobędzie odpowiednią ilość pkt to zostaje przyjęty? Gdzie tak jest?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 21, 2006, 22:58:11 »
No... właśnie tak nie zawsze jest &lt;_&lt; ale są choć juz te tzw. "obawy" są... kiedyś wogóle nikt na to nie zwracał najmniejszej uwagi :( Zdecydowana większość u Mnie bynajmniej  - teraz, jak Jest faktycznie ok. to się zwykle "łapie", a co dalej... sami muszą zdecydować!
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2006, 22:59:58 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline cudik

  • st.str.
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • HELL HATH NO FURE LIKE A FIREFIGHTER
Odp: Praca Dodatkowa
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 24, 2008, 12:11:13 »
Witam !!!
    Podzielam zdanie nt. dodatkowego zarobku ja jestem nowy w szeregach PSP i z mojej str dodatkowy etat jest dla mnie bardzo ważny gdyż za wypłatę z PSP nie będzie mnie stać np. na wesele, mieszkanie, ewentualnie nowy samochód gdyż moja 2 połówka jeszcze nie pracuje :cooo: a za 1,5 tys zł przyszłości młodym ludziom nie da się zbudować.
 
Moja prośba gdzie można znaleźć a może z was ktoś ma wzór pisma które należy przedstawić komendantowi żeby móc otrzymać od niego błogosławieństwo na dodatkowy etat w mojej JRG nie mogą tego znaleźć :wall: a do KM mam trochę nie po drodze  a
ÓSMEGO DNIA BÓG STWORZYŁ STRAŻAKA