Autor Wątek: Identyfikatory  (Przeczytany 34258 razy)

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Identyfikatory
« dnia: Lipiec 31, 2005, 15:51:31 »
Nosicie legitymacje służbowe w czasie służby przy sobie? Słyszałem, że kieszonka na lewym ramieniu w koszarówce jest przeznaczona na legitymacje. Ale czy to prawda, to nie wiem.  :lol:   Czy Wasi przełożeni wymagają noszenia legitymacji poczas służby przy sobie? Jak to jest podczas kontroli z KW, (KM)? Podczas kontroli z KM, oficer powiedział mi, że mnie muszę jej mie przy sobie. Wystarczy że będę ją (legitymację) miał w JRG. Ale mi osobiście wydaje się że to w tym przypadku (podczas kontroli) zależy od kontolującego. Wg jednego masz miec przy sobie cały czas, a wg innego nie. ;)  
"Blachy"
Wiem że w niektórych JRG ratownicy noszą "blachy" na ubraniach koszarowych na wysokości klatki piersiowej. Coś podobnego jak funkcjonariusze Policji. Tylko że nasze blachy mają logo PSP oraz nr identyfikacyjny (ten z legitymacji służbowej) strażaka.
Takie blachy noszą strażacy zmianowi z Tarnowa na ubraniach koszarowych. Ciekawi mnie dlaczego inni funkcjonariusze PSP w kraju takich blach nie noszą? Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale noszenie ich jest chyba obowiązkowe. Wchodzą one w sklad mundurówki.
Dlaczego biurowi nie noszą takich "odznak"? W końcu oni "chodzą" w mundurach.

A strażacy zmianowi? Jaki sens aby oni takie nosili! Nie chodzą w mundurach tylko w ubraniach koszarowych i bojowych. Ubrania koszarowe służą do chodzenia w koszarach. Więc nie ma sensu nosic blach na "koszarówkach" Chyba że się wszyscy nie znamy albo wolimy mówic do po numerach.  :lol:   Ubranie bojowe - tu też chyba nie ma sensu nosic blachy. Nawet policjanci interwencyjni czy antyterrorysci nie noszą.

Reasumując
Jak to u Was jest z tymi legitymacjami? Jak to jest podczas kontroli?
Jak to u Was jest z "blachami"? Macie takie? Nosicie takie? Kto takie nosi?
Czy powinno się takie nosic? Czy są potrzebne?
Zapraszam do dyskusji.
 

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2005, 17:20:00 »
Nigdy o czyms takim jak "blachy" nie słyszałem. I wogóle z KW mojej nikt czegos takiego nie słyszał. moze podasz jakieś rozporządzenie lub nie wiem co. Skąd to sie wzięło?? A wogóle czy to nie jest niebezpieczne noszenie kawałka zelastwa przy akcji!? Poprawcie mnie jeżeli sie myle.

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2005, 18:51:20 »
Strażacy zmianowi w Tarnowie takie noszą na koszarówkach. Ta "blacha" wielkościowo podobna do policyjnej, tylko ma logo PSP z nr identyfikacyjnym. Jak sobie weźmiesz fireksa, a konkretnie spojrzysz na tabele co ile kosztuje (mam na myśli umundurowanie), to obok tych krawatów, sznurów galowych, beretów, rękawiczek itp. jest też podana ta "blacha".

Przecież Ci z Tarnowa sami sobie tego nie wymyślili.

Odnośnie przepisów (uregulowań prawnych) to nie znam takich. Przypuszczam że to może by jakieś zarządzenie lub coś podobnego. Co prawda znalazłem w necie taki oto rozporządzenie:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie legitymacji służbowej i innych dokumentów strażaków Państwowej Straży Pożarnej
ale nie znam jego teści i nie wiem czy coś w nim o "blachach" jest wspomniane.

Najlepiej, gdyby się wypowiedział ktoś z Tarnowa.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2005, 23:32:52 »
Również pierwsze słyszę o czymś takim jak "blachy" na wzór Policji <_<
Poszczególne kontrole różnie podchodzą do spraw umundurowania, wyposażenia, identyfikacji, itp...
Może właśnie, coś takiego było, by jakimś rozwiazaniem???
Więcej szczegółów by się zdało...
Pozdr.
 :)  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2005, 00:30:24 »
U mnie "blachy" posiadają wysoko zaszeregowani oficerowie w KW i KM ...z tego co wiem to powinni mieć wszyscy... dlaczego tak nie jest ??? hmm... może ktoś oszczędza na metalu.. <_<  Blach te nie noszą w widocznych miejscach. Przewżnie przypięte mają do etui dokumentów.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2005, 09:20:21 »
Ta "BLACHA" o której mówicie znajduje się w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 marca 2003 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 25 kwietnia 2003 r.)
Jest to Identyfikator osobisty, z tym, że nie doprecyzowane jest jaki numer ma tam funkcjonować. Bo doskonale wiemy o tym, że w całej Polsce numery legitymacji służbowych się powtarzają. W jednym województwie może yć kilku strażaków o tym samym numerzye. Dlatego moim zdaniem, jeśli już ma to służyć strażakom powinno być oznaczone numerem tylko i wyłącznie przypisanym do danego strażaka, który nigdzie nie zostanie powtórzony. A jest to niezły pomysł. Niejednokrotnie strażacy po cywilu najechali na wypadek. Mając taka "blachę" zawieszam ją na szyji, przypinam do spodni i jestem rozpoznawalny, tak jak Policja. Nie wiem tylko, dlaczego skoro funkcjonuje to rozporządzeniu KG nie wprowadza tego w życie. Czy tak trudno oipracować jakiś system numeracji tych blach. Każdy z nas ma przecież niepowtarzalny Nr jakim np. jest NIP. I sprawa załatwiona.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2005, 09:21:24 wysłana przez strazak998 »

Offline zefirek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2005, 16:38:31 »
PESEL tez jest niepowtarzalny :)
mysle ze problemu w tej sprawie nie powinno byc zadnego ;)

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2005, 17:43:10 »
Moim zdaniem to jednak powinien by numer identyfikacyjny strażaka. Powinni tę sprawę z numerami uregulowa, tak aby się on nie powtarzał dwa razy. Takie numery umieszczane na identyfikatorach (blachach) to też rodzaj poufności. Zwróccie uwagę że policjanci tak mają, żołnierze wyjeżdżający za granicę na "nieśmiertelnikach".

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2005, 22:42:02 »
W mojej komendzie Legitymacje Sluzbowe sa wymagane.
Chociazby dlatego, ze na teren niektorych zakladow, np. cukrownia, zaklad karny, itp. mozna wejsc dopiero za okazaniem legitymacji, a nigdy nie wiaomo, gdzie bedzie interwencja
 

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 04, 2005, 08:40:10 »
A czy nie ładnie by to wyglądało legitymacja i "blacha w jednym. Tak jak ma to policja. Z tym, że legitymacje też by trzeba było zmienić z rozkładanych książeczek na jedno kartkową. Moim zdaniem z powodzeniem wystaczająca.

Offline pompi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2005, 09:15:01 »
i kolejnne wydatki może zamiast rozprawiać nad legitymacjami pomyślimy o nowych etatach które by pewnie wzmicniły JR?  

Offline Pioter

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 04, 2005, 18:23:40 »
Od razu mówię, że "jeszcze" nie jestem strażakiem ale jakiekolwiek pojęcie o służbie mam, więc powiem wam tyle, że u mnie w mieście w Komendzie Miejskiej PSP nakryłem raz komendanta miejskiego i jego zastępcę "po cywilu"  ;)  chociaż jeden powinien mieć mundur służbowy wyjściowy. Standardem jest, że dowódca JRG nie nosi munduru (nie mówiąc o "blachach" - jako takich nigdy na oczy nie widziałem). Ryba psuje się od głowy, więc nie dziwmy się potem, że "szeregowcy" nie noszą blach i legitymacji służbowych. Ale moim zdaniem to powinno być tak:
- dwustronne, skórzane etui z przymocowaną na stałe legitymacją służbową (na papierze takim jak nowe dowody osobiste lub paszporty) z widocznym zdjęciem w mundurze wyjściowym i aktualnym stopniem służbowym, nazwą stopnia, tytułami naukowymi, imieniem/imionami, nazwiskiem i jakimś numerem identyfikacyjnym (powinni wprowadzić w KG jakiś specjalny system regulujący tą sprawę)
- "blacha" ze stali nierdzewnej i wytrzymałej na wysokie temperatury po drugiej stronie etui również przymocowana na stałe, z logo PSP i tymi samymi danymi co na legitymacji służbowej.
Każdy strażak (czy to z podziału czy to z biura jakieś komendy) powinien mieć przy sobie ten pokrowiec w zapinanej na guzik kieszonce munduru. Nie wyobrażam sobie, żeby na ubraniu koszarowym/bojowym/roboczym coś wisiało i latało. Blacha służyła by również jako emblemat pamiątkowy (nie daj Bóg jakby zginął w czasie akcji ratowniczo - gaśniczej jakiś strażak; jego ciało zwęglone, legitka zjarana a blacha tylko zabrudzona). A poza tym kontrole legitymacji powinny być ale tylko tam gdzie jest to absolutnie konieczne (bez przesady, żeby wjeżdżający do akcji na teren winiarni strażacy legitymowali się jakiemuś portierowi). Co innego wjeżdżając na teren zakładu karnego czy jednostki wojskowej  :D  Jeśli mój pomysł jest do bani - proszę mnie poprawić :) Pozdrawiam

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 05, 2005, 18:21:17 »
Do tych niezbędnych danych jakie powinny się znaleść w legitymacji i na "blasze" dodałbym jeszcze GRUPĘ KRWI jaką powiada właściciel owych dokumentów. Dziwię się że tak ważna informacja nigdzie się nie znajduje. Że nikt też "na górze" na to nie wpadł. A przecież przy wypadku lekarz sprawdza dokumenty z myślą ze znajdzie jakieś oficjalne dokumenty informujące go jaką grupę krwii ma poszkodowany.  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 05, 2005, 23:20:50 »
Już był taki pomysł, że grupę krwi malowano na hełmie, co niektórzy jeszcze to noszą. Jest to wazna informacja.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 06, 2005, 00:20:37 »
i tak zawsze badaja grupe krwi
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pioter

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 06, 2005, 08:22:26 »
No właśnie jaki to sens umieszczać grupę krwi skoro i tak zawsze badają ją od nowa ;)  

Offline rademenes99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • Milczenie jest złotem, mowa żródłem nieporozumień.
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 06, 2005, 09:38:02 »
Blachy - owszem niezły pomysł... Myślę ze czasem przydała by sie taka odznaka poza terenem działania, żeby można było ja przypiąć do ubrania cywilnego i wiadomo z kim ma się do czynienia...
U nas musimy mieć legitymacje słuzbowe przy sobie cały czas... głównie na wypadek kontroli z KW.
Pozdrawiam.
Ekspert to człowiek który przestał myśleć - on wie ;).

Offline TIMIK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
    • http://www.czat.pl
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 09, 2005, 22:38:48 »
Cytuj
Już był taki pomysł, że grupę krwi malowano na hełmie, co niektórzy jeszcze to noszą. Jest to wazna informacja.
Myślę, iz to stary a jednak wspaniały pomysł z tą grupą krwi  :D  
-= Żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce :) =-

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 14, 2005, 15:53:42 »
Zapraszam do postu ogłoszenia -  poszukuje adresu kontaku
Pozdrawiam Cięń em.

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 15, 2005, 11:17:01 »
uwazam że najlepsza by była blacha zwłaszcza dla podziału-zbyteczne noszenie legitymacji służbowej w koszarówkach -w ten sposób dość aszybko się niszczy-ale cóż co by mieli do roboty nasi kontrolerzy-przeciez dla nich zawsze najważniejsze jest czy mamy przy sobie legitkę

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 15, 2005, 17:20:27 »
witam.

co do samej blachy to jestem jak najbardziej za, chocby z tego powodu ze nie musisz świecic przed wszystkimi całaymi danymi, tylko podajesz nr, słżbowy (bo na tych blachach z którymi sie spotkałem nr słuzbowy jest  wytłaczany)

batomiast nalezy sie zastanowic nad ich noszeniem na koszarówce, bo ci którzy takie juz teraz nosza maja kiepskie o tym zdanie.

pozdrawiam

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 16, 2005, 13:07:49 »
Witam
Moje dowództwo jak i przeprowadzający kontrole z KW wymagają posiadania legitymacji przy sobie i w czasie akcji i kontroli. Uwarzam że legitymacja w czasie akcji wystarczy tylko d-cy wozu , to on rozmawia z ludżmi. Sygnały o blachach przemkły przez jednostkę jakieś dwa lata temu, ale bez echa. Myśle że blachy są całkiem niezłym pomysłem (trudniejsze do uszkodzenia) legitymację zawsze można zalać.Pozdrawiam

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 18, 2005, 09:57:26 »
W mojej Jrg zarówno kontrole z KW jak i nasza miejscowa sekcja operacyjna wydała zarządzenie do posiadania przy sobie legitymacji służbowej jak i w koszarach tak i przy akcji ale jak sami wiecie nasze moratexy też przemakają a co za tym idzie i koszarówka z naszą legitymacją a ona nie ładnie wygląda jak się zmoczy(wiem coś na ten temat) więc jak naujbardziej jestem za blachą tyle że jak już ktoś powiedział niech będzie wpięta w etui na dokumenty lub jakieś zawiesie na szyje.

Pozdrawiam
 

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 25, 2005, 18:40:59 »
Czy za ktoś adres  producenta tych blach sam jestem ciekawy a i koledzy  podpytują  podobno to firma  krakowska.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odp: Identyfikatory
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 25, 2005, 21:27:49 »
Panowie z kw i km najlepiej jakby te blachy przypieli sobie na czółko - lepiej widać.
Tak, czy inaczej podczas czynności kontrolno - rozpoznawczych upoważnienie do kontroli ważne jest z legitymacją służbową. Innych przypadków okazywania identyfikatora funkcjonariusza PSP nie znam.
Strażacy jeżdżący do zdarzeń powinni mieć trwały identyfikator, na pewno nie legitymację zwaną w pewnych kręgach szmatą. Identyfikator powinien bezsprzecznie określać tożsamość strażaka, może powinien być ze zdjęciem i z pewnością grupę krwi.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.