Autor Wątek: Rzecznicy Komend  (Przeczytany 4306 razy)

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Rzecznicy Komend
« dnia: Sierpień 01, 2005, 12:27:30 »
Jak oceniacie pracę rzeczników Waszych komend? Czy są widoczni? Czy widzieliście ich podczas "pracy"? Znacie rzeczników swoich komend? Jak oceniacie ich pracę?

Do zadań rzecznika nie należy tylko podawanie informacj, jej przekazywanie zaineresowanym osobom (np. dziennikarzom) ale również propagowanie PSP czy  jakichś akcji związanych z bezpieczeństwem powszechnym, sposobem zachowania się czy ochroną przeciwpożarową. Proszę zwróci uwagę na pracę rzeczników policyjnych. Akcja zapnij pasy, akcja bezpieczny powrót, akcja znicz. Od nich Nasi rzecznicy powinni się uczyc. A można było by np. zrobi powszechną, ogólnodostępną akcję zgłoszenie. Miałaby ona na celu poinformowanie społeczeństwa jak prawidłowo zgłaszac służbą ratowniczym informacje o zdarzeniu. Przecież dużo osób nie wie jak to prawidłowo robic. Boją się podac swoje nazwisko bo myslą ze beda za to płacic. Albo inny przykład np. robienia kawałów bo myślą że my ich nie znajdziemy, że nam się nr telefonów nie wyświetlają. Taka akcja bardzo by poinstruowała społeczeństwo jak postępowac.
Takich akcji propagujących można zrobi mnóstwo (sami jakieś zaproponujcie) a przy okazji promowałoby się straż pożarną.
Ja osobiści znam tylko jedną taką akcję pt. nie wypalaj traw.

U mnie w komendzie jest osoba, która pracuje w jednym z wydziałów a dodatkowo ma funkcję rzecznika. Co za tym idzie za tego rzecznika ma dodatkową kasę w dodatku. Ale nigdy jej w akcji nie widziałem. No chyba że z okazji dnia strażaka. Pewnie na nią kamera wpadła.  :lol:

Wypowiedzcie się na ten temat.

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2005, 12:53:51 »
Pisząc o rzecznikach mam na myśli rzeczników większych komend, takich jak KM, KW i KG. Nie chodzi mi o rzeczników KP, bo oni mają zmyt mały arsenał i możliwości to takich akcji. Ich zadaniem jest tylko informowanie o działniach ratowniczych na miejscu akcji, lub podjętych czynnościach przez służby ratownicze.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2005, 22:45:23 »
w tej chwili rzezcnicy maja prykaz przeprowadzenia akcji informacyjnej na temat numeru 112.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2005, 22:44:30 »
Mam troszkę inne zdanie niż pagon – rzecznicy komend powiatowych mają więcej do powiedzenia niż inni rzecznicy.  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2005, 17:22:43 »
Część z nich powinna się nazywać NIEDORZECZNIKIEM PRASOWYM, nie twierdzę , że wszyscy ale znam przypadki że ludzie ci nie mają zielonego pojęcia o podejmowanych działaniach i sprawach związanych z pożarnictwem.

Offline Pioter

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2005, 17:57:12 »
Witam!
Ja znam rzecznika prasowego Komendy Miejskiej PSP w moim mieście! Jest nim st. kpt. mgr inż. Piotr O. (pewnie nie życzy sobie na forum prezentacji jego nazwiska) a zastępcą zapomniałem ale wiem, że ktoś w stopniu kpt. Ale to nie stopień służbowy ani tytuły naukowe zdobią funkcjonariusza PSP  :D  Ja o "swoim rzeczniku" faktycznie nie mogę za dużo nic powiedzieć bo nigdy nie czytałem, ani nie słyszałem jego wypowiedzi z różnych akcji ratowniczo - gaśniczych, ćwiczeń czy szkoleń strażaków. Z tego co wiem to był współinicjatorem utworzenia na stanowisku kierowania w JRG nr 1 CPR (Centrum Powiadamiania Ratunkowego) ale o jakiś większych akcjach np. "Wystarczy jedna iskra" (chodzi tu o bezpieczeństwo pożarowe lasów) to szczerze mówiąc nie słyszałem  :D Ja uważam, że każdy rzecznik powinien popracować trochę na podziale, żeby w 100% zrozumieć na czym polegają akcje ratowniczo - gaśnicze bo zza biurka to każdy pożar wygląda tak samo  :D  Pozdrawiam

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2005, 23:06:54 »
Cytuj
Część z nich powinna się nazywać NIEDORZECZNIKIEM PRASOWYM, nie twierdzę , że wszyscy ale znam przypadki że ludzie ci nie mają zielonego pojęcia o podejmowanych działaniach i sprawach związanych z pożarnictwem.

Właśnie to jest to.  ;)  
A właściwie to czy każda KM czy KP musi mieć swojego rzecznika ???
Nie wystarczyłby 1 wojewódzki ???  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2005, 23:12:19 »
Nie wystarczy Geddeon.
W dobrze zorganizowanym systemie rzecznik powinien pojawiać się przy akcjach, żeby pismaki nie zawracały dupy d-cy akcji. Czas dojazdu kolesia z kw do zdarzenia w oddalonym powiecie byłby zbyt długi.  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 04, 2005, 23:36:18 »
Masz rację.... ale u mnie rzecznikiem jest kobieta (bardzo młodziutka a już kapitan) i ona chyba jeszcze pożaru nie widziała na oczy(mogę się mylić) i co ona miałaby tym pismakom gadać ????
Jak sam napisałeś "w dobrze zorganizowanym systemie"... a na to jeszcze poczekamy.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2005, 23:37:16 wysłana przez Geddeon »

Offline GCBA_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 08, 2005, 14:24:06 »
A u nas w jednostce fajnie wypadła akcja „Lodowiska”. Sporo było o naszej straży. No niestety kosztowało to trochę czasu i pracy.
Myślę Pagon, że akcja „Znicz” czy „Bezpieczny powrót” to nie tylko działka rzecznika. Policjanci robią to dobrze, ale wtedy pracuje cała drogówka – setki, a może tysiące policjantów.
A prawidłowe zgłoszenia można realizować teraz – przy okazji 112. Swoją droga, ciekawe ile taki rzecznik dostaje dodatkowo do pensji.
GCBA_
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 08, 2005, 15:42:48 »
Niestety  <_< muszę potwierdzić większość opini o tzw. Rzecznikach. Ja również m.in. za niego systematycznie sporządzam info dla prasy, wypowiedzi dla radia itd... Jest po prostu mimo sieci tel. przenośnych /poza SK, oczywiście/ i opłacaniu przez Komendę abonamentu komórek /tylko dla prac biura/. bardzo często jest po prostu nieosiągalny. Ma co prawda w związku ze swoim stanowiskiem w KP sporo pracy - nie przeczę - tylko dlaczego akurat jemu "społecznie?" jeszcze dołożyli TO. Jaki jest efekt końcowy? Spada to po prostu na dyżurnych SK, bo zawsze są pod ręką! :(
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2005, 15:44:10 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 13, 2005, 22:03:45 »
chyba moja komenda jest jedną z nielicznych,w której Rzecznik-to naprawde człowiek z pasją...ci,którzy Go znają i pracowali z nim mogą to potwierdzić....niestety z dniem 31 lipca odszedł na emeryture...
zapraszam do poznania tego wspaniałego człowieka http://www.kmpspprzemysl.pl/
(w menu rzecznik prasowy)

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 14, 2005, 07:20:23 »
jesteś w dobrej sytuacji jeśli masz rzecznika, przeważnie na dole (KP PSP) nie ma na to funduszy a robotę w godzinach pracy komend odwalaja pracownicy operacyjnej a najczęściej jest to SK !!
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2005, 16:51:00 »
W "Przeglądzie Pożarniczym" (miesięczniku KG PSP który jest również jego wydawcą) nr 11 z roku 1999 jest artykuł "Zasady współpracy z mediami" a w nim:
[...]
      Podstawowym celem działalności prasowo-informacyjnej prowadzonej przez Pństwową Straż Pożarną jest kształtowanie naszego wizerunku w oczach opinii publicznej. Jednak spotkania z dziennikarzami to również dogodna okazja do zwrócenia uwagi mediów na sprawy istotne z punktu widzenia konkretnej jednostki; wywiady powinny uwzględniać cel, który pragniemy osiągnąć - cel wyartykuowany przez kierownika jednostki.(...) Przygotowanie dobrej informacji, chociażby komunikatu o wiosennym wypalaniu traw, wymaga współpracy służb w zakresie działąń operacyjnych, prewencyjnych, zagadnień kwatermistrzowskich i innych. Prowadzenie cyklicznych, corocznie powtarzanych akcji informacyjnych powinno być jednocześnie okazją do osiągnięcia celów strategicznych. Podstawowym warunkiem udanej akcji informacyjnej pozostaje bez wątpienia rzetelność przekazywanych informacji, ale oprócz dokumentacji zdarzenia można zwrócić uwagę na marnotrawienie pieniędzy podatników, niszczony sprzęt gaśniczy (...) Pomijając argumenty finansowe, pozostaje szansa na edukację społeczeństwa, przekonanie o szkodliwości wypalania, czy względy ekologiczne. (...) Fachowe przygotowanie i sprawne przeprowadzenie akcji informacyjnej buduje nasz wizerunek oraz pomaga osiągnąć wyznaczony cel. (...) Niezbędne wydaje się rónież uczestnictwo przedstawicieli PSP w zespołach informacyjnych organizowanych przez władze samorządowe, wojewódzkie lub przedstawicieli rządu RP. Według zasady: "Nieobecni nie mają racji"oficjalne informacje z braku danych mogą nie uwzględniać naszej działalności, osiągnięć i potrzeby. [...]

I co o tym sądzicie?

Moje zdanie odnośnie współpracy różnych wydziałów w celu zorganizowania jakiejś akcji propagandowej - nie chce im się. Skoro pracują w jakimś wydziale to się bedą zajmowali tylko tym a nie jakimiś innymi zadaniami.  

Offline chorąży

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Rzecznicy Komend
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 18, 2005, 13:56:21 »
A co jeśli rzecznik prasowy wypowiada się we własnym imieniu, nie konsultując się z kierownikiem jednostki a niekiedy przedstawiając go w złym świetle.