Autor Wątek: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat  (Przeczytany 11916 razy)

Offline Patryk998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« dnia: Czerwiec 03, 2010, 09:05:53 »
Witam Słuchajcie mam problem zaniosłem do Prezesa OSP deklaracje że chcę wstąpić do Ochotniczej Straży Pożarnej żeby brać udział w zawodach i np w obstawianiu imprez masowych w Deklaracji pisze jeżeli osoba jest niepełnoletnia wymagany jest podpis opiekuna zaniosłem a on do mnie że nie mam 18 lat i kursów zdanych. Co mogę zrobić pomocy.! :wall:
Trzy Sygnały Serca Bicie OSP TO MOJE ŻYCIE !

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 03, 2010, 09:12:52 »
Powołać sie na statut jeśli macie w nim zapisy odnośnie nieletnich.
Po za tym w zawodach to możesz uczestniczyć. Ale w obstawianiu imprez masowych? Jesteś nieletni więc nie powinieneś.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2010, 10:22:21 »
Cieszymy się, że chcesz działać ale:

Jeśli masz 16 lat - wstępujesz do MDP. Możesz wtedy - jak napisał kolega kwas - brać udział w zawodach (nie na wszystkich stanowiskach), możesz brać udział w głosowaniu w wyborach do zarządu (MDP od 16 do 18 lat). W końcu możesz być nawet członkiem zarządu jako przedstawiciel MDP.

Jako członek MDP jesteś częścią OSP ale nie jesteś członkiem czynnym. Tym będziesz po ukończeniu 18nastki. Dlatego wszelkie wyjazdy "dużymi czerwonymi samochodami" - nawet obstawa imprezy jest dla  członków czynnych lub członków JOT.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 03, 2010, 11:18:11 »
Mała poprawka do postu Piotra W.
Nie ma już takiego czegoś jak członek czynny.
Członkiem w OSP można być zwyczajnym lub wspierającym. O wspierającym nie będę pisał bo nas nie interesuje. Kategoria wiekowa jaka obowiązuje dla członka zwyczajnego trudna jest do ustalenia ponieważ nie istnieje nigdzie taki zapis, ale ogólnie przyjmuje się 12 lat, górnej granicy nie ma, czyli do śmierci nawet.
Członek zwyczajny który ukończy 16 rok życia zyskuje bierne i czynne prawo wyborcze do władz OSP, tj może brać udział w głosowaniu a nawet kandydować do władz (z tą małą uwagą że w zarządzie OSP czy komisji rewizyjnej większość musi być pełnoletnia). Co do zawodów to koledzy już wyjaśnili prawidłowo, startować możesz ale nie jako dowódca i nie jako mechanik.
Obstawa imprez masowych to w ogóle inna bajka w którą OSP nie powinno wchodzić, ponieważ to nie jest ich celem statutowym. Jednak życie jest życiem i strażacy chcąc zarobić parę złotych bądź się też pokazać podejmują się ryzyka. Dlatego rozumiem w pełni prezesa czy też naczelnika że woli on wziąć do tego zadania osoby pełnoletnie, ponieważ takie osoby muszą odpowiadać same za siebie, najlepiej jeśli są to wybrani członkowie JOT bo tam najłatwiej o dyscyplinę. 16 latek musi mieć opiekuna, więc jak on może pilnować porządku skoro on sam musi być pilnowany?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2010, 14:49:35 »
nadmienię tylko że kandydować do władz może jak najbardziej, ale nie może zajmować pewnych funkcji m.in. prezesa, wiceprezesa,naczelnika oraz skarbnika. Jest to związane z brakiem pełnej zdolności do czynności prawnych, która jest wymagana przy podpisywaniu umów czy dokumentów finansowych.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2010, 08:13:52 »
Mała poprawka do postu Piotra W.
Nie ma już takiego czegoś jak członek czynny.
Członkiem w OSP można być zwyczajnym lub wspierającym.
Nie do końca prawda, bo to kwestia STATUTU OSP i zawartych w nim definicji. Jeśli ktoś w statucie napisał i odpowiednio zdefiniował czynny to ma czynnych jeśli zwyczajny to ma zwyczajnych. Jeszcze raz podreślam to sprawa statutu konkretnej OSP a nie jakichś nadrzędnych przepisów. Również kwestia wieku, kandydowania do władz OSP, te sprawy określa konkretny statut, on nie musi być kopią wzorcowego, jeśli statut nie określa pozostaje ustawa o stowarzyszeniach. Statutem OSP nie jest ten obecnie prezentowany na stronach ZOSP ale ten zarejestrowany w sądzie dla konkretnego stowarzyszenia.
Zabezpieczenie imprezy masowej jest formą interwencji (ustawa o ochronie p.poż. 18-65 lat) i żaden przepis nie stoi na przeszkodzie aby to czynić, nie zawsze robi się to dla pieniędzy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2010, 08:23:59 wysłana przez Fredek »

Offline Enemens

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
  • OSP JOT Osiek :)
    • RoadTrain
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 12, 2010, 20:28:33 »
Hmmm... ja mam 14 lat i mnie znają w OSP i ufają mi jak w rodzinie, na każde naprawy czy coś z samochodami to mechanik przychodzi żebym mu pomógł bo się trochę znam. Biorę udział w zawodach MDP itp. i ostatnio jednostką zabezpieczałem imprezę na "skansenie" nie byłem pod żadną opieką ani nic bo wiedzą że nie jestem takim debilem żeby sobie gadać przez radio albo jakieś dziwne odgłosy dawać i że zaalarmuje jak będzie potrzeba. Ufają mi i na każde zabezpieczenie albo pomoc w remizie jestem gotowy i chętny do pomocy. Naczelnik i Prezes o tym wszystkim wiedzą i jeżeli jestem chętny i nic nie ukradnę lub coś w tym stylu to są za.

Owszem to zależy od Statutu OSP, ale jeżeli Naczelnik i Prezes są spoko to na pewno przymkną na to oko :)
www.osp.osiek.net.pl --> najlepsza jednostka w powiecie :)

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2010, 23:43:33 »
Hmmm... ja mam 14 lat i mnie znają w OSP i ufają mi jak w rodzinie,.... i ostatnio jednostką zabezpieczałem imprezę na "skansenie" nie byłem pod żadną opieką ani nic bo wiedzą że nie jestem takim debilem żeby sobie gadać przez radio albo jakieś dziwne odgłosy dawać i że zaalarmuje jak będzie potrzeba.

Owszem to zależy od Statutu OSP, ale jeżeli Naczelnik i Prezes są spoko to na pewno przymkną na to oko :)
No wszystko pięknie do czasu, aż dojdzie do nieszczęścia, zdarzenia, potrzeby interwencji, coś pódzie nie tak itp.  nie wiadomo czy wtedy odpowiednie służby też zechcą przymknąć oko?

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2010, 10:40:58 »


Jeśli masz 16 lat - wstępujesz do MDP.
Piotrze_W jako sędzia powinienes dobrze wiedziec że mając 16 lat wstępuje sie już nie do MDP a do drużyny potocznie nazywanej "seniorami" Mając 16 lat nie może już startować w zawodach wg regulaminu MDP...pozdrawiam:)

"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Enemens

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
  • OSP JOT Osiek :)
    • RoadTrain
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2010, 20:28:54 »
Hmmm... ja mam 14 lat i mnie znają w OSP i ufają mi jak w rodzinie,.... i ostatnio jednostką zabezpieczałem imprezę na "skansenie" nie byłem pod żadną opieką ani nic bo wiedzą że nie jestem takim debilem żeby sobie gadać przez radio albo jakieś dziwne odgłosy dawać i że zaalarmuje jak będzie potrzeba.

Owszem to zależy od Statutu OSP, ale jeżeli Naczelnik i Prezes są spoko to na pewno przymkną na to oko :)
No wszystko pięknie do czasu, aż dojdzie do nieszczęścia, zdarzenia, potrzeby interwencji, coś pódzie nie tak itp.  nie wiadomo czy wtedy odpowiednie służby też zechcą przymknąć oko?
Kolego jakie nieszczęscie?? Ja na pożary, wypadki itp. nie jeżdże. Ja tylko pomagam w remizie, przy naprawach samochodów czy zabezpieczeniu jakiejś imprezy jak nie mają całego składu na zabezpieczenie. Ja jestem takim "W razie potrzeby" więc nie wiem co by tam mogło się stać.
www.osp.osiek.net.pl --> najlepsza jednostka w powiecie :)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2010, 20:39:49 »


Jeśli masz 16 lat - wstępujesz do MDP.
Piotrze_W jako sędzia powinienes dobrze wiedziec że mając 16 lat wstępuje sie już nie do MDP a do drużyny potocznie nazywanej "seniorami" Mając 16 lat nie może już startować w zawodach wg regulaminu MDP...pozdrawiam:)

Masz rację - ale przeczytaj pierwszy post w tym temacie - kolega pytał czy może być członkiem OSP w wieku 16 lat. A członkiem MDP jest się do lat 18. Nie mówimy tu o zawodach.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2010, 22:56:22 »


Jeśli masz 16 lat - wstępujesz do MDP.
Piotrze_W jako sędzia powinienes dobrze wiedziec że mając 16 lat wstępuje sie już nie do MDP a do drużyny potocznie nazywanej "seniorami" Mając 16 lat nie może już startować w zawodach wg regulaminu MDP...pozdrawiam:)

Masz rację - ale przeczytaj pierwszy post w tym temacie - kolega pytał czy może być członkiem OSP w wieku 16 lat. A członkiem MDP jest się do lat 18. Nie mówimy tu o zawodach.

Czytałem ten post, dlatego też w moim poście odniosłem się tylko do ( jak powinieneś zauważyć) zacytowanej części twojej wypowiedzi. A skoro twierdzisz że kolega pytał tylko o to czy może być członkiem OSP w wieku 16 lat, to w jakim celu pojawiła się twoja wypowiedz o wstąpieniu do MDP? Jak widziałeś zacytowałem kawałek Twojej wypowiedzi i tylko do niej sie odniosłem:)
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2010, 00:02:49 »
Kolego jakie nieszczęscie?? Ja na pożary, wypadki itp. nie jeżdże. Ja tylko pomagam w remizie, przy naprawach samochodów czy zabezpieczeniu jakiejś imprezy jak nie mają całego składu na zabezpieczenie. Ja jestem takim "W razie potrzeby" więc nie wiem co by tam mogło się stać.
Poczytaj ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, tu masz fragment
Cytuj
2)   zabezpieczeniu imprezy masowej - należy przez to rozumieć ogół skoordynowanych przedsięwzięć podejmowanych przez organizatora imprezy, wójta, burmistrza, prezydenta miasta, wojewodę, Policję, Państwową Straż Pożarną i inne jednostki organizacyjne ochrony przeciwpożarowej, służbę zdrowia, a w razie potrzeby przez inne właściwe służby i organy,
Uruchom wyobraźnię, skoro nie wiesz co by tam mogło się stać i pomyśl po co tam jesteś.

Offline Enemens

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
  • OSP JOT Osiek :)
    • RoadTrain
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 15, 2010, 15:09:50 »
Wiem po co tam jestem, żeby pomagać innym i w razie potrzeby zaalarmować starszych. Ale mi chodzi o to że jak ktoś jest spoko i strażacy mu ufają to pewnie będzie mógł zabezpieczać różne imprezy itp. Mi tak jak pisałem ufają jak w rodzinie i wiedzą że ja jednostki nie okradnę i nie będę się zachowywał w mundurze jak 3 latek tylko dlatego że dostałem mundur.
www.osp.osiek.net.pl --> najlepsza jednostka w powiecie :)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Członek Ochotniczej Straży Pożarnej W Wieku 16 lat
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 15, 2010, 19:34:54 »
Enemens - tu nie chodzi o to kto komu ufa i kto jest spoko, tylko chodzi o problemy prawne jakie mogą powstać. Stoisz na obstawie, podchodzi jakiś lewus i robi Ci krzywdę, koledzy strażacy i inni nie zdążyli Cię obronić bo byli za daleko (to jest oczywiście przykład). W każdym bądź razie nigdy strażak wykonujący czynności związane również z obstawą imprezy nie jest w 100% bezpieczny.
Jeżeli tobie spadnie choć włos z głowy to prezes lub naczelnik (zależy kto tam odpowiada) ma poważne kłopoty prawne. Zrozum wreszcie to, mówisz że masz więcej niż trzy lata i że koledzy w OSP widzą że jesteś godzien zaufania, więc takie sprawy związane z bezpieczeństwem i później z odpowiedzialnością karną muszą chociaż do Ciebie przemawiać, skoro do władz twojej OSP nie przemawiają.
Ale dość rozmów nie na temat. Tak jak pisałem wcześniej 16-latek może być członkiem OSP. Bowiem członkowie MDP winni być członkami OSP, bo MDP działa w ramach OSP.