Autor Wątek: Nowy regulamin Zawodów OSP  (Przeczytany 35706 razy)

Offline Bisiu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Nowy regulamin Zawodów OSP
« dnia: Kwiecień 06, 2010, 17:44:27 »
Przeczytałem na forum zosprp.pl, że "w założeniach do nowego regulaminu...". Wnioskuję z tego, że trwają prace nad nowym regulaminem. Czy ktoś może wie coś więcej? Czy to prawda? Kiedy wchodzi w życie? Jakie zmiany ze sobą niesie?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2010, 18:33:35 »
A możesz dokładnie się określić w którym miejscu to znalazłeś? Może po jakiejś dacie dokumentu pójdzie dojść do tego o który regulamin chodzi!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Bisiu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2010, 18:48:43 »
http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=1948&start=15
Post Jana Wyszogrodzkiego. Człowiek pewnie większości znany, swoisty autorytet więc pewnie wie co mówi i coś musi być na rzeczy.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2010, 09:30:42 »
Może i pan Jan jako własciciel zakładu napraw sprzętu pożarniczego jest dla niektórym autorytetem i z pewnością wie coś na temat ew. zmiany regulaminu, dla mnie żaden autorytet, zwłaszcza jak sie nie umie wypowiedzieć..."urzyć" przez rz!!! Autorytet...:)
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2010, 20:52:54 »
jak czytam te pomysły to niech już lepiej zostanie ten stary regulamin! Bo znowu banda "specjalistów" którzy o zawodach słyszeli, a już nie koniecznie brali w nich udział bierze się za coś o czym nie ma zielonego pojęcia. Normalnie znowu mi się ciśnienie podniosło!

Myślę że powinni nasi specjaliści napisać również regulamin do wyścigów Formuły 1! Kubica by się ucieszył jakby musiał jeździć z kołem zapasowym i kamizelką odblaskową. Już o gaśnicy nie wspomnę
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Bisiu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2010, 00:02:13 »
No daro jest coś w tym co piszesz. Jednak, żeby była jasność odnośnie Formuły 1 to w każdym bolidzie jest gaśnica, a i kombinezon ma elementy odblaskowe i musi być widoczny z dużej odległości. No, ale nie to jest celem dyskusji. Ja uważam, że dobrze, że chcą coś zrobić z pompami, bo w pewnym momencie zawody to zaczął być wyścig mechaników. Jak patrze na bojówkę OSP Ruszków, gdzie na sucho robią 2 sekundy lepiej niż Drzewce i nie wygrywają choćby zawodów powiatowych bo mają pompę za słabą, to dochodzę do wniosku, że trzeba coś zmienić.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2010, 18:10:43 »
chodzi mi tylko o to że zabierają się za to ludzie nie mający zielonego pojecia o tych sprawach. Każdy regulamin (nie tylko zawodów) powinien zostać poddany pod dyskusję samych zainteresowanych. W innym przypadku zawsze będziemy mieli taki bajzel. U mnie w powiecie nigdy nikt nie potrafił zrozumieć dlaczego ze sztandarem nie można chodzić w samej białej koszuli (bez kurtki mundurowej). Dopiero argumenty typu "jaka straż taki sztandar", oraz rzeczowa dyskusja z osobami zainteresowanymi poprawą naszego wizerunku potrafiła zdziałać cuda. W tym przypadku będzie podobnie. Kto zagwarantuje że pompy nie zostaną podmienione? Kto to będzie kontrolował na szczeblu gminy czy powiatu. Już teraz połowa mówi żeby nie robić cyrku i dopasowuje się (a fakt faktem zmienia) regulamin na potrzeby drużyn. Np podczas 2 moich startów na zawodach wojewódzkich wg reg. CTIF nigdy jeszcze nie zauważyłem na nich obowiązkowej rury w sztafecie. Podczas dziesiątek startów w zawodach z wodą zawsze zauważam przeróbki sprzętu czy inne udogodniena (krótsze odcinki, zmniejszanie stref zmian, przeróbki rozdzielaczy do sztafety - rózenego rodzaju podpórki, wycofuje sie ścianę niby ze wzgledu bezpieczeństwa), poziom sędziowania chyba wogóle pominę bo za chwilę będę musiał brać tabletki na ciśnienie, sama organizacja też zresztą daje dużo do myślenia. Ale zawsze słyszę standardowy tekst - przecież wszyscy mają takie same warunki.  Zresztą pamiętam zawody powiatowe gdzie wymyślono że zrobimy tylko bojówkę bo będzie szybciej. Normalnie nóż się w kieszeni otwiera

Właśnie w takich momentach zaczynam się zastanawiać po co jest ten regulamin - czy ma służyć nam wszystkim w celu poprawy sprawności i doskonaleniu umiejęności czy ma być prawem wydanym tylko po to żeby było co łamać
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2010, 18:16:06 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2010, 18:25:53 »
Zgodzę się z tym, że zmiany są konieczne, tylko sedno tkwi w tym, że każda zmiana niesie ze sobą wydźwięk zarówno pozytywny jak i negatywny. Żadna zmiana do końca nie zagwarantuje poprawy warunków, a także nie da 100% zadowolenia ( o ile w ogóle będzie się z czego cieszyć).
Regulamin jest od tego, aby go przestrzegać, a z tym jak wiadomo jest różnie - zdarza się naginanie przepisów, samowola sędziów, itd. Oczywiście każdą zmianę trzeba będzie zaakceptować, a nam pozostaje tylko czekać i wierzyć w profesjonalizm tych, co go tworzą. :straz:
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 06, 2010, 16:47:38 »
Regulamin musi być zmieniany tak długo, aż będzie prosty i czytelny w interpretacji. Nie rozumiem dlaczego twórcy mają z tym ciągle problem. Zawsze są niedopowiedzenia. A sędzia za to obrywa bo zinterpretował inaczej niż drużyna OSP.

Jest jeszcze inna sprawa.
Kwestia kosztów zawodów. Przed zawodami cała Polska naprawia, podkręca i tuninguje motopompy. Część z nich wytrzymuje tylko do zawodów. Po zawodach jest już zatarta i za rok od nowa...  kiedyś próbowałem wyliczyć koszty zabawy z motopompami na terenie tylko jednego województwa. Masakra. A przecież motopomp używa się tylko do zawodów - a kasę bieże się z działu: "cele bojowe".

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 09, 2010, 02:16:41 »
Piotrze_W nie wiem z kąd u Ciebie takie informacje o sprawnoscie motopomp. Jako sędzia nie zagłebiasz sie zapewne w to jak konczy dana motopompa po zawodach. Dlatego też całkowicie nie rozumiem Twojego podejscia do tego tematu. Sam osobiscie znam wiele jednostek które posiadają po kilka PO5, i co przeczy Twojej wypowiedzi, zadna nie jest przed zawodami tuningowana, co wiecej kazda z nich po zawodach dziala rownie dobrze jak na zawodach i odpalona w dowolnym czasie działa bez zarzutu. Lecz żeby nie było że sie wymądrzam, to po czesci musze Ci przyznac racje, gdyż znam tez i takie sytuacje gdzie jednostki przed zawodami potrafiły wydać 10tyś zlotych na tuning motopompy, po czym okazywalo sie ze były to pieniądze wyrzucone w błoto,bo dana pompa gorzej działała niz zwykła PO5 bez przeróbek:) Reasumując...jak dla mnie zapis w nowym regulaminie mający na celu unormowanie motopomp, będzie delikatnie mówiąc nie trafiony.
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 09, 2010, 12:47:12 »
Temat tuningu pomp PO5 został ucięty... przynajmniej na zawodach wojewódzkich, woj. podkarpackiego - wszystkie drużyny wystartują na motopompach M 8/8 Tohatsu VC 72 AS przygotowanych przez organizatora. Więc wygra najlepszy.
Jedynym problemem może pozostać obsługa ponieważ w PO5 Polonia zassiesz wodę i gaz do dechy i woda idzie, a na Tohatsu gaz do dechy i prądownicy będą "noszeni przez węże" oby bez kosekwencji zdrowotnych
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline kozirozi1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 10, 2010, 17:28:12 »
Ciekawy jestem pod którą drużynę jest forsowany pomysł z Tohatsu, Kruger mówisz że prądowników będą węże nosiły a co powiedzieć o startujących dziewczynach kóre będą miały po raz pierwszy do czynienia z tą pompą. Co będzie jak jedna z dziewcząt nie dobiegnie(pomocnik)do  przodownika, oby nie wydarzyła się tragedia.
Moim zdaniem jest to nieprzemyślany pomsł i nie dojdzie on do skutku!

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 10, 2010, 17:47:48 »
My parę razy robiliśmy ćwiczenia na V82ASE i jakoś nikim nie rzucało. Nie przesadzajmy znów, bo 8 bar na pyszczku nie ma znaczenia skąd pochodzi czy z PO5, Tohatsu czy też autopompy.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 11, 2010, 09:32:21 »
A co jeśli ktoś, nigdy nie obsługiwał takiej pompy, czy organizator przewidział jakis trening przed zawodami?? Po 2 oczywista sprawa jest ze PO5 wolniej podaje woda, to wiec i zawodnicy trenujac rozwiniecie bojowe na PO5, nie są przyzwyczajeni do szybkosci z jaką dostana wode na swoich odcinkach. jednym slowem moze byc niezly kabaret:) A dodatkowo pragne nadmienic ze skoro juz organizator sie bierze za zapewnienie sprzętu, to każda z drużyn powinna miec mozliwosc odbycia treningu na tym sprzęcie. Tak jak ma to miejsce na zawodach rozgrywanych wg regulaminu tradycyjnych  międzynarodowych zawodów pożarniczych.
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline kozirozi1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 27, 2010, 00:23:22 »
Koledzy na stronę Związku dodano nowy regulamin zawodów OSP. Piszcie jakich zmian dokonano w porównaniu do starego.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 27, 2010, 06:45:46 »
Kolego "kozirozi1 " w którym miejscu znalazłeś ten regulamin??? jest regulamin z 11 kwietnia 2006 roku i jakoś innego regulaminu nie zobaczyłem na stronie ZOSP RP. Daj link do tego regulaminu  :komp:
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 27, 2010, 07:14:45 »

Offline kozirozi1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 27, 2010, 07:21:11 »
Artur dodany jest na stronie Związku w zakładce sport.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 27, 2010, 07:36:34 »
takie małe fo - pa
tak jak by woda musiała poczekać
z regulaminu str 10  cyt :
UWAGA: Woda może być podawana do linii głównej, lecz nie może pojawić się na rozdzielaczu przed
komendą rozdzielaczowego.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 27, 2010, 08:59:50 »
Tak woda musi poczekać, a jest to zadanie mechanika. Zapis jest może trochę dziwny, ale sensowny. Chodzi o to, że przed wydaniem komendy przez rozdzielaczowego, mechanik może pchać wodę do linii, ale rozdzielaczowy musi wydać komendę, nim woda dopłynie. Jeśli nie zdąży wydać komendy to jest błąd.

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 27, 2010, 09:16:00 »
Dokładnie, każda sekunda się liczy.  :P

Co do nowego regulaminu: "W przypadku, gdy sędzia komisji będzie miał oceniać drużynę z OSP, której jest członkiem, powinien zgłosić ten fakt przewodniczącemu komisji" i to mi się podoba. :rolleyes:

Ale ze składaniem protestów na piśmie to trochę przesadzili. :o
No i jeszcze to:
"Komisja rozpatruje odwołania w przypadku gdy:
- ocena zawiera błąd arytmetyczny,
- sprzęt przygotowany przez organizatora uległ uszkodzeniu, co miało istotny wpływ na ocenę konkurencji,
- sędzia główny uznał zasadność wniesienia odwołania."

Czyli krótko mówiąc siedź cicho, bo skład sędziowski jest nieomylny jeśli chodzi o kolory podnoszonych chorągiewek. :huh:

No i rozdzielaczowy ma mieć powyżej 18lat...
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 27, 2010, 10:00:42 »
Zwróćcie uwagę, że nowy regulamin OSP nie jest jeszcze zatwierdzony. Nie ma podpisów.
Na każdym innym regulaminie są zeskanowane podpisy i pieczątki. Poza tym - regulamin został zamieszczony na stronie podczas trwania zawodów. Czyli jest zbyt późno na wprowadzanie zmian, drużyny już ćwiczą i nikt teraz nie będzie wymieniał rozdzielaczowego na 18 latka, itd...  Regulamin nie jest zamieszczony w dziale REGULAMINY tylko w zakładce SPORT - tak jakby bie był jeszcze obowiązującym regulaminem.

Wniosek - jak będą pieczątki i podpisy - będziemy go stosować.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 27, 2010, 11:16:28 »
No i główną zmianą jest wymiar ściany. Teraz będzie taka jak na CTIF.

@Piotr_W ma dużo racji w tym co pisze, tylko jak wcześniej było powiedziane komisja jest nieomylna i jak się uprze na regulamin z 2010 roku, to wg trzeba będzie biegać.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 27, 2010, 12:42:49 »
Tak jak stwierdził kolega Piotr_W nie ma podpisów więc to jest jeszcze nie obowiązujący regulamin. Powinni dodać jeszcze musztrę tak jak było kiedyś. Było by ciekawiej i śmiesznie. A i organizator zawodów powinien dawać motopompy żeby było dla wszystkich jednakowo, a nie że pompy mają po 30 lat i więcej i z takimi się startuje, a jak nie to wprowadzić CTIF dla OSP i nie będzie problemu że pompa nie zasie bo tam jest na sucho.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Nowy regulamin Zawodów OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 27, 2010, 14:19:38 »
Rozdzielaczowy i przodownicy wydają komendy poprzez szybkie opuszczenie podniesionej prawej ręki do przodu - to jest nowy twór, dotychczas wystarczyło uniesienie - zaraz zaczną się spory, czy wystarczająco szybko opuścili. Jeśli ktoś zrobi po staremu, teoretycznie popełni błąd, bo opuści niekoniecznie szybko i do przodu.
Cytuj
UWAGA: Woda może być podawana do linii głównej, lecz nie może pojawić się na rozdzielaczu przed
komendą rozdzielaczowego.
Taki zapis już jest w dotychczasowym regulaminie, jak dla mnie jest sensowny.