Autor Wątek: Czunik Poziomu Wody  (Przeczytany 7419 razy)

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« dnia: Sierpień 03, 2003, 22:03:51 »
Witam

U nas w starze z tyłu na beczce pokazuje ile jest wody (we wężyku), ja chciałbym zrobić coś takiego, aby pokazywała na wyświetlaczu (w przybliżeniu) ile jest wody.

Podczas pożarów w nocy poprostu nie widać a jak autopompa chodzi na pełnych obrotach i nagle brak wody w beczce, - wiecie czym to się kończy,

A tak taki wyświetlacz to dobra sprawa nie?

Wawrzaszek zrobił to w formie paru diod.

Ale lepsze byłoby na wyświetlaczu nie?

Tylko trzebaby co pochwilka w beczce umieszczać jakieś czujniki,
jak macie schemat jak to zrobić (co trzeba) to prosiłbym o udostępnienie :unsure:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2003, 21:37:00 wysłana przez druh Marek »

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2003, 08:58:46 »
e technika zawodzi.  schmitz robi cos takiego na diodach ale tez to pada.
lepiej zrob podswietlenie tej rurki. proste i malo zawodne
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2003, 11:22:25 »
Chyba narazie tak zrobię, ale od wyświetlacza się chyba nie powstrzymam i będę eksperymentował najpierw na wiadrze z wodą :P  a jak wyjdzie to przełożę na Stara ;)  

Offline fojer1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
    • Moja strona
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2003, 17:12:18 »
Zobacz w sklepie z elektroniką widziałem tam takie zestawy do samodzielnego motarzu i chyba coś takiego jak ty szukasz tam było. :)  
                                                     Pozdrawiam wszystkich modelarzy Robert






Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2003, 21:15:34 »
Dzięki za informację

Poszukam, może znajdę, a jak znajdę to na mojej www znajdziecie opis tego wszystkiego no i zdjęcia po zamontowaniu ;)  

Offline fojer1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
    • Moja strona
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2003, 00:16:11 »
Jak nie znajdziesz daj znać to sprawdzę u siebie w sklepie :)  ;)  
                                                     Pozdrawiam wszystkich modelarzy Robert






Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2003, 12:06:14 »
Cytuj
Jak nie znajdziesz daj znać to sprawdzę u siebie w sklepie :)  ;)
Dzięki! Ale dopiero zajmę się tym we wrześniu - powód nie chce mi się jechać do Rzeszowa (32km). Dzięki za chęci! ;)  ;)  ;)  

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 12, 2003, 17:23:16 »
Sprawdź jakie wskaźniki montuje u siebie Dennis – właśnie rurka z podświetlaniem, paski na niej wskazują poziom wody (nawet nie objętość) i to nigdy się nie psuje. Chyba coś w tym musi być
pozdro

Offline sempow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2003, 18:09:00 »
W zbiornikach wody i piany w naszych pojazdach mam zastosowany układ "pływaczków" , ktore możesz zobaczyć tutaj: http://www.gentech-international.co.uk/index.shtml
Konkretnie pływaczki LS Series.
W kabinie pojazdu / i na monitorze na górze/ umieszczony jest wskaźnik z kontrolkami /żarówki 150 mA/ sygnalizujący ilość /poziom wody/piany w % 90, 75, 50, 25 i 5% pojemności zbiornika /-ów/. Możesz zastosować odpowiednio wiecej pływaczków i zamiast % podać np. ilość w litrach. W miare ubywania wody/piany kontrolki gasną. Przy "pełych" zbiornikach palą się kontrolki 90, 75, 50 i 25%. Ostatnia kontrolka /5%/ nie pali się.  Dopiero  się zapala jak zaczyna być "krucho" z  wodą/pianą. Wskaźnik podzielony jest na dwa pola: piana i woda, ale smiało można zastosować zamiast gotowego wskaźnika zwykłe kontrolki np. w kolorze niebieskim dla wody i żółtym dla piany. Takie rozwiazanie jest w pojeździe Eagle 4x4 na lotnisku w Bydgoszczy /ale bez rozgraniczenia na kolory  :(  /. Pływaczki /po 5 szt./ zamocowane są na listwie wpuszczonej pionowo do dołu i zamocowanej do "dachu" zbiornika. Pozostaje kwestia elektryki, dziury w zbiorniku, uszczelnienia mocowania listwy i wyskalowania % czy innych miar  [_[ . Proste i niezawodne od wielu lat  :D . Jedyną wadą jest cena "pływaczków". Dystrybucją zajmuje się: http://www.skamer.pl w Krakowie /u ich dealera w Waw ostatnio je kupowałem/.
ps. dla poziomu 5% możesz dodatkowo dołączyć "brzęczyk"  B) .
pzdr

 
sempow
Ci, którzy noszą końskie okulary, niech pamiętają, że do kompletu należą wędzidło i bat [S.J.Lec]

Grzesiek Fireman Beskid 3

  • Gość
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2003, 22:20:57 »
A u nas w Jelczu zrobiono gupią rureczkę którą zabrudziła rdza i nic nie widać

Offline Hanti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 17, 2003, 03:15:28 »
No, u mnie w obu 'Bykach", rureczki zalazły kamieniem i rdzą i nie widać. [_[  

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 17, 2003, 11:47:04 »
Rdza pojwia się, bo zbiorniki wodne nie są oczywiście przeznaczone na wodę, tylko na powietrze i z tego powodu wykonane są z .........Przy takim wykonaniu żadne urzadzenia nie będą działały prawidłowo i długo. Nawet przegrody skręca się zwykłymi śrubami i za jakiś czas się rozpodają, to reszta bez komentarza
pozdro

Offline sempow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 17, 2003, 12:48:11 »
Jaka woda/piana jest każdy wie. Nie widzę przeciwskazań do skręcenia przegród śrubami ze stali nierdzewnej.  Na studzience ssawnej w zbiorniku nie ma aż tak gęstej siatki aby zatrzymać kawałek śruby czy nakrętki bez przeszkód, śmiało i bezczelnie  :P  podążającej do wirnika pompy  :angry: Concorde też spadł przez kawałek "mela" na pasie... Hipoteza z oblodzeniem wlotu silników Mi8 jest też brana pod uwagę; czyli kawałek lodu w wirnikach :angry: Małe rzeczy, a szkody poważne. Brak informacji o ilości środka gaśniczego w zbiornikach to poważny problem dla działań gaśniczych i statyki pojazdu. Na dodatek jak i reszta  jest też do d... to komentarz rzeczywiscie zbyteczny  :angry:  Ale szukać rozwiązań trzeba  :) .
pzdr
 
sempow
Ci, którzy noszą końskie okulary, niech pamiętają, że do kompletu należą wędzidło i bat [S.J.Lec]

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 12, 2004, 21:52:41 »
My sprowadzilismy sobie ( w 2000 roku) ze Szwecji Scanie rocznik '81. Beczuszka aluminium, sruby nierdzewki, czujniki nadal dzilaja. Ciekawe dlaczego nasi tak nie umieja?

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 13, 2004, 21:28:20 »
Cytuj
Brak informacji o ilości środka gaśniczego w zbiornikach to poważny problem dla działań gaśniczych i statyki pojazdu. Na dodatek jak i reszta jest też do d... to komentarz rzeczywiscie zbyteczny  Ale szukać rozwiązań trzeba  .
no właśnie! w pełni się z tym zgadzam, u mnie w starze 244 też jest z tyłu  zbiornika rurka - za rok pewnie też zajdzie. Kumpel pracuje nad układem elektronicznym, któryby wyświetlał stan wody w beczce - jak taki zbuduje to dam znać.

Wiecie dlaczego polskie firmy zajmujące się karosażem robią takie przekręty? dają gwarancję na np. 2 lata - a po dwóch latach auto się rozpada i co? trzeba dać do naprawy do... tej samej firmy do go składała i mają zysk :P

ale co zrobić :angry:



Cytuj
Rdza pojwia się, bo zbiorniki wodne nie są oczywiście przeznaczone na wodę, tylko na powietrze i z tego powodu wykonane są z .........Przy takim wykonaniu żadne urzadzenia nie będą działały prawidłowo i długo. Nawet przegrody skręca się zwykłymi śrubami i za jakiś czas się rozpodają, to reszta bez komentarza
pozdro
hmm myślę że najlepsze zbiorniki są z włókna szklanego - te stare w poczciwych starach, co niebyły karosowane
Mamy stara 244 z roku 85 do karosacji beczka była solidna - a teraz włożyli jakąś blaszaną :angry:

byleby kasiore wziąść - a wiecie dlaczego tak jest? dla ochotników szajs a dla państwowej - robią dobrze :angry:

to mnie najbardziej wkurza :angry:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2004, 21:33:00 wysłana przez druh Marek »

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 02, 2004, 09:56:39 »
no Panowie!
mam te urządzonko już w domu!
Widać qmpel dołożył wszelkich starań. Ma dwa wyświetlacze - jeden na tył do autopompy a drugi do kabiny. Ma głosniczek - że jak będzie np 20% (można to sobie poustawiać) to w głośniczku będzie przerywany sygnał.

Tylko mam jeden problem...
Gawarancja u stolarczyka się nie skończyła i muszę czekać bo jak do beczki wejdę to gwaracnję stracę.

muszę czekać... <_<


no i jeszcze te kable do tylnego wyśiwetlacza muszę gdzieś przeciągnąć.

Offline maniek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2004, 09:07:54 »
Może trochę więcej informacji (jakie czujniki jak mocowane itp)

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 03, 2004, 20:28:43 »
i tu jest haczyk!
nie ma żadnych czujników!!!
tylko potencjometr w beczce dobrze uszczelniony .
będzie umocowany, do niego przyłączony drut i na końcówce np. kostka styropianu, która będzie się unosiła na powierzchni wody. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba czujników (chyba drogich i psujących się po ok. 2 latach)
 

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 17, 2004, 10:41:43 »
u mnie jest taki sam czujnik i jest problem taki, że czasami się zacina i pływak zostaje na górze i trzeba wykręcać cały czujnik.  

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 21, 2004, 12:57:44 »
Cytuj
u mnie jest taki sam czujnik i jest problem taki, że czasami się zacina i pływak zostaje na górze i trzeba wykręcać cały czujnik.

myślę, że to zastosowanie, które będziemy montować nie będzie się zacinało. A jak będzie -czas pokaże ;)  

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 21, 2004, 22:42:15 »
Witam Marku!
Jeżeli możesz to udziel dokładniejszych informacji na temat tego czujnika (cena, montaż, itp.).
Bardzo Cię o to proszę, bo po dzisiejszej akcji i wpatrywaniu się przez 6 godzin w zaśniedziałą rurkę mam już dosyć.
Pozrdawiam!

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czunik Poziomu Wody
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 23, 2004, 18:27:14 »
hmm, cena zrobienia takiego układu - ok. 70zł. + okablowanie

już wkrótce udzielę więcej informacji - ze zdjęciami z montażem. Wszystko zrobił mi kolega. Zdradzę że skłąda się z potencjometru (w beczce) i dwóch wyświetlaczy i głośniczka - ostrzega o małej ilości wody w beczce