Autor Wątek: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?  (Przeczytany 7733 razy)

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Witam wszystkich, piszę ten wątek ponieważ nurtuje mnie jeden problem.

Mianowicie - jestem po szkole aspirantów i chciałbym kiedyś zostać oficerem (proszę oszczędźcie komentarzy typu: każdy by chciał być oficerem a robić nie ma komu").
Zastanawia mnie jaką drogę wybrać ponieważ: do Warszawy mam ok 400 km. więc dojazdy przez 4, a później ewentualnie jeszcze podczas magisterki pochłoną bardzo wiele czasu i pieniędzy, więc może inny sposób - z tego co widziałem na stronie SGSP podczas rekrutacji na studia niestacjonarne II stopnia wymagany jest tytuł inżyniera niekoniecznie pożarnictwa.
Więc idąc tym tropem - jeśli zrobił bym inżyniera na jakiejś uczelni blisko domu, a później dostał bym się na magisterkę na SGSP to co wtedy z uprawnieniami?
Czy były by takie jak po inżynierce i magisterce na SGSP czy jakieś inne?
Czy ktoś się orientuje w tym?
Bardzo proszę o opinie.
pozdrawiam

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 26, 2010, 13:56:23 »
z tego co widziałem na stronie SGSP podczas rekrutacji na studia niestacjonarne II stopnia wymagany jest tytuł inżyniera niekoniecznie pożarnictwa.
Więc idąc tym tropem - jeśli zrobił bym inżyniera na jakiejś uczelni blisko domu, a później dostał bym się na magisterkę na SGSP to co wtedy z uprawnieniami?
Czy były by takie jak po inżynierce i magisterce na SGSP czy jakieś inne?
Czy ktoś się orientuje w tym?
Bardzo proszę o opinie.
pozdrawiam
Tytułu inżyniera "jakiejś tam specjalności " nikt Ci nie zabierze będziesz nim , tak samo jak bycie tylko magistrem pożarnictwa - oczywiście po studiach mundurowych.
p.s. z drugiej strony podczas magisterki w SGSP mając ukończone inne studia musisz zaliczyć różnice programowe- na pewno wszystkie przedmioty zawodowe na poziomie inż. w terminach określonych przez władze szkoły.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2010, 14:09:49 »
tak, wiem że musze wtedy zaliczyć różnice programowe dlatego wtedy magisterka trwa dłużej bodajże o 1 semestr, ale chodzi mi o to czy po magisterce na sgsp i inżynierce na innej uczelni będę miał te same uprawnienia co po inż. i mgr na sgsp?

Offline mleczarz28

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2010, 18:30:42 »
Po ukończeniu inżynierki na cywilnej uczelni a potem magisterki dla mundurowych w SGSP będziesz miał tytuł mgr inż. pożarnictwa - dowiadywałem się tego w dziekanacie SGSP. Ja właśnie jestem aspirantem po uczelni cywilnej i od lutego rozpoczynam semestr wyrównawczy w SGSP, na którym są tylko przedmioty specjalistyczne. Po skończeniu magisterki na SGSP dostajesz mgr inż. pożarnictwa, jednak o nadanie stopnia oficerskiego musi wystąpić twój właściwy przełożony. Masz do wyboru dwie drogi do zdobycia tytułu mgr inż. pożarnictwa: SGSP od początku do końca lub zrobić inżynierkę na uczelni cywilnej a mgr na SGSP. Jeżeli wybierzesz tą drugą drogę to tylko nie wybieraj inżynierki z „szydełkowania” a z kierunku który przyda się Tobie i w straży i poza nią.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2010, 18:47:16 »
Z jednym uzupełnieniem do ostatniego postu - do uzyskania pierwszego stopnia oficerskiego nie jest ci potrzebny tytuł naukowy MGR - wystarczy ukończenie studiów I stopnia (bez względu czy lic. czy inż.). Do jego uzyskania z Twoim wykształceniem aspiranckim wystarczy wyższe wykształcenie przydatne w służbie i jeszcze kilka dodatkowych warunków związanych już ściśle ze służbą.....

pozdro
mario

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2010, 18:56:32 »
Z jednym uzupełnieniem do ostatniego postu - do uzyskania pierwszego stopnia oficerskiego nie jest ci potrzebny tytuł naukowy MGR - wystarczy ukończenie studiów I stopnia (bez względu czy lic. czy inż.). Do jego uzyskania z Twoim wykształceniem aspiranckim wystarczy wyższe wykształcenie przydatne w służbie i jeszcze kilka dodatkowych warunków związanych już ściśle ze służbą.....

pozdro
mario

Trwa nabór na studia podyplomowe:

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=33218

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 26, 2010, 23:04:01 »
Witam...
Co do kwestii stopnia oficerskiego jest nie jedna droga, ale...Właśnie to "ale", droga awansów w stanowiskach już jest mniej otwarta, ze względu na fakt po jakiej uczelni jest dany oficer.
Doradzam zapoznanie się z kwalifikacyjnym do stanowisk bo nie każdy oficer może objąć dane stanowisko, niektóre są dla tych tylko po SG PSP, lub z przeszkoleniem zawodowym....

Offline yankees7

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2010, 12:23:11 »
Co do kwalifikacji i uprawnień to kolega nie musi się martwić, gdyż kończąc studia magisterskie mundurowe na SGSP poprzedzone studiami I stopnia inżynierskimi na uczelni cywilnej uzyskuje się tytuł mgr inż. pożarnictwa. Można wtedy obejmować większość stanowisk oficerskich bez dodatkowych dziwnych przeszkoleń Bardziej martwił bym się uzyskaniem odpowiedniej średniej ze studiów I stopnia upoważniającej do dostania się na studia magisterskie poprzedzone dodatkowym semestrem wyrównawczym oraz uzyskaniem zgody komendanta.
Ale gdybym miał możliwość wyboru pomiędzy SGSP oddalonym nawet o 400km a uczelnią cywilną wybrałbym SGSP. Niestety mój komendant nie wyraził takiej zgody i studiuje na uczelni cywilnej mając nadzieję, że w przyszłości uzyskam zgodę na studia magisterskie.
Komendanci zgody nie dają a później mają pretensje do strażaków że nie maja ambicji i nie dokształcają się... Kolejny paradoks w PSP
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2010, 17:04:33 wysłana przez yankees7 »

mario82.

  • Gość
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2010, 14:03:33 »
Witam,
 Ukończone studia I stopia.
Nie trzeba mieć inż.  może być licencjat.
pozd

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 27, 2010, 15:25:08 »
... Można wtedy obejmować wszystkie stanowiska oficerskie bez dodatkowych dziwnych przeszkoleń...

Tak...?
Kolega zapewne nam to wytłumaczy.

Offline yankees7

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2010, 16:16:42 »
tytuł magister inżynier pożarnictwa uprawnia do zajmowania stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi bez dodatkowych kursów jakie są np wymagane od tech pożarnictwa z wyższym wykształceniem

chaossss

  • Gość
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 27, 2010, 16:49:34 »
Cytuj
Co do kwalifikacji i uprawnień to kolega nie musi się martwić, gdyż kończąc studia magisterskie mundurowe na SGSP poprzedzone studiami I stopnia inżynierskimi na uczelni cywilnej uzyskuje się tytuł mgr inż. pożarnictwa. Można wtedy obejmować wszystkie stanowiska oficerskie bez dodatkowych dziwnych przeszkoleń Bardziej martwił bym się uzyskaniem odpowiedniej średniej ze studiów I stopnia upoważniającej do dostania się na studia magisterskie poprzedzone dodatkowym semestrem wyrównawczym oraz uzyskaniem zgody komendanta.
Ale gdybym miał możliwość wyboru pomiędzy SGSP oddalonym nawet o 400km a uczelnią cywilną wybrałbym SGSP. Niestety mój komendant nie wyraził takiej zgody i studiuje na uczelni cywilnej mając nadzieję, że w przyszłości uzyskam zgodę na studia magisterskie.
Komendanci zgody nie dają a później mają pretensje do strażaków że nie maja ambicji i nie dokształcają się... Kolejny paradoks w PSP

Kolego drogi

mgr inż. pożarnictwa możesz się tytułować jak skończysz I i II stopień na SGSP,
Jak skończysz I stopień na SGSP a drugi na innej uczelni to mozesz używać tylko inż. pożarnictwa - mgr nie możesz
Jak skończysz II stopień na SGSP a I miałeś w cywilu to "nie" możesz tytułować się mgr inż. pożarnictwa, będziesz mgr pożarnictwa
I teraz jak prześledzisz przepisy to II stopień na SGSP po I stopniu zdobytym w cywilu nic Ci nie da
Pozdrawiam

mario84.

  • Gość
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 28, 2010, 13:36:16 »
Witam,

Żeby zajmować stanowisko oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi możesz skończyć cywilne studia NIE MUSI BYĆ INŻYNIER.
Potem podyplomowe w SGSP.  I możesz dostać oficera i stanowsko kierowania działaniami ratowniczymi.
pozdrawiam

szara rzeczywistosc

  • Gość
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 28, 2010, 17:01:20 »
Pan yankes nie wytłumaczył Nam niczego a pan chaos wprowadził tylko "chaos"  :klol:
Panie yankes napisał Pan "...tytuł magister inżynier pożarnictwa uprawnia do zajmowania stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi bez dodatkowych kursów jakie są np wymagane od tech pożarnictwa z wyższym wykształceniem...", więc proszę podeprzeć się argumentami.
Panie "chaos" I stopień studiów inżynierskich w SGSP - tytuł inżynier, po czym II stopień studiów - mgr pożarnictwa, więc proszę jeszcze raz wytłumaczyć jaki posiada się tytuł zawodowy.


Zachęcę z miejsca do zagłębienia się w temat łączenia i dzielenia tytułów zawodowych.

W moim rozumieniu w wyżej podanym przykładzie posiada się TYTUŁ ZAWODOWY mgr inż. pożarnictwa
Proszę wyprowadzić mnie z błędu ( argumentami)

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2010, 18:48:00 »
Jak napisałem wyżej (brak logowania)...
Kolego "chaos" .... możesz posiłkować się tym  (Dz. U. nr 11 poz. 61, § 3 pkt 3 i 4)
Na wiadomości od yankesa czekam z utęsknieniem  :mellow:.
Mam nadzieje, że za kilka lat, ktoś podejmie się złożyć "do kupy" (w pracy doktorskiej) wszystkie akty prawne Naszej "kochanej" Państwowej Straży Pożarnej.

Otwieram przewód : :rofl:

Offline stluk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 29, 2010, 19:11:01 »
Panowie, wszystko jest w ustawie o PSP, skończenie studiów podyplomowych na SGSP nie daje ci możliwości ** ( chociaż u nas w straży wszystko można). Chyba, że potraktujemy to jako przeszkolenie zawodowe, ale dla mnie studia podyplomowe czy magisterskie nie są przeszkoleniem zawodowym.

Przypominam

Art. 53. (174)1. Pierwszy stopień oficerski nadaje się straŜakowi, który ukończył:
1) Szkołę Główną SłuŜby PoŜarniczej w ramach słuŜby kandydackiej albo
2) szkołę aspirantów Państwowej StraŜy PoŜarnej lub Centralną Szkołę Państwowej StraŜy PoŜarnej,
uzyskując tytuł zawodowy technika poŜarnictwa, i będąc skierowanym do Szkoły Głównej SłuŜby
PoŜarniczej uzyskał tytuł zawodowy inŜyniera poŜarnictwa.
2. Pierwszy stopień oficerski moŜe być nadany straŜakowi, który:
1) uzyskał tytuł zawodowy technika poŜarnictwa w szkole Państwowej StraŜy PoŜarnej i nie będąc
skierowanym do Szkoły Głównej SłuŜby PoŜarniczej uzyskał tytuł zawodowy inŜyniera poŜarnictwa
albo
2) posiada wykształcenie wyŜsze, a ponadto:
a) odbył przeszkolenie zawodowe w Szkole Głównej SłuŜby PoŜarniczej lub
b) posiada tytuł zawodowy technika poŜarnictwa albo
3) uzyskał uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inŜyniera poŜarnictwa w toku postępowania
o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich
Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze
Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu
regulowanego inŜyniera poŜarnictwa.
Bo najlepsze w życiu są--------- pomarańcze :)

andro

  • Gość
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 30, 2010, 17:10:41 »
Witam.
Przeszkolenie zawodowe - aby to dobrze zrozumieć, należy połączyć w całość zapisy art.36 i art.53 oraz dodatkowo rozporządzenia  o którym mowa w art. 53.3.
Przy czytaniu tych art. ustawy należy zauważyć i zrozumieć znaczenie: "i", "albo", "lub", "oraz", "ponadto".

cytat: art.36.4.2) ukończone przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a.

Dla stanowisk oficerskich po studiach cywilnych i związanych z kierowaniem działaniami należy mieć przeszkolenie zawodowe o którym mowa w powyższym rozporządzeniu (w formie rocznego szkolenia organizuje tylko SGSP).

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 13, 2010, 14:20:07 »
... Można wtedy obejmować wszystkie stanowiska oficerskie bez dodatkowych dziwnych przeszkoleń...

Tak...?
Kolega zapewne nam to wytłumaczy.


Widzę, że kolega nie zechce nam wytłumaczyć.  :fiuu:

Szkoda, bo kolega ma rację.

Prosty (jak na PSP) tok rozumowania:

USTAWA PSP-
"...Na stanowiskach oficerskich wymaga się posiadania co najmniej tytułu zawodowego
inżyniera pożarnictwa..."

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

"... § 3. Absolwentom studiów drugiego stopnia nadaje się tytuły zawodowe:

1) magister inżynier architekt - po ukończeniu kierunku architektura i urbanistyka;

2) magister inżynier architekt krajobrazu - po ukończeniu kierunku architektura krajobrazu;

3) magister inżynier pożarnictwa - strażakom Państwowej Straży Pożarnej po ukończeniu przez nich kierunku inżynieria bezpieczeństwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej..."

dalej np:

stanowisko oficerskie- dowódca sekcji -maksymalny stopień kapitan- staż służby rok (jeden)

Wymagane posiadanie kwalifikacji, o których mowa w art. 36 ust. 3 lub ust. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.

Mam nadzieję, że dość "jasno" i pomoże to wielu funkcjonariuszom PSP.

Na marginesie proszę nie mylić maksymalnego stopnia związanego z zajmowanym stanowiskiem i stopnia wymaganego do zajmowania stanowiska. Na stanowisko z przykładu może "wskoczyć" np starszy strażak.
Wszyscy mogą skorzystać z prawa do opinii np KG PSP
Pozdrawiam

Ps: Polska jak zostało już powiedziane "... to dziki kraj..." lecz nie na tyle zacofany, żeby nie doceniać (pomijać podczas tworzenia aktów prawnych) wykształconych ludzi.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2010, 14:26:16 wysłana przez jogurtOLO »

Offline 090180

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 06, 2010, 19:49:43 »
Witam wszystkich…

Jestem po studiach I stopnia, posiadam tytuł inżyniera (Politechnika Warszawska). Pracuje w PSP od 2 lat, jestem po trzy miesięcznym kursie podstawowym (tzw. "nabór z ulicy”). Przede mną jeszcze kurs podoficerski, kiedy to oczywiście wielki znak zapytania. Zastanawiam się nad kontynuowaniem nauki na studiach II stopnia na SGSP – studia magisterskie uzupełniające. Tu pojawiają się pytania. Jakie będę miał uprawnienia, czy uzyskany tytuł pomoże mi w jakiś sposób w dalszej pracy, ewentualnym awansie? Co z kursem podoficerskim, czy będę musiał go odbyć?
Czy ktoś się orientuje w tym?
Bardzo proszę o opinie.
Pozdrawiam.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Pytanie odnośnie uprawnień po studiach - czy ktoś się w tym orientuje?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 06, 2010, 20:33:55 »
Kolego.
Nie dość, że piszesz dwa wątki w jednym czasie to nie chce Ci się nawet ich przeczytać :wall: