Autor Wątek: 26 dni urlopu dla dyspozytora  (Przeczytany 9828 razy)

andro

  • Gość
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 18, 2010, 12:05:33 »
W propozycji zmiany ustawy o psp ulegnie zmianie urlop dodatkowy za warunki szkodliwe i uciążliwe,  więc:     dla strażaków SK służących do 40 godz/tyg., nie wyjeżdżających do działań i po przeprowadzeniu badań pomieszczeń SK o braku szkodliwego działania w pomieszczeniu   - urlop dodatkowy się NIE NALEŻY   (zgodnie z naszą ustawą nawet w obecnym obowiązującym brzmieniu).

Dla strażaków syst. codziennego ten urlop się należy za sam fakt pełnienia dyżuru domowego - bycia w dyspozycji (w przepisach chyba nie ma nic o konieczności wyjazdu), czekając w domu też się stresujesz że za chwilę mogą zadzwonić, że musisz być trzeźwy ....
A jeżeli ktoś ten urlop otrzymuje, pomimo nie spełnienia powyższych warunków to odpowiedzialność leży na kadrach i komendancie, bo to oni określają: ile, komu i jakiego urlopu się należy, i za to ponoszą odpowiedzialność.

A czasem tak jest że dla ŚWIĘTEGO SPOKOJU przełożeni pewnych spraw wolą nie dotykać, ale to nie znaczy że nie łamią prawa, nawet jeśli ono nam się nie podoba. Niestety ale każde stanowisko ma swoje obowiązki, za realizację których ponosimy odpowiedzialność,  czasami winnym uda się uniknąć odpowiedzialności.
 nara.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 18, 2010, 15:47:47 »
W propozycji zmiany ustawy o psp ulegnie zmianie urlop dodatkowy za warunki szkodliwe i uciążliwe,  więc:     dla strażaków SK służących do 40 godz/tyg., nie wyjeżdżających do działań i po przeprowadzeniu badań pomieszczeń SK o braku szkodliwego działania w pomieszczeniu   - urlop dodatkowy się NIE NALEŻY   (zgodnie z naszą ustawą nawet w obecnym obowiązującym brzmieniu).

Kto Ci takich głupot naopowiadał  :wall: , że się nie należy.
A to dlaczego?  :gwiazdki:

Ustawa o PSP:


Cytuj
Art. 71a.
1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej „dodatkowym urlopem wypoczynkowym”, w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.

albo

2. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby wynosi:
1) 5 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje wykonawcze;
2) 9 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje dowódcze;
3) 18 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby.
Jeżeli strażak w ciągu roku kalendarzowego pełni służbę w różnych warunkach szkodliwości lub uciążliwości, dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje mu w wymiarze proporcjonalnym do długości okresów służby w tych warunkach.

albo

3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy, przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego wieku, wynosi:
1) 5 dni w roku – po ukończeniu 40 lat życia;
2) 9 dni w roku – po ukończeniu 45 lat życia;
3) 13 dni w roku – po ukończeniu 55 lat życia.


lub

4. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego stażu służby wynosi odpowiednio:
1) 5 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby;
2) 9 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 20-letniego stażu służby;
3) 13 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 25-letniego stażu służby.


5. W razie zbiegu uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych, ze względu na przedłużony czas służby z uprawnieniami do dodatkowych urlopów wypoczynkowych z tytułu osiągnięcia określonego wieku życia lub określonego stażu służby, dni przysługujących dodatkowych urlopów wypoczynkowych sumuje się, jednak łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 18 dni w roku.

Jeżeli Wasz Komendant nie daje dyżurnym PSK urlopu dodatkowego tzn., że Jego działania są bezpodstawne.
Sprawę skierujcie do ZZ działających w Waszej komendzie lub do Zarządu Wojewódzkiego.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2010, 15:59:34 wysłana przez grzela »

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:50:41 »
To co słyszę (o koncepcji z Kielc) powoduje u mnie lekkie niedowierzanie. Z niecierpliwością oczekuję na opinię prawną z której będize wynikać, że są strażacy poełniący służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby, którym nie przysługuje 18 dni urlopu dodatkowego.
Żeby utrudnić koledze po fachu prace wskaże tylko, że moim zdaniem art. 71 a ust 1 wprowadza zasadę, zaś art. 71a ust 2 okresla wymiar w poszczególnych systemach słuzby, w zalezności od zakresu odpowiedzialności - co co systemu codzinnego. Małe przypomnienie - prawo do wypoczynku jest pochodną norm konstytucyjnych. A wątpliwości interpretacyjne (których tu nie widzę) i tak nalezy interpretować na korzyść funkjonariusza (pracownika).
Z ciekwości to wykladnia z KM czy KW w Kielcach?