Autor Wątek: Ewakuacja Poszkodowanego Strażaka  (Przeczytany 10767 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Ewakuacja Poszkodowanego Strażaka
« dnia: Lipiec 04, 2005, 20:46:18 »
Cześć wszystkim,

Taki nowy wątek otwieram, by trochę podyskutować na temat właśnie taki jak w tytule. W każdej książce nt. "grup szybkiego reagowania" (a przynajmniej w tej którą ja mam) temat ten zajmuje przynajmniej kilka rozdziałów. Bo wynoszenie poszkodowanego kolegi z płonącego budynku może przebiegać na wiele sposobów: może to być transport po podłodze, po gruzowisku, w wąskich korytarzach, czy wręcz w kanałach. Może zaistnieć konieczność zniesienia poszkodowanego po klatce schodowej, jak również wniesienia go po schodach (np. pożary piwnic). Jedyną drogą ewakuacji może okazać się okno i konieczność zniesienia poszkodowanego po drabinie, czy wręcz wyciągnięcie go poprzez otwór w stropie, przez który poszkodowany wpadł.

Ja, jak pewnie większość wie, nie pracuję w PSP, ale z moich, skądinąd dobrze poinformowanych, źródeł wynika, że tego się nie ćwiczy i nie omawia. Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.

Przy okazji postanowiłem rozpocząć serię artykułów na ten temat, zaś pierwszy artykuł już ukazał się na stronce: http://www.grupaszybkiegoreagowania.prv.pl

Ten pierwszy dotyczy przypdku, gdy poszkodowany jest transportowany po powierzchni płaskiej przez dwóch ratowników. Mam nadzieję, że uda mi się mniej więcej raz na miesiąc napisać nowy odcinek. Nie ukrywam, że liczę na sugestie i uwagi całej braci strażackiej odwiedzającej to forum.

Niech to będzie taki nasz wkład w ratownictwo - może akurat ktoś kiedyś z tego skorzysta. Narzekanie (którego na forum nie brakuje  ;) ) też pewnie ma swój sens (?), ale chyba nie przyniesie tyle dobrego, co opracowanie nowych metod ratowniczych...

Załączam zdjęcie z pierwszego artykułu i pozdrawiam serdecznie:

« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2011, 08:59:19 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 07, 2005, 12:00:30 »
Bardzo ciekawe prace Witek piszesz.
Czytałem z takim zainteresowaniem że zapomniałem która jest godzina.
Słuszna uwaga, że ratowanie kolegi różni się znacznie od ratowania nieznajomego cywila. Nawet chłopaki w mojej jednostce to zauważyli, dwóch strażaków jechało gdzieś swoim samochodem (prywatnie). Mieli wypadek, moi ludzie pojechaali, kiedy wrócili, każdy z nich potwierdził że to jest zupełnie inna praca (ręce im podobno się im aż trzęsły). Wiem że długo będa pamiętać tą akcję.

Dlatego nie powinno się takich tematów pomijać. Tym bardziej że jak wiem że moi koledzy umieją ratować, to ja jestem też spokojniejszy o siebie i o nich. "Bezpieczeństwo ratownika jest najważniejsze", i kiedy się o tym haśle mówi, to warto powiedzić własnie o tym co piszesz.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2005, 13:46:52 »
Dzięki SenseY!

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to planuję w sobotę zrobić kolejną "sesję zdjęciową" i może w przyszłym tygodniu pojawi się coś nowego!
No i oczywiście czekam na wszelkie uwagi... im więcej ludzi będzie nad tym myślało, tym lepszy będzie wynik.

serdecznie pozdrawiam

witek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2005, 13:47:14 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 22, 2005, 11:26:00 »
Witam!

Zgodnie z obietnicą (aczkolwiek troche później niż obiecywałem), druga część transportu poszkodowanego strażaka.
Tym razem ratownik jest jeden. Polecam zdjęcia i klip video. Chodzi tu głównie o kilka knifów, jak zawiązanie tasmy biodrowej aparatu pod krokiem poszkodowanego, czy dodatkowe związanie taśmy ramiennej, by się podczas ciągnięcia nie luzowała.
Niestety nie udało mi się na ten temat jeszcze napisać artykułu, ale jak tylko znajde czas, to napisze. Z drugiej strony zdjęcia i klip video mówią same za siebie.
Wszystka jak zwykle na www.grupaszybkiegoreagowania.prv.pl.

Załączam dwa zdjęcia:




pozdrawiam

Witek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2005, 11:26:37 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 22, 2005, 11:27:55 »
Te dwa też chyba warto tu zamieścić - żeby cała idea była widoczna na forum:





Witek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2005, 11:28:06 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Muzykant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2005, 09:07:21 »
Nie moge nie napisać.
To co robisz to wspaniała robota.
Zapewniam Cie, że nie dam spokoju moim kamandirom. Bedę ich dręczył Twoimi
materiałami, bo to niezwykle ważne. A sam zasiadam do lektury.
Pozdrawiam i oby więcej takich ludzi.
RP

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2005, 12:02:19 »
Polecam część trzecią - dwóch ratowników a poszkodowany z dodatkowym aparatem ODO.
Prosta sprawa, bo podobnie jak bez dodatkowego aparatu, tyle że jeden z ratowników (pchający poszkodowanego) musi trzymać aparat dodatkowy i tym samym nie dopuścić do jego uszkodzenia.

Zdjęcia i filmik jak zwykle na stronce www.grupaszybkiegoreagowania.prv.pl

Dwie fotki:





Pozdrowienia dla wszystkich wspeirających ideę przygotowania się na konieczność ratowania kolegów.

Witek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2005, 12:03:11 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 29, 2005, 13:03:00 »
Idąc za ciosem umieściłem zdjęcia i filmik pokazujące, chyba najbardziej naturalny sposób transportu dla dwóch ratowników - pod warunkiem, że dają radę i że będzie wystarczająco dużo miejsca.





Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 30, 2005, 16:59:28 »
witam witold  ; bardzo dobre ujęcia mam na myśli technikę chwycenia gościa co jest bardzo widoczne  , super robota !! czekam na więcej  .




tylko szkoda że maciezyste jednostki psp nie wyposażają w takie materiały nas ochotników ( w końcu to ich rola ).

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 31, 2005, 00:06:29 »
Cytuj
tylko szkoda że maciezyste jednostki psp nie wyposażają w takie materiały nas ochotników ( w końcu to ich rola ).
Prawda jest niestety taka, że PSP w Polsce nie ćwiczy metod ratowania kolegów, a przynajmniej się z tym nie ogłasza...

No więc wrzuciłem na stronke pozostałe zdjęcia i filmiki jakie do tej pory udało mi się zrobić - z ogromną pomocą kolegów z OSP - bez nich nic oczywiście bym nie zdziałał!.

Zacznijmy od zdjęcia poszkodowanemu aparatu. Może się zdarzyć tak, że poszkodowanemy skończy się powietrze a jego ciężar i warynki panujące w budynku sprawią, że jego transport będzie bardzi trudny. Może wtedy zdjąc mu i tak bezużyteczny aparat. O czym trzeba pamiętać, to by zostawic mu na głowie maskę (i hełm). W kolejnych seriach zdjęć pojawii się poszkodowany bez hełmu, ale to nie znaczy, że należy go ściągać.

W galerii 5 na stronce www.grupaszybkiegoreagowania.prv.pl znajdują się zdjęcia szczegółowo pokazujące zdjęcie aparatu. Jest też oczywiście filmik na podstronie Filmy.

Dwa zdjęcia załączam tutaj:





Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 31, 2005, 00:10:21 »
A skoro zdjęlismy poszkodowanemu aparat, to trzeba go jakoś transportować. Wnikliwi czytelnicy zauważą, że w opisie akcji w artykule do pierwszej metodzie to był jeden z problemów.

Metody bez pomocy liny sa przynajmniej dwie.

Metoda pierwsza - za kołnierz:



Metoda druga (już znana) - też może się przydać, gdyby poszkodowany był wybitnie ciężki:



Na stronce są dwa filmiki przedstawiające te metody.

Witek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2005, 00:11:08 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 31, 2005, 00:17:42 »
No i ostatnia metoda. Pokazane dla poszkodowanego bez aparatu, ale nie koniecznie do zastosowania tylko wtedy.

Wyobraźmy sobie sytuację, że w supermarkecie, na kafelkowanej podłodze (np. w części przygotowania mięsa) dodatkowo bardzo mokrej (woda gaśnicza) i jak na złość polanej warstwą oleju (np. spożywczego) trzeba kolegę wynieść. A tu ślizgawica.. :unsure:

Co robimy? Ano zawiązujemy mu na ręce węzeł kajdankowy, idziemy do najbliższych dzrzwi, chwytamy się framugi i sobie poszkodowanego przyciągamy.

Jest dodatkowa (dosyć "stara") galeria pokazująca dokłądnie jak zrobić węzeł kajdankowy.

Oto dwa zdjęcia, a filmiki (i dużo więcej zdjęć) znajdziecie w wiadomym miejscu.





I to by było na tyle... na tyle metod transportu po powierzchni płaskie. teraz będzie już tylko trudniej: schody, drabiny, dziury w stropie... :unsure:

do następnych zdjęć...postaram się jak najszybciej napisać stosowna artykuły do tych metod.

Witek

PS. A gdybyy ktoś pytał, dlaczego tye postów natrzaskałem, to odpowiadam, że tak, odbyłem "lekcję użytkowania forum"! Tylko, że w jednym poście można tylko dwa zdjęcia umieścić. A poza tym trochę się nad tym napracowałęm, więc nie mam wyrzutów sumienia... :D  
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2005, 00:20:00 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 01, 2005, 23:33:23 »
myśle że nikt nie bedzie miał ci tego za złe bo wykładasz jak prawdziwy profesor.


gdzie można dostać jakąś lekturkę na ten temat  ?? oprócz twoich zdjęć .

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 02, 2005, 09:20:02 »
Jeśli chodzi o materiały nie-moje, to chyba tylko za granicą. Np. polecam taką książkę: http://store.yahoo.com/pennwell/firressur.html.

No ale mam nadzieję, że publikacji na ten temat będzie przybywalo - ja się staram cały czas, a kilku ludzi też pracuje..efekty będą widoczne wkrótce..:)

pozdro
Witek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2005, 09:20:59 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2005, 15:01:50 »
Mogę powiedzieć Witold, że "odwalasz" w pozytywnym słowa znaczeniu oczywiście - Kawał świetnej roboty.
Próbuję od jakiegoś czasu namówić moich "kompadres" do ćwiczeń z zakresu ewakuacji osób z zagrożonych pomieszczeń (zarówno poszkodowanych jak i ratowników). Oczywiście materiał MAYDAY jest w tym przypadku nieoceniony... problemem jest dość swobodne podejście do tematu mioch kolegów.
W czym tkwi problem? Otóż większość z nich to "zawodowcy z PSP" i jak to zawodowcy - ONI WSZYSTKO WIEDZĄ.... I tu jak zwykle robi się smutno.
Ja osobiście do czasu Twojej publikacji opierałem się na wiedzy z zakresu "FIELD MEDICINE", i przeszczepów "COMBAT SAR-u :)
Oczywiście są ewidentne różnice ... ale zasada ta sama - pracujemy w niebezpiecznym dla nas środowisku.
Szkoda, że sporo osób opiera się wyłącznie na "pomysłach szkoleniowych" (obrażam w tym miejscu słowo - POMYSŁ) komend PSP i nie próbuje samodzielnie wymieniać się doświadczeniami - a nie wierzę że ochotnicy z tych jednostek doświadczeń nie mają.
 

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 22, 2005, 10:43:01 »
Dodałem na stronkę trzy nowe filmy.

Pierwszy z nich, pokazuje ćwiczenia zorganizowane dla JRG1 i JRG2 w Olsztynie dotyczące właśnie ratowania strażaków. Filmik (ok.12,8 min) pokazuje głównie metody transportu poszkodowanego. Prowadzi mł. kpt. mgr inż. Szymon Kokot.

Dwa dodatkowe filmiki (mojej produkcji) pokazują dwie metody transportu poszkodowanego po schodach (w górę i w dół). Osobiście uważam, że najciekawszą jest metoda transportu po schodach w dół, bo z powodzeniem można to zrobić samemu (jeden ratownik). Poszkodowany ściągany jest niejako głową w dół - głowa poszkodowanego opiera się na przedramieniu ratownika - co chyba ważne, bo nie chcemy żeby głowa ta obijała się o schody.

Niestety nie udało mi się zrobić dobrych zdjęć... :(-, za słabe oświetlenie, a nie miałem stosownej lampy..

pozdrowienia

Witek
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2005, 12:46:25 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 23, 2005, 08:51:10 »
Dwie sprawy:
1. Nastąpiła zmiana w nazewnictwie. Zagadnienia "transportu" poszkodowanego strażaka będą się od tej pory nazywały zagadnieniami "ewakuacji", gdyż określenie to jest bardziej poprawne w polskich realiach. Same metody nie ulegają oczywiście zmianie.
2. Okazuje się, że nie tylko amerykanie ćwiczą ratowanie kolegó strażaków. Zobaczcie to:

http://home.arcor.de/fw64/FWLichtenberg/html-d/ant.html

Może w końcu przestanę być posądzany o "wredny amerykanizm" ...:D ;)

pozdro

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 29, 2005, 13:39:25 »
a to dobre witek!!! :) chłopaki zaczęli od wyżerki i mieli rację, tez bym tak zrobił :)
Żeby uzupenic poprzednia wypowiedź, nie przytoczę tu teraz adresu, ale spotkałem się również z zagadnieniem GSR (RIT) u strażaków brytyjskich. Tak na marginesie, to na stronce www.strazak.pl, na której forum się znajdujemy, zajrzyjcie sobie do artykułów o wentylacji nadciśnieniowej autorstwa D. Wróblewskiego. W jednym z nich przewiduje on stworzenie tzw. roty bezpieczeństwa (o ile dobrze pamiętam). Choć mówi tylko o stosowaniu jej podczas prowadzenia wentylacji nadcisnieniowej, to czyż nie jest to swoiste nawiązanie do idei GSR ?? :)
Pozdrawiam.
Szymon

P.S. Ogniomistrz1: jak na razie to oprócz materiałów Witka nie ma nic na ten temat po polsku (tzn. jest, ale dopiero niedługo się pojawi) - osobiscie równiez zająłem sie tematem, bo mnie Witek potrafił zainteresować - i dobrze się stało. Dlatego współpraca bedzie kwitła, czego efekty już wkrótce (niedugo, w porozumieniu z Witoldem, na jego stronie postaram się zamieścić moją pracę magisterską na temat wprowadzenia GSR w działalności straży pozarnych w Polsce, z tym, ze mam pewne problemy ze zdjęciami ...) praca dosyć obszernie omawia zagadnienia związane z GSR, choć moznaby napisać i 10 razy tyle hehe - i tak się stanie ale z czasem ... zapraszam natomiast w imieniu swoim i Witolda do współpracy.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2005, 13:47:31 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 29, 2005, 23:36:12 »
Z miłą chęcią p.Sajmonowski zimowe wieczory są w sam raz do cwiczeń tylko czy macie może z Witoldem materiały na kasecie VHS czy tylko to co widać na stronce ?? A może warto zrobić taki materiał na VHS , wiadomo że jakiś odtwarzacz i telewizor ma prawie każdy  - tak tylko pytam.


Pozdrawiam






Szukam kontaktu z osobami które brały udział w Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego BLS KSRG.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2005, 23:49:13 wysłana przez ogniomistrz1 »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Transport Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 30, 2005, 22:04:59 »
No więc niestety ja nic na VHS nie mam. Filmiki które umieszczam na stronie robione są trochę po amatorsku, tzn. aparatem cyfrowym (640x480). Z jednej strony mam tylko taką możliwość, a z drugiej strony najłatwiej jest mi wtedy takie filmiki obrabiać.

Mogę udostępnić Ci, jeśli chcesz, wersje tych filmików w lepszej rozdzielczości tzn. 640x480 (bo na stronie większość jest w 320x240).

Z drugiej strony, ja sam nigdzie nie oglądałem filmów z tymi metodami, więc wydaje mi się, że z powodzeniem można nauczyć się ich i przedstawić innym na podstawie zdjęć (no i tych filmików które są).

Gdybym w czymkolwiek mógł pomóc w sprawie z tymi ćwiczeniami, to wal śmiało.

pozdrowienia

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Ewakuacja Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2011, 09:06:30 »
Szanowni Koledzy, Szanowne Koleżanki,

Wątek świecił pustkami przez bez mała 6 lat :) Od tego czasu osoby zaangażowane w ratowanie strażaków przez strażaków bynajmniej nie spały.
Strona internetowa którą tworzymy http://www.grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl trochę uległą zakurzeniu. Ale...

Na razie opublikowaliśmy dwa nowe artykuły, zaś w tym wątku chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na artykuł Szymona Kokot-Góra pt. "Szybka ewakuacja poszkodowanego strażaka przez okno w piwnicy". Artykuł jest bogato ilustrowany zdjęciami i jak sam tytuł zapowiada, dotyczy sposobu na ewakuację poszkodowanego strażaka z piwnicy, przez małe piwniczne okienko.

Jak zawsze pragniemy wystawić materiał do szerszej dyskusji.

PS. Wkrótce opublikujemy znacznie więcej...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ewakuacja Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 10, 2011, 11:14:35 »
Dzięki za materiały! Będziemy ćwiczyć i na pewno podzielimy się wnioskami!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ewakuacja Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 31, 2012, 10:54:52 »
Może nie w temacie, ale

Cytuj
Gasili pożar. Zapadł się dach.
Dwóm strażakom udało się uciec, jednak jeden z nich utknął zapadniętym fragmencie konstrukcji. Wszystko skończyło się dobrze dzięki szybkiej reakcji kolegów, którzy wyciągnęli strażaka.

http://www.tvn24.pl/-1,1739995,0,1,gasili-pozar-zapadl-sie-dach,wiadomosc.html



Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ewakuacja Poszkodowanego Strażaka
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 31, 2012, 11:28:44 »
Może nie w temacie, ale

Cytuj
Gasili pożar. Zapadł się dach.
Dwóm strażakom udało się uciec, jednak jeden z nich utknął zapadniętym fragmencie konstrukcji. Wszystko skończyło się dobrze dzięki szybkiej reakcji kolegów, którzy wyciągnęli strażaka.

http://www.tvn24.pl/-1,1739995,0,1,gasili-pozar-zapadl-sie-dach,wiadomosc.html



Widziałem film na tvn24 niestety urywa się w ... nazwijmy to "najciekawszym" momencie. Na szczęście niezawodny Youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=AoCGJPQBx1A

Nażarli się strachu co nie miara! Brawa za refleks!