Autor Wątek: kto do SGSP w 2011  (Przeczytany 241407 razy)

Offline kamilnowak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #300 dnia: Kwiecień 10, 2011, 21:50:10 »
Przeżywacie za bardzo ten tor. Ani jeden element nie jest trudny. Będziecie mieli okazje się napatrzeć jak to się robi prawidłowo nieprawidłowo.
/Kamil Nowak

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #301 dnia: Kwiecień 10, 2011, 23:57:27 »
Mam pytanie do studentów/absolwentów. Jak to jest z trudnością wykładanego materiału w SGSP? Czy dużo ludzi nie daje rady podczas studiów np. czegoś zaliczyć i odpada? Czytałem pare stron wcześniej, że problemem jest raczej tylko dostanie się do szkoły. Jak to wygląda naprawdę?

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #302 dnia: Kwiecień 11, 2011, 08:24:22 »
Mam pytanie do studentów/absolwentów. Jak to jest z trudnością wykładanego materiału w SGSP? Czy dużo ludzi nie daje rady podczas studiów np. czegoś zaliczyć i odpada? Czytałem pare stron wcześniej, że problemem jest raczej tylko dostanie się do szkoły. Jak to wygląda naprawdę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć Ci na to pytanie. Otóż co jednym może napawać sporych trudności dla innych będzie łatwiejsze. Ci co mają umysł do przedmiotów ścisłych łatwiej będą przyswajać materiał z fizyki, matematyki, mechaniki, wytrzymałości materiałów czy hydromechaniki. Inni mogą się dobrze znać na sprzęcie pożarniczym i taktyce, jeszcze inni na przepisach przeciwpożarowych i techniczno-budowlanych.

Z własnego doświadczenia powiem, że nie jest bardzo ciężko, lecz zdarzają się "przedmioty-perełki", na których sporo osób się "wozi" zanim zaliczą :)  ale tu też decyduje inny czynnik zwany "prowadzący przedmiot" ;p
Reasumując nie jest źle, a może nawet zaryzykuję i powiem, że jest dobrze... ;]
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #303 dnia: Kwiecień 11, 2011, 13:01:35 »
W sumie to dostając się tam dużo się już udowadnia... Jak to by było gdybym przykładowo nie zaliczył jakiegoś działu dajmy na to z matmy. Dają dużo szans na poprawy? Z tego co widzę to te przedmioty które wymieniłeś to głównie fizyka. Na szczęście fizyka mi elegancko wchodzi do głowy jak na razie i co najważniejsze to mój ulubiony przedmiot. Gorzej z matematyką... Z tego co słyszałem to nie umiejąc dobrze operować aparatem matematycznym można nie dać sobie rady. Co do sprzętu, przepisów, taktyki to myślę, że dałbym sobie radę, bo straż to można powiedzieć więcej niż połowa mojego życia i cały czas się dokształcam w tym kierunku. Jeśli się ktoś tym interesuje i mu zależy myślę, że wszystko przed nim :).

PS. Może ktoś napisać jak to jest ze stopniami w SGSP? Widziałem, że chyba zależnie od rocznika mają belki na pagonach i ubraniach specjalnych. Jestem też ciekaw jak to jest z żołdem. Ile on wynosi i czy stawka jest podwyższana co kolejny rok szkolny?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2011, 16:56:00 wysłana przez FireMan94 »

Offline paawel998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #304 dnia: Kwiecień 12, 2011, 18:34:06 »
W sumie to dostając się tam dużo się już udowadnia... Jak to by było gdybym przykładowo nie zaliczył jakiegoś działu dajmy na to z matmy. Dają dużo szans na poprawy? Z tego co widzę to te przedmioty które wymieniłeś to głównie fizyka. Na szczęście fizyka mi elegancko wchodzi do głowy jak na razie i co najważniejsze to mój ulubiony przedmiot. Gorzej z matematyką... Z tego co słyszałem to nie umiejąc dobrze operować aparatem matematycznym można nie dać sobie rady. Co do sprzętu, przepisów, taktyki to myślę, że dałbym sobie radę, bo straż to można powiedzieć więcej niż połowa mojego życia i cały czas się dokształcam w tym kierunku. Jeśli się ktoś tym interesuje i mu zależy myślę, że wszystko przed nim :).

PS. Może ktoś napisać jak to jest ze stopniami w SGSP? Widziałem, że chyba zależnie od rocznika mają belki na pagonach i ubraniach specjalnych. Jestem też ciekaw jak to jest z żołdem. Ile on wynosi i czy stawka jest podwyższana co kolejny rok szkolny?

Stopień w sgsp można dostać za dobre wyniki w nauce , jakieś osiągnięcia, w tym roku kolega dostał stopień za udział w akcjach podczas powodzi a co do żołdu słyszałem chyba o 420 zł no i za każdy stopień odpowiednio więcej , za ogniomistrza jest 500 z groszami ;p Niech potwierdzi to student z SGSP bo mogę się mylić :)

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #305 dnia: Kwiecień 12, 2011, 19:04:37 »
Ale co pozytywnie?
Co wam się podobało?
Co się nie podobało?
Co można zrobić lepiej?
Czego jeszcze oczekiwalibyście po tym wydarzeniu?
Ogólne wrażenie jakie wywarła na mnie szkoła jest na plus. Miałem okazję poznać wiele ciekawych osobistości, w tym nawet z kadry szkoły.
Pokazy według mnie trochę zbyt sztuczne. Widać było, że były strasznie ustawiane, a te linie narysowane kredą to już chyba przesada. Co się nie podobało? Pierwszy wykład. Totalne zanudzenie słuchacza, a chodziło chyba o to, żeby go przyciągnąć, zaciekawić. Czego jeszcze oczekiwaliśmy? Rozpisanego naboru, żeby już było wszystko wiadomo.

Po zobaczeniu całej szkoły jestem na tak i do zobaczenia na egzaminach.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #306 dnia: Kwiecień 12, 2011, 19:06:14 »
Wynagrodzenie podchorążych to należność zasadnicza:
Rok naukimiesięcznie złotych
I20-30
II30-50
III45-70
IV65-100
V100-120
oraz dodatek za stopień:
   Starszy ogniomistrz    510
   Ogniomistrz    490
   Młodszy ogniomistrz    470
   Starszy sekcyjny    450
   Sekcyjny    430
   Starszy strażak    390
   Strażak    380

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #307 dnia: Kwiecień 12, 2011, 19:15:18 »
Wynagrodzenie podchorążych to należność zasadnicza:
(ciach)
oraz dodatek za stopień:
(ciach)

I dodatek za wyniki w nauce..

Kilka złotych..

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #308 dnia: Kwiecień 12, 2011, 19:16:01 »
Nie napisałem bo uznałem za kwotę niegodną wspominania na tym szacownym forum :)

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #309 dnia: Kwiecień 12, 2011, 19:20:32 »
No taka prawda..

Aczkolwiek jest światełko w tunelu, aby coś zmienić w tej sprawie.  :rolleyes:

Może młodsze roczniki skorzystają..

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #310 dnia: Kwiecień 12, 2011, 19:57:58 »
Michaszs a jednak :D już myślałam że zmieniłeś zdanie:)
Godna uwaga - szkoda, że nie było podane dokładnej daty egzaminu, nie ukrywam że mając wtedy sesję ciężko mi będzie to pogodzić.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #311 dnia: Kwiecień 12, 2011, 20:20:23 »
Michaszs a jednak :D już myślałam że zmieniłeś zdanie:)
Bo zmieniłem. Idę na WIBC, bo tam jak sam pan dziekan powiedział że 'uczą jak robić dobrze'  ^_^


Jak wygląda kwestia religii w szkole? Jest gdzieś blisko kościół? Są przepustki na niedzielę na półtorej godzinki?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #312 dnia: Kwiecień 12, 2011, 20:38:27 »
Kościół - najbliżej (w niecałe 10 minut z bucika) http://www.marymont.marianie.pl/default.aspx, około 20 minut http://www.popieluszko.net.pl/.
Jeśli masz niedzielę bez służby, raczej nie ma problemów z przepustkami dziennymi. Jeśli wypadnie Ci służba - nie ma takiej opcji (ostatnio nawet na "odwodzie").
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #313 dnia: Kwiecień 12, 2011, 20:45:42 »
Michaszs a jednak :D już myślałam że zmieniłeś zdanie:)
Bo zmieniłem. Idę na WIBC, bo tam jak sam pan dziekan powiedział że 'uczą jak robić dobrze'  ^_^


Jak wygląda kwestia religii w szkole? Jest gdzieś blisko kościół? Są przepustki na niedzielę na półtorej godzinki?

to chyba musimy sobie poważnie porozmawiać:)

Sheldon a jak wygląda sprawa uprawiania sportu poza szkołą? np sztuki walki, albo prowadzenie własnych zajęć? (np praca w jakimś klubie)?

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #314 dnia: Kwiecień 12, 2011, 20:55:07 »
Kościół - najbliżej (w niecałe 10 minut z bucika) http://www.marymont.marianie.pl/default.aspx, około 20 minut http://www.popieluszko.net.pl/.
Jeśli masz niedzielę bez służby, raczej nie ma problemów z przepustkami dziennymi. Jeśli wypadnie Ci służba - nie ma takiej opcji (ostatnio nawet na "odwodzie").

Jak wypada służba to wiadomo, że wtedy zostaje sobota.  Jak wygląda sytuacja ze służbą na odwodzie? Jak wygląda wyjazd odwodu?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline kamilnowak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #315 dnia: Kwiecień 12, 2011, 21:07:44 »
@Agnieszka
Co studiujesz?
____________
Też jestem ciekaw jak wygląda sprawa sportu w szkole. Są jakieś biegi krótkie(indywidualne albo sztafety), w sensie zawody na dystansach 60-400m? Trenuję od 7lat lekką atletykę i chciałbym pokazać co potrafię. Znalazłem tylko wątek o zawodach pływackich, który mnie nie dotyczy bo nie potrafię pływać :P Dobrze, że do kościoła jest 10min, bo w niedzielę staram się chodzić w miarę możliwości.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2011, 21:13:39 wysłana przez kamilnowak »
/Kamil Nowak

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #316 dnia: Kwiecień 13, 2011, 00:13:39 »
@kamilnowak
ratownictwo medyczne:)

po tych dniach otwartych pojawiło się więcej pytań niż odpowiedzi:)

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #317 dnia: Kwiecień 13, 2011, 12:03:17 »
a ja mam takie pytanie z innej beczki. Jeżeli podchorąży ma stopień mł. ogniomistrza może jeździć, jako dowódca zastępu w OSP ?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #318 dnia: Kwiecień 13, 2011, 13:09:17 »
I tutaj się sprawa troszkę komplikuje.

Kurs szeregowych OSP jest równoważny z kursem szeregowych PSP (realizowany w pierwszych miesiącach służby w SGSP, przynajmniej tak było rok temu, prędzej otrzymywało się inny papier - zaświadczenie o ukończeniu przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej - a to coś całkowicie innego).
Aby zajmować funkcje dowódcze w OSP - należy mieć ukończony kurs podoficerski PSP. I tutaj sprawa się komplikuje - takowego w SGSP nie realizuje się, możesz otrzymać stopień podoficerski, ale nie ma on przełożenia na faktyczne "kwalifikacje" - nie możesz pełnić funkcji dowódcy zastępu w OSP.

Co ciekawe, osoby z rocznika 2009 i wcześniejsze - generalnie będąc nawet dzień przed promocją oficerską - bez ukończonego szkolenia podstawowego w OSP - nie mogą brać udziału w jakichkolwiek działaniach rat-gaś. w ramach OSP.

Jeśli się mylę - naprostujcie mnie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #319 dnia: Kwiecień 13, 2011, 15:44:41 »
a ja mam takie pytanie z innej beczki. Jeżeli podchorąży ma stopień mł. ogniomistrza może jeździć, jako dowódca zastępu w OSP ?

System szkolenia jednoznacznie mówi jakie, są uprawnienia i kwalifikacje po ukończeniu kursów w PSP.

Cytuj
IV. KWALIFIKACJE I UPRAWNIENIA

1. Uprawnienia do wykonywania czynności ratowniczo – gaśniczych, udzielania pierwszej pomocy medycznej, prowadzenia działań z zakresu ratownictwa technicznego oraz innych działań specjalistycznych, a także pełnienia funkcji dowódczych, strażak ratownik Ochotniczych Straży Pożarnych nabywa po ukończeniu poszczególnych rodzajów szkoleń.


6. Od osób, które ukończyły co najmniej kurs nauczania kwalifikacyjnego szeregowych Państwowej Straży Pożarnej lub kurs dla osób odbywających służbę zastępcza w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, a są członkami Ochotniczych Straży Pożarnych, nie wymaga się ukończenia szkolenia podstawowego strażaka ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkoleń specjalistycznych z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych, kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych, szkolenia strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach.

7. Osoby, które ukończyły co najmniej kurs nauczania kwalifikacyjnego podoficerów Państwowej Straży Pożarnej, spełniają wymagania kwalifikacyjne do pełnienia funkcji dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych, Naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Komendantów Gminnych ZOSP RP.

Podstawą ukończenia kursu podstawowego i podoficerskiego jest wydanie świadectwa ukończenia kursu.
O ile mi wiadomo podchorążowie nie utrzymują takowych.
Jeżeli byłby taki zamysł KG, aby podchorążowie po ukończeniu kolejnych semestrów nabywali prawa lub byli traktowani na równi z nimi określonymi w roz. IV pkt. 1, to taki zapis na pewno by się tam znalazł.

Samo nadanie stopnia mł. ogn. w SGSP reguluje rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania stopni strażakom w służbie kandydackiej.
Są to stopnie nadane na podstawie art. 112 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, i nie są równorzędne ze stopniami w myśl art. 50 tejże ustawy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2011, 16:58:22 wysłana przez grzela »

Offline Prosty_Chłopak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #320 dnia: Kwiecień 14, 2011, 22:11:38 »
a może ktoś powiedzieć czy dużo ludzi odpada na pierwszych sesjach?

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #321 dnia: Kwiecień 14, 2011, 22:58:51 »
a może ktoś powiedzieć czy dużo ludzi odpada na pierwszych sesjach?

To zależy jak się przygotują :D
Ale jeśli Cię to uspokoi to - nie dużo
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Prosty_Chłopak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #322 dnia: Kwiecień 15, 2011, 18:25:41 »
@kobra - słyszałem od jednego ze studentów zupełnie coś innego, dlatego jeszcze chciałem upewnić się na forum. Uspokoję się to dopiero jak mnie wszyscy lekarze dopuszczą do służby. ;))

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #323 dnia: Kwiecień 16, 2011, 01:32:54 »
Kolego jak Cię "lekarska" puści to zaciśnij mięśnie, zapiierd.... na maxa na zaliczeniach z WF-u i ucz się !!! Dużo pracy potrzeba - nawet, wbrew wszelakim opiniom, w sgsp nie ma nic za darmo :) Ale nie jest jakoś fucking ciężko ;p trochę samozaparcia  i damy radę :D
Nie powiem że są luzy ale też bardzo ciężko nie jest - wiadomo, trzeba troszkę pokuć - to nie gimnazjum :D albo technikum czy liceum ;p    Dawać na maxa Panowie i nie srać w gacie czy za tyle punktów wezmą czy nie!!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2011, 01:40:07 wysłana przez Kobra »
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Prosty_Chłopak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: kto do SGSP w 2011
« Odpowiedź #324 dnia: Kwiecień 16, 2011, 10:04:46 »
oby tylko było lżej niż na medycynie.  ^_^
Nauka to nie problem, o ile nie ma za dużo kucia na pamięć.
a zaliczenia z WF-u to np. co? słyszałem już o basenie, ale to nie problem.