Autor Wątek: Badania lekarskie  (Przeczytany 20882 razy)

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Badania lekarskie
« dnia: Lipiec 28, 2005, 08:20:37 »
jest ustawa która mówi że strażak ochotnik który wyjeżdża do zdarzen musi mieć aktualne badania lekarskie u mnie w gminie powstal z tym ogromny problem bo PSP na każdej kontroli czepia sie tego co fakt mają racje jak sie pujdzie do lekarza to on nie chce ich przeprowadzić bo KTO MU ZA TO ZAPŁACI?? (w ustawie jest  ze to maja być badania bezpłatne i gmina nie chce za to płacić ) troszke to precedens bo nik nie chce płacić za coś co jest ustawowo bezpłatne P.S. jak coś pomyliłem apropo ustawqy to przepraszam bo jestem w pracy i jej treści nie mam przy sobie ale chodzi mi że powstaje spory problem JAK TO JEST Z TYM U WAS??
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2005, 08:38:45 »
Badania są bezpłatne ale dla członka OSP.  Lekarz ma prawo wystawić rachunek gminie.  Obowiązek ponoszenia kosztów badań lekarskich przez gminę wynika z art. 32 ust. 3 pkt 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Gmina nie ma prawa odmówić zapłaty !!  Ale jest jeszcze jeden problem - kto wykonuje takie badania i jaki jest ich zakres. Na razie żaden przepis tego nie reguluje i każdy robi to po swojemu. U nas badania robi normalny lekarz rodzinny i robi to bez zapłaty. W tym roku przebadalismy około 90 osób. Ale spodziewam się, że w najbliższym czasie rozporządzenie o badaniach zostanie zmienione i zostanie określony ich zakres i jaki lekarz jest do tego uprawniony.  

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2005, 09:27:18 »
dzięki ale chyba wszędie w mniejszym lub większym stopniu pojawia sie ten problem chyba gmina powinna sie dogadać z jakimś lekarzem albo poprostu z NFZ choc w przypadku tego drugiego będzie ciężko :D czyli lekarz ma podpisac to wiadomo ale nie ma określonych przepisów do zakresu badań FARSA!!!!
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline toma

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2005, 12:31:22 »
W naszej OSP za badania płaci gmina tylko że potrąca to z naszego konta.Podobnie jest z ubezpieczeniem.Koszt badania to 50zł od osoby i wykonywane jest u lekarza rodzinnego, tyle że ma on uprawnienia pozwalajace mu dopuścic kogos do pracy(nie wiem jak to sie fachowo nazywa)

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2005, 09:13:59 »
U nas zawsze są zaplanowane pieniądze w budżecie gminy na badania lekarskie. Nie jest to wielka kwota, bo około 2000 zł i w zupełności to wystarcza. Gmina dogadała się z jedną z prywatnych przychodni i płaci około 50 zł za badanie jednego. Badania robimy grupowo. Wygląda to tak, że w ustalonym dniu (po południu) przyjeżdża ekipa lekarzy ze sprzętem do jednej ze szkół i tam nas badają. W ekipie lekarskiej jest internista, neurolog (chyba), okulista, laryngolog i pielęgniarki, które obsługują EKG i pomagają lekarzom. Nie wiem czy te badania wystaczą, aby w pełni ocenić stan zdrowia strażaka, ale lepsze takie niż żadne, bo dają chociaż ogólny pogląd sytuacji.

Offline YODA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2005, 22:43:54 »
najlepiej jak by był jeden  lekarz w jednoste przypisany przez gmine lub przez nfz :huh:  

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2005, 23:00:55 »
no jasne że koszty ponosi gmina   u mnie badania kosztują 30 zł co 3 lata  

Offline strazak7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2005, 09:23:30 »
Witam! U nas badania opłacane są przez UG i jest to tzw zadanie własne urzędu. Badania podpisuje lekarz medycyna pracy uprawniony do podpisania badań strażakowi, badania robione są corocznie : mocz, krew, ew. prześwietlenie klatki, dodatkowo okulista, laryngolog, neurolog, EKG obowiązkowo. Pod koniec roku naczelnicy zobowiązani są podać ilość strażaków kierowanych na badania w przyszłym roku. Pozdrawiam

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2005, 15:25:58 »
Cytuj
(...) mocz, krew, ew. prześwietlenie klatki, dodatkowo okulista, laryngolog, neurolog, EKG obowiązkowo. Pod koniec roku naczelnicy zobowiązani są podać ilość strażaków kierowanych na badania w przyszłym roku. Pozdrawiam
Nieźle, to wszystko co roku? U nas zakres jest o wiele mniejszy, poza tym mamy przeważnie co trzy lata - o dacie kolejnego decyduje lekarz. Jest tylko mały problem - komisja z KM PSP, przy corocznym przeglądzie straży, uznaje za osoby bez ważnych badań tych strażaków, którym w danym roku minęły 2 lata od wizyty u lekarza, mimo że lekarz - a więc w końcu specjalista- wydał zaświadczenie na lat trzy. To zresztą nie jedyny kontrowersyjny pomysł podczas przeglądu, ale to już inny topic.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 05, 2005, 14:38:42 »
Do TIGER!!!

"Jest tylko mały problem - komisja z KM PSP, przy corocznym przeglądzie straży, uznaje za osoby bez ważnych badań tych strażaków, którym w danym roku minęły 2 lata od wizyty u lekarza, mimo że lekarz - a więc w końcu specjalista- wydał zaświadczenie na lat trzy. To zresztą nie jedyny kontrowersyjny pomysł podczas przeglądu, ale to już inny topic."

NO  I  MAJĄ  RACJĘ.

   Zgdnie z Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania okresowych bezpłatnych badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych (Dz.U. 1993 nr 10 poz. 48) -  pisze wyraźnie:

"§ 2.  Okresowe badania lekarskie powinny być przeprowadzone nie rzadziej niż raz na dwa lata"

Sprawdzałem na stronie Sejmu RP i rozporządzenie jest aktualne
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2005, 14:40:50 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline strazak7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2005, 09:51:52 »
Do TIGER.
Właśnie kolega Ci to wyjaśnił dokładnie. Oczywiście lekarz decyduje na ile podpisze badania nigdy u nas nikt nie dostał więcej niż 2 lata, ale na rok tak. Odnośnie naczelnika, u nas na nim spoczywa odpowiedzialność za dopilnowanie ważności badań gdy przychodzi komisja z KP PSP spowiada go z tego. Podając informację o ilości osób do przebadania Urząd Gminy może zabezpieczyć odpowiednią ilość kasy.
Pozdrawiam

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 25, 2005, 23:03:44 »
U mnie także za badania płaci gmina. Tylko jak czytam jak takowe badania wygladają u co niektórych forumowiczów - mocz, krew,przeswietlenie czy EKG - to jak przełoże to na badania przeprowadzone u nas to normalnie smiać mi się chce :lol: Wiecie jak u mnie było??? Lekarz przyjechał do remizy, każdy wchodził pojedynczo i rozmowa: proszę rozebrać się od pasa w górę. Choruje pan? Nie. Pije pan? Nie. Pali pan? Nie.Zmierzymy ciśnienie - 120/80 - no, mogło byc lepsze, ale cóż niech będzie. No dobrze panie kolego - na dwa lata ma pan spokój. Do widzenia.
Całe badanie trwało może około 7-10 minut <_<  :lol:

Pozdrawiam wszystkich zdrowych (i jak badał ich ten lekarz co nas - to chorych także B) )

gucio

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 25, 2005, 23:37:55 »
tiger i ogniomistrz 1 - Daro ma rację - rozporządzenie z 1993 roku mówi wyraźnie, że badania muszą być NIE RZADZIEJ niż jeden raz na dwa lata!
Jestem jednym z tych, którzy z KP PSP sprawdzają na kontroli w OSp te badania i w tym roku mósieliśmy uprzedzić kilkanaście OSP, że dopóki nie przeprowadzą badań (bo nie mieli) i nie przedstawią zaświadczeń do wglądu w KP PSP nie będą dysponowani do działań. Częściowo poskutkowało- kilka OSP już badania zrobiło.

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 27, 2005, 11:22:31 »
W naszej jednostce badania są przeprowadzane co 2 lata przyjeżdża lekarz na miejsce przeprowadza badania , wystawia rachunek urząd gminy płaci . koszt badania 25 pln. jednego strazaka ( kwestia dogadania sie z lekarzem). Bez aktualnych badan i ubezpieczenia druchowie nie są zabierani na akcje . Pozdrawiam

Offline Wlad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 10, 2005, 19:57:43 »
Cytuj
W naszej OSP za badania płaci gmina tylko że potrąca to z naszego konta.Podobnie jest z ubezpieczeniem.Koszt badania to 50zł od osoby i wykonywane jest u lekarza rodzinnego, tyle że ma on uprawnienia pozwalajace mu dopuścic kogos do pracy(nie wiem jak to sie fachowo nazywa)
 ni mniej ni więcej tylko "lekarz przemysłowy"

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 20, 2005, 18:06:43 »
oprócz ustawy jest regulamin JO-T . W naszym regulaminie jest zapisane że muszą to być badania wykonane przez lekarza medycyny pracy. Umowa z KP PSP w zakresie KSRG też to formołuje tak samo. Kasę na badania daje gmina i jest to jej psi obowiazek. Jak burmistrz by odmówił to do akcji będzie jeździł sam.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 06, 2006, 14:19:58 »
Cześć,
po latach (bez przesady) starań udało mi się namówić gminę na przeprowadzenie badań moich ludzie - znalazłem przychodznię wynegocjowałem cenę (25 PLN) tylko ze przychodnia nie robi badań wysokościowych.
Dlatego też moje pytanie - czy te (wysokościowe) badania są niezbędne? Czy w Waszych jednostkach macie w zakresie badan także badania wysokościowe?
Pozdrawiam, sylwek

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 06, 2006, 14:29:55 »
Wszystko zależy od lekarza. My robiliśmy u jednego badania podstawowe. Jak się skończyły to chcieliśmy odnowić i lekarz nam powiedział że miał kontrolę z medycyny pracy i do badań potrzebne są dodatkowe od neurologa, okulisty i laryngologa , a to jest dodatkowa kasa i kłopot. Po rozmowie z gościem od BHP w KP PSP powiedział nam żeby zmienić lekarza . Jeśli chodzi o wysykościowe to nic mi nie mówił że są obowiązkowe oni dla swoich ludzi z podziału też nie robią.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2006, 06:43:16 »
W mojej gminie badania robi się tak , prezes z listą zbiorczą idzie do ośrodka , do lekarza którego zatrudnia gmina  i posiada on uprawnienia lekarza medycyny pracy , a ten zaocznie podbija badania dla wszystkich i po problemie ,Cała opreacja traw najwyżej 15 mnimut , a potem lekarz może znów przyjmować kolejnych pacjętów.
  Kiedyś chcieliśmy zrobić solidnie  badania, ale większość pracodawców naszych niechciała się zgodzić na udzielenie wolnego w  danym dniu i godzinach porannych, a w niedziele doktor też chce mieć wolne .
  "Jak mówi lekarz , będzie chory to sie do mnie zgłosi, narazie jest zdrowy i mogę mu podbić !!!"  
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2006, 06:56:09 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 22, 2006, 08:48:14 »
No to tak, jak ostatnio w telewizji z zaświadczeniami na możliwość profesjonalnego uprawiania sportu. Puki się nic nie stanie, jest dobrze, ale kiedy młody sportowiec umiera na boisku....., czy myślicie że podobnie nie może być w naszym przypadku? Brak badań, lub zaoczne ich wystawianie może być przyczyną tragedii, a póżniej płacz i zgrzytanie zębów. No i oczywiście wina naczelnika, prezesa, czy lekarza. A prokurator nie będzie się pytał......, resztę dopowiedzcie sobie sami.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 04, 2006, 00:27:58 »
Dokopałem się do obowiązującego w dalszym ciągu rozporządzeni Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1993 r.
Stanowi ono że (wyciąg):
okresowymi, bezpłatnymi badaniami lekarskimi objęci są wszyscy członkowie OSP, biorący udział w działaniu ratowniczym,
badania powinny być przeprowadzone nie żadziej niż co dwa lata,
na badanie kieruje OSP,
badanie przeprowadzają pubiczne zakłady opieki zdrowotnej,
w wyniku badania wydawane jest orzeczenie o zdolności do udziału w akcjiach ratowniczych,

Konsultowałem to z profesorem prawa administracyjnego, który podobnie jak ja jest zdania, że rozporządzenie to jest obowiązującym prawem.

Moja jednostka nigdy z tej formy nie korzystała.

Mam pytanie: Jak u Was wyglądają badania strażaków i czy ktoś z Was korzystał z praw przysługujących na podstawie w/w rozporządzenia.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 04, 2006, 02:16:54 »
Witam.
Druhowie w mojej jednostce biorący udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych posiadają aktualne badania lekarskie uprawniające ich do udziału w akcjach, ćwiczeniach itp.

UMiG ma podpisaną stosowną umowę z lekarzem który ma uprawnienia do przeprowadzania takich badań. Jako naczelnik typuję druhów na badania do wyznaczonego lekarza. Lekarz otrzymał ode mnie liste druhów skierowanych na badania. Obok nazwiska każdego z druhów wpisują adnotację o stanie zdrowia oraz przybija pieczątkę. Dodatkowo umieszcza informację o terminie kolejnych badań. W naszym przypadku badania są ważne przez okres 1 roku.

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo mi, iż koszt przebadania jednego druha wynosi 40 zł.

Pozdrawiam

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 04, 2006, 08:09:48 »
Okres ważności powinien wynosić 2 lata. Podstawowy kłopot z tym przepisem jest taki, że nie określa jaki lekarz powinien robić badania i jaki jest zakres badań. Każda OSP robi to inaczej.  Kilka lat temu w gazecie Strażak nawet wypowiadal się ktoś z Ministerstwa Zdrowia. Wyszło na to, że nie jest istotne jaki lekarz wykonuje badania. Na razie każdy sposób jest dobry.  My robimy to w naszej przychodni i lekarz robi to nieodpłatnie. W ramach dobrej współpracy. Gmina funduje mu malowania, remonty itp.  I tak to się kręci. Co 2 lata badamy około 70-80 osób.
Warto wspomnieć jeszcze o jednej sprawie - w działaniach ratowniczych moga uczestniczyć osoby, które mają badanie, kurs i wiek 18-60 lat.  Bez badania nie wolno jeździć do akcji !!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2006, 08:22:33 wysłana przez ksiwek »

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 04, 2006, 10:19:27 »
W mojej jednostce jest tak, że zaprzyjaźniona pani doktor, raz w roku przyjeżdża do strażnicy. Jedna z żon strażaków jest pielęgniarką, więc pomaga pani doktor. Dzięki temu jesteśmy przebadani.
Natomiast dla potrzeb ściśłe naukowych interesuje mnie jak funcjonuję wspomniane przeze mnie rozporządzenie.
Ja widzę taki kłopot, że badania można bezpłatnie robić w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, a jednak znaczna większość to niepubliczne zakłady. Jeżeli można to poproszę również o informację ile km. od waszej miejscowości jest najbliższy zakład publiczny.
Z waszych informacji, jak również z mojego doświadczenia wynika, że nie są to bezpłatne badania. Ja kupuję drobny upominek dla p. doktor. Dzięki takiemu rozwiązaniu przebadanie ok. 30 osób to koszt do 60 zł.
U Was jest jeszcze drożej, tymczasem badania mają być teoretycznie bezpłatne.
To prawda, że obowiązujące przepisy prawne nie mówią wprost, jaki lekarz ma przeprowadzić owe badania. Poszukam jakiś szczególnych przepisów, z których możnaby to wywnioskować.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Badania lekarskie
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 04, 2006, 11:29:44 »
To prawda, że obowiązujące przepisy prawne nie mówią wprost, jaki lekarz ma przeprowadzić owe badania.
Właśnie, poza tym, należałoby dowiedzieć się od ubezpieczyciela, jakich badań on wymaga. W przeciwnym razie może grozić to tym, że w razie wypadku nie będzie chciał wypłacić odszkodowania. Np. ktoś zeskoczy z samochodu ( a z takiego np. Żuka ciężko inaczej zejść), skręci przy tym nogę i klops - nie miał badań uprawniających do pracy na wysokości ( a 1,5 metra to już jakaś wysokość jest) i nici z ubezpieczenia. U nas w KM uczulają nas, żeby od lekarzy egzekwować wykonanie badań również pod tym kątem. A kto wie, co ubezpieczalnie wymyślą jeszcze, żeby nie płacić odszkodowań. Dlatego też uważam, że zakres badań powien być jednoznacznie zapisany w ustawie czy rozporządzeniu, a wtedy będzie jasne (mam nadzieję), jaki lekarz może je przeprowadzić.