Autor Wątek: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP  (Przeczytany 5728 razy)

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« dnia: Marzec 01, 2010, 19:15:37 »
Jak w temacie? Chodzą u mnie po gminie plotki że od czerwca wchodzi wiek minimalny na szkolenie podstawowe(szeregowych) OSP z 18 na 21 lat? Prawda to czy bujda? :straz:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2010, 20:15:42 »
Jaka miałaby być podstawa prawna tego przesunięcia? To tylko plotki pewnie.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2010, 20:21:31 »
Jeśli przy okazji wejdzie ustawa że pełnoletność będzie się osiągało wraz z wiekiem 21 lat to pewnie ze szkoleniem OSP tez tak będzie. Ale nie zanosi się na tak radykalne zmiany. Chociaż w tym państwie to nic nigdy nie wiadomo...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2010, 22:43:25 »
z tego co wiem to chcą wydłużyć wiek do którego będzie można brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych do 65 lat, ale o zawyżeniu wieku minimalnego na kurs nigdzie nie było ani słowa! Zapewne ktoś puścił famę dla picu
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2010, 08:56:02 »
z tego co wiem to chcą wydłużyć wiek do którego będzie można brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych do 65 lat, ale o zawyżeniu wieku minimalnego na kurs nigdzie nie było ani słowa! Zapewne ktoś puścił famę dla picu

Nie, że chcą, tylko już wydłużyli.

Cytuj
USTAWA z dnia 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej
Art. 1.
W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380) w art. 19 ust. 1b otrzymuje brzmienie:
„1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.”.
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
MARSZAŁEK SEJMU
/-/ Bronisław Komorowski

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/1480.htm

Najciekawsza jest opinia prawna:

http://orka.sejm.gov.pl/rexdomk6.nsf/0/E917C527D79AB241C1257524002EAE2E/$file/i3578-08.rtf

Mieli wydłużyć tylko kierowcom, którzy biorą pośredni udział w akcjach, a wydłużyli wszystkim.

Cytuj
Zdaniem wnioskodawców przepis utrudnia funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych, głównie poprzez niemożność wykorzystania starszych kierowców, i dlatego górną granicę wieku należy ustalić na 65 lat zamiast dotychczasowych 60.


Cytuj
Komendant Główny OSP interpretując art. 19 ust. 1b ustawy może też uznać, w trybie określonym w statucie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, że kierowcy samochodów nie biorą bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych i wobec tego mogą mieć więcej niż 60 lat.

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, obradująca pod przewodnictwem posła Marka Biernackiego (PO), przewodniczącego Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:
– pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (druk nr 1480),

Można sobie poczytać, jak się wypowiadali posłowie i nie tylko podczas posiedzenia komisji przed głosowaniem:

http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/02B3ABBB15C75A1DC12576D3003AB526/$file/0334506.pdf
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2010, 19:33:38 wysłana przez grzela »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2010, 10:38:52 »
bo w Polsce można tylko pracować do 65 lat! Pożarów już gasić nie można! Jaja jak berety!
Kto wogóle wpadł na pomysł żeby różnicować wiek kierowcy i ratownika, a co dopiero różnicować go względem wieku emerytalnego? Przecież obydwaj są narażeni na taki sam stres i podobne zagrożenia (bo przecież kierowca czasami też musi wjechać do lasu gasić pożar)! Dla mnie to jedno wielkie nieporozumienie! Jeżeli lekarz stwierdzi że ktoś się jeszcze nadaje to po co ograniczać to wiekiem
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2010, 12:27:55 »
Też przychylam się do tezy że to plotka  (dolna granica).
Choć jak to ładnie napisał  @ślizki: 
. . . w tym państwie to nic nigdy nie wiadomo...
Np. u nas na przedłużenie badań okresowych strażaków wysyłają  na pełne badania psycho-techniczne. Nieważne że  nie mają jeszcze prawa jazdy.  A przecież  miała być tylko rozmowa z psychologiem.
Kiedy to sie skończy  :wall:
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2010, 12:33:20 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline proktor998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • cel:dostac się do PSP
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2010, 23:16:20 »
dzięki Bogu załapałem się na szkolenie bo po czerwcu kto wie jak będzie  :gwiazdki: ktoś się nudzi i wymyśla jakieś głupoty :wall:
Bez ciemności nie ma snów...

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2010, 09:12:23 »
W ustawie którą przytoczył @grzela jest wyraźnie napisane "ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat". 

I obowiązuje to także podczas szkoleń, ćwiczeń, itp. Choćby z powodu ubezpieczeń i badań.

Przy okazji - dzięki grzela za linka bo myślałem że jeszcze ta poprawka nie weszła.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2010, 09:18:45 »
Nie mylcie pojęć !
Rozmawiamy o  wieku dopuszczenia  do  działań  ratowniczo- gaśniczych.
Szkolenia to inna  bajka !    :tuba:
Ten przepis  jeszcze nie uległ zmianie.
http://www.straz.gov.pl/data/other/sys_szk_osp_11_05_06.pdf
i  pisze tam że jednym z warunków  odbycia szkolenia  jest wiek - ukończone 18 lat i nie przekroczone 55 lat.

ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 16, 2010, 09:36:40 »
Teraz zrobi się kolejny problem, po problemie JOT-ów w których mogą być osoby w wieku 18-50 a 50-65 mogą jeździć do działań.
Osoby w wieku 55-65 posiadające "stare" szkolenie podstawowe muszą uzupełnić BHP i ODO do 31.12.2012 a w tym przypadku nie mogą uzupełnić czyli tracą ważność szkoleń, a nowego szkolenia nie zrobią bo są za starzy.
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2010, 20:19:25 »
Koledzy a jeśli ja 5 lat temu miałem szkolenie szeregowców jako osoba niepełnoletnia i dostałem tylko takie zaświadczenie o ukończeniu kursu .
Napisane jest na tym zaświadczeniu to, że uczęszczałem na zajęcia oraz, że przedmioty wykładane na tym kursie zaliczyłem pozytywnie.
W związku z nieukończeniem przez ww. dh wymaganego wieku 18 lat postanowieniem ..........  nie został on dopuszczony do złożenia egzaminu końcowego w dniu ...... Zaświadczenie nn. uprawnia ww. dh do złożenia eksternistycznego egzaminu końcowego na kursie szeregowców OSP po ukończeniu 18 lat i złożeniu zaświadczenia o stanie zdrowia .....

Jest problem taki, że nie jestem już w OSP i teraz nie wiem czy ten papier nadaje się na śmieci czy może mam jakąś możliwość przystąpienia do egzaminu ?  Jeśli ktoś może to prosiłbym o wyjaśnienie.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 07, 2010, 09:39:22 »
Pod  tym  zaświadczeniem  podpisał się  (zatwierdził)  jakiś  komendant  więc  wal  do  niego czy to  osobiście czy  pisemnie  z  prośbą  o  dopuszczenie  do  najbliższego egzaminu.
Pozdro
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 07, 2010, 11:38:32 »
Koledzy a jeśli ja 5 lat temu miałem szkolenie szeregowców jako osoba niepełnoletnia i dostałem tylko takie zaświadczenie o ukończeniu kursu .
Napisane jest na tym zaświadczeniu to, że uczęszczałem na zajęcia oraz, że przedmioty wykładane na tym kursie zaliczyłem pozytywnie.
W związku z nieukończeniem przez ww. dh wymaganego wieku 18 lat postanowieniem ..........  nie został on dopuszczony do złożenia egzaminu końcowego w dniu ...... Zaświadczenie nn. uprawnia ww. dh do złożenia eksternistycznego egzaminu końcowego na kursie szeregowców OSP po ukończeniu 18 lat i złożeniu zaświadczenia o stanie zdrowia .....

Jest problem taki, że nie jestem już w OSP i teraz nie wiem czy ten papier nadaje się na śmieci czy może mam jakąś możliwość przystąpienia do egzaminu ?  Jeśli ktoś może to prosiłbym o wyjaśnienie.
Hehe, a to ciekawe jak to się koledze udało ^_^ Ja mam w jednostce 4 osoby w takiej sytuacji, że szkolenie jest do połowy roku, a oni mają kończą 18 np. lipcu czy wrześniu i "pupa blada", nie mogą nic zrobić - nie ma ich na liście bo się nie kwalifikują, to w sumie tak jakby ich w ogóle nie było.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 09, 2010, 10:56:01 »
Dlaczego  wszystkich  mierzysz  jedną  miarką ?
Sam  widzisz  że  są  ryzykanci  na  tym  świecie.
Problem  powstał  by  w  momencie  jak  nieletni ulega wypadkowi  na  tym  kursie.
Ubezpieczalnia odrzuci  wniosek nieletniego strażaka i  nie wypłaci  złotówki rodzinie.

Ale na szczęście  wszystko się  dobrze  skończyło.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline pili5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 30, 2010, 19:12:01 »
Witam wszystkich
Chciałbym się dowiedzieć średnio ile razy w roku jest organizowany kurs szeregowych OSP w
waszych KP PSP

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 30, 2010, 19:37:43 »
U nas w KP PSP organizują co roku, ale za każdym razem dla innej gminy (oczywiście z innej gminy też mogą dojeżdżać).
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Zmiana wieku minimalnego na Szkolenie Szeregowych OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 30, 2010, 19:41:45 »
Koledzy a jeśli ja 5 lat temu miałem szkolenie szeregowców jako osoba niepełnoletnia i dostałem tylko takie zaświadczenie o ukończeniu kursu .
Napisane jest na tym zaświadczeniu to, że uczęszczałem na zajęcia oraz, że przedmioty wykładane na tym kursie zaliczyłem pozytywnie.
W związku z nieukończeniem przez ww. dh wymaganego wieku 18 lat postanowieniem ..........  nie został on dopuszczony do złożenia egzaminu końcowego w dniu ...... Zaświadczenie nn. uprawnia ww. dh do złożenia eksternistycznego egzaminu końcowego na kursie szeregowców OSP po ukończeniu 18 lat i złożeniu zaświadczenia o stanie zdrowia .....

Problem w tym, że samo Twoje uczestnictwo w kursie było niezgodne z prawem.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...