Autor Wątek: Powrot do PSP  (Przeczytany 8005 razy)

Offline wacek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Powrot do PSP
« dnia: Marzec 07, 2010, 19:03:19 »
Witam wszystkich mam pytanie otóż czy jest szansa powrotu do PSP jeśli ktoś ma wyrok sądu wiem ze będzie zwolnienie dyscyplinarne jeśli przyjdzie powiadomienie z prokuratury ale czy jeśli strażak odejdzie sam za porozumieniem stron i nie będzie dyscyplinarnego i wtedy minie czas 2 lat i wyrok automatycznie się wymaże czy wtedy jest szansa na powrót do straży  ??? wiem ze jeśli nastąpi dyscyplinarne zwolnienie to już brama zamknięta  ale co jeśli niema dyscyplinarki ??? proszę o pomoc i opinie z góry dziękuje

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2010, 19:36:27 »
Możliwość przyjęcia do pracy w PSP osoby. której wyrok sądowy uległ zatarciu.

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=47&offset=110&id=29683

Offline wacek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2010, 21:03:53 »
Witam
Moje pytanie dotyczy sytuacji, gdy strażak z 9 letnim stażem zostaje skazany prawomocnym wyrokiem.
Chodzi o wyrok 2 lat w zawieszeniu (jazda po alkoholu) bez żadnych innych przykrych zdarzeń , gdyż dotychczas jego życie przebiegało bez żadnych ekscesów i zgodnie z literą prawa .
Czy strażak ten może nadal wykonywać swój zawód, czy też zostanie automatycznie zwolniony dyscyplinarnie ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2010, 21:24:42 »
Polecam opcję szukaj:

http://www.strazak.pl/forum/index.php?action=search2

Wpisz słowo np.: "karany"

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2010, 22:37:00 »
Osobiście przerabiałem temat na własnej skórze.I jeżeli byłeś pod wpływem(do 0,5) to grodzki o ile nie ma osób poszkodowanych,natomiast jeśli wyrok na 2 lata to na pewno podchodzi pod jazdę w stanie nietrzeżwości (powyżej 0,5) i wyrok skazujący z wpisem do akt.A teraz z innej beczki,jeżeli zdążyłeś się zwolnić przed wyrokiem to po wymazaniu go z akt znów możesz wrócić do służby.

Offline wacek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2010, 23:08:25 »
No właśnie nie wiem jak to będzie rozpatrzone u mnie, ale chce sie zwolnic przed wyrokiem żebym był juz bezrobotnym. Natomiast nie wiem jak dużo musi upłynąć czasu żeby wymazać ten wyrok z rejestru głównego ponieważ u mnie będzie wyrok skoro jest powyżej,  0,5  promila na swoja obronę mam tylko to ze nie byłem nigdy karany do tych czas i wyrok pewnie będzie 2 lata? I grzywna ale jaka nie wiem  ? A  jak jest później z przyjęciem spowrotem wiem ze musze przechodzić rekrutacje tylko nie wiem jak  ? czy to będzie od początku staż  ? czy wrócę na ten sam stopień zaszeregowania ? z góry dziękuję

Offline wacek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2010, 23:10:58 »
I kto wysyła do komendanta pismo stwierdzające o wyroku policja prokuratura czy sąd  ??? i w jakim czasie to się dzieje  ???

Offline metode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2010, 23:30:25 »
Natomiast nie wiem jak dużo musi upłynąć czasu żeby wymazać ten wyrok z rejestru głównego ponieważ u mnie będzie wyrok skoro jest powyżej,  0,5  promila na swoja obronę mam tylko to ze nie byłem nigdy karany do tych czas i wyrok pewnie będzie 2 lata?

Pozwolę sobię zacytować kolegę @Butel z innego wątku

Wyrok w zawiasach (zawieszenie na okres próby):
Art. 76. § 1. Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

Pozostałe skazania:
Art. 106. Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.
Art. 107. § 1. W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

§ 2. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

§ 3. W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
§ 2. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5. - obowiązek naprawienia szkody,
§ 4. W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.
§ 5. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.
§ 6. Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania,
Art. 108. Jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.

 Po zatarciu kary jest traktowany jakby nigdy nie był karany. Ma czyste konto.


Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2010, 00:24:51 »
Prokuratura wysyła zainteresowanym pisma o wszczęciu postępowania i póżniejszym wyroku.Natomiast sąd wydaje wyrok na ile ma obowiązywać,i po jakim czasie po odbyciu kary przestępstwo zostaje wymazane z kartoteki i jesteś czysty.(po tym okresie można znów wstąpić do służby).To tak ogólnie trochę ale wydaje mi się wyczerpująco w temacie.Jeżeli już byłeś funkcjonariuszem nie musisz przechodzić rekrutacji tylko badania lekarskie i sprawnościowe.Oczywiście już na nowych zasadach które niebawem zaczną obowiązywać.(chodzi mi o przywileje emerytalne,których już nie będzie)
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2010, 00:37:43 wysłana przez Fanatyk »

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2010, 19:12:40 »
Jest tak jak pisze Fanatyk. Podobna sytuacja spotkała mojego kolege. Jeszcze przed wyrokiem trzeba się zwolnić z pracy bo jak bedzie wyrok a bedziesz w PSP to cię sami zwolnią i dupa blada do końca życia zakaz wjazdu do straży. Nie wiem czy po 2 czy po 3 latach wyrok jest wymazany z akt i wtedy możesz znów starać sie o przyjęcie do straży.

Offline wacek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 09, 2010, 08:00:24 »
Dziękuję za pomoc i wyjaśnienia koledzy ja już nie jestem strażakiem zwolniłem się pozostał tylko ból i nie smak ze musiałem to zrobić w tak szybkim tempie i zapłaciłem dużą sumę za swoja bezmyślność  co do powrotu to jest szansa za 2 lata i 6 miesięcy najwcześniej  ale co się wydrzy do tego czasu tego nikt nie wie. Jeszcze raz wielkie dzięki. koledzy.

Offline wacek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2010, 23:43:05 »
Witam
Koledzy mam pytanie czy ktoś wrócił do służby po tym jak się zwolnił za porozumieniem stron i miał 2 lata przerwy po zwolnieniu z PSP dostał wyrok który zasądził sąd i po 2 latach i 6 mieś gdy sprawa ulęgła zatarciu czy jest szansa żeby już z czystym kontem wrócił do służby PSP. Dodam tylko ze nie było żadnego zwolnienia  dyscyplinarnego .Z góry dziękuję za inf.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 14, 2010, 09:19:50 »
Ja znam takiego, którego zwolnili i po 6 latach wrócił do PSP.

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 14, 2010, 18:42:38 »
kolega jest w trakcie wracania do PSP właśnie po takiej przygodzie. jak wróci to ci napisze.

Offline wacek45

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 14, 2010, 20:58:00 »
Wielkie dzięki naprawdę będzie to dla mnie ważne i pomocne najlepiej jak bym miał jakiś kontakt z tym kolega i spytał się co musiał zrobić i przez jakie przechodził trudności ale jeszcze raz bardzo dziękuję kolego aspiryna

Offline sienio25

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 31, 2010, 09:52:29 »
Witam
czy jest jeszcze możliwość samemu się zwolnić jeżeli jest się już zawieszonym? również chodzi o sprawę "jazdy po alkoholu" jeszcze nie ma wyroku ale strażak jest zawieszony. Gdyby teraz się zwolnił to by można było wrócić po tych "2óch latach" czy jest już za późno gdyż jest zawieszony. Z góry dzięki za odpowiedź.

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 31, 2010, 12:52:16 »
Zwolnić się możesz zawsze tylko czy zdążysz przed zapadnięciem wyroku...

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 31, 2010, 15:28:22 »
Powiem to jasno i dosadnie gosc ktory popełnił jakiekolwiek przestepstwo i ma pewność ze zostanie skazany, tj. jazda po pijanemu gdzie sa swiadkowie i dowody powinien złożyc wypowiedzenie dzien po tym zdarzeniu a to dlatego ze w przypadku odejscia za "pozrozumieniem stron" ma ładne czyściutkie swiadectwo pracy, moze wrócic do PSP bez wiekszych problemów po zatarciu wyroku. Natomiast znam przypadek strażaka który tak sie słucha swojego adwokata który mówi ze go uniewinnia i nie zdaje sobie sprawy ze jesli bedzie inaczej to sie wszystko pokicka w sposób niemożliwy do odkrecenia.
W okresie zawiesznia mozna złożyc wypowiedzenie bez najmniejszych problemów.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline bolo75

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 04, 2010, 22:31:11 »
Kolega aspiryna nie do końca ma rację.jestem namacalnym przypadkiem usunięcia dyscyplinarnego z szeregów PSP po prawomocnym wyroku sądu.Jeżeli chodzi o powrót do służby wygląda to w sposób następujący;po zakończeniu wyroku odczekujesz 6 miesięcy a by uzyskać zaświadczenie o niekaralności następnie stajesz do castingu w dowolnej komendzie jeżeli go przejdziesz pozytywnie kieruja CIĘ na badania psychologiczne póżniej wszyscy lekarże i już zostajesz STAŻYSTĄ. Ja po przepracowaniu roku wróciłem na swoje stanowisko d-cy sekcji jestem aspirantem.i ot cała zabawa z powrotem do PSP
bolo75

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 05, 2010, 23:41:57 »
Kolega aspiryna ma rację,bo co ci z tego że wyrok się wykasuje jak w papierach masz już nasrane że zwolniony dyscyplinarnie,zawsze lepiej jest się samemu zwolnić i pomimo wyroku papiery mieć czyste,bo pużniej i te papiery weryfikują i do każdej pracy jak chcesz się przyjąć a mając dyscyplinarkę jest trudniej.Wiadomo że jak ma się plecy to można wszystko....

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 09, 2010, 18:55:18 »
@bolo75
Podałem tylko przykład swojego kolegi. Dla niego ktoś tak doradził, aby właśnie uniknął zwolnienia dyscyplinarnego i sam wcześniej się zwolnił. Nie wiem jak jest jak ktoś wypada dyscyplinarnie, ale wydaje mi się, że już do straży wrócić nie może. Nie będę się też przy tym upierał bo należałoby to sprawdzić.

Offline bolo75

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 09, 2010, 21:33:44 »
aspiryna
Ja właśnie byłem zwolniony dyscyplinarnie i nie miałem problemów z powrotem.Ale nie polecam przechodzenia takiej sytuacji.
bolo75

Offline Alan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 10, 2010, 07:31:16 »
Prokuratura ani Sąd nie wysyłają informacji do pracodawcy o wszczęciu postępowania lub o wyroku, jeżeli Komendant się dowie to tylko z plotek lub donosów kolegów. Więc jeśli przetrwasz cały okres i zwrócisz się po odbyciu kary o wymazanie wyroku bo nie zawsze wymazują z automatu to będziesz dalej służył. Wiadomość sprawdzona przez życie.

Offline bolo75

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 10, 2010, 21:02:19 »
A ja miałem sprawe przeciwko funkcjonariuszom POLICJI i do komendy przysłano zawiadomienie.
bolo75

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Odp: Powrot do PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 11, 2010, 10:45:56 »
Prokuratura ani Sąd nie wysyłają informacji do pracodawcy o wszczęciu postępowania lub o wyroku...

I tu się mylisz. Zarówno sąd, jak i prokuratura ma obowiązek powiadomić zakład pracy, jeżeli sprawa toczy się przeciwko funkcjonariuszowi, bez względu na to, czy jest to za jazdę po pijaku, obrazę policjanta czy kradzież z włamaniem. Powyższe wynika z przepisów kpk.
Si vis pacem, para bellum