Autor Wątek: Działalność gospodarcza a statut OSP  (Przeczytany 3577 razy)

Offline SJK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Działalność gospodarcza a statut OSP
« dnia: Kwiecień 06, 2010, 16:16:43 »
Witam. Chcemy w naszym OSP ruszyć z działalnością gospodarczą i tutaj mam do Was pytanie... chciałbym się dowiedzieć jak działalność gospodarcza ma byc zawarta w statucie OSP? Czy musi być szczegółowo zawarte czym nasi strażacy będą się zajmowali? (np. odśnieżanie dachów, przeszkolenia medyczne, wycinka drzew itd.) czy może być tylko wzmianka że OSP prowadzi działalność gospodarczą? Jak Wy poradziliście sobie z tym fantem?

 z góry dzięki za pomoc pozdr

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Działalność gospodarcza a statut OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2010, 16:33:22 »
Im ogólniej tym lepiej - jak coś będziesz chciał zmienić to nie będziesz musiał potem poprawiać statutu.
Generalnie my działamy praktycznie na wzorcowym statucie z jakimiś kosmetycznymi zmianami (właśnie wzmianka, że OSP prowadzi działalność gospodarczą z przeznaczeniem zysków na cele statutowe).

Co do formy naszej działalności to jest wynajem pomieszczeń ale dość poważny dla kilku podmiotów - w skarbowym łapiemy się na VAT i jest prowadzona pełna księgowość. Na razie nie zatrudniamy ludzi (tu możesz mieć pewne trudności ze statutem gdybyś chciał zatrudniać członków OSP - nie wiem jak to formalnie zrobić).

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Działalność gospodarcza a statut OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2010, 17:23:11 »
... możesz mieć pewne trudności ze statutem gdybyś chciał zatrudniać członków OSP - nie wiem jak to formalnie zrobić)...
Wprowadzić do statutu zapis:
"§ x 1. OSP ..... działa poprzez organy wymienione w Statucie.
2. Działalność OSP ..... opiera się na pracy społecznej.
3. Do prowadzenia swych spraw OSP ..... może zatrudniać pracowników."
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Działalność gospodarcza a statut OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2010, 19:17:31 »
A nie prościej założyć działalność przy OSP?  ^_^

Byłem jakiś czas temu na szkoleniu odnośnie źródeł finansowania organizacji pozarządowych i konkluzją rozdziału poświęconego przychodom z działalności gospodarczej, jest po prostu założenie firmy, której "właścicielem" będzie OSP - chociaż nie pamiętam dokładnie jak się to nazywało w "mowie prawnej". Takie postawienie sprawy daje nam możliwość w miarę swobodnego dysponowania wypracowanymi zyskami, zatrudniamy kogo chcemy, nie mamy problemów ze statutem, potem mamy jeszcze problemy gdy OSP jest OPP, itp, itd 

Radzę to przemyśleć :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Działalność gospodarcza a statut OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2010, 09:18:08 »
Ciekawe rozwiązania, lecz nie jestem do końca przekonany > tak czy inaczej OSP jako właściciel "firmy" prowadziłaby działalność gospodarczą i wracamy do punku wyjścia. Być może założenie przez członków OSP "firmy" nie związanej z jednostką i przekazywanie wypracowanych środków na OSP.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Działalność gospodarcza a statut OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2010, 11:25:28 »
Ciekawe rozwiązania, lecz nie jestem do końca przekonany > tak czy inaczej OSP jako właściciel "firmy" prowadziłaby działalność gospodarczą i wracamy do punku wyjścia. Być może założenie przez członków OSP "firmy" nie związanej z jednostką i przekazywanie wypracowanych środków na OSP.
No nie wiem czy to dokładnie to samo. Po pierwsze nowa firma będzie spółką, której kapitał będą stanowiły udziały wspólników-członków OSP, i podejrzewam że trochę mało tego będzie na początek, a z OSP pieniędzy legalnie raczej nie da się przelać na konto firmy. Poza tym zakładam, że owa "firma" będzie korzystała ze sprzętu OSP, z czego również jakoś trzeba się rozliczać. No i punkt trzeci - działania firmy są zależne od woli jej udziałowców-założycieli, oraz tych którzy wejdą w spółkę później - innymi słowy kto opuszcza lub wstępuje do OSP nie jest automatycznie "człowiekiem decyzyjnym w fimie". No i ostatecznie biurokracja związana z prowadzeniem działalności, jak i rozliczeniami członków poraża.

Ja to tak piszę "z głowy", bo przez jakiś czas pracowałem w urzędzie skarbowym, tyle że w dziale obsługujacym osoby fizyczne, a nie spółki - a nie wszystko musi być analogiczne.

Tak czy owak część problemów zapewne da się rozwiązać i nie wygląda to tak źle jak nakreśliłem, ale które i w jakim stopniu to ciężko jest mi teraz powiedzieć - musiałbym zerknąć w moje materiały ze szkolenia, chyba tam coś było w tym temacie więcej napisane.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE