Autor Wątek: "Wolontariat" OSP  (Przeczytany 8614 razy)

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
"Wolontariat" OSP
« dnia: Kwiecień 05, 2010, 14:12:05 »
Witam,Czy osp może osobom np. z MDP które do niej należą "dawać punkty" na róznego rodzaju egzaminy np. gminazjalne? Wiele stowarzyszen działających na zasadzie wolontariatu przyznaje dodatkowe punkty uczniom,OSP jest przecież stowarzyszeniem i działa również na zasadzie wolontariatu.Spotkał sie ktoś może z czymś takim w OSP jesli tak to na jakich zasadach to jest i jakie dokumenty są potrzebne.Pozdrawiam
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2010, 14:28:19 »
Myślę, że zacząłeś od całkiem innej strony niż trzeba. Pozwól, że przyjmę, iż jako autor posta to Ty jesteś uczniem szkoły, a równocześnie osobą zainteresowaną otrzymaniem takich punktów. Najpierw zapytaj się nauczycieli siedzących w temacie, czy przynależność do OSP według wewnętrznych przepisów równa się np. uczestniczeniu w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Co ważne - dodatkowych punktów rekrutacyjnych (nie egzaminacyjnych) do szkół ponadgimnazjalnych nie przyznają stowarzyszenia, a nadal szkoła, na podstawie odpowiednich dokumentów wydanych właśnie przez owe stowarzyszenia (prawdopodobnie o tym nie wiedziałeś). Pomóc Ci może twój wychowawca, pedagog, dyrektor. Jeśli otrzymasz odpowiedź pozytywną, spytaj jakie dokumenty trzeba dostarczyć do szkoły. Znając życie będzie potrzebny skan legitymacji członkowskiej w OSP z zaznaczeniem, że należysz do MDP lub zaświadczenie od zarządu jednostki. W wystawieniu takiego papierka problemów bym nie widział, wystarczy podsunąć prezesowi gotowe pismo zawierające dwa - trzy zdania, pod którym się podbije i podpisze. Potem wystarczy dostarczyć to do odpowiedniego podmiotu w twojej szkole. Wszystko.  -_-
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2010, 14:32:21 wysłana przez Tomcio1 »

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2010, 14:39:30 »
Lacky nie wiem jak jest teraz ale u mnie wyglądało to tak- w swoim czasie gdy kończyłem gimnazjum dostałem dodatkowe,rekrutacyjne punkty właśnie za działalność społeczną- działalność w OSP. Wystarczyło, że poszedłem do prezesa jednostki aby napisał pismo że jestem członkiem OSP od tylu a tylu lat, w takiej a takiej jednostce, podpisik pieczątka i gotowe.Zaniosłem wychowawcy i i dostałem kilka punktów nie pamiętam ile bo było to dawno ale zawsze coś. Na świadectwie masz to później napisane. także możesz spróbować -_-
998 C.R.E.W.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2010, 14:42:56 »
Dokładnie, jeśli ktoś faktycznie angażuje się w życie danej jednostki - dlaczego chociaż tak nie może być doceniony? :-) Trzeba kombinować, jak najbardziej staraj się ubiegać o dokument przytoczony przez przedmówcę. Nawet, jeśli punktów za to nie przyznają - walcz o dopisanie tego do świadectwa, a nóż widelec będzie to miało jakiś wpływ (oczywiście pozytywny) podczas rekrutacji :-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2010, 15:32:23 »
2 lata temu miałem podobną sytuację. Zapytałem wychowawczynię czy OSP jest liczone jako wolontariat, jeśli w statucie jednostki jest takowy zapis. Odpowiedziała, że wolontariat to przede wszystkim WOŚP, ale na pytanie kogo bardziej woli: wolontariusza WOŚPu, który raz do roku wyjdzie z puchą czy członka MDP, który co sobotę lata na zbiórki, a zdarza się, że i częściej. Wtedy stwierdziłą, że mam przynieść potwierdzenie członkostwa. Rura do naczelnika, jeden podpis, przy okazji dopisał, że braliśmy udział w zawodach sportowo-pożarniczych i zajeliśmy 2. miejsce. Skończyło się na tym, że do szkoły dostałem 3 ptk za zawody i 3 ptk za wolontariat. Niby tylko MDP ale te 6 punktów to dużo w dostaniu się do wymarzonej szkoły.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2010, 17:36:57 »
Poruszyłem ten wątek,gdyż jestem członkiem zarządu w mojej OSP i wiele osób które należa do MDP pyta sie czy jest taka możliwość bo wielu z nich w najbliższym czasie wybiera się do szkół średnich a takie punkty mogłyby się przydać jeżeli ktoś chce isc do prestiżowej szkoły w której każdy punkt jak wiadomo jest na wage złota.Na terenie mojej gminy działa stowarzyszenie gminne (młodzież należaca bieże udział w festynach,imprezach promując w różny sposób gmine) i po przepracowaniu 24h dostają 3 pkt.W OSP tyle by było dobrze bo nikt nikomu czasu nie liczy ile ktoś zrobił w danym czasie ale osoby należace przecież zostaną i bedą brać udział w życiu jednostki.Wie ktoś może ile my,jako OSP możemy punktów nadać?
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2010, 18:27:24 »
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w każdym rejonie Polski wygląda inaczej. Dla przykładu we Wrocławiu można dostać maksymalnie 100, a w sąsiadującym powiecie już 300 punktów. Jest to zapewne wyjaśnieniem tego, że we Wrocławiu uczeń za wolontariat dostanie 1 pkt. (ani mniej, ani więcej - niezależnie od ilości miejsc, gdzie się udziela, czasu jaki na to poświęca), a w powiecie obok być może 3. A więc jak widzicie, nie pomoże forum o ogólnopolskim zasięgu, a jedynie porada kogoś z oświaty w waszym rejonie. Ale powtarzam po raz kolejny - niezmienną zasadą jest, że OSP, ani żaden inny wolontariat nie przyznaje punktów, a jedynie wystawia ew. dokument pozwalający nadać te punkty szkole.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2010, 18:33:40 wysłana przez Tomcio1 »

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2010, 20:20:16 »
Cytuj
OSP, ani żaden inny wolontariat nie przyznaje punktów, a jedynie wystawia ew. dokument pozwalający nadać te punkty szkole.

jest dokładnie tak jak wspomniał kolega wyżej. U mnie były to 2pkt za działalność społeczną
998 C.R.E.W.

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2010, 21:36:02 »
Może troszkę odbiję z tematu, ale na pewno się przyda. Moja gmina ma porozumienia z paroma miastami z Europy i są organizowane wyjazdy zagraniczne do w/w miast dla uczniów. Jako, że byłem członkiem MDP to zarząd napisał pismo do burmistrza z zapytaniem czy by było miejsce dla mnie akurat za czynny udział w MDP oraz zaangażowanie w życie straży. Takim sposobem zostałem wysłany do Włoch.

I myślę, że wysyłanie pism do szkół/urzędów w celu nagrodzenia członka/ów MDP  znajdzie aprobatę i będą zabierani na takie wycieczki lub będą przeznaczane kwoty na wyjazdy. Na pewno jest to forma nagrody która  bardzo się spodoba, a MDP będzie się bardziej angażowała bo będzie o co się starać

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2010, 22:07:37 »
Masz racje tomek7826,w takim przypadku koszta wyjazdu mogą byc pokryte również w jakims stopniu np. z kasy OSP czy też  zarządów gminnych ZOSP  -taka współpraca może miec przyszłość jeżeli tylko ktoś w gminie pomysli i sie mu bedzie chcieć.Wiele jest takich gmin,gdzie burmistrzom/wójtom niie chce sie prowadzic rozmow z miastami zagranicznymi bo wg.nich nie przynosi to żadnych efektów.
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2010, 23:58:11 »
efekty są. Co roku od nas wyjeżdża grupka dzieciaków ze szkoły na 9 dni do Włoch w okresie maj-czerwiec. Daje to bardzo dużo i zdolne dzieci mogą zwiedzić kawałek świata gdzie mogą nigdy nie być..

Offline Krzysiekk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: "Wolontariat" OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 27, 2011, 12:42:58 »
Sory że tak odświeżam wątek ale wracając do tematu głównego w tym roku dostałem 3 pkt. właśnie za Udział w działaniach jednostki OSP zakfalifikowane jako osiągnięcie w aktywności na rzecz innych ludzi (wolontariat, pożytek publiczny) Po prostu poszedłem do naczelnika i poprosiłem żeby napisał mi takie zaświadczenie (wzór na obrazku) o tym że należę do OSP. Wzór załączam u dołu. Pomyślałem że może się przydać na przyszłość. Pozdrawiam.  :straz:

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 12:50:55 wysłana przez Krzysiekk »