Autor Wątek: Losy Prewencji  (Przeczytany 3207 razy)

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Losy Prewencji
« dnia: Sierpień 01, 2005, 19:22:55 »
W głębi serca mam nadzieję, że jednak zmian nie będzie. ;)  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline sowak16

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Losy Prewencji
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2005, 11:40:15 »
Czy coś ciekawego się w związku z tym szykuje.
Nikt oprócz nas Z PSP nie posiada w tej chwili takiej wiedzy, więc tylko PSP, ale to nas wciąga w kłopotliwe spory, sytuacje. O ile są rzetelnie prowadzone kontrole to mogą nam pomóc, bo można wymieść wszystkie chwasty. W pojedynkę nic nie zdziałamy.

Kto chce nas usunąć ?

Offline chorąży

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Losy Prewencji
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2005, 14:59:11 »
Jeśli chodzi o wiedzę z zakresu profilaktyki, prewencji to stosunkowo "bogatą wiedzę" posiadają rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Offline krzyhens

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Losy Prewencji
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 11, 2005, 19:09:37 »
Ja bym podchodził ostrożnie do rzeczoznawców, znam kilku i wiem troche o ich czystych kontrolach czy opiniach  :ph34r:

nie mowie tego do wszystkich rzeczoznawców

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Losy Prewencji
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2005, 21:29:27 »
Cytuj
Jeśli chodzi o wiedzę z zakresu profilaktyki, prewencji to stosunkowo "bogatą wiedzę" posiadają rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Działalność rzeczoznawców jest weryfikowana w terenie przez prewentystów, którzy nie są rzeczoznawcami. Więc prewentyści powinni mieć większą wiedzę od rzeczoznawców.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Losy Prewencji
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2005, 12:14:13 »
witam
mam pytanie (moze troche nie na temat )
jezeli skoncze studia cywilne na SGSP na wydziale inzynierii bezpieczenstwa pozarowego to bede mogl byc prewentysta(czy nimi moga byc tylko funkcjonariusze PSP) lub rzeczoznawca ds. zabezpieczen ppoz ??

pozdrawiam

Offline chorąży

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Losy Prewencji
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 12, 2005, 14:04:25 »
Będziesz mógł być ale po spełnieniu kilku warunków określonych w rozporządzeniach MSWiA :
1) z dnia 16 czerwca 2003 r.
w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 121, poz. 1137)
2) z dnia 19 stycznia 1998r. w sprawie czynności kontrolno - rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz osób uprawnionych do ich przeprowadzania (Dz.U. Nr 15, poz. 69 z późn. zm.).
 

Offline Swaróg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Losy Prewencji
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2007, 16:21:13 »
Witam!
Generalnie wygląda różnie. W strategii 2007-2013 służba w zasadzie nie istnieje są bodajże dwa czy trzy zdania co do celów z naszej działki i to w odniesieniu do zagadnień zwiazanych z rozpoznaniem. Jeśli chodzi kierunek zmian wygląda na to, iż obszar zadań przez nas realizowanych pozostanie w gestii państwa z uwagi na rodzaj oddziaływania jaki realizujemy. Prościej - realizujemy nadzór i jesteśmy  egzekutorami - to domena administracji państwowej, więc albo rozmydlą nas i wchłonie nas jakiś istniejący inspektorat albo przyporządkują nas gdzieś całym pionem. Reszta straży jako służba wykonawcza pójdzie pod samorządy - bo realizacja zadań na rzecz społeczności to domena samorządów. W ten sposób, tak naprawdę zostanie tylko podział i to tylko w tych miejscowościach, których budżety to wytrzymają. To jest zachodnia kalka.

Offline strazakRob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Losy Prewencji
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 21, 2007, 23:28:31 »
Już kiedyś pisałem na ten temat cóż z tego że mamy prewencję jak Nadzór Budowlany robi to co chce. Dasz sprzeciw użytkowania podczas odbioru budynku i kogo to interesuje ??????? NIKOGO !!!!! Bo Pan Inspektpr z PINB da termin i koniec albo klepnie że zgodne i co zrobisz okaże się że straż jest najgorsza. Pracowałem w prewencji 10 lat tak więc wiem co piszę.  Tutaj masz linka do mojej wypowiedzi http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,4512.msg56329.html#msg56329
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2007, 23:31:41 wysłana przez strazakRob »
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline Adonis06

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Losy Prewencji
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 05, 2008, 19:11:09 »
Już kiedyś pisałem na ten temat cóż z tego że mamy prewencję jak Nadzór Budowlany robi to co chce. Dasz sprzeciw użytkowania podczas odbioru budynku i kogo to interesuje ??????? NIKOGO !!!!! Bo Pan Inspektpr z PINB da termin i koniec albo klepnie że zgodne i co zrobisz okaże się że straż jest najgorsza. Pracowałem w prewencji 10 lat tak więc wiem co piszę.  Tutaj masz linka do mojej wypowiedzi http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,4512.msg56329.html#msg56329

To niestety jest prawda. I należałoby sobie zadac pytanie co dalej z tą komórką. A może ten zakres zadań mogą wykonywać cywile  również?






Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Losy Prewencji
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2008, 19:44:55 »
Wydaje mi sie ze i tak największą wiedzę mają ludzie z firm ubezpieczeniowych. W takiej firmie jest specjalista od kazdej instalacji w budynku. I inwestorzy nie boją sie niczego tak jak ich kontroli.
Bo strażak przyjdzie pomarudzi coś sie poprawi coś zmieni i jakoś to bedzie. A jak przychodzi z firmu ubezpieczeniowej to on nic nie kaze zmieniac ani poprawiac tylko notuje - a na koniec jak jest oszacowane zagrożenie dla danego budynku wystawia kwotę składki na ubezpieczenie i wtedy zaczyna sie ciekawie. Bo sie okazuje ze ja by było SAP to by bylo 50% tanie jak by bylo DSO do kolejne % mniej i inwestor zaczyna liczyc. A nic tak inwestora nie boli nie jak utrata pieniędzy.

Offline Swaróg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Losy Prewencji - temat do przemyśleń
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2008, 11:39:38 »
Witam!
Poniżej zamieszczam komunikat z ostatniej narady kadry naczelnej PSP. Jak z treści się zorientujecie, w kierunkach działań nie istnieją cele związane właściwością służby kontrolno-rozpoznawczej. Co to może oznaczać? Myślę, że możemy nieodnaleźć się jako służba w nowych strukturach.

"Dnia 10 stycznia 2008 roku w Komendzie Głównej PSP, odbyła się narada kadry. Naradę prowadził Komendant Główny PSP nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz. Uczestniczyli w niej również nowo powołani zastępcy Komendanta Głównego PSP: nadbrygadier Janusz Skulich, nadbrygadier Marek Kowalski i st. bryg. Piotr Kwiatkowski.

Komendant Główny PSP podziękował poprzedniemu kierownictwu, przedstawił nowych zastępców oraz przypisane zadania, za które będą odpowiedzialni.
Zdaniem Komendanta Głównego najważniejszym celem jest rozwój systemu ratowniczego, poprzez umocnienie roli i znaczenia Państwowej Straży Pożarnej w całym procesie bezpieczeństwa powszechnego w systemie zarządzania kryzysowego.

Potwierdził on także kontynuację dotychczasowych prac w kierunku jak najszybszego ukazania się przepisów w kształcie wcześniej uzgodnionym (przepis płacowy, kwalifikacyjny, org. komend). W PSP pozostanie 40-to godzinny czas pracy. Ponadto będzie się dążyć do uregulowań dających możliwość zapłaty za nadgodziny lub Komendant Główny poczyni starania o zwiększenie zatrudnienia w jednostkach interwencyjnych (JRG). Dotychczasowe ustalenia są aktualne.

Nowi przełożeni położą nacisk na przejrzystość struktury PSP, zasady zatrudnienia i zarządzania. Natomiast kreatywność i kompetencje komendantów powiązane będą
z odpowiedzialnością za nałożone na nich zadania (podstawa - poprawa bezpieczeństwa mieszkańców). W realizacji powyższych działań bardzo ważną rolę odgrywać będzie współpraca z organizacjami związkowymi działającymi w strukturach PSP z uwzględnieniem potrzeb strażaków i pracowników, która powinna się zakończyć wypracowaniem wspólnych rozwiązań.
Z polecenia MSWiA należy dokonać przeglądu obowiązujących aktów prawnych dotyczących PSP w celu usprawnienia pracy i odbiurokratyzowania procedur. Trwają rozmowy, aby Komendant Główny PSP został ponownie Szefem Obrony Cywilnej Kraju. W dalszej części narady Zastępcy Komendanta Głównego PSP przedstawili zagadnienia oraz plany będące w przypisanych im zakresach działań.

Zastępca Komendanta Głównego PSP - nadbryg. Janusz Skulich - sprawy operacyjne i rozpoznawanie zagrożeń:

Budowa Zintegrowanego Systemu Ratowniczego – platforma zbudowana wokół PSP, przy współpracy z innymi podmiotami ratowniczymi (rozpoczęcie procesu wraz z podjęciem prac nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi)
Komponenty systemu: system powiadamiania ratunkowego (+obsługa nr 112), system reagowania na zagrożenia, zasoby techniczne i najważniejsze zasoby ludzkie,
System służby – dementuję plotkę o 48 godzinach, rozpoczną się prace nad określeniem zasobów będących w dyspozycji i na tej podstawie wypracowane zostanie rozwiązanie,
Sieć jednostek ratownictwa specjalistycznego – rozszerzenie o podmioty realizujące ratownictwo specjalistyczne poza PSP,
Odwody operacyjne, zabezpieczenie logistyczne, nadzór nad działalnością-inspekcje,
Bezpieczeństwo prowadzonych działań ratowniczych (zarówno ilość strażaków wykonujących działania ratownicze jak i ich wyposażenia w systemy zabezpieczenia),
Procedury postępowania (weryfikacja i opracowywanie) i umiejętności strażaków wraz z szkoleniem doskonalącym,
Budowa systemu informacyjno-informatycznego,
Edukacja dla bezpieczeństwa, propagowanie bezpiecznych zachowań (szczególnie wśród dzieci).

Zastępca Komendanta Głównego PSP - nadbryg. Marek Kowalski – finanse, logistyka oraz pozyskiwanie funduszy UE:

Zintensyfikowanie prac nad wykorzystaniem pieniędzy w ramach środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
Zasadność wydawania środków będących w dyspozycji poszczególnych Komendantów,
Priorytet w zakresie przygotowania i zabezpieczenie ratowników do działań, w tym w szczególności sprawa ochron osobistych,
Ujednolicenie wyposażenia na terenie kraju ( aby poziom wyposażenia był podobny),

Zastępca Komendanta Głównego PSP - st. bryg. Piotr Kwiatkowski - organizacja i nadzór, prawo oraz współpraca międzynarodowa :

Sprawa organizacji Komendy Głównej – kompetencja i odpowiedzialność, decyzje i opinie szefów komórek są wiążące,
Kontynuacja wcześniejszych prac w zakresie legislacyjnej: przepis płacowy – w trakcie rozpatrywania – uzgodnienia międzyresortowe, przepis kwalifikacyjny – czeka na akceptacje ministra nadzorującego służbę, przepis organizacyjny – w MSWiA rozpatrywane są uwagi zgłoszone w trakcie uzgodnień wewnątrz resortowych, przeszkolenie zawodowe strażaków – przekazany do uzgodnień międzyresortowych w połowie grudnia 2007 r.,
W MSWiA zapadły decyzje uporządkowania dualizmu decyzyjnego, porządkowanie nakładania się uprawnień innych służb, usprawnienie decyzyjności, wykorzystanie zasobów sprzętowych i osobowych.
W drugiej części narady poszczególni Dyrektorzy Biur Komendy Głównej PSP przedstawili krótkie komunikaty dotyczące bieżącej problematyki."
Pozdrawiam