Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 656911 razy)

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1650 dnia: Styczeń 18, 2024, 21:36:27 »
Dlatego bardzo łatwo byłoby rozróżnić strażaków, gdyby każdy nosił taki hełm jak powinien.

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1651 dnia: Styczeń 19, 2024, 06:30:45 »
Miejmy nadzieję że powstanie zespół ds. ŚOI i coś pchnie dalej. Niestety bez dużych pieniędzy nic nie zrobimy. Niektóre jednostki wojskowe wyposażone są w mundury i bieliznę trudno palną a straż nie 😂.  Rodzaj zdarzeń do których jeździmy nie wymaga tych zabezpieczeń które mamy. Niestety wymaga to zmiany mentalności. Nie wyobrażam sobie moich przełożonych widzących kierowcę na akcji w krótkim rękawku a mnie w krótkich spodenkach. Uczymy się gasić pożary od kolegów zza oceanu, może warto inne rzeczy też podpatrzeć.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1652 dnia: Styczeń 19, 2024, 09:48:22 »
No właśnie interpretacja, jak dowiesz się czegoś ciekawego to dawaj tutaj.
Według mnie i osób z którymi pracuję wyposażenie w środki ochrony indywidualnej opiera się na przewidywaniu zagrożeń na miejscu akcji.
Ubranie koszarowo-służbowe nie jest środkiem ochrony indywidulanej stąd moje wątpliwości.
Tak, nie jest ŚOI. To zwykła odzież. A mamy multum ŚOI które nie są nomexem i hełmem.

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1653 dnia: Styczeń 19, 2024, 11:06:01 »
Miejmy nadzieję że powstanie zespół ds. ŚOI i coś pchnie dalej. Niestety bez dużych pieniędzy nic nie zrobimy. Niektóre jednostki wojskowe wyposażone są w mundury i bieliznę trudno palną a straż nie 😂.  Rodzaj zdarzeń do których jeździmy nie wymaga tych zabezpieczeń które mamy. Niestety wymaga to zmiany mentalności. Nie wyobrażam sobie moich przełożonych widzących kierowcę na akcji w krótkim rękawku a mnie w krótkich spodenkach. Uczymy się gasić pożary od kolegów zza oceanu, może warto inne rzeczy też podpatrzeć.

Przecież rozporządzenie ws. umundurowania strażaków PSP z 2021 r. przewiduje w ŚOI bieliznę trudnopalną. Czy komendy mają na to środki to już inna sprawa.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1654 dnia: Styczeń 19, 2024, 19:55:04 »
No właśnie interpretacja, jak dowiesz się czegoś ciekawego to dawaj tutaj.
Według mnie i osób z którymi pracuję wyposażenie w środki ochrony indywidualnej opiera się na przewidywaniu zagrożeń na miejscu akcji.
Zapytałem... Brak jest jakiekolwiek podstawy prawnej aby używać podczas działań i ćwiczeń ubrania nowego wzoru równie dobrze można by użyć munduru wyjściowego albo ubrania cywilnego. Błędna interpretacja wynika z podstaw prawnych które obowiązywały od 2006 które rozróżniały odzież specjalna (w tym koszarówki i KDS) oraz środki ochrony indywidulanej (min. ubrania specjalne) i dopuszczały użycie obu podczas działań i ćwiczeń natomiast obecny przepis pozwala używać do 2033 "odzieży specjalnej" czyli koszarówke i KDS podczas działań ale nie pozowała na użycie nowego wzoru gdyż używane mogą być tylko urabia specjalne i ubrania specjalne lekkie. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1655 dnia: Styczeń 19, 2024, 23:25:10 »
A co z pracą chociażby w sztabie?  :szalony:

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1656 dnia: Styczeń 20, 2024, 11:33:47 »
Tylko nomex ;)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1657 dnia: Styczeń 20, 2024, 20:22:31 »
A co z pracą chociażby w sztabie?  :szalony:
Praca w sztabie to cześć ćwiczeń albo KDS (do 2033 r.) albo nomeks  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1658 dnia: Styczeń 20, 2024, 21:40:48 »
A na poważnie to rzeczywiście jest to śmieszne. Zdecydowanie macie rację odnośnie ŚOI. Z drugiej strony skoro kierowanie taktyczne zaczyna się na granicy stref, śmieszne ze tego nie przewidziano. Czekam na sztab w US.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1659 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:10:30 »
https://www.facebook.com/kwpspkrakow/posts/353059410844244

Patrząc na pierwsze z brzegu zabezpieczenie imprezy... Zakładam, że panowie w sztabie też są ujęci w MZtce. Czyli byli przy działaniach. No i teraz oczekuje się od nas zdrowego rozsądku czy działania zgodnie z przepisami? A może to my powinniśmy oczekiwać przepisów zgodnych ze zdrowym rozsądkiem?

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1660 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:12:13 »
No właśnie… skoro nowe przepisy, tworzone dopiero co, nie przewidują takich sytuacji, to czy w ogóle kiedyś będzie dobrze?

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1661 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:12:53 »
O co jeśli jedziemy stricte do IZRM ? Do zdarzeń medycznych nie jest wymagane ubranie specjalne, ale zgodnie z naszym prawem powinienem jechać w hełmie do chociażby pomocy w zniesieniu pacjenta i środkach ochrony indywidualnej :D
Mam jednak nadzieję, że dowódcy patrzą na to szerzej i do pomocy w zniesieniu, NZK, itp. nie każą się ubierać w pełne :D Ja osobiście zawsze kazałem odpuścić, tłumaczenia brałem na siebie. Zaznaczam, że tłumaczenie zdarzyło mi się tylko raz :)

EDIT: mam nadzieję, że przejdzie ten zapis, że do zdarzeń nie jeździmy w hełmach czy tam ka ka kaskach :D
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1662 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:18:43 »
O co jeśli jedziemy stricte do IZRM ? Do zdarzeń medycznych nie jest wymagane ubranie specjalne, ale zgodnie z naszym prawem powinienem jechać w hełmie do chociażby pomocy w zniesieniu pacjenta i środkach ochrony indywidualnej :D
Mam jednak nadzieję, że dowódcy patrzą na to szerzej i do pomocy w zniesieniu, NZK, itp. nie każą się ubierać w pełne :D Ja osobiście zawsze kazałem odpuścić, tłumaczenia brałem na siebie. Zaznaczam, że tłumaczenie zdarzyło mi się tylko raz :)

EDIT: mam nadzieję, że przejdzie ten zapis, że do zdarzeń nie jeździmy w hełmach czy tam ka ka kaskach :D
Obecny stan prawny nie przewiduje podczas działań innego stroju niż ubranie specjalne ciężkie lub lekkie. Wychodzi na to, że stan prawny z 2006 r. był rozsądniejszy  :rofl: No ale ja krytykuje wszystko w tym temacie od początku prac nad nowym wzorem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1663 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:20:54 »
Hełmy swoją drogą, to inna bajka. Ale obecne zapisy już pozwalają na zdjęcie zarówno kurtki, jak i hełmu, więc tu jakiekolwiek tłumaczenia chyba zbędne?

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1664 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:26:56 »
No nie do końca, wielu dowódców do IZRM jedzie w pełnym. Potem zniesienie z 8,10 pietra i jeden zjeżdża windą z betami :D Moim zdaniem nieporozumienie :) jak jadę do stricte działań medycznych to "stary koszar" czy "nowe koszarowo-służbowe" jest optymalnym ubraniem :) Potem wychodzą takie kwiatki jak nad morzem, że mamy NZK, pogotowie krótki rękaw, woprowcy dodatkowo krótkie spodenki, a strażacy "NOMEX" i hełmy :D

Proponuję złapać się za jajka i zachować troszeczkę zdrowego rozsądku :)

Obecny stan prawny nie przewiduje podczas działań innego stroju niż ubranie specjalne ciężkie lub lekkie. Wychodzi na to, że stan prawny z 2006 r. był rozsądniejszy  :rofl: No ale ja krytykuje wszystko w tym temacie od początku prac nad nowym wzorem.

Eqinox nasze przepisy to drama :D Jeden przeczy drugiemu  :wall:
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1665 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:41:33 »
No nie do końca, wielu dowódców do IZRM jedzie w pełnym. Potem zniesienie z 8,10 pietra i jeden zjeżdża windą z betami :D Moim zdaniem nieporozumienie :) jak jadę do stricte działań medycznych to "stary koszar" czy "nowe koszarowo-służbowe" jest optymalnym ubraniem :) Potem wychodzą takie kwiatki jak nad morzem, że mamy NZK, pogotowie krótki rękaw, woprowcy dodatkowo krótkie spodenki, a strażacy "NOMEX" i hełmy :D

Proponuję złapać się za jajka i zachować troszeczkę zdrowego rozsądku :)

Eqinox nasze przepisy to drama :D Jeden przeczy drugiemu  :wall:

A tu stanę w obronie przepisów. Bo US to ŚOI, więc KDR może stwierdzić że i hełm i kurtka jest niepotrzebna, a to że KDRowie nie mają świadomości, albo się boją to już nie wina przepisu.

Jeszcze najlepszy zapis wymijający wszystko 😅
„ Pomocniczymi środkami ochrony indywidualnej są przedmioty używane w celu ochrony przed zagrożeniem występującym w środowisku objętym działaniami ratowniczymi, w szczególności znajdujące zastosowanie w realizacji specjalistycznych czynności ratowniczych. Przedmioty pomocnicze środków ochrony indywidualnej są używane także z podstawowymi środkami ochrony indywidualnej, o których mowa w ust. 2, lub w przypadkach, w których nie stosuje się podstawowych środków ochrony indywidualnej.” Jak z „kombinezonami” grup ratowniczych, które nawet nie są ŚOI? I wiele wiele innych pytań.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1666 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:48:05 »
To zobacz rozporządzenie BHP par. 62 :D
to co mówię... przepisy jedno, zdrowy rozsądek to drugie ...
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1667 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:51:19 »
Ależ oczywiście! Zgadzam się w 100% z Tobą. Tyle że hełm nie dotyczy tematu jak powinny wyglądać ubrania koszarowe.

Hełmy w pojazdach to ostatnio dość mocno poruszany temat, który miejmy nadzieję przyniesie jakieś zmiany.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2024, 22:56:28 wysłana przez Turbol »

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1668 dnia: Styczeń 20, 2024, 22:53:33 »
Dlatego ja jestem zwolennikiem jazdy do IZRM w ubraniach koszarowych... Jakie by one nie były ... "NOWE" czy stare :) Ktoś powinien się pochylić nad tym tematem :)
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1669 dnia: Styczeń 21, 2024, 09:29:45 »
Dlatego ja jestem zwolennikiem jazdy do IZRM w ubraniach koszarowych... Jakie by one nie były ... "NOWE" czy stare :) Ktoś powinien się pochylić nad tym tematem :)
Również jestem zwolennikiem zdroworozsądkowego podejścia, niemniej zamiast koszarowych to wolę jednak żeby mieć "dół" założony. Na górze może być nawet t-shirt.
Wynika to nie z tego, że przepis mówi tak lub inaczej, ale z faktu, że względnie często zdarzają się nam przedysponowania i łatwiej zarzucić kurtkę niż przebierać się w przygodnym miejscu z koszarówki. Do tego dochodzi jeszcze aspekt gdzie to wszystko przewieźć w wozie.

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1670 dnia: Styczeń 21, 2024, 10:29:56 »
 Nasze przepisy i wyposażenie w ŚOI jest takie a nie inne bo decyduje kasa i polityka.
Mamy SWD i można zobaczyć jakie mamy zdarzenia i jakiej ochrony potrzebujemy. Normy i przepisy nakazujące odpowiednie zabezpieczenie są stosowane u cywili. Nie trzeba wyważać drzwi- wiem że lubimy ale one są otwarte. Kasa, kasa, kasa i zespół zrobi taki przepis że inni będą nam zazdrościć kombinezonów, mundurów, kasków i goretexów.
Pozdrawia Główny Specjalista ds. BHP😉

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1671 dnia: Styczeń 21, 2024, 11:23:02 »
Nasze przepisy i wyposażenie w ŚOI jest takie a nie inne bo decyduje kasa i polityka.
Mamy SWD i można zobaczyć jakie mamy zdarzenia i jakiej ochrony potrzebujemy. Normy i przepisy nakazujące odpowiednie zabezpieczenie są stosowane u cywili. Nie trzeba wyważać drzwi- wiem że lubimy ale one są otwarte. Kasa, kasa, kasa i zespół zrobi taki przepis że inni będą nam zazdrościć kombinezonów, mundurów, kasków i goretexów.
Pozdrawia Główny Specjalista ds. BHP😉
Ale zapisy mogłyby być bardziej. A kasa na co potrzebna?
Wszędzie trzeba zachować rozsądek, ale przepis w utopijnej wersji powinien być dla człowieka i najbliżej niego 😀

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1672 dnia: Styczeń 21, 2024, 11:36:37 »
Dlatego ja jestem zwolennikiem jazdy do IZRM w ubraniach koszarowych... Jakie by one nie były ... "NOWE" czy stare :) Ktoś powinien się pochylić nad tym tematem :)
Również jestem zwolennikiem zdroworozsądkowego podejścia, niemniej zamiast koszarowych to wolę jednak żeby mieć "dół" założony. Na górze może być nawet t-shirt.
Wynika to nie z tego, że przepis mówi tak lub inaczej, ale z faktu, że względnie często zdarzają się nam przedysponowania i łatwiej zarzucić kurtkę niż przebierać się w przygodnym miejscu z koszarówki. Do tego dochodzi jeszcze aspekt gdzie to wszystko przewieźć w wozie.

Jeszcze trzeba wspomnieć o tym, że gro strażaków dalej jeździ w koszarowce pod US😬 jak mamy mówić o świadomości zagrożeń, jak ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że nosząc kolejne niepotrzebne warstwy pod US może dojść do przegrzania organizmu i odwodnienia.

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1673 dnia: Styczeń 21, 2024, 11:42:57 »

Jeszcze trzeba wspomnieć o tym, że gro strażaków dalej jeździ w koszarowce pod US😬 jak mamy mówić o świadomości zagrożeń, jak ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że nosząc kolejne niepotrzebne warstwy pod US może dojść do przegrzania organizmu i odwodnienia.

W pewnej szkole pożarniczej na JRG usłyszałem. Pod ubraniem specjalnym nosimy ubranie koszarowe bo to dodatkowa warstwa ochronna. Słowa oficera sprzed dwóch lat

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1674 dnia: Styczeń 21, 2024, 11:45:37 »
Podobno w SP PSP do tej pory jeden z dowódców zmian bezwzględnie wymaga koszarówki pod US  :fiuu: