Autor Wątek: Ankieta na temat systemu EWID i zapotrzebowania na platformę decyzyjno-szkolenio  (Przeczytany 2471 razy)

Offline marcin_m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Dzień dobry,
aktualnie wraz z kolegami z Zakładu Informatyki i Łączności SGSP zajmuję się platformami decyzyjnymi, szkoleniowymi oraz reprezentacją w nich wiedzy z zakresu działań ratowniczych podejmowanych przez PSP. W ramach tych badań powstała ankieta w celu weryfikacji pewnych  rozwiązań. W większości dotyczy ona systemu EWID dlatego zwracam się z prośbą, do Was drodzy forumowicze, o jej wypełnienie jeśli mieliście albo dalej macie możliwość korzystania z tego systemu. Ankieta znajduje się pod adresem http://jrg.inf.sgsp.edu.pl/ankietaewid/ Za wypełnienie jej przez osoby zainteresowane z góry dziękuje.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Czytam czytam i nie bardzo moge odnaleźć sensu tej ankiety.
Wypada chyba przypomniueć iż EWID jest programem do ewidencjonowania zakończonych zdarzeń , więc wiedzę w nim zawartą w zasadzie można wykorzystywać tylko w celach statystycznych. Oczywiście można tej wiedzy używać podczas szkoleń , ale jako przykłady podczas omawiania konkretnych zagadnień.
 Jeśli natomiast chodzi o wspomaganie decyzji podczas akcji to powinny służyć do tego zupełnie inne bazy  danych , a nie ta z zakończonymi zdarzeniami - a taki program juz przeciez funkcjonuje w PSP i pomimo pewnych niedociągnięc znacznie lepiej nadaje się do tego niż EWID.
Tworzenie komputerowej bazy informacji o danym obiekcie już kiedyś przerabialismy w PSP i pomysł spalił na panewce. Wracanie do tego na podstawie danych z EWIDa  będzie miało podobny skutek .  Założenie że to strażacy maja sobie tworzyć bazy danych o obiektach jest błędne u samej podstawy - my powinniśmy korzystać z takich baz otrzymanych z innych instytucji , a nie tworzyć je sami. Powód jest prosty - nigdy nie zdołamy sami stworzyc pełnej bazy, ani nadążyć z aktualizacją tego co juz zebraliśmy - a jesli dane będa niekompletne , lub nieaktualne to jaki jest sens ich zbierania ?
Na koniec dodam tylko że niektóre pytania są troche dziwnie sformułowane i trudno udzielić na nie sensownej odpowiedzi. Przykłądem może byc to pytanie - Proszę podać trzy powody dlaczego brak jest platformy szkoleniowej opartej o symulacje z prawdziwych zdarzeń?
Do głowy przychodzi mi jedynie taka : bo nikt jej nie zrobił - ale chyba nie taka jest oczekiwana ;)
Proszę wybaczyć słowa krytyki, ale to tylko w celu uzyskania lepszych efektów pracy ;)

Offline marcin_m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Witam,
słowa krytyki konstruktywnej są zawsze mile widziane ;). Ankietę wykorzystuje jako możliwość weryfikacji swego poglądu na pytania w niej zawarte. Temat systemu decyzyjno-szkoleniowego wypłynął w ramach innego badania i zdaje sobie sprawę z zawiłości i trudności tworzenia takiego rozwiązania niemniej zastanawiałem się nad możliwością i potrzebą tworzenia takiego systemu.
Co do pytania - Proszę podać trzy powody dlaczego brak jest platformy szkoleniowej opartej o symulacje z prawdziwych zdarzeń?
To odpowiedź - "bo nikt jej nie zrobił" jest także jak najbardziej odpowiednia :)

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Witam,
słowa krytyki konstruktywnej są zawsze mile widziane ;).
To bardzo miłe dlatego, że moja odpowiedź dla pyt:

*3. Proszę podać trzy powody dlaczego brak jest platformy szkoleniowej opartej o symulacje z prawdziwych zdarzeń?

brzmi:
1. Nieprawda, taki system jest,
2. Od waszej siedziby jakieś 80m,
3. a w innych krajach kilkanaście działających rozwiązań.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2010, 21:04:26 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Programista

  • Gość
Szanowni Państwo już 10 lat mija jak przymierzałem się w ramach jednej z KW do stworzenia systemu wspomagania dowodzenia – nawet na rozgrzewkę powstało kilka aplikacji typ. VisualEwid który generował 4000 zmiennych statystycznych w przystępny sposób – danych których do dziś nie idzie wyciągnąć z standardowej aplikacji Ewida . Jednak KG zmonopolizowało rynek zdając się na Abakusa.

Nie wiem jaka ewolucja w podejściu nastąpiła od tego czasu ale jeśli nie zostanie uwolniony ten monopol – poprzez rozdzielenie  baz danych od oprogramowania nic więcej ciekawego nie powstanie tak szybko, niezależnie ile ankiet tu napiszecie.

I niema sensu udowadniać zasadności tej teorii , bo życie samo ją zweryfikowało przez lata . Tylko niezależny wyścig programistów na otwartym rynku będzie motywował do powstawania nowoczesnych i ciekawych aplikacji .

Offline marcin_m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3

To bardzo miłe dlatego, że moja odpowiedź dla pyt:

*3. Proszę podać trzy powody dlaczego brak jest platformy szkoleniowej opartej o symulacje z prawdziwych zdarzeń?

brzmi:
1. Nieprawda, taki system jest,
2. Od waszej siedziby jakieś 80m,
3. a w innych krajach kilkanaście działających rozwiązań.

Jeśli chodzi o system ARES i PANORAMA 360 to niestety dowiedziałem się o nich niedawno. Ankieta powstała wcześniej.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2010, 21:13:41 wysłana przez marcin_m »

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Jeśli chodzi o system ARES i PANORAMA 360 to niestety dowiedziałem się o nich niedawno. Ankieta powstała wcześniej.

Nie nie chodzi o żaden z powyższych. Z tego co wiem nie są to kompletne środowiska dydaktyczno-cośtam.

==========
Szanowni Państwo już 10 lat mija jak przymierzałem się w ramach jednej z KW do stworzenia systemu wspomagania dowodzenia – nawet na rozgrzewkę powstało kilka aplikacji typ. VisualEwid który generował 4000 zmiennych statystycznych w przystępny sposób – danych których do dziś nie idzie wyciągnąć z standardowej aplikacji Ewida . Jednak KG zmonopolizowało rynek zdając się na Abakusa.

Nie wiem jaka ewolucja w podejściu nastąpiła od tego czasu ale jeśli nie zostanie uwolniony ten monopol – poprzez rozdzielenie  baz danych od oprogramowania nic więcej ciekawego nie powstanie tak szybko, niezależnie ile ankiet tu napiszecie.

I niema sensu udowadniać zasadności tej teorii , bo życie samo ją zweryfikowało przez lata . Tylko niezależny wyścig programistów na otwartym rynku będzie motywował do powstawania nowoczesnych i ciekawych aplikacji .
Kolego programisto, święte słowa, prawie równo 3 lata temu popełniłem tekst na forum w ściądze Komendanta Głównego.
Co ciekawe odezwał się do mnie ważny człowiek z KG zainteresowany tematem. Jednak kontakt szybko się urwał, po tym jak oświadczyłem, że wszelkie przydatne informacje przekażę, pod warunkiem prowadzenia rozmowy publicznie na forum, a nie przy pomocy prywatnych wiadomości.
Obecnie oceniam sytuację jeszcze gorzej, bo tymi, którzy zajmują się "reformą" systemu zajmują się osoby odpowiedzialne bezpośrednio za dotychczasowy sposób wprowadzenia go na zasadzie monopolu do PSP. Chyba wiadomo o kogo chodzi.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2010, 21:58:42 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Programista

  • Gość
Dokładnie – sytuacja jest dziś jeszcze bardziej skomplikowana – ponieważ monopolista przez 10 lat stworzył potencjał bardziej czy mniej dobrego ale oprogramowania – trudno będzie znaleźć dziś konkurenta który w ciemno poświęci środki na stworzenie alternatywy , a więc pozycja jest nie zagrożona .

Jedyną szansą rozwoju jest – opracowanie wymaganych struktur danych dla poszczególnych zadań, gdzie bazy danych staną się  własnością PSP , a co z tym związane będą  mogły z nimi komunikować się  dowolne aplikacje spełniające kryteria integralności i bezpieczeństwa ( kto to opracuje w KG  :huh: :o).

Sytuacja taka pozwoli na powstawanie mniejszych aplikacji alternatywnych.

Tylko kogo to interesuje w KG i jaki cel ma w tym by to zrealizować ? Pracownicy pionu informatyki czy KCKR nie pracują w MSK czy PSK lub w komórkach operacyjnych niższego poziomu .

Już kiedyś popełniłem taki błąd – nie rozpowszechniając VisualEwida , służył potem w KW do nękania KP i KM pytaniami o informacje które pierwsi mieli w kilka sekund - Poddani liczyli na piechotę godzinami bo programu im nie dano a robiono z nich tylko idiotów bo ich praca była formą sprawdzianu informacji które VisualEwid dowolnie generował w KW . Z tego powodu zaprzestałem uaktualniania systemu .