Autor Wątek: proszę o pomoc w uzyskaniu informacji  (Przeczytany 1186 razy)

bogumil

  • Gość
proszę o pomoc w uzyskaniu informacji
« dnia: Lipiec 12, 2010, 19:25:55 »
Witam
Proszę o pomoc i informację. Interesuję się historią polskiego pozarnictwa. W tej chwili pracuję nad pewną monografią i mam w zwiazku z tym pytanie:
Czy zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległosci - wyszły jakieś akty prawne(zarzadzenia, regulaminy, dekrety itp., które mówiłyby o wzorach sztandarów strazackich?
Proszę o jakąkolwiek odpowiedź. Bardzo mi na tym zależy.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

bogumil

  • Gość
Odp: proszę o pomoc w uzyskaniu informacji
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2010, 20:06:10 »
Grzela
te linki znam i czytałem i nie ma tam nic o wzorach sztandarów

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: proszę o pomoc w uzyskaniu informacji
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2010, 13:25:13 »
logicznie myśląć to tak. Bo zauważyć nalezy że wszystkie sztandary mają podobny "fason"! Nawet kolory występujące na sztandarach się powtarzają (niebieski i czerwony), na większości widnieje św. Florian lub hełm ze stylizowanymi toporkami, hasło "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" lub "Bóg, Honor, Ojczyzna". To pozwalałoby zaryzykować stwierdzeniem że takie przepisy istniały. Problem może polegać na ich odnalezieniu bo chyba nie były one wydane przez instytucję państwową np Sejm, a przez związek strażacki lub zawodowe oddziały straży
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: proszę o pomoc w uzyskaniu informacji
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2010, 13:41:57 »
Może spróbować w muzeach strażackich!

http://www.cmp-muzeum.pl/zbiory,0,0.html
http://www.strazak.fogi.pl/artykul.php?id=muzea

Cytuj
W środowisku strażackim sztandary były fundowane poszczególnym jednostkom straży pożarnej, zarówno ochotniczym jak i zawodowym. Pierwsze stowarzyszenia strażackie sztandary otrzymywały najczęściej z okazji jubileuszu swojego istnienia. Ich fundatorami była społeczność lokalna lub regionu, czasami indywidualni ofiarodawcy.
W okresie zaborów strażackie sztandary wykonywano w kształcie kwadratu, bądź prostokąta w kolorze czerwonym, zielonym i żółtym. Na stronie głównej (awersie) haftowano lub malowana wizerunek Matki Boskiej lub św. Floriana, a na stronie odwrotnej (rewersie) herb miejscowości będącej siedzibą jednostki, datę jej utworzenia i okolicznościowego jubileuszu, zwieńczone liśćmi lauru lub dębu. Często również liśćmi lauru lub dębu zwieńczano symbole strażackie: hełm na tle skrzyżowanych toporków. Herb miejscowości, datę utworzenia jednostki lub jubileuszu umieszczano w rogach sztandaru. Napisy stosowano jedynie wówczas, gdy otrzymano zgodę na wykonanie ich w języku polskim, co dowodziło strażackiego patriotyzmu.    

W dobie II Rzeczypospolitej strażackie sztandary korporacyjne wykonywano również w kształcie kwadratu lub prostokąta. Awers miał kolor czerwony, a rewers żółty. Na awersie umieszczano najczęściej godło państwowe (orzeł w koronie), wokół którego często haftowano nazwę jednostki i jej siedziby. Na rewersie umieszczano wizerunek św. Floriana i jedno z haseł: "Bogu na chwałę, bliźniemu di pomocy", "W jedności siła", "Wszyscy za jednego, jeden za wszystkich". W niektórych regionach kraju sztandarom nadawano imiona.
Po II wojnie światowej wizerunek św. Floriana był umieszczany na sztandarach do 1949 r., czyli do zmiany ustroju politycznego Polski i likwidacji Związku Straży Pożarnych RP. Jednak wówczas orzeł będący godłem naszego kraju utracił koronę.


W kolejnych latach PRL sztandary strażackie nadal miały kształt kwadratu. Awers był koloru czerwonego, ale rewers koloru niebieskiego. Na awersie umieszczano godło państwowe (orzeł bez korony) i nazwę jednostki oraz jej siedziby, a na rewersie znak Związku oraz napis "W służbie Ojczyzny Ludowej". Jednak nie wszystkie jednostki straży pożarnych, a zwłaszcza ochotnicze straże pożarne godziły się na usunięcie ze sztandaru wizerunku św. Floriana. Dlatego często na rewersie mocowano zatrzaski, którymi przypinano płat z wizerunkiem św. Floriana. Zabieg taki stosowano uczestnicząc w uroczystościach kościelnych, jak na przykład z okazji Dnia Patrona 4 maja, pogrzebach swoich członków, bądź na uroczystościach kościelnych.
Oficjalny powrót wizerunku św. Floriana na strażackie sztandary nastąpił po 1991 r. Wówczas również orzeł odzyskał koronę. Tak istotne zmiany nastąpiły po likwidacji ustroju komunistycznego. Od 1991 r. sztandar ochotniczej straży pożarnej stanowi kwadrat wielkości 100 x 100 cm, obszyty z trzech boków frędzlami, czwarty bok umocowany do drzewca. Na awersie koloru czerwonego i obszytego złotym galonem umieszcza się w dolnej części napis "W służbie Ojczyzny", natomiast pośrodku płata znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Rewers jest koloru niebieskiego. Dopuszczono dwie wersje plastyczne rewersu. Pierwsza wersja w uzgodnieniu z władzami kościelnymi - umieszczenie w tle krzyża wkomponowanego wizerunku św. Floriana. Druga wersja - hełm strażacki na tle skrzyżowanych toporków, a całość zwieńczona liśćmi lauru.

http://osp.ptaszkowa.pl/sztandar.php

Wykorzystano art.H. Witeckiej "Strażacki sztandar korporacyjny" (Strażak 5/2005).