Autor Wątek: Ekwiwalent za szkolenie medyczne  (Przeczytany 3965 razy)

Offline CVY

  • str.
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • KP PSP
Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« dnia: Marzec 20, 2010, 08:28:15 »
Witam wszystkich forumowiczów. Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jeśli jest już podobny temat, to prosiłbym o wskazanie go i przeniesienie mojego do kosza.

A wracając do sedna sprawy... Mianowicie chodzi o ekwiwalent za szkolenie medyczne dla OSP.
Kurs odbył się w ostatnich tygodniach i trwał dokładnie 64 godziny.
Nurtuje mnie pytanie czy należy się nam ekwiwalent za to szkolenie, skoro organizowało go pewne stowarzyszenie wraz z miejscową komendą powiatową PSP. (wg ustawy org musi być PSP żeby można było otrzymać ekwiwalent)

Jak wiadomo UMiG na każdym kroku patrzy nam uciąć kasiorkę, więc jeśli sami nie będziemy o to walczyć to sami nam nie dają. U mnie ekwiwalent wynosi 17,60 zł za jedną godzinę akcji/szkolenia

Gdy szkolenia były 4 lata temu to każdy dostał ponad 1000 zł
Rok temu było szkolenie z UE i nikt nie dostał ani grosza (bo się nie upomnieli?)
W tym roku szkolenie było opłacone także z UE ale sam już zgłupiałem czy mi się należy czy nie

1000 zł to jednak dobra kasa... i można by to wydać np na dobre skórzane buty do koszarówek bądź nomexa (np Proline z membraną Sympatex)

Więc dlaczego mamy odpuścić takie pieniądze?
Proszę was o pomoc i wyjaśnienie czy należy nam się ekwiwalent i czy można jakoś o niego walczyć?
z góry dzięki :)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2010, 09:08:06 »
U nas ekwiwalent za szkolenie został wypłacony do ręki (ekwiwalent za akcje i ćwiczenia przekazywany jest na konto jednostki - tak między sobą ustaliliśmy). Szkolenie prowadzone było w KP, wiem też, że KP włożyła wkład w jego zorganizowanie.

ps. wysoki macie ekwiwalent ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2010, 10:41:13 »
proponuję wystąpić do PSP o potwierdzenia udziału w kursie organizowanym przez PSP. Jezeli takie otrzymacie to urząd gminy ma obowiazek wypłacić wam te pieniądze. A wysokośc ekwiwalentu to jego maksymalna wysokość - u mnie w OSP też jest taka kwota ustalona. Zresztą pamiętam okres co płacili 18,10
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline CVY

  • str.
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • KP PSP
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2010, 10:52:28 »
Kolego Daro, a jak myślisz? PSP będzie nam przychylne i wyśle takie potwierdzenie do UMiG?
Różnie to w życiu przecież bywa...

Offline Bezlitosny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2010, 11:16:53 »
Jeśli byli współorganizatorami to nie powinno być problemu z wystawieniem takiego zaświadczenia/ potwierdzenia udziału w szkoleniu.


Ps. A tak swoją drogą nie sprawdzis,z nie przekonasz się. Telefon nie parzy, wystarczy zadzwonić do danej KM czy KP i wszystko stanie się jasne.


pozdrawiam

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2010, 11:26:32 »
Kolego Daro, a jak myślisz? PSP będzie nam przychylne i wyśle takie potwierdzenie do UMiG?
Różnie to w życiu przecież bywa...
Przychylność tutaj nie ma nic do rzeczy. Jeśli PSP była współorganizatorem szkolenia - wystawi. Jeśli nie - nie będzie kłamać przecież - nie wystawi. Proste.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2010, 11:53:08 »
U mnie w jednostce nie ma tego problemu. Jestem na szkoleniu proszę pana instruktora o ksero listy obecności z wypisanymi godzinami każdego dnia szkolenia albo jakieś potwierdzenie że byłem na szkoleniu takim i takim ilość godzin szkolenia taka a taka zanoszę to do naczelnika a on w pisuje to normalnie jako szkolenie w te swoje papierki i nie ma problemu z płatnością

Offline Kaczor-OKS

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2010, 12:15:33 »
Ja bylem na szkoleniu KPP w listopadzie 2009 w wojewódzkim ośrodku szkolenia. Niby komendant gminny mowił, że na razie nie ma pieniędzy. Czekam tak do tej pory. Musialem dostarczyć zaświadczenie z ośrodka, że kurs miał tyle i tyle godzin.
Jak to u was jest z placeniem za szkolenia? Dostajecie taką samą stawkę jak za akcje, bo mi coś mówiono o 70%.

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 20, 2010, 13:46:11 »
Ukończyłem szkolenie w grudniu 2009, odbywało się w KM PSP. Na zakończenie każdy zgłaszał się do wydziału operacyjno-szkoleniowego, tam otrzymywał zaświadczenie o ilości godzin szkolenia w poszczególnych dniach. Potem leciało się do UG - wyszło po 5 zł/h.

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2010, 11:21:43 »
u nas to wygląda jeszcze inaczej; podstawą do wypłacenia ekwiwalentu jest papier o ukończonym kursie .robiłem kurs medyczny w karpaczu organizowany przez zarząd wojewódzki tam psp nie miała nic do tego po ukończonym kursie zawiozłem zaświadczenie że taki kurs zdałem i na tej podstawie miałem wypłaconą kase{niepamiętam ile tej kasy było}

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 21, 2010, 11:28:05 »
u nas to wygląda jeszcze inaczej; podstawą do wypłacenia ekwiwalentu jest papier o ukończonym kursie .robiłem kurs medyczny w karpaczu organizowany przez zarząd wojewódzki tam psp nie miała nic do tego po ukończonym kursie zawiozłem zaświadczenie że taki kurs zdałem i na tej podstawie miałem wypłaconą kase{niepamiętam ile tej kasy było}

Wypłacono Ci kasę nie zgodnie z Ustawą:

Cytuj
Art. 28.
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym
lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną
lub gminę
, otrzymuje ekwiwalent pieniężny.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2010, 12:08:02 »

Wypłacono Ci kasę nie zgodnie z Ustawą:

Cytuj
Art. 28.
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym
lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną
lub gminę
, otrzymuje ekwiwalent pieniężny.

Dlaczego niezgodnie? A jeśli ZW ZOSP robił to na zlecenie gminy?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2010, 12:40:25 »
Dlaczego niezgodnie? A jeśli ZW ZOSP robił to na zlecenie gminy?

A jeżeli robił to ze swojej inicjatywy i bez zlecenia gminy?
Organizatorem kursu był OW.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2010, 19:01:29 »
Jak odpowiedział Sheldon przychylność nie ma tu żadnego znaczenia. Warunkiem otrzymania ekwiwalentu zgodnie z ustawą jest odbycie szkolenia organizowanego przez PSP lub gminę. Oczywiście szkolenie może prowadzić również inny podmiot na zlecenie gminy czy PSP (np wojewódzki ośrodek ruchu drogowego w zakresie kierowania ruchem, wodno ochotnicze pogotowie ratunkowe powiedzmy że w zakresie stermotorzysty czy działań na wodach itp). No a skoro ustawodawca zawarł taką regulację w ustawie to można domniemywać że urząd gminy będzie żądać potwierdzenia organizacji takiego szkolenia przez PSP bo muszą mieć podkładkę że wypłacili kasę zgodnie z prawem. Oczywiście proponuję jak koledzy już doradzali zadzwonić do wydziału operacyjnego komendy i uzgodnić z nimi czy należą się za to szkolenie pieniądze.

A jeżeli robił to ze swojej inicjatywy i bez zlecenia gminy?
Organizatorem kursu był OW.

Myślę że nie ma żadnych przeciwskazań prawnych do tego aby gmina uznała dane szkolenie za potrzebna strażakom i wypłaciła ekwiwalent z własnej inicjatywy. Organizowanie w rozumieniu ustawy należy rozumieć tu jako skierowanie członka OSP na szkolenie, a nie stricte jako podjęcie działań mających na celu poszukanie podmiotu szkolącego, zorganizowanie instruktorów i egzaminatorów czy komisji egzaminacyjnej i przeprowadzenia cześci dydatktycznej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2010, 19:09:06 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2010, 19:55:51 »
w drodze wyjaśnień-do urzędu gminy przyszło pismo że taki i taki kurs jest organizowany i jeżeli chcemy możemy jako jednostka  wysłać ludzi na kurs było to troche pużno i znaszej jednostki załapałem sie tylko ja [ilość miejsc była ograniczona dlatego że kurs byl z całego województwa dolnośląskiego] dojazd na szkolenie we własnym zakresie [ja mam do karpacza jakieś 120 km]za to nikt niezwraca kasy,zapłacono mi tylko za godziny szkoleń jakie sie odbyły cały regulamin zajęć byl przysłany do gminy.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 21, 2010, 21:11:56 »
Kurs odbył się w ostatnich tygodniach i trwał dokładnie 64 godziny.

Nie wiem jak sprawa wygląda w roszczeniach ekwiwalentu od instytucji zarządzającej OSP.
Piszę ponieważ jestem ciekawym czy nie doszło do pewnego nieporozumienia.

Napisałeś, ze trwał 64h. Jaką nazwę (pełną) nosi ten kurs?
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 21, 2010, 21:14:09 »
Z tego co pamiętam, KPP to 66h? Może skrócili o czas do dyspozycji prowadzącego itp. ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 21, 2010, 21:22:58 »
Myślę że nie ma żadnych przeciwskazań prawnych do tego aby gmina uznała dane szkolenie za potrzebna strażakom i wypłaciła ekwiwalent z własnej inicjatywy. Organizowanie w rozumieniu ustawy należy rozumieć tu jako skierowanie członka OSP na szkolenie, a nie stricte jako podjęcie działań mających na celu poszukanie podmiotu szkolącego, zorganizowanie instruktorów i egzaminatorów czy komisji egzaminacyjnej i przeprowadzenia cześci dydatktycznej.

Wszystko zależy od indywidualnego podejścia Naszych "sponsorów" (patrz. skarbnik UG).
Oczywiście, że można wysłać ochotnika na przydatne jemu kursy i nikt mu nie zabroni się szkolić, wręcz przeciwnie będą z tego wszyscy zadowoleni, sprawą drugorzędną jest, czy mu zapłacą ekwiwalent za to szkolenie.
Przytoczę przykład ze swojego podwórka: kurs medyczny, dojazd ponad 100 km, odbywa się w dwa-trzy weekendy zakończony egzaminem. Organizatorem szkolenia jest OW ZOSP RP we współpracy z KW PSP.
Na świadectwie widnieją pieczątki:
organizatora - OW (nagłówkowa),
członków komisji - lekarza prowadzącego szkolenie, funkcjonariusza z WOSzP KW PSP,
Przewodniczącego Komisji - wojewódzkiego KRM.
Pomimo dodatkowego pisma wyjaśniającego Komendanta Wojewódzkiego nie zostało to szkolenie zakwalifikowane do zapłaty ekwiwalentu (przez pieczątkę nagłówkową oraz rachunku zapłaty OSP za to szkolenie - z dotacji dla jednostek z KSRG dla OW).
Dodam, że na kurs strażacy zostali skierowani przez OSP.

Więc nie wszędzie jest tak różowo i nie do wszystkich sprawa podchodzą po ludzku.
UG obstawili się prawnikami, którzy nie mają zielonego pojęcia o sprawach strażackich. 
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2010, 21:48:16 wysłana przez grzela »

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2010, 18:16:10 »
Na początku roku odbyłem kurs re certyfikacyjny który obejmował:
- 10 godzin wykładów
- 10 godzin ćwiczeń
- 6 godzin egzamin

Zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu zapewnione
Natomiast wypłacony ekwiwalent 26 godzin x 10 zł (u nas taka stawka)
Komendant Zarządu Oddziału Gminnego otrzymał plan kursu i po sprawie.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Ekwiwalent za szkolenie medyczne
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2010, 16:29:14 »
Kolego CVY brałem udział w tym szkoleniu i wiem , że nasz komendant gminny zaniósł już papiery do gminy i myślę sobie ,że na 4 maja  :rofl:  :fiuu: kasa będzie w naszych kieszeniach. Nie wiem jak Twoja gmina podejdzie do tego ,ale nam zazwyczaj wypłacają 10 złociszów za szkolenia przy podstawie ekwiwalentu 12 zł.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...