Autor Wątek: Szerszenie  (Przeczytany 7114 razy)

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Szerszenie
« dnia: Lipiec 12, 2005, 10:45:46 »
Czy jakiś fachowiec , autorytet naukowy mógłby wypowiedzieć się na temat  szerszeni ; ich obyczajów i zagrożenia dla ludzi oraz czy jest to gatunek chroniony, bo to co opowiadają ludzie na zasadzie plotki jest nieprawdopodobne , a my profesjonaliści powinniśmy zachowywać się profesjonalnie. Może ktoś z KCKR i OL
 lub  BS pofatygowałby się i opracowałby jakieś profesjonalnie przygotowane materiały szkoleniowe na ten temat. W necie znalazłem kilka tekstów , ale nie wiem czy to co jest  w nich napisane jest poparte jakimiś badaniami , które są wiarygodne.
Oto pierwszy tekst.

artykuł Agnieszki Kazimierczuk

""Od wiosny do jesieni trwa sezon nie lubianych przez nas bliższych kontaktów z brzęczącymi i kłującymi napastnikami. Podczas urlopowych (i nie tylko) wędrówek często jesteśmy narażeni na ataki os lub pszczół, dręczą nas komary, a przerażona obecnością człowieka żmija może zatopić zęby w naszym ciele.


Groźne żądła

Użądlenie to rana zadana przez owady, które mają taką broń - pszczoły, osy i szerszenie oraz trzmiele, należące do owadów błonkoskrzydłych.

Najmniej groźne są pszczoły, ponieważ ich żądło jest bronią jednorazową. Po wbiciu w skórę więźnie ono i gdy pszczoła próbuje uciec, zostaje wyrwane z jej odwłoku wraz z pęcherzykiem jadowym.

Osy, a szczególnie największe spośród nich - szerszenie, mogą żądlić wielokrotnie, aż do wyczerpania zapasu jadu. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez samicę szerszenia, gdyż jej jad może być groźny dla człowieka. Samce szerszeni są zupełnie niegroźne, natura nie wyposażyła ich bowiem w żądło. Ukąszenia przez trzmiele zdarzają się w Polsce bardzo rzadko.


Jaka to broń?

Jad owadów jest mieszaniną silnych enzymów i peptydów (rodzaju aminokwasów). Gdy dostanie się on pod skórę, powoduje miejscową reakcję zapalną, która objawia się bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem skóry - takie reakcje obserwowane są u większości ludzi.

Jednak coraz więcej osób reaguje na ukąszenia silnymi odczynami alergicznymi, co jest spowodowane nadwrażliwością na poszczególne składniki jadu. Mogą one mieć postać miejscowych odczynów toksycznych, czyli bólu i znacznego obrzęku, albo reakcji uogólnionej, przejawiającej się osłabieniem, biegunką, a nawet zaburzeniami krążeniowo-oddechowymi.

Najgroźniejszym typem reakcji na użądlenie jest wstrząs anafilaktyczny. U osób szczególnie wrażliwych może on wystąpić nawet po użądleniu przez pojedynczego owada, szczególnie w obrębie głowy lub szyi.

Objawy wstrząsu są liczne i mają różne natężenie. Zdarzają się: osłabienia, wymioty, gwałtowne ataki kaszlu i kichania, chrypka lub szum w uszach. Szczególnie groźne są reakcje ze strony układu oddechowego, takie jak duszność, obrzęk krtani, oraz krwionośnego - spadek ciśnienia tętniczego krwi, powodujący zapaść z utratą przytomności.


Pierwsza pomoc

Polega ona przede wszystkim na ostrożnym usunięciu żądła. Nie należy tego robić palcami, gdyż np. w przypadku ukąszenia przez pszczołę ściśnięcie pęcherzyka jadowego spowoduje wyciśnięcie większej ilości jadu pod skórę, poza tym nasze palce nie są dostatecznie precyzyjnym narzędziem i możemy pozostawić w skórze fragment żądła. Najlepiej więc użyć pęsety.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagana jest jak najszybsza pomoc lekarska, gdyż może on spowodować śmierć.

Osoby uczulone na jad powinny zabezpieczyć swój organizm przed reakcją na ewentualne ukąszenia i poddać się leczeniu odczulającemu. Polega ono na ogół na podaniu szczepionki z oczyszczonego jadu owada.""

I jeszcze jeden tekst na ten temat

""Groźniejsze, zwłaszcza dla osób uczulonych są użądlenia pszczoły miodnej Apis mellifera. W czasie jednego ukłucia człowiek otrzymuje ok. 0,1 mg jadu. Pięć użądleń jest już toksycznych, czterdzieści wywołuje groźne skutki, ale dopiero pięćset jest śmiertelnych. Szczególnie niebezpieczne są ukąszenia w język, gardło lub krtań, co następuje w wypadku połknięcia owada , bo może to prowadzić do uduszenia z powodu obrzęku.




Podobne niebezpieczeństwo stwarzają trzmiele (gatunki z rodzaju Bombus) i osy (gatunki z rodzajów: Polistes, Vespula, Paravespula, Pseudovespula, Dolichovespula) na czele z największą polską osą - szerszeniem Vespa crabro. Ich użądlenie zwłaszcza w silnie ukrwioną część ciała np. twarz powoduje zwykle silny obrzęk i ból utrzymujący się do 40 godzin od ukąszenia. Szerszenie, choć ich użądlenie jest bardziej bolesne niż pszczoły, nie są tak groźne jak się powszechnie uważa. Nieprawdą jest, że trzy użądlenia powodują śmierć człowieka. Dopiero wielokrotne użądlenia mogą spowodować śmierć dziecka. Warto pamiętać, że szerszenie podobnie jak trzmiele i pszczoły nie są agresywne, atakują wyłącznie w obronie własnej lub gniazda. Spełniają swoją rolę w ekosystemie i nie powinny być bezmyślnie i "profilaktycznie" zwalczane.""

Ostatnie zdanie chyba tyczy  się nas strażaków.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2005, 11:24:56 wysłana przez zar »

Offline Druid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Szerszenie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2005, 17:12:06 »
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet,
nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią"

Leonardo da Vinci

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Szerszenie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2005, 13:48:48 »
Ten temat różni się i to bardzo od tego który podałeś , a prośba jest o wypowiedzi autorytetów naukowych i specjalistów z KG a nie chłopaków , którzy postawieni w sytuacji , że trzeba sobie jakoś radzić - co  oni robią. Moim zdaniem i jak z cytowanych artykułów wynika nie jest to co robimy zgodne z prawem . Nie jest też do końca prawdą , że szerszenie są takie groźne jak o nich się mówi.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Szerszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2005, 01:37:12 »
Obyczaje szerszeni  nie odbiegają znacząco od pozostałych ich krewniaków
Co udało nam się zaobserwować to wybitnie uwielbiają niektóre gatunki drzew.
Widziałem już całe pnie Bzu objedzone przez nie z kory . Miałem również wezwanie do gniazda zbudowanego wewnątrz dużego bębna na kabel elektryczny . W sąsiedztwie stało kilka innych jednak na pierwszy rzut oka  ten był wykonany z innego drewna i on wyłącznie je interesował .
Nie bagatelizował bym ukończeń , coraz więcej ludzi jest uczulonych na najróżniejsze rzeczy Wyjeżdżałem już do osób które po jednym ukąszeniu osy ocierali się o śmierć . W naszym rejonie ok. 800 tyś. mieszkańców zostały stworzone 4 grupy specjalistyczne dwie w mieście na bazie JRG i dwie w Powiecie na bazie OSP . Nie ukrywam że nie narzekamy na brak zajęcia JRG 10-20 wyjazdów dziennie OSP po kilka .
Co warte podkreślenia , wszyscy członkowie grup przeszli testy alergologiczne ważne na dwa lata , były również zajęcia z lekarzem alergologiem , który co prawda nie mógł się nadziwić że nie wolno nam wykonywać zastrzyków , które w przypadku silnej reakcji alergologicznej ratują życie , przekazał nam jednak wiele cennych rad .
Z uwagi że zastrzyki w normalnej formie nie , pomimo ceny 250 zł i krótkiego 1 rocznego terminu ważności zostaliśmy wyposażeni w auto zastrzyki ( takie jak do podawania insuliny ) z lekiem przeciw wstrząsowym , można  kupić w Aptece .  
Co do trucia ( lub jak kto woli oszołamiania)  to z praktyki tak naprawdę  pomimo ceny sprawdza się chyba jedynie RAIDMAX  .
Co dzieje się dalej z owadami , niech zostanie już tajemnicą danej grupy !!!    
 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Szerszenie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2005, 01:52:55 »
Jeszcze tylko dodam do poprzedniego mojego tekstu co jest dość ważne dla waszego bezpieczeństwa  :
Test alergologiczny wykonuje się dla trzech grup : pszczoły , osy , szerszenie . Wynik jest w kilku stopniowej skali , a wyniki pozytywne nie wykluczają się nawzajem .Czyli jeśli ktoś nie jest uczulony na jad szerszenia , może
doznać  silnej , wręcz śmiertelnej reakcji alergicznej po ukąszeniu np. przez pszczołę . Pomimo że test alergologiczny jest wykonywany co dwa lata niema gwarancji że w/w czasie osoba nie stanie się uczulona na jad . Nie mówcie więc koledzy , że jad szerszenia jest nie groźny , bo alergik który może nie  zdawać sobie z tego sprawy może umrzeć bez natychmiastowej pomocy po jednym ukąszeniu dowolnego owada z tej grupy .              
 

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Szerszenie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2005, 22:12:46 »
no cóż nie ma to jak dobry kombinezon   ,

zakupiliśmy dwie sztuki , wzmocniony , solidne rekawice nie ma potrzeby stosowania aparatu odo.

polecam    www.horpol.com

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2006, 20:53:54 »
Szerszeń moze 7-8 razy sie wkłuć (tak gdzieś pisali) ? a rzeczywiście z ich jadem nie ma śmiechu u nas jeden dostał 3dawki i na pogotowiu dawali mu coś na opuchlizne :huh: bo mógłby sie udusić.
Pszczoły żądlą raz i zdychają ale alergik moze dostać również poważnej opuchlizny zagrażającej życiu.

strażak79

  • Gość
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2006, 11:23:17 »
my przerobiliśmy stary kombinezon p.chem Dragera wycinając szybkę a w to miejsce wstawiliśmy mocną siatkę. Sprawdza się w 100%

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2006, 19:21:20 »
I ten sposób jest najlepszy i najtańszy na szerszenie. Kombinezon p.chemiczny jest mocny tylko jak kolega wyżej napisł aby nie używać aparatu ODO trzeba wstawicke w miejsce szybki lub całkowicie usunąć szybke i używać kapelusza pszczelarskiego ale to mniej bezpieczne.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 03, 2006, 15:26:30 »
Zgadzam się, że <temat> się powtarza..... w sumie o to samo w końcu i tak chodzi - można rozwijać! :wub:
http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=131.0
Pozdr.

Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2008, 08:11:23 »
Panowie mam pytanko. Czy słyszał ktoś kiedyś o jakimś specjalnym szkoleniu który to niby strażak winien przejść aby usuwać gniazda owadów kąśliwych?
Jeden mądry u mnie wyskoczył że takiego nie mamy i chcą zabronić nam jeździć

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2008, 08:27:25 »
u mnie takie szkolenie było, była pani lek. med. pracy - omawiała reakcje człowieka na jad owadów oraz sposoby oceny i postępowanie w przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej bądź wstrząsu - było to szkolenie dodatkowe.
Z usuwania gniazd szerszeni - wykonanie pod względem technicznym - czegoś takiego nie było i nie spotkałem się ze będzie.
Co do usuwania to czym się przejmujesz - niech zabraniają tego - będzie spokój większy (chyba ze brakuje Wam wyjazdów)
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 10, 2008, 12:23:05 »
Muszę was panowie zaskoczyć, u mnie takie szkolenia są przeprowadzane mowa o OSP. Przede wszystkim szkolenie jest wplecione w kurs szeregowych żeby młody adept sztuki pożarniczej miał pojęcie jak "skutecznie działać" z tym diabelstwem, oraz na potrzeby danej jednostki. Wtedy przyjeżdża ktoś z JRG przeważnie jest to któryś z Dowódców zmiany wrzuca płytkę do DVD puszcza filmik trwający ok 30-40 min trochę poopowiada o własnych doświadczeniach w tej dziedzinie oraz o wstrząsach i reakcjach alergicznych i na tym się kończy kurs. Oczywiści podpisujesz kwitek że brałeś udział w takim szkoleniu i możesz działać na pierwszym froncie  :karabin:
pozdrawiam.

Offline kloss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Te sztuczki to nie ze mną, Brunner...
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 10, 2008, 12:43:40 »
A w moim powiecie szkolenie, które prowadził fachowiec z Polskiego Związku Pszczelarskiego zostało przeprowadzone i dla OSP, i dla PSP.
Ponadto KW PSP w oparciu o doświadczenia i uwagi strażaków z powiatów oraz o wskazówki fachowców spoza straży "pracujących" i zajmujących się na co dzień owadami błonoskrzydłymi opracowało procedurę postępowania dla strażaków w przypadku wyjazdu "do szerszeni, os, pszczół, trzmieli".

Offline bary 41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2008, 13:32:57 »
  Osobiście to chciałbym by właśnie jakiś taki "mądry wyskoczył i zabronił nam jeździć". Byłby spokój i wszystkich "potrzebowskich" odsyłałbym właśnie do niego. A tak?- prawie 50% wyjazdów naszej jednostki w tym roku to właśnie zwalczanie tego "diabelstwa" (jak to słusznie określił je laciok). Pozdrawiam.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Szerszenie
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2008, 14:23:37 »
Bardzo fajnie można zastosować takie urządzenie w celu zebrania gniazda wraz z owadami.
Poddasza i miejsca trudno dostępne, do środka wkładamy worek foliowy i naprzód
http://www.grizzly.pl/odkurzacze02.php
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)