Autor Wątek: Pytanie o gaśnice  (Przeczytany 1115 razy)

Offline Fca

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Pytanie o gaśnice
« dnia: Luty 23, 2010, 18:30:50 »
Witam
Niedawno podczas palenia w piecu miałem ponad 120stopni Celsjusza w płytach wrzało a ja bez pomyślenia otworzyłem piec i wlałem tam 5 litrów wody  :gwiazdki:.
Dalej się domyślcie .
Pytanie w takiej sytuacji czy mógłbym  użyć gaśnicy jeśli tak to jakiej ??.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Pytanie o gaśnice
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2010, 19:25:39 »
W takiej sytuacji wg mnie należy otworzyć piec przy wszystkich klapach, dolot do komina też otwarty, najlepiej to popiołem zasypać i czekać.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Pytanie o gaśnice
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 23, 2010, 19:59:38 »
gaśnice w większości mają to do siebie że schładzają pożar (w szczególności pianowe, płynowe, śniegowe). Niewiem jak by się zachowała gaśnica proszkowa ale działa ona zazwyczaj tylko powierzchniowo (tłumi płomienie, a dopiero po pełnym pokryciu proszkiem ogranicza dostęp tlenu do pożaru). Najlepszym znanym mi sposobem gaszenia pożaru w piecu to wyjęcie z paleniska znajdującego się w nim żaru do metalowego pojemnika (wiadro, węglarka itp.) i tam zalanie go wodą (ale z głową - bo jak zaszalejemy to można wyjarać całą piwnicę), a piec przewietrzyć żeby zmniejszyć jego temperaturę wewnętrzną. Dodatkowo polecam włączenie pompki wymuszającej obieg w piecu (w celu wymiany wody w piecu), oraz pootwieranie okien w domu i poodkręcanie kaloryferów na maxa (szybsze wychłodzenie instalacji grzewczej wymusi odprowadzenie ciepła z pieca). Oczywiście zasypanie pieca popiołem w I fazie ma sens bo ograniczy płomienie, ale w dalszej kolejności polecam postępowanie jak wyżej
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Pytanie o gaśnice
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 23, 2010, 21:00:06 »
Jeśli masz podłączony obieg do płaszcza bojlera wody użytkowej to można też spuścić gorąca wodę przez krany do wanny, garnków. Ja tak mam zrobione i kilka razy taka sytuacja była, wystarczy sobie wody do kompania napuścić i jest dobrze no i drzwiczki od pieca przymknąć, żeby się tak nie jarało (starego typu piec mam).

A co byście poradzili na wylot do komina zatkany starymi gaciami i pełna chałupa dymu. Chyba tylko jakimś cudem je wyciągnąć. :kjezyk:
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30