Autor Wątek: Zawody OSP a badania lekarskie - podstawa prawna  (Przeczytany 3616 razy)

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Zawody OSP a badania lekarskie - podstawa prawna
« dnia: Lipiec 14, 2010, 20:12:19 »
Podobny wątek już był, ale tu trochę inaczej.

Sprawa dotyczy seniorów (którzy nie mają badań do działań ratowniczych) i MDP

Byłem z młodzieżą u lekarza rodzinnego (jak zawsze przed zawodami). Lekarz odmówił przebadania MDP. Stwierdził, że przepisy się zmieniły i on nie ma uprawnień do wydawania zaświadczeń do udziału w jakichkolwiek zawodach sportowych. No i wysłał nas do lekarza medycyny sportowej, który zażyczył sobie 50zł od łebka. Nie wyobrażam sobie przekazywania co roku 500zł na badania młodzieżówki. Jeśli w danym roku są dodatkowo zawody powiatowe , trzeba by wydać 1000zł! Całe szczęście znalazł się lekarz który wziął 10 zł za każdego z 10 MDP.

Zacząłem trochę szukać, no i faktycznie jest jakieś nowe rozporządzenie:
z dnia 28 sierpnia 2009 r.w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia.
(http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m111111&ms=&ml=pl&mi=&mx=0&mt=&my=&ma=013503)

Z pierwszych zdań rozporządzenie wynika, że mowa będzie o świadczeniach bezpłatnych (tak ja to rozumiem, wybijcie mnie z błędu jak coś):
Cytuj
Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.2))...

Znalazłem też taki artykuł :
Cytuj
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Jakie są uregulowania prawne dotyczące badań uczniów biorących udział w zawodach sportowych oraz sportowców?
http://www.abc.com.pl/pytanie/1829/7

Czytamy w nim, że obowiązkowo powinni poddać się badaniom zawodnicy między 21. a 23. rokiem życia, oraz młodzież do 21 lat.

Czy zatem strażacy, którzy mają powyżej 23 lat i nie mają badań dopuszczających do działań ratowniczych, muszą czy nie muszą obowiązkowo robić badania u lekarza medycyny sportowej?
W regulaminie seniorów nie ma zapisu badaniach (a wg mnie powinien być taki zapis, bo startować mogą 16-18 lat). Czy nie jest tak, że mogłaby startować osoba z oświadczeniem że startuje na własną odpowiedzialność (takie jak stosuje się przy zawodach biegowych typu maraton) ?

Proszę o odpowiedzi rzeczowe. Nie piszcie, co wam się wydaje. Podawajcie cytaty z aktów prawnych lub opiszcie własne doświadczenia z dyskusji z organizatorami zawodów OSP.

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Zawody OSP a badania lekarskie - podstawa prawna
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2010, 09:04:29 »
W § 2 rozporządzenia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia jest napisane:
Cytuj
3. Skierowanie na badania, o których mowa w § 1 pkt 1, wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Rozumiem to tak, że wstępne badania lekarskie wykonuje (lub wydaje skierowanie na nie) lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a dopiero później orzeczenie wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej  :gwiazdki:

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zawody OSP a badania lekarskie - podstawa prawna
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2010, 09:39:55 »
No właśnie, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - czyli w naszym przypadku lekarz rodzinny - powinien dać skierowanie i badanie u medycyny sportowej powinno być bezpłatne. A tu: "idźcie sobie i zapłaćcie". Ale czy w ogóle takie świadczenia są bezpłatne ? Na razie tego nie znalazłem. Dziwne. W takim razie uczniowie do każdych zawodów szkolnych mieliby być przebadani odpłatnie? Coś mi się wierzyć nie chce.