Autor Wątek: Jakie nowe pomysły w OSP  (Przeczytany 12028 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 20, 2010, 06:45:16 »
Panowie my sobie możemy tu gadać i gadać i to bez sensu nic nam to nie da trzeba gadać ale tam do "góry" i to nie my ale nasi przełożeni z ZG,ZP,ZW OSP żeśmy ich wybierali do tego aby zarządzali naszymi OSP z terenu Gminy , Powiatu czy Województwa. Ja bym proponował tak wybrać jednego od nas forumowicza najlepiej z Klubu Strażak, spisać nasze sugestie i Zarząd Klubu niech wyśle odpowiednie pismo o odpowiedniej treści do ZG OSP oraz do wszystkich ZW OSP że społeczność strażacka chce tak"....." czy "....tak..." może kogoś zainteresuje a wiecie dodatkowo bym wysłał takie same pismo do MSWiA, KG PSP - chodzi mi tu o poruszenie kwestii szkoleń OSP aby odgórnie narzucili komendom powiatowym czy miejskim szkolenia dla OSP ze mało itp.
Co wy na to?
 :rofl:

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 20, 2010, 09:09:40 »
Pomysł nie głupi, ale jeśli pismo takie wystosuje ktoś z nas, szaraczków, nie ma co liczyć na odzew i poważne jego potraktowanie. Chyba, że miałaby to być jakaś zorganizowana akcja  :fiuu:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 20, 2010, 10:05:30 »
Witam. Studiując temat jaki jest tu poruszony przyszły mi do głowy dwie kwestie. Po pierwsze Komendy Powiatowe często wymagają od jednostek OSP im podległych, ważnych badań lekarskich, i kłada na to duży nacisk. Ale już o przeprowdzenie szkoleń w tych jednostkach ciężko sie doprosić. Z ust komendanta miejskiego usłyszałem następujące słowa" każdy strażak OSP jeżdżący na akcje musi posiadac badania lekarskie". Na zadanie przeze mnie pytanie " co mi na akcji po tym że strażak jest zdrowy, skoro nie umie/ nie możeobsłużyć sprzętu" nie umiał odpowiedzieć... Zdrowych "statystów" na akcji nie potrzeba, więc powinno większy nacisk kłaść się na szkolenie a pozniej na ważność badań lekarskich.
Drugą kwestią jest fakt iz ponoć przykład idzie z góry. Krew mnie zalewa jak widze niektórych strażaków z PSP którzy szkolą i ćwiczą strażaków OSP, a poźniej Ci sami strażacy na akcjach pokazują chyba jak nie powinno przeprowadzać niektórych działań...z tego co mi wiadomo to procedury działania są takie same dla PSP i OSP więc bynajmniej jest to dziwne czemu jednego dnia pokazuje sie strażakom książkowe działania a drugiego juz dnia podczas akcji nie można zauważyć żadnego podobieństwa tych działań.
Wmawia sie ochotnikom non stop o bezpieczeństwie ratowników, a samemu sie zgrywa bochaterów. Ide o zakład że gdyby taki wyczyn przeprowadził ktoś z szeregów OSP to natychmiast dowódca kacji ( zazwyczaj PSP) zmieszał by go z błotem...więc kolejne przemyślenie, po co na szkoleniach opowiada sie bajeczki o ksiązkowym przeprowadzeniu akcji? Należy raczej analizować zdarzenia i na ich podstawie szkolic ochotników tak aby ich działania były zarówno bezpieczne ale i skuteczne nawet w wypadku( jak to sie czesto zdarza w szeregach OSP) uczestnictwa w akcji zastępu z niepełną obsadą wozu.
Pozdrawiam
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 20, 2010, 13:02:56 »
Zamiast siedzieć tutaj i biadolić jak  to jest, a w jaki sposób powinno to zmienić - weźmy się w końcu do roboty. W jedności siła! Zacznijmy sami sobie opracowywać konspekty ćwiczeń, pewne pomysły i podsyłajmy tym "tłukom z góry". Oczywiście jednocześnie zaczynając pewne zmiany od samego siebie. Co nam szkodzi, ochotnikom samemu organizować szkolenia, zapraszając kadrę szkoleniową z naszych komend PSP? Nic, chęci są najważniejsze. Niech w końcu większość z nas uwierzy, że prezes czy naczelnik z naszych jednostek jest dla nas, nie na odwrót. Kończmy z prywatą w jednostkach i durnymi przyzwyczajeniami.    Działajmy we własnych jednostkach, rozwijając je i korzystając z tego, co możemy pozyskać, za pomocą funduszy i dofinansowań - UM, UG to nie tylko główne źródło finansowania!

Czemu jest tak, że ktoś kto siedzi 20 lat za biurkiem i nie zna realiów decyduje o tym, co mamy robić i w jaki sposób? Bo na to pozwalamy - w końcu jesteśmy stowarzyszeniem, rozliczmy więc nasze władze z tego jak funkcjonują. Zarząd Główny OSP? Pawlak? Zróbmy ogólnokrajowe referendum, pomińmy od koryta te osoby, które od wieków siedzą na swoich krzesełkach. Skończmy z chorym monopolem i ludźmi, którzy decydują o nas, nie mając o naszej pracy społecznej w ogóle pojęcia.

Przez wiele lat siedzimy tutaj i marzymy, snujemy plany ... Weźmiemy się w końcu do pracy, czy nie?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 20, 2010, 14:19:26 »
Może źle niektórych oceniłem w poście powyżej, za co przepraszam, ale znam parę przypadków, gdzie PSP nie ma ochoty współpracować z OSP(nie okłamujmy się, ale niestety tak bywa). może faktycznie zamiast gadać zróbmy coś sami dla siebie.ale tu powstaje temat na kolejny wątek: co zrobić i jak?
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 20, 2010, 15:00:58 »
ale znam parę przypadków, gdzie PSP nie ma ochoty współpracować z OSP
Każdy zna takie przypadki. Też znam, ale z czegoś się biorą, na pewno nie z powietrza. Bywa i odwrotnie. Jeśli dana KP nie może się doprosić przez miesiąc o dane osób, które mają być wysłane na szkolenie z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy - nie dziw się, że relacje się psują a i zaufanie do danej OSP opada.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 20, 2010, 15:46:53 »
Jakie narzędzia w ręku ma PSP aby coś tak naprawde na siłę rozkazać druhom z OSP  :pyt:

Jak możesz tak naprawdę coś rozkazać człowiekowi który większość rzeczy robi bo chce i poświęca temu swój prywatny czas :pyt:
ho ho, już ja znam tych, którzy uważają, że jak są ochotnikami to im wszystko wolno, bo przecież "on może przyjechać, ale nie musi" a jak PSP coś nie pasuje to następnym razem nie przyjedzie i ciekawe co zrobią. właśnie tacy ludzie, którzy robią łaskę (zwykle najwyżej postawieni w danej jednostce) odwalają na akcjach takie szopki, że w głowie to się nie mieści. jak jest alarm to nie ma pdziału na zawodowców i ochotników, bo wszyscy mają to samo do zrobienia i tu nie ma miejsca na fochy, kłótnie, wywyższanie się i inne głupoty.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 20, 2010, 16:13:24 »
Znowu uciekacie od problemu, schodzicie z tematu, zacznijmy myśleć i realizować to, co trzeba - a nie wałkować ten temat po raz setny.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 20, 2010, 18:06:08 »
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 20, 2010, 19:05:13 »
Upss...przepraszam, przeoczyłem i nie czytałem tamtego linku
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 20, 2010, 19:10:52 »
Nowy pomysł dla OSP już wymyśliło MSWiA...
http://www.remiza.com.pl/news/1699/Nowy_system__zawodowcow_zastapia_ochotnicy_.html
Było w tym temacie kolego, http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14735.0.html

Cytuj
Czy taka zmiana przyniesie pozytywne efekty? Zdania są podzielone.
Panowie, nie rozpędzajcie się - to na razie plany (niezbyt przemyślane i fortunne w niektórych miejscach). "Czy taka zmiana przyniosłaby pozytywne efekty" - pasuje o wiele bardziej.  -_-
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 21, 2010, 13:13:08 »
I tu znów nasuwa sie pytanie o szkolenia. Nawet jesli plan wszedł by w życie, to bedzie tak jak to zwykle bywa w naszym państwie, czyli zacznie sie wysylac OSP do miast na akcje, ale pieniedzy na przeszkolenie tych strazakow juz nie bedzie, tym bardziej na sprzęt.
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 22, 2010, 15:27:54 »
Tak czytam i jakosik nie doczytuję się nowych rozwiązań które mozna wdrożyć .
1.Racja jest taka że należy moim zdaniem wziąć się za szkolenia u siebie.
A czy organizatorem ma być OSP czy ZOSP RP i płatność za te szklenia to  kwestia do dyskusji
2.Sprawa MDP jakoś nikt o nich nikt nie pisze wydaję się że zbyt mało jest obozów dla nich .A nie mówiąc już o dodatkowych szkoleniach.
Przed zawodami na 2 tygodnie przed. Zapewne nie jest tak wszędzie być może tylko sporadyczne przypadki zdarzają się .




Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 22, 2010, 16:05:22 »
A czy organizatorem ma być OSP czy ZOSP RP i płatność za te szklenia to  kwestia do dyskusji
Jeśli za organizację takowych szkoleń miałby się wziąć ZOSP - to ja dziękuję za coś takiego, już to sobie wyobrażam. Tylko i wyłącznie dana OSP (lub kilka) obowiązkowo z współpracą z PSP (ew. PRM bądź inne tego typu medyczne sprawy).

Jeśli chodzi o MDP - to już wew. sprawa danych OSP, o ile zbiórki prowadzone są rzetelnie. Oby jak najwięcej ich :-)

Warto też wspomnieć o jednej rzeczy, jeśli chodzi o szkolenia pełnoprawnych druhów czy to młodzików - straż to nie tylko wyidealizowane pożary, tj. linia główna, dwie gaśnicze i voila. Różne kombinacje, pożary zew/wew, rat tech-drog-med - nie zapominajmy o tym. Ćwiczenie rozwinięć i sztafety przed zawodami to zdecydowanie za mało. A do tego spora część jednostek ogranicza się, uważając, że to zupełnie wystarczy, że to właśnie kwintesencja straży.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 02, 2010, 14:36:48 »
No i troszku dyskusji poszło .
Mam tylko nadzieję że nasi komendanci podejmą temat szkoleń .
A tak u nas zrodził się pomysł ponieważ widzimy temat szkoleń jako coś co trzeba szlifować :sami zorganizujemy szkolenie z przedstawicielem   PSP najpierw film instruktażowy kilka uwag.
Scenariusz  ćwiczeń i po przyjęciu wiadomości do głowy wdrożenie w ćwiczenia w porozumieniu z 2 jednostkami na koniec omówienie ćwiczeń posumowanie.
A następnie :
Dla dowódców i kierowców i naczelników dodatkowe szkolenia co najmniej 4 x w roku x 5 godzin .A na koniec zawsze coś może wyjdzie .


A tak z okazji Świąt Wielkiej NOCY  dużo optymizmu , samozaparcia ,wytrwałości a przede wszystkim dużo zdrówka i uśmiechu i niech nasz Patron ma nas w Opiece   



Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: jakie nowe pomysły
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 06, 2010, 19:12:46 »
Szczerze to ciężko coś powiedzieć na ten temat. Przydało by się żeby MY-ochotnicy mieli więcej szkoleń z zakresu RM, ogólnego pożarnictwa a nawet kierowania ruchem drogowym. A przy okazji przydało by się, żeby stworzyć w strukturach OSP takie jakby gminne JRG. Już wyjaśniam o co mi chodzi.
Żeby w remizach na dyżurach 12 godzinnych w ciągu dnia było 2 strażaków, którzy by siedzieli i wypełniali papiery itp, itd. I byli to kierowca oraz dowódca i dostawali by za to około 1200 zł. Wiem, że pewnie zostane za to skrytykowany, ale liczę się z tym. a po drugie jest to moje luźne przemyślenie.pozdrawiam.

O ile się nie mylę to w jednej jednostce OSP w moim powiecie jest lub było tak, że na etacie jest dwóch kierowców z PSP. Czy tak jest nadal niestety nie wiem ;)  Ale u nas też miało takie coś być no ale jak zwykle dużo planów, gadania a zero robienia czegoś w tym kierunku :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: jakie nowe pomysły
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 06, 2010, 19:27:48 »
Szczerze to ciężko coś powiedzieć na ten temat. Przydało by się żeby MY-ochotnicy mieli więcej szkoleń z zakresu RM, ogólnego pożarnictwa a nawet kierowania ruchem drogowym. A przy okazji przydało by się, żeby stworzyć w strukturach OSP takie jakby gminne JRG. Już wyjaśniam o co mi chodzi.
Żeby w remizach na dyżurach 12 godzinnych w ciągu dnia było 2 strażaków, którzy by siedzieli i wypełniali papiery itp, itd. I byli to kierowca oraz dowódca i dostawali by za to około 1200 zł. Wiem, że pewnie zostane za to skrytykowany, ale liczę się z tym. a po drugie jest to moje luźne przemyślenie.pozdrawiam.

O ile się nie mylę to w jednej jednostce OSP w moim powiecie jest lub było tak, że na etacie jest dwóch kierowców z PSP. Czy tak jest nadal niestety nie wiem ;)  Ale u nas też miało takie coś być no ale jak zwykle dużo planów, gadania a zero robienia czegoś w tym kierunku :)
Najlepsze jest to, że w większości jednostek na taka czy inną umowę są zatrudnieni ludzie - kierowcy-konserwatorzy. Z jednej strony u nas dużo w gminie nie zarabiają żeby traktować to jako wypłatę (400-500zł), ale z drugiej to też nie są marne grosze. Do tego nikt tak naprawdę nie sprawdza ile czasu poświęcają na utrzymanie sprzętu i jak trzeba gdzieś pojechać to często nie ma komu, a o dyżurach to lepiej nie gadać w ogóle... Ale podejrzewam że jest to również (a może przede wszystkim) wina tego jak teraz pracujemy - ja pracuję obecnie w takiej "firmie", i też podejrzewam że miałbym duże trudności wyrwać się na akcję, o dyżurze nie wspominając.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE