Autor Wątek: Podstawy prawne  (Przeczytany 2066 razy)

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Podstawy prawne
« dnia: Kwiecień 11, 2010, 20:16:12 »
Witajcie, odrazu chce sie przyznać, że nie jestem dobry w szukaniu ustaw itp. dlatego proszę o pomoc was koledzy, czy możecie mi dać podstawy prawne do następujących rzeczy:
-Kto dowodzi zastępem OSP
-Nie wolno się przebierać w czasie jazdy
-Za brak badań uczestników akcji odpowiada dowódca
Ja znam odpowiedzi na wszystkie pytania :mellow:ale potrzebuje podstawy prawnej

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Podstawy prawne
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2010, 16:18:40 »
W pierwszym przypadku odpowiedzi nie można udzielić na podstawie jednego jedynego aktu prawnego. Dowodzenie to nie pstrykanie palcami więc wymaga głębszj analizy jako proces skomplikowany

sprawę tą po pierwsze reguluje rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym
"Kierowanie działaniem ratowniczym rozpoczyna się z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych sił z jednostki"
"Kierującym jest pierwszy przybyły na miejsce
zdarzenia dowódca z jednostki, do czasu przybycia
osoby posiadającej uprawnienia do przejęcia kierowania."

* kto może być dowódcą regulują odpowiednie regulaminy wyszkolenia (obecnie system szkolenia członków OSP).
* dodatkowo ważne są zapisy regulaminu powołującego do życia Jednostkę Operacyjno - Techniczną w OSP (tam określa się wewnętrzną hierarchię dowodzenia).
* większość statutów jednostek OSP posiada również zapisy o tym że jednostką operacyjną dowodzi jednoosobowo naczelnik OSP poprzez powołanych dowódców

Odpowiedz na drugie pytanie wynika z zasad BHP. Żaden przepis jasno nie formułuje że należy tak uderzać młotkiem żeby się nie walnąć w głowę, a jednak po wystąpieniu takowego wypadku wina jest przypisana osobie. Tak samo jest z ubieraniem w samochodzie. Jest to niepisana zasada, która ma zapobiegać wypadkom. Chociaż wiem, że w wielu jednostkach to się praktykuje.

Jeśli chodzi o trzecią odpwiedz to ja bym się nie zgodził. Zgodnie ze statutem OSP za działalność operacyjno - techniczną odpowada naczelnik. To do jego obowiązków należy pilnowanie dokumentacji. Zresztą wg nowego rozporządzenia w sprawie badań członków OSP wogóle by trzeba było się zastanowić czy za badania nie odpowiada właściwy urząd gminy, gdyż to on zgodnie z przepisami kieruje członków OSP z własnego terenu na badania lekarskie i ma obowiazek dostarczyć skierowania na badania na 30 dni przed końcem badań poprzednich. Aczkolwiek na miejscu działań dowódca jes kapitanem okrętu i to on powinien czuwać nad wszystkim
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz