Autor Wątek: Badania lekarskie  (Przeczytany 20883 razy)

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 17, 2006, 17:03:45 »
Witam.

Zasadą jest, że dokumentacja jest przechowywana w OSP, ale może być inaczej. Jednak należy pamiętać, że komendant gminny nie jest Twoim przełożonym i nie może przetrzymywać u siebie potrzebnych Tobie dokumentów (chociażby ksero powinieneś mieć). Wcale się nie dziwię, że jako naczelnik, chcesz mieć papiery u siebie w jednostce i tak powinno być.

Pozdrawiam

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 18, 2006, 07:45:50 »
Skomentuję to jako naczelnik i jednocześnie urzędnik gminy. Warto żeby zaświadczenia miały obie strony. Powody są takie: to naczelnik kieruje strażaków na badanie (przynajmniej u nas) i jest ono robione głównie dla jego potrzeb. Ale to gmina ubezpiecza strażaków i też chce mieć jakiś wgląd w to  kto jest zdolny do wyjazdów od strony zdrowotnej. U nas także komenda powiatowa PSP zwraca się do gminy o dostarczenie świadectw zdrowia dla osób uczestniczących w kursach. Naczelnikom jest lżej jeśli część biurokracji weźmie na siebie gmina ale musi mieć przynajmniej ksero zaświadczeń.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 18, 2006, 11:35:31 »
Należy pamiętać, że Ochotnicze Straże Pożarne są jednostkami posiadającymi osobowość prawną i odpowiedzialność przypisana władzom statutowym nie może być scedowana na Urząd Gminy. Do oryginałów zaświadczeń lekarskich ciągły dostęp muszą mieć władze OSP - Urząd może mieć u siebie ksero, jeżeli jest mu do jakichś celów potrzebne.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 18, 2006, 15:32:25 »
U nas orginalne zaświadczenia znajduja się u naczelnika w aktach osobowych każdego strażaka. Gmina dostaje kserokopię zaświadczenia. Gmina ma podpisaną umowę z ZOZem i jeśli jest taka potrzeba to naczelnik lub sekretarz wypisuje strażakowi skierowanie na badania okresowe. mamy wzór takiego skierowania który stale stosujemy. Ważne jest aby lekarz w zaświadczeniu wpisał praca na stanowisku strażaka - ochotnika. Po za tym w skierowaniu na badania jest wpis, że strażak wykonuje pracę na wysokości i lekarz taką adnotację wpisuje w zaświadczeniu. Czy zrobią chłopakom badania wysokosciowe czy nie lekarz skoro wpisał bierze na siebie odpowiedzialność karna i cywilną. I ważna rzecz. Nie może to być pierwszy lepszy lekarz z łapanki np. lekarz rodzinny. To musi być lekarz medycyny pracy, który ma takowe uprawnienia. A łatwo to sprawdzić po pieczątce imiennej jaką sie posługuje. I to on decyduje kiedy badany ma sie zgłosić znów na badania okresowe. Po wizycie u lekarza zabieram zaświadczenie do jednostki i oddaje naczelnikowi. A ZOZ rozlicza sie fakturą z urzędem. Gminy chcą mieć orginały zaświadczeń bo uważaja że ksero to nie dokument. My wystawiamy im ksero i muszą sie tym zadowolić. Byłą o to awantura ale postawiliśmy na tym że dostana tylko ksero. W ostateczności można zawsze potwierdzić ksero za zgodność z oryginałem. I to też jest dokument. I zastanawiam się po co komendantowi gminnemu zaświadczenie lekarskie strażaka. Komendant gminny ma nadzorować aby naczelnik miał strażaków z ważnymi badaniami lekarskimi. I jeśli tego nie ma gonić go do tego. Ale jeśli ktos czuje sie ważny majac władze to potem tak bywa. Ludzie miejcie świadomośc że za to co sie dzieje w jednostce odpowiada naczelnik, a za to co sie dzieje przy akcji odpowiada dowódca. I jeśli coś sie stanie to wy będzieci odpowiadac za taki a nie inny stan rzeczy. Dlatego nie rozmawiajcie z urzędnikiem przez telefon czy osobiście. Wszędzie i zawsze niech będzie pismo. Bo jak przyjdzie co do czego to urzędnik powie że nie było, nikt nic nie chciał, on chciał ale nie było drugiej strony. A jak dostanie pismo to zgodnie z kpa musi odpowiedzieć. I niech biorą odpowiedzialność za stan ochrony ppoż na terenie gminy na siebie. Chyba wystarczy. Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 17, 2008, 18:35:23 »
w nowelizacji ustawy http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/1015.htm w końcu jest delegacja dla ministra zdrowia by określił nam ochotnikom zakres obowiązujących nas badań,
pewnie trochę poczekamy na rozporządzenie myślę, że może być w części podobne do tego dla strażaków PSP (ctrl c ctrl v rozporządzonko będę miał (a) :)
to chyba to: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/2191.htm

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2008, 18:37:41 wysłana przez Sylwek »

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 19, 2008, 15:57:03 »
Jakie dokładnie badania robi okulista :pyt:

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 19, 2008, 20:08:06 »
Jakie dokładnie badania robi okulista :pyt:
Lewą ręką zakrywasz lewe oko i czytasz literki. Prawą prawe oko i czytasz literki. Potem jak mu sie chce zajrzy ci do oka. Jak mu się nie chce to już wypisuje kwit. Jak jesteś prawie ślepy to zada pytanie ile lat jesteś w straży. Powiesz że parę lat to stwierdzi że wiesz o co chodzi i wtedy przybija pieczątkę. Mam nadzieję że gdzieś indziej jest pod tym względem lepiej.

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 18, 2008, 22:41:29 »
Jak nosze okulary to okulista mnie dopuści?<mam słabsze prawe oko>, jak wygląda próba wysokościowa?
Xyz

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 18, 2008, 22:50:19 »
Jak nosze okulary to okulista mnie dopuści?<mam słabsze prawe oko>, jak wygląda próba wysokościowa?

Z okulistą to zależy jak bardzo masz słabe to prawe oko. No a jeżeli robisz badania wysokościowe to masz okuliste, laryngologa i neurologa. Pamiętam że wszedłem do takiej komory ze słuchawkami i miałem mówić jak dźwięk usłyszę potem stajesz 1 nogą i ręce na bok tak sprawdzają równowagę no i potem jakimś młotkiem po stopie ciebie drapią to jest to co pamiętam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 19, 2008, 08:51:45 »
Wszystko zależy od lekarza. Ja mam wadę wzroku i też słąbe prawe oko. Do PSP sie nie nadawałem z tą wadą. Ale do OSP jeszcze jak na razie nigdy żaden okulista mi problemów nie robił.

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 19, 2008, 12:35:09 »
Wszystko zależy od lekarza. Ja mam wadę wzroku i też słąbe prawe oko. Do PSP sie nie nadawałem z tą wadą. Ale do OSP jeszcze jak na razie nigdy żaden okulista mi problemów nie robił.

No ale wada to jeszcze nie wszytko stracone ponieważ mamy XXI wiek no i istnieją zabiegi laserowe które usuwają wady wzroku (no chyba że wady wzroku spowodowane chorobami oczu to inna sprawa)

Offline Ogureczek1988

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 30, 2008, 10:33:49 »
Jaki to problem wypisać skierowanie opieczętowane do lekarza niech wystawi fakturę na Gminę lub jednostkę! Koszt badania to 30-50zl a gmina musi zabezpieczyć wam badania u mnie sie tak robi

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 05, 2009, 10:58:28 »
Ze względu na zmiany w temacie badań i założenie nowego wątku ten zamykam i zapraszam do rozmowy tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,13478.0.html
Aktualne posty zostały przeniesione do nowego wątku./ Sylwek