Autor Wątek: Szkolenie a urlop  (Przeczytany 1050 razy)

Offline capselka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
    • OSP Wołczkowo
Szkolenie a urlop
« dnia: Październik 01, 2010, 19:00:12 »
Witam wszystkich. Z góry przepraszam, jeżeli taki wątek już tu istnieje. Póki co przeglądam, przeglądam i nie mogę nic na ten temat znaleźć. Otóż rozpoczynam szkolenie I stopnia dla strażaków ochotników niebawem (za tydzień mam egzamin teoretyczny dopuszczający do części praktycznej). Usłyszałam informację, że członkom OSP przysługuje 6 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku kalendarzowego na szkolenie pożarnicze. Ale nie wiem, na ile te informacje są prawdziwe, bo tylko słyszałam o czymś takim. A jeśli to prawda, to czy wystarczy dla zakładu pracy zaświadczenie z jednostki PSP powiatowej nadrzędnej dla mojej OSP, że taki kurs odbywam? Czy wtedy mają obowiązek udzielić mi ten urlop? Nie ukrywam, że bardzo przydałyby mi się dni wolne na naukę materiału do egzaminu. Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szkolenie a urlop
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2010, 19:20:23 »
Cytuj
§ 11. 1. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika:
  1)   będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej - na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze,

http://lex.pl/serwis/du/1996/0281.htm

Przepis pozwala Ci skorzystać z takiego przywileju.
Inną sprawą jest podejście Twojego pracodawcy do takiego stanu rzeczy.
 

Offline capselka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
    • OSP Wołczkowo
Odp: Szkolenie a urlop
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 01, 2010, 19:31:41 »
Dziękuję bardzo. Nie mam pojęcia, jak się ustosunkuje pracodawca, ale spróbować powalczyć o ten urlop nie zaszkodzi. Czy zaświadczenie z PSP organizujacej szkolenie plus np. ksero mojej legitymacji członkowskiej w OSP wystarczy, czy ewentualnie cos jeszcze pracodawcy wymagają?