Autor Wątek: Rozliczanie urlopu (podział na części)  (Przeczytany 3554 razy)

strazak1

  • Gość
Rozliczanie urlopu (podział na części)
« dnia: Luty 28, 2010, 12:15:27 »
Witam.
Jak wygląda sprawa podziału urlopu na części strażaka pracującego w podziale bojowym?
Jak wiadomo mam 26 dni urlopu wypoczynkowego i 18 dodatkowego. Wybrałem juz 18 dodatkowego i 15 wypoczynkowego.
I teraz czy mogę wziąć 11 dni urlopu, który mi pozostał? Czy mogę wziąć tylko 9 a 2 dni dopiero od nowego roku dobierając jeden dzień?
Pytam bo dostałem informację ,iż nie można wziąć 11 dni tylko np. 12 lub 9

Offline komendant ???

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Rozliczanie urlopu (podział na części)
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2010, 18:15:28 »
Urlop przelicza się na godziny – 1 dzień urlopu to 8 godzin służby – dlatego na PB bierze się przeważnie minimum 3 dni
A co z resztą ? banalnie proste – w grafiku służby zamiast zaplanować ci służbę 24 godziny wystarczy wpisać służbę 8 godzin i w tym dniu wypisać jeden dzień urlopu

Offline urzędas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Rozliczanie urlopu (podział na części)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2010, 00:03:18 »
Witam.
Jak wygląda sprawa podziału urlopu na części strażaka pracującego w podziale bojowym?
Jak wiadomo mam 26 dni urlopu wypoczynkowego i 18 dodatkowego. Wybrałem juz 18 dodatkowego i 15 wypoczynkowego.
I teraz czy mogę wziąć 11 dni urlopu, który mi pozostał? Czy mogę wziąć tylko 9 a 2 dni dopiero od nowego roku dobierając jeden dzień?
Pytam bo dostałem informację ,iż nie można wziąć 11 dni tylko np. 12 lub 9

Zawsze możesz wziąć 11 dni urlopu i 8 nadgodzin, które powinno się wykorzystywać przy braniu urlopu. I wtedy masz pełne 3 służby urlopu.

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Rozliczanie urlopu (podział na części)
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2010, 09:51:46 »
Witam,

tak jak już wspominaliście urlop rozlicza się w godzinach, czyli masz 208 godz. u. wypoczynkowego i 144 u. dodatkowego. Urlop dodatkowy należy wykorzystać w nie więcej niż dwóch częściach przy czym nie mniej niż 5 dni czyli 40 godz. Urlop należy tak brać by strażak był na wolnym minimum 2 tygodnie czyli 10 dni roboczych co daje 80 godz. urlopu, ale w straży przyjęte jest, że w systemie zmianowym musi to być 120 godz. czyli 5 służb. Jeżeli urlop dodatkowy wykorzystałeś w dwóch częściach (72-72, 48-96) to musisz urlop wypoczynkowy wykorzystać tak by wziąć 120 godz. pozostałe 88 możesz wykorzystać dowolnie:
1. 3x24 + 16
2. 48 + 24 + 16
3. 72 + 16
4. 2x24 + 40
5. 48 + 40
6. 24 + 68
7. 88
brakujące 8 godzin do pełnej służby nie masz obowiązku uzupełniać czymkolwiek, czy to urlopem z innego roku, czy też odbiorem godzin. Po prostu w danym dniu będziesz na urlopie 16 godzin które będzie ci się wliczało do czasu pełnienia służby - lub inacze3j mówiąc będzie ci pomniejszało normatyw w danym miesiącu o 16 godzin ... i tyle. nie ma tu nic nadzwyczajnego.

Tak samo jak bierzesz urlop okolicznościowy np. z powodu śmierci kogoś bliskiego lub ślubu, lub ... , to też możesz wziąć tylko 8 lub 8 godz. urlopu i to wszystko.

Pozdrawiam

Offline darecki12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Rozliczanie urlopu (podział na części)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2010, 15:43:41 »
witam
Jak u was w jrg jest zwracany urlop wypoczynkowy z którego was szef sciąga przed uplywem polowy urlopu? Cały czy ta częsc co pozostała. Może znacie  podstawe prawną w tej kwesti.
pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Rozliczanie urlopu (podział na części)
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2010, 19:32:05 »
witam
Jak u was w jrg jest zwracany urlop wypoczynkowy z którego was szef sciąga przed uplywem polowy urlopu? Cały czy ta częsc co pozostała. Może znacie  podstawe prawną w tej kwesti.
pozdrawiam

Ustawa o PSP

Cytuj

Art. 71.
1. Strażakowi w służbie przygotowawczej i mianowanemu na stałe przysługuje
prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni.
.........................................
.......................................
2. Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą
ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974
r. – Kodeks pracy.

Art. 72.
1. Strażaka można odwołać z urlopu wypoczynkowego z ważnych względów służbowych, a także wstrzymać udzielenie mu urlopu w całości lub części. Termin
urlopu może być przesunięty na wniosek strażaka umotywowany ważnymi
względami.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia,
warunki zwrotu kosztów przejazdu spowodowanych odwołaniem strażaka z
urlopu oraz zwrotu innych kosztów, z uwzględnieniem w szczególności:
1) określenia rodzaju innych kosztów podlegających zwrotowi;
2) określenia osób, których odwołanie z urlopu razem ze strażakiem powodowałoby
zwrot kosztów związanych z odwołaniem z urlopu.
3. Odwołanie strażaka z urlopu ze względów służbowych wymaga zgody przełożonego
uprawnionego do powołania lub mianowania.
4. Strażakowi, który nie wykorzystał urlopu w danym roku kalendarzowym, urlopu
tego należy udzielić w innym terminie.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 14 sierpnia 2001 r. w sprawie zwrotu kosztów spowodowanych odwołaniem strażaka Państwowej Straży Pożarnej z urlopu.

http://lex.pl/serwis/du/2001/1162.htm

Kodeks Pracy, urlopy wypoczynkowe:

http://www.studentnews.pl/serwis.php?s=87&pok=2523
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2010, 19:39:35 wysłana przez grzela »

Offline darecki12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Rozliczanie urlopu (podział na części)
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2010, 09:22:42 »
Witam
W podanych aktach prawnych  niestety niema odpowiedzi na moje pytanie. Pozdrawiam