Autor Wątek: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?  (Przeczytany 10924 razy)

Offline czarny92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • http://www.sulecin.osp.org.pl/
    • OSP SULĘCIN
Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« dnia: Czerwiec 02, 2010, 16:29:58 »
Witam druhowie może ktoś podpowiedzieć jak wygląda sprawa zmiany kierowcy w waszych osp bo mianowicie. Mieliśmy kierowce od wielu lat aż tu nagle ni stąd ni z owąd nasz naczelnik pojechał do Urzędu Gminy i zgłośił że nasz dotychczasowy kierowca rezygnuje i podaje nazwisko nowego kierowcy i cicho sza nikt nic nie wie,aż do momentu gdy stary kierowca jedzie do gminy po kartę na miesiąc czerwiec i dowiaduje sie że nie jest już kierowcą Wyobrażam sobie jego zdziwienie gdy dowiaduje się o tym od urzędniczki więc dużo nie myśląc napisał rezygnację.Moje pytanie brzmi czy naczelnik ma prawo według statutu na takie posunięcie bo w końcu po co jest zarząd osp.? Natomiast jeśli przekroczył swoje uprawnienia co możemy z tym zrobić ? Jedno jest pewne że stary kierowca nie wróci ma swój honor -ja też bym nie wrócił.Proszę o info co zrobić z tym fantem a może naczelnik przekształcił osp na prywatną nie wiem

Moderator: Nie krzycz (chodzi o tytuł). To już drugi Twój wątek w którym bez potrzeby piszesz tytuł wielkimi literami. Staraj się by tytuł odpowiadał treści wątku bo ten który nadałeś nie opisuje sytuacji./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2010, 20:09:55 wysłana przez Sylwek »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: NACZELNIK GURU
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2010, 16:46:22 »
To w końcu naczelnik odpowiada za działalność operacyjno techniczną a nie zarząd osp wiec to naczelnik podejmuje decyzje. Zajrzyj dokłądnie do swojego statutu.
Osobną kwestią jest w jaki sposób dokonuje zmian. Przedstawiony przez ciebie sposób zmiany kierowcy jest dziwny. Ja osobiście na pewno bym tak nie zadziałał. Ale ... właśnie zawsze jest jakieś ale. Może jest coś o czym nie wiesz a co skłoniło naczelnika do podjecia takiej decyzji. Co można zrobić? Zmienić naczelnika? Nic nie robić? Rzucić to wszystko? Proponuję rozmawiać. Wysłuchać argumentów naczelnika. Wysłuchać argumentów każdej ze stron. I wtedy dochodzić do wniosków i podejmować decyzje.

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: NACZELNIK GURU
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2010, 17:57:26 »
Oj napewno zrobiło się niewesoło w jednostce. O ile naczelnik miał prawo jak gdyby podziękować dotychczasowemu konserwatorowi-kierowcy, o tyle pasowałoby chociaż poinformować tego kierowcę że został odsunięty czy zasugerować mu, żeby sam zrezygnował nawet jeśli się pożarli ostro. Bo na tym cierpi jednostka. Swoje brudy pierze się w swojej pralce.
998 C.R.E.W.

Offline czarny92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • http://www.sulecin.osp.org.pl/
    • OSP SULĘCIN
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2010, 23:19:24 »
To może ja czegoś nie rozumiem w końcu to zarząd powołuje kierowce a nie naczelnik, a jeśli tak po co zarząd ?

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2010, 11:36:30 »
Panie czarny92, jesli Sylwek tak napisał i zrobił to na pewno w myśl regulaminu na który się powołujesz. Ostatnie dwa posty pisane przez 085 i twój kasuje, by nie zaśmiecać dyskusji która tu się toczy.

Idąc w temat moje zdanie jest takie że w urzędzie nie powinni "na gębe" wierzyć w to co mówi naczelnik, powinno być pismo o rezygnacji, tylko ono jest podstawą do rozwiązania umowy. Pismo takie może być wystawione przez Zarząd OSP lub też przez tego kierowcę.
Naczelnik rzeczywiście odpowiada za JOT, ale to nie znaczy że wszystko mu wolno, urząd gminy to nie jedyne miejsce gdzie powinien on chodzić, jeszcze jest taka instancja jak Zarząd OSP. Zmiana kierowcy do tyczy nie tylko działalności naczelnika jako członka zarządu, ale również w jakimś stopniu prezesa, gospodarza itd. Więc naczelnik chcąc zmienić człowieka na stanowisku kierowcy-konserwatora winien poruszyć temat na posiedzeniu Zarządu. Zarząd jeśli poprze naczelnika podejmuje uchwałę i na jej podstawie prezes pisze wniosek do Urzędu Gminy o rozwiązanie umowy z obecnym kierowcą-konserwatorem. Sposób powołania jest podobny, Naczelnik wnioskuje zarząd podejmuje uchwałę i pismo do Urzędu Miejskiego.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2010, 12:30:12 »
To może ja czegoś nie rozumiem w końcu to zarząd powołuje kierowce a nie naczelnik, a jeśli tak po co zarząd ?
Zajrzyj w swój statut i regulamin JOT to będziesz wiedział kto jest od czego.

Co do wypowiedzi SenseY. Po cześci ma rację. W takiej części w jakiej jest to zgodne z jego statutem.
W mnie sprawa jest prosta. Za działalność operacyjno - techniczną odpowiada naczelnik. Ewentualną zmianę kierowcy może on skonsultować z zarządem ale nie musi. Skoro naczelnik ma odpowiedzialność to i ma instrumenty dzięki którym może zarządzać. Gdyby u mnie doszło do zmiany kierowcy to byłaby to jego suwerena decyzja i jako osoba odpowiadająca miałby do tego prawo. I na pewno nie stałoby się to z dnia na dzień. Na pewno na zarządzie padłoby pytanie dlaczego tak się stało. Ale nikt by nie ingerował. Pewne kwestie u mnie są poukładane i mamy do siebie zaufanie. Gdyby doszło do konfliktu między naczelnikiem a kierowcą, to w kompetencji zarządu jest co najwyżej rozstrzyganie sporów mięczy członkami osp. A co do urzędu gminy. Naczelnik zmianę kierowcy zgłosiłby w urzedzie a urzędnik przygotowałby odpowiednie kwity. U mnie zarząd nie podejmuje uchwały w sprawi ekierowcy. Nie należy to do jego kompetencji. Jest to w kompetencji naczelnika.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2010, 15:06:59 »
w statucie jednostki powinno wyraźnie być zaznaczone kto reprezentuje jednostkę na zewnątrz. Jeżeli statut pisany był w oparciu o wzorcowy statut ze strony ZG ZOSP RP to reprezentację jednostki powierzono PREZESOWI. W związku z powyższym tylko on ma umocowanie prawne do reprezentowania OSP poza murami jednostki. Każda inna osoba musi posiadać pełnomocnictwo do wykonywania jakichkolwiek czynności prawnych związanych z daną OSP, a już  napewno w przypadku zmiany umów.

Należy również zauważyć że naczelnik ma obowiązek wnioskować do zarządu o wyznaczenie członków OSP do wykonywania zadań operacyjno - techniczych, a nie ich powoływać czy odwoływać. A więc należy przyjąć, że kompetencje zmiany pierwszego kierowcy są wyłącznym uprawnieniem zarządu. Naczelnik faktycznie posiada dużą swobodę w podejmowaniu działań, ale nie jest alfą i omegą i musi pamiętać że jest tylko jednym z członków zarządu, a nie panem i władcą.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2010, 16:50:25 »
Masz rację daro. Jeśli ststut i regulamin JOT tak stanowi.

U mnie zmiana kierowcy nie jest zwiazana ze zmianą umowy jaką powinien podpisać prezes. Umowę z kierowcą podpisują dwie strony. Właśnie kierowca i urząd gminy. Aby urząd podpisał taką umowę wystarczy zgłoszenie kierowcy przez naczelnika do urzędu gminy. Również w gestii naczelnika leży powoływanie i odwoływanie ludzi do JOT. I zarząd nie ma nic do tego. Nie mówię że ten sposób jest idelany. Ale tak stanowi nasze wewnętrzne prawo i się jego trzymamy.
Jak jest u innych? Spójrzmy każdy w swój statut. Tam powinne być wyjaśnienia.

Offline czarny92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • http://www.sulecin.osp.org.pl/
    • OSP SULĘCIN
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2010, 21:07:14 »
Dziękuje za rady i komentarze ale może ktoś wskazać podparcie prawne lub ze statutu .A może jak koledzy piszecie to jakieś obyczaje ?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2010, 21:39:05 »
Żadne obyczaje. Spójrz wyżej. Pisaliśmy abyś zajrzał do własnego statutu.
Chcesz podstawę prawną? To ją masz.
- Ustawa o stowarzyszeniach
- statut twojej własnej jednostki
- regulamin twojego własnego JOTu - o ile macie taki regulamin

Offline czarny92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • http://www.sulecin.osp.org.pl/
    • OSP SULĘCIN
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 05, 2010, 11:33:33 »
Problem w tym że nie posiadamy własnego
- statutu jednostki
ani też regulaminu JOTu - więc pozostaje tylko ustawa o stowarzyszeniach już sie biore do dzieła dzięki wszystkim

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 05, 2010, 12:18:15 »
Problem w tym że nie posiadamy własnego
- statutu jednostki
ani też regulaminu JOTu

I ty sie dziwisz że naczelni zrobił jak zrobił?
W takim razie jak wy działacie? A może macie statut i regulamin ale ty nic o tym nie wiesz. Może to są tajne dokumenty u was. Statut to podstawa. Od tego trzeba zacząć cokolwiek.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 05, 2010, 13:11:10 »
Nie możecie nie mieć statutu.
Bez niego stowarzyszenie jakim jest OSP nie mogło by być zarejestrowane w KRS a musi być  :straz:
Czyli statut macie, może stary, może nie uaktualniany (co też jest raczej nie dopuszczalne) ale jest.
Może po prostu zarząd nie chce go udostępnić bo wtedy zwykli członkowie mieli by czarno na białym napisane co do kogo należy oraz co kto może i wyszły by na jaw wszelkie nieprawidłowości... Nie wiem jak jest u Ciebie... Tak czy inaczej statut musi być, tak samo regulamin JOT jeżeli oczywiście macie powołany JOT.
Po prostu musisz nie dać się zbywać tylko twardo żądaj udostępnienia tych dokumentów. Bo one na pewno istnieją a przynajmniej powinny. A jeżeli nie istnieją to już masz kolejną nieprawidłowość i należy coś z tym zrobić.

Offline czarny92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • http://www.sulecin.osp.org.pl/
    • OSP SULĘCIN
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 05, 2010, 15:29:02 »
To bardzo ciekawe co piszecie rozmawiałem z Prezesem on nic na ten temat nie wie i nie ma statutu naszej osp .W rzeczy samej jest on niezbędny do KRS więc ktoś tu nie żle kombinuje.Rozwikłam tą zagadkę .

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 06, 2010, 10:18:35 »
To bardzo ciekawe co piszecie rozmawiałem z Prezesem on nic na ten temat nie wie i nie ma statutu naszej osp .W rzeczy samej jest on niezbędny do KRS więc ktoś tu nie żle kombinuje.Rozwikłam tą zagadkę .
Jeżeli nie ma statutu OSP to jednostka OSP nie istnieje. Po prostu działacie nielegalnie. Co za tym idzie władze powołane w OSP również są nielegalne czyli funkcja naczelnika, prezesa, skarbnika, sekretarza itd sprawowane sa nielegalnie i nie maja umocowania. Ale może być tak że statut został napisany i się zagubił. Proponuję w takim przypadku wystąpić do Krajowego Rejestru Sądowego i poprosić o kopię. Można też wystąpić do Starosty Powiatu o przeprowadzenie kontroli w stowarzyszeniu (on posiada kompetencje nadzorcze - a więc może zarządać uporządkowania stanu prawnego jednostki i "zarząd" będzie musiał się do tego podporządkować bo w innym przypadku wprowadzi coś na wzór zarządu komisarycznego - powoła swój zarząd który uporządkuje status prawny stowarzyszenia i zarządzi nowe wybory władz)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline czarny92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • http://www.sulecin.osp.org.pl/
    • OSP SULĘCIN
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 09, 2010, 19:24:49 »
I już wszystko jasne odnalazł się nasz statut.Teraz jest czarno na białym,dziękuje za pomoc.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 10, 2010, 10:52:47 »
Zastanawiam się tylko, czy statut oraz regulamin JOT pomogą w rozwikłaniu sprawy zatrudnienia mechanika/konserwatora. W statucie jest napisane kto reprezentuje OSP na zewnątrz, w reg. JOT jest napisane że naczelnik podejmuje decyzje - ale dotyczące działań bojowych wewnątrz JOT. Może być tak, że konserwator/mechanik nie jest członkiem JOT. Są takie przypadki. Poza tym umowę podpisuje zazwyczaj - sam zainteresowany (czyli konserwator) i wójt gminy (burmistrz). W związku z tym moim skromnym zdaniem ciężko będzie znaleźć w istniejących dokumentach prawnych istotę sprawy czyli wyraźny zapis "kto ma prawo zmienić konserwatora".
Bardzo dobrze, że taki temat zaistniał bo sam jestem ciekaw do jakich wniosków wspólnie dojdziemy.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 10, 2010, 15:03:18 »
wszystko zależy od tego z kim konserwator podpisał umowę. Jeżeli z OSP to zarząd może rozwiązać umowę, a jeżeli z gminą to burmistrz.

Offline czarny92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • http://www.sulecin.osp.org.pl/
    • OSP SULĘCIN
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 13, 2010, 10:43:58 »
Tak to prawda konserwator ma podpisaną umowę z UG .Tylko widzicie koledzy jak to wyglądało w naszej OSP .GURU robi co chce nie zważając na nic ,jednoosobowo podejmuje decyzję i powołuje nowego konserwatora.Czytałem nasz STATUT i naczelnik nie ma takich uprawnień krótko mówiąc SAMOWOLKA. To tak jakby poszedł do twojego pracodawcy i powiedział tego zwolnić a tego przyjąć .

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 13, 2010, 11:13:37 »
U mnie w statucie i w regulaminie też nie ma wprost, że to naczelnik decyduje kto ma być kierowcą. Ale wynika to pośrednio przez analogię. Skoro jest zapis że JOT kieruje naczelnik to kieruje. Skoro jest zapis o typowaniu członków OSP do JOT to ich typuje. Tak jest u mnie. Wiem, można zarzucić że nie jest to zapisane wprost, że to naczelnik powołuje kierowcę. Ale w ten sposób to "połowę zapisów jest do uczepienia się". Nasza interpretacja jest taka że skoro naczelnik kieruje to on organizuje sobie JOT.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Kto ma prawo zmienić kierowcę - konserwatora w OSP?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 13, 2010, 23:36:18 »
W jednostce w której wszystko "gra" powinno to wygladać tak: naczelnik proponuje, zarząd zatwierdza i podejmuje uchwałę, prezes ją podpisuje i przesyła do UG, UG sprawdza warunki kandydata i podpisuje umowę. Ale co robić jeśli nie "gra"?
Jeśli zarząd nie potrafi się porozumieć, to należałoby zwołać nadzwyczajne walne np. na wniosek komisji rew. i odwołać albo zmienić zarząd, albo... podjąć uchwałę za zarząd. Urząd gminy nie powinien zawierać umów z konserwatorem tylko na wniosek naczelnika, ponieważ nie ma on uprawnień do występowania na zewnątrz.