Autor Wątek: Zasilacz do Pagera DSP  (Przeczytany 2504 razy)

Offline CVY

  • str.
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • KP PSP
Zasilacz do Pagera DSP
« dnia: Kwiecień 07, 2010, 15:54:09 »
Witam forumowiczów!

Piszę do was z problemem, ponieważ wujek Google nie jest w stanie mi pomóc.

Mój problem polega na tym, że od kolegi z jednostki dostałem stary Pager Digitexa, model 80s albo 82s (taka cegiełka z diodami i stacją dokującą - ma wbudowany akumulator) i niestety ma on całkowicie zużyty akumulatorek (czyt. - musi cały czas być pod zasilaczem), ale niestety kolega zgubił zasilacz.

Na szczęście można kupić uniwersalny i tak też zrobiłem.
Podpiąłem pager pod stację dokującą, a pod nią zasilacz. Diody się zapaliły, ale...
...nie wiem jakie napięcie ustawić na zasilaczu! (zakres jest od 3 do 12V)
diody palą mi się zawsze, ale przy 3V słabiej, a przy 12V mocniej
Pytanie, jakie ustawić napięcie przy zasilaczu tak, aby dostatecznie zasilić pager, ale nie spalić go zbyt dużym napięciem?

Dodam jeszcze, że w pagerze jest akumulatorek 4,8v.

Liczę na waszą pomoc.
Może ktoś z was posiada jeszcze taki sam Pager i ma zasilacz do niego.
Jeśli tak to proszę o podanie mi napięcia z oryginalnego zasilacza jaki był
sprzedawany w zestawie z tym pagerem

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2010, 17:04:58 »
Z tego co piszesz, to jest to identyczny aku jak w modelach 9X. Jak wrócę do domu, to sprawdzę na ile jest ten zasilacz. Powinien działać poprawnie.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2010, 20:20:21 »
Sądzę że prawdopodobnie masz zasilacz regulowany skokowo co 1,5V.  W takim wypadku polecam ustawić 6V.

Z innej bajki radzę obejrzeć sobie ten akumulatorek - może dałoby radę podmienić go na 4 akumulatorki 1,2V AA lub AAA połączone szeregowo
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline tedi998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
    • OSP Hopowo
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2010, 20:22:37 »
Mamy takie same Pagery zasilacz stabilizowany model 2WZS 6/200 220V-/50Hz/ 25mA/ 5,5VA OUT: 6V - 200mA  :straz: :tuba:

Offline skalim1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2010, 20:49:41 »
jak już to 5 akumulatorków AA

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2010, 21:03:46 »
Powiem że nie miałem tego w rekach, ale prosty rachunek
jak już to 5 akumulatorków AA
5 x1,2V=5,5V
a
4 x1,2V=4,8V

Chyba że ten akumulatorek "firmowy" na stykach ciągnie więcej niż opisane 4,8V.

...Ale jak daje radę przeżyć ładowanie 6V to pewnie i 5,5V na akumulatorze przyjmie "na klatę" :szalony:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline alincodjv55

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2010, 22:22:28 »
Z Zasilaczami uniwersalnymi należy uważać z powodu takiego że nie posiadają układu ograniczenia prądu i napięcia .A ściśle mówiąc napięcie jest regulowane na odczepach uzwojenia wtórnego transformatora i napięcie na wyjściu zasilacz jeżeli ustawimy na 6v możemy się zdziwić że bez obciążenia jest np.10v.
Należy przede wszystkim zwracać uwagę na prąd jaki jest podany podczas  pomiaru .Czyli 6v jest wtedy gdy podłączymy odpowiednie obciążenie np.200mA ,W przypadku słabszego obciążenia (100mA) MOŻEMY spodziewać się napięcia 8v.


Wszystkie wartości podałem przykładowo dla zobrazowania zależności prądu i napiecia na wyjściu zasilacza .Dlatego nie należy kupować byle jakich zasilaczy.
Pozdrawiam.

Offline skalim1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2010, 22:24:49 »
OUT: 6V - 200mA
5*1,2=6
trzeba sprawdzić i porównać multimetrem, nie warto ryzykować spalenia pagera

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2010, 23:25:37 »
Poszukałem, popytałem i ...
ładowarkę ustaw na 6V. Jeśli jest odpowiedniej jakości, to będzie OK. Modele 9X mają "pojedynczą" baterię (2 szt. AAA połączone) i mają zalecane ładowanie 6V. W przypadku modeli 8X baterie są podwojone (ale model 88s ma też pojedynczą baterie) i też mają zalecane 6V (200mA)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zasilacz do Pagera DSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2010, 07:48:56 »
Poszukałem, popytałem i ...
ładowarkę ustaw na 6V. Jeśli jest odpowiedniej jakości, to będzie OK. Modele 9X mają "pojedynczą" baterię (2 szt. AAA połączone) i mają zalecane ładowanie 6V. W przypadku modeli 8X baterie są podwojone (ale model 88s ma też pojedynczą baterie) i też mają zalecane 6V (200mA)
2x po 2 akumulatory szeregowo i te pary połączone równolegle - jest 6V i ok. 2 razy większa pojemność tak zrobionego akumulatora.

5*1,2=6
Ja nie wiem jak to policzyłem wcześniej :szalony: :rofl:

Z Zasilaczami uniwersalnymi należy uważać z powodu takiego że nie posiadają układu ograniczenia prądu i napięcia
Fakt. Dlatego przydałby się stabilizator zamontowany na wyjściu.Taki 7806 dałby radę spokojnie pracować na odczepie 7,5V dając stabilne 6V. W innej wersji "lamerskiej" robimy to na 7805 i podnsimy napięcie dokładając diodę lub dwie na odnodze masy stabilizatora - wtedy nam to da 5,7V (jedna dioda) lub 6,4V (dwie diody) na wyjściu.

http://www.datasheetarchive.com/LM7806-datasheet.html
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE