Autor Wątek: 26 dni urlopu dla dyspozytora  (Przeczytany 9831 razy)

Offline kalarus74

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
26 dni urlopu dla dyspozytora
« dnia: Luty 16, 2010, 17:15:42 »
Witam wszystkich i mam pytanie co sadzicie o tym że dyspozytorom zabrano urlop za prace w warunkach uciążliwych w 1010 r dyspozytor ma 26 dni urlopu , przecież na PA,MSK,PSK, siedzą ludzie którzy przepracowali na podziale po kilka kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat czemu zabierać i urlop dodatkowy?
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2010, 09:09:12 wysłana przez kalarus74 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2010, 17:33:13 »
Kto pracuje w waszej komendzie? :gwiazdki: :wall:
Na pewno nie zna Ustawy o PSP!!! :kwit:


Urlop dodatkowy należy się zgodnie z ustawą w kilku przypadkach:
Dyżurnych może dotyczyć np. ten pkt.

Cytuj
3) 18 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby.

Cytuj
Art. 71a.
1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej „dodatkowym urlopem wypoczynkowym”, w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.
2. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby wynosi:
1) 5 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje wykonawcze;
2) 9 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje dowódcze;
3) 18 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby.
Jeżeli strażak w ciągu roku kalendarzowego pełni służbę w różnych warunkach szkodliwości lub uciążliwości, dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje mu w wymiarze proporcjonalnym do długości okresów służby w tych warunkach.
3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy, przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego wieku, wynosi:
1) 5 dni w roku – po ukończeniu 40 lat życia;
2) 9 dni w roku – po ukończeniu 45 lat życia;
3) 13 dni w roku – po ukończeniu 55 lat życia.
4. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego stażu służby wynosi odpowiednio:
1) 5 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby;
2) 9 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 20-letniego stażu służby;
3) 13 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 25-letniego stażu służby.
5. W razie zbiegu uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych, ze względu na przedłużony czas służby z uprawnieniami do dodatkowych urlopów wypoczynkowych z tytułu osiągnięcia określonego wieku życia lub określonego stażu służby, dni przysługujących dodatkowych urlopów wypoczynkowych sumuje się, jednak łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 18 dni w roku.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2010, 19:20:06 »
Dokładnie jak grzela, tylko czy w 1010 roku było już PSP? :-\

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2010, 19:20:46 »
Popieram w tej kwestii przedmówcę. Nie ma tu znaczenia staż w PSP ani na podziale. Praca na SK jest pracą w systemie zmianowym, urlop więc należy się jak, za przeproszeniem psu micha. Mam jednocześnie pytanie: kto zabrał Wam ten urlop dodatkowy i co Wasze kadry na ten fakt? Czy pytał ktoś w kadrach na jakiej podstawie zabrano urlop?
Si vis pacem, para bellum

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 17, 2010, 08:23:34 »
Niestety jeśli dyżurny PSK/MSK/WSKR nie ma lat służby lub wieku uprawniającego go do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, to go nie ma. Dlaczego?
ART 71a.2 ustawy o PSP
Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby wynosi:
1) ....
2) ....
3) 18 dni w roku - dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby

Kluczowe w tym przypadku jest zdanie "z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby"
Jeżeli nie było przeprowadzonych badań szkodliwości warunków służby, lub przeprowadzono je i nie wykazały one, że warunki te są szkodliwe, to art 71a.2 pkt 3 nie ma tutaj zastosowania. Gdyby były warunki szkodliwe, to poza urlopem dodatkowym dyżurni powinni także otrzymywać dodatek za służbę w warunkach szkodliwych.
Co do uciążliwości tej służby, to z czysto ludzkiego podejścia jest ona niewątpliwa. Niemniej jednak nie jest to przedłużony czas służby, o którym mowa w art 35 ust 9 ustawy o PSP (o którym mówi art 71a.1 ustawy o PSP).
Można policzyć co się bardziej opłaca: przedłużyć czas służby do 48 godz. tygodniowo i dostać z tego tytułu 18 dni urlopu dodatkowego, czy odpuścić. Rok ma przeciętnie 52 tygodnie X 8 godz za każdy tydzień = 52 dniu urlopu. 52-18=34 dni - tyle dyżurni byliby "w plecy" gdyby zdecydowali się na przedłużenie czasu służby do 48 godz. tygodniowo.

Niestety wygląda na to, że ustawodawca nie przewidział sytuacji dyżurnych operacyjnych.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2010, 12:33:37 »
Niestety jeśli dyżurny PSK/MSK/WSKR nie ma lat służby lub wieku uprawniającego go do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, to go nie ma. Dlaczego?
ART 71a.2 ustawy o PSP
Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby wynosi:
1) ....
2) ....
3) 18 dni w roku - dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby

Kluczowe w tym przypadku jest zdanie "z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby"
Jeżeli nie było przeprowadzonych badań szkodliwości warunków służby, lub przeprowadzono je i nie wykazały one, że warunki te są szkodliwe, to art 71a.2 pkt 3 nie ma tutaj zastosowania. Gdyby były warunki szkodliwe, to poza urlopem dodatkowym dyżurni powinni także otrzymywać dodatek za służbę w warunkach szkodliwych.
Co do uciążliwości tej służby, to z czysto ludzkiego podejścia jest ona niewątpliwa. Niemniej jednak nie jest to przedłużony czas służby, o którym mowa w art 35 ust 9 ustawy o PSP (o którym mówi art 71a.1 ustawy o PSP).
Można policzyć co się bardziej opłaca: przedłużyć czas służby do 48 godz. tygodniowo i dostać z tego tytułu 18 dni urlopu dodatkowego, czy odpuścić. Rok ma przeciętnie 52 tygodnie X 8 godz za każdy tydzień = 52 dniu urlopu. 52-18=34 dni - tyle dyżurni byliby "w plecy" gdyby zdecydowali się na przedłużenie czasu służby do 48 godz. tygodniowo.

Niestety wygląda na to, że ustawodawca nie przewidział sytuacji dyżurnych operacyjnych.
Aby otrzymać urlop dodatkowy należy spełnić jeden z warunków, niekonieczne jest spełnianie wszystkich warunków .Dyżurni spełniają taki warunek :
art 71.pkt.2. ppkt.3) 18 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline kalarus74

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2010, 08:54:22 »
Przepraszam  kolegę za 1010 rok oczywiście chodziło mi o rok 2010 a urlopy zabrano w Kielcach  ciekaw jestem czy gdzieś jeszcze zastosowano taki manewr taktyczny czy tylko u nas  jest państwo w państwie boje się że za chwile ktoś wpadnie na genialny pomysł że skoro praca na SK nie jest uciążliwa  to i na emeryturę po 30 latach

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2010, 09:12:42 »
system zmianowy = 18 dni = 144 godziny (dla ścisłości)
koledzy pełniący służbę na SK powinni odwołać się od decyzji ustalającej wymiar urlopu do wyższego przełożonego

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2010, 07:57:58 »
Cytuj
Aby otrzymać urlop dodatkowy należy spełnić jeden z warunków, niekonieczne jest spełnianie wszystkich warunków .Dyżurni spełniają taki warunek :
art 71.pkt.2. ppkt.3) 18 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby.

mirek1 - tak to powinno wyglądać, ale pkt 3 nie można czytać osobno (w oderwaniu od art 71a.2). Wg mnie (i nie tylko mnie) aby mieć te 18 dni urlopu dodatkowego (nie patrząc na staż służby i wiek) należy pełnić służbę w systemie zmianowym w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych.

Samo pełnienie służby w systemie zmianowym powinno wystarczyć (tak powinno być), ale jeśli trzymać się ściśle przepisu to już nie jest to takie pewne. Zobaczymy jak będzie dalej, czy komendy nie zostaną zobligowane do przeprowadzenia badań szkodliwości dla zdrowia na konkretnych stanowiskach pracy (służby).

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2010, 09:38:24 »
Czy 24-godzinna służba nie podchodzi pod "warunki szczególnie uciążliwe"?? Więc jeśli są nadgodziny (czyt. przedłużony czas pracy) to warunki uciążliwe bierzemy pod uwagę.
Stres, praca przed komputerem wielogodzinna..
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2010, 09:59:40 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2010, 15:15:03 »
Nadgodziny nie są przedłużonym czasem służby. Patrz art 35.9 ustawy o PSP.  Gdyby nadgodziny były przedłużonym czasem służby, to (przynajmniej w "mojej" komendzie) wszyscy mieliby przedłużony czas służby.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 19, 2010, 15:35:32 »
Nadgodziny nie są przedłużonym czasem służby. Patrz art 35.9 ustawy o PSP.  Gdyby nadgodziny były przedłużonym czasem służby, to (przynajmniej w "mojej" komendzie) wszyscy mieliby przedłużony czas służby.

To napisz na jakiej podstawie wszyscy w komendzie mają:

Cytuj
1) 5 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje wykonawcze;
2) 9 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje dowódcze;

Czyżby pełnili służbę w w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby?

http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=84

http://www.zzsflorian.pl/files/File/zalaczniki/komunikaty/2007/0301/komunikat_0301_1.jpg
http://www.zzsflorian.pl/files/File/zalaczniki/komunikaty/2007/0301/komunikat_0301_2.jpg
http://www.zzsflorian.pl/files/File/zalaczniki/komunikaty/2007/0301/komunikat_0301_3.jpg
http://www.zzsflorian.pl/files/File/zalaczniki/komunikaty/2007/0301/komunikat_0301_4.jpg
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2010, 16:01:02 wysłana przez grzela »

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 19, 2010, 16:48:56 »
Cytuj
To napisz na jakiej podstawie wszyscy w komendzie mają:

Cytuj
1) 5 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje wykonawcze;
2) 9 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje dowódcze;

Czyżby pełnili służbę w w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby?

Nie wiem jak w innych komendach, ale u nas jest rozkaz, czy decyzja KP , która reguluje kto ze strażaków systemu codziennego jest w dyspozycji operacyjnej i jakie pełni tam funkcje.

Co do pisma z 2007 r (linki w poście grzeli) to słyszałem (ale tego nie jestem pewien), że zostało odwołane. Tej informacji nie mam sprawdzonej.

Myślę :huh:, że rozwiązaniem sytuacji mogłoby być wrzucenie dyżurnych operacyjnych do grupy operacyjnej, ale nie jako wzmocnienie PSK. Wtedy jako grupa operacyjna mieliby warunki szkodliwe. To + zmianowy system służby = 18 dni urlopu dodatkowego :pyt:. Ale to tylko moje dywagacje.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 19, 2010, 17:11:32 »
Nie wiem jak w innych komendach, ale u nas jest rozkaz, czy decyzja KP , która reguluje kto ze strażaków systemu codziennego jest w dyspozycji operacyjnej i jakie pełni tam funkcje.

Wszędzie tak jest, tylko co w przypadku, gdy dyspozycyjny nie wyjedzie w okresie rozliczeniowym do żadnego zdarzenia?

Dyżur domowy i pozostawanie w dyspozycji nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał czynności służbowych.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 21, 2010, 12:27:28 »
Cytuj
Przepraszam, że jeden pod drugim, ale:

Widzę, że temat się rozwija. Następny dyżurny pyta się o urlop dodatkowy (pomijając wiek i staż służby).

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14598.msg146263.html#msg146263

Nie widziałem jak do tej pory żadnego pisma, które by nakazywało zabieranie urlopu dodatkowego dyżurnym zgodnie z ustawą o PSP art. 71a ust 2 pkt. 3.
Nie wiem, który z komendantów wychodzi przed szereg i szuka oszczędności nie tam, gdzie trzeba.

Czytałem wcześniej wątek, w którym był poruszany temat, czy młody strażak może siedzieć na PSK:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,6013.0.html

Wtedy byłem przeciwnikiem, takiego rozwiązania, teraz już wiem, że takie rozwiązanie ma przyszłość i sens.

Dlaczego?
Czy młody aspirant i oficer, a po roku 2014 tylko oficer będzie chciał dobrowolnie pełnić służbę na PSK?
Dyżurni zostali okradzeni przez ZZ w 2009 r. podczas pisania projektu rozporządzenia w sprawie stanowisk służbowych z podwyższenia o jedną grupę (pomimo aprobaty takiego rozwiązania przez KG).
Brak urlopu dodatkowego.
Awans zawodowy bardziej ograniczony niż na PB.

Mam propozycję dla nadgorliwych komendantów, (ponieważ pełna nazwa M/PSK brzmi Miejskie/Powiatowe Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego/Powiatowego PSP), aby zaczerpnęli pomysł od wrocławskiej policji i przyjęli na M/PSK osoby/cywile po przeszkoleniu z PUP, które będą odbierać telefony.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10141.msg144863.html#msg144863

Oszczędności gwarantowane, a zaoszczędzone pieniądze niech sobie zabezpieczą na prawników i radców prawnych, bo braknie im czasu na chodzenie do sądów i prokuratury.

Powodzenia

To tylko wnioski wyciągnięte po przeczytaniu kilku postów.
Na ocenę poczekam do oficjalnego stanowiska w sprawie urlopów dodatkowych na PSK.

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 25, 2010, 12:54:42 »
Urlop dodatkowy mam odkąd zostałem przyjęty do służby i nigdy się nie zastanawiałem na jakiej podstawie. Dopiero po przeczytaniu tego wątku zacząłem się zastanawiać na jakiej podstawie jest on udzielany.

Art. 71a.
1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej „dodatkowym urlopem wypoczynkowym”, w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.

Z tego wynika, że aby dostać ten urlop muszą zostać spełnione dwa warunki:
1. Służba musi być pełniona w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych,
i
2.ze względu na przedłużony czas służby.

Co do pierwszego punktu osoby biorące udział w akcjach czyli pracownicy JRG i Grupy Operacyjne można powiedzieć, że mają spełniony. Co do pozostałych osób w tym dyżurnych, dyspozytorów należałoby się oprzeć na badaniach czynników szkodliwych i uciążliwych tj. oświetlenie, hałas itp. Jeżeli wyniki wyjdą w normie to nie możemy mówić o pracy w warunkach szkodliwych i uciążliwych.

Punkt drugi mówi nam o przedłużonym czasie służby, czyli wydłużeniu z 40 do 48 h tygodniowo,  za który nie przysługuje odbiór wolnego. W związku z tym jeżeli rozliczamy nadgodziny w odniesieniu do 40 h tygodnia pracy to nie możemy tu mówić o przedłużonym czasie służby.

Reasumując urlop dodatkowy nie należy się nie tylko dyżurnym i dyspozytorom, ale także grupą operacyjnym, dowódcą JRG (na pewno 40 h tydzień pracy) i pracownikom podziału bojowego (chyba że wykazują nadgodziny powyżej 48 h tygodnia pracy). Kiedyś obiło mi się o uszy, że w Śląskim albo samych Katowicach wprowadzili na podziale 48 h tydzień pracy.

Panowie tak ja ten przepis rozumiem i wcale nie jestem z tego powodu zadowolony, bo nie chciałbym stracić 18 dniu urlopu. 

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 25, 2010, 13:29:35 »
Z tego wynika, że aby dostać ten urlop muszą zostać spełnione dwa warunki:
1. Służba musi być pełniona w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych,
i
2.ze względu na przedłużony czas służby.

No ja widzę to inaczej:
1. Służba musi być pełniona w warunkach szkodliwych dla zdrowia
lub
2. szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 25, 2010, 21:30:59 »
Urlop dodatkowy mam odkąd zostałem przyjęty do służby i nigdy się nie zastanawiałem na jakiej podstawie. Dopiero po przeczytaniu tego wątku zacząłem się zastanawiać na jakiej podstawie jest on udzielany.

Art. 71a.
1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej „dodatkowym urlopem wypoczynkowym”, w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.

Z tego wynika, że aby dostać ten urlop muszą zostać spełnione dwa warunki:
1. Służba musi być pełniona w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych,
i
2.ze względu na przedłużony czas służby.

Co do pierwszego punktu osoby biorące udział w akcjach czyli pracownicy JRG i Grupy Operacyjne można powiedzieć, że mają spełniony. Co do pozostałych osób w tym dyżurnych, dyspozytorów należałoby się oprzeć na badaniach czynników szkodliwych i uciążliwych tj. oświetlenie, hałas itp. Jeżeli wyniki wyjdą w normie to nie możemy mówić o pracy w warunkach szkodliwych i uciążliwych.

Punkt drugi mówi nam o przedłużonym czasie służby, czyli wydłużeniu z 40 do 48 h tygodniowo,  za który nie przysługuje odbiór wolnego. W związku z tym jeżeli rozliczamy nadgodziny w odniesieniu do 40 h tygodnia pracy to nie możemy tu mówić o przedłużonym czasie służby.

Reasumując urlop dodatkowy nie należy się nie tylko dyżurnym i dyspozytorom, ale także grupą operacyjnym, dowódcą JRG (na pewno 40 h tydzień pracy) i pracownikom podziału bojowego (chyba że wykazują nadgodziny powyżej 48 h tygodnia pracy). Kiedyś obiło mi się o uszy, że w Śląskim albo samych Katowicach wprowadzili na podziale 48 h tydzień pracy.

Panowie tak ja ten przepis rozumiem i wcale nie jestem z tego powodu zadowolony, bo nie chciałbym stracić 18 dniu urlopu.

   Kolego jeśli tak interpretujesz ten przepis :kwit: to przenieś się do Kielc :wiedzma:, tam takich potrzebują. Może napiszecie razem nową interpretacje ustaw strażackich i okaże się, że mamy za dużo etatów, za duży budżet itd., itp.
   No a potem to już tylko KGPSP :wakacje: i dyscyplinowanie hołoty  :bij:.

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 26, 2010, 11:21:24 »
Zero-11 też bym chciał żeby było tak jak piszesz.

Poza tym dobrze wiecie, że polskie przepisy są tak pisane, że tyle osób co je czyta tyle jest interpretacji.
Ale zawsze jest tak, że prawidłowa interpretacja jest osób siedzących na wysokich stołkach.
Więc najlepszym wyjściem osób, którym zabrano urlop dodatkowy jest zwrócenie się do KG (najlepiej za pośrednictwem związków zawodowych) o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 26, 2010, 18:48:37 »
 



chlopie slyszales :tuba: w slaskim non stop pracujemy 48/tyg i nic do zrobienia :wall:

Offline niki02

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 27, 2010, 17:00:20 »
No cóż, dyżurni w powiatach od zawsze są stratni w stosunku do podziału bojowego.
1.Niska grupa biorąc pod uwagę wykonywaną pracę i odpowiedzialność
2.Niski dodatek służbowy
3.Brak szkodliwego wliczanego do emerytury
4.Teraz urlopy

A może czas na emeryturę dla nadgorliwych i szukających h... do d...    czyimś kosztem.

Może niech ktoś z kierownictwa siądzie choć kilka razy na PSK, odbierze 300 rozmów telefonicznych dziennie,  obsłuży kilka wyjazdów w tym jeden poważniejszy mający miejsce w nocy-czas trwania kilka godzin, rano zejdzie ze służby i powie że p....... siedzieć na PSK .

Ciekaw jestem kto będzie chciał pracować w przyszłości na PSK. Jest jeszcze inne rozwiązanie - L4!!!

Czy w innych województwach niż Św. też jest problem urlopów dla dyspozytorów? Skąd to wyszło z KW Kielce czy KG?

Offline kalarus74

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 23, 2010, 09:05:00 »
Dziś dostałem wiadomość że jest już pismo od prawnika który wypowiedział się na ten temat czyli urlopu dodatkowego po zapoznaniu się z nim poinformuję kolegów co z niego wynika może i w śląskim chłopaki odzyskają swój urlop.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 23, 2010, 15:02:13 »
Ciekawi mnie jak w CK wygląda sprawa urlopu dodatkowego dla pracowników 8-godzinnych (komendanci, dowódcy jednostek, wydział operacyjny) - czy mają jedynie urlop dodatkowy wynikający z wysługi lat czy czasem nie są podwieszeni pod 18 dni za prace w warunkach szkodliwych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline kulkub

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 23, 2010, 21:04:49 »
Dziś dostałem wiadomość że jest już pismo od prawnika który wypowiedział się na ten temat czyli urlopu dodatkowego po zapoznaniu się z nim poinformuję kolegów co z niego wynika może i w śląskim chłopaki odzyskają swój urlop.
Ależ w Śląskim nikt nam urlopu nie zabrał. Ale dzięki za troskę kolego ^_^

Offline kalarus74

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 25, 2010, 11:54:39 »
Najlepsze w tym wszystkim jest to że niema oficjalnego pisma  na jakiej podstawie  urlop został zabrany jest tylko tylko informacja o treści "URLOPY PRZYSŁUGUJĄCE STRAŻAKOM PEŁNIĄCYM SŁUŻBĘ NA PA ... "
Dotyczy to oczywiście etatowych dyspozytorów. :wall:

andro

  • Gość
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 18, 2010, 12:05:33 »
W propozycji zmiany ustawy o psp ulegnie zmianie urlop dodatkowy za warunki szkodliwe i uciążliwe,  więc:     dla strażaków SK służących do 40 godz/tyg., nie wyjeżdżających do działań i po przeprowadzeniu badań pomieszczeń SK o braku szkodliwego działania w pomieszczeniu   - urlop dodatkowy się NIE NALEŻY   (zgodnie z naszą ustawą nawet w obecnym obowiązującym brzmieniu).

Dla strażaków syst. codziennego ten urlop się należy za sam fakt pełnienia dyżuru domowego - bycia w dyspozycji (w przepisach chyba nie ma nic o konieczności wyjazdu), czekając w domu też się stresujesz że za chwilę mogą zadzwonić, że musisz być trzeźwy ....
A jeżeli ktoś ten urlop otrzymuje, pomimo nie spełnienia powyższych warunków to odpowiedzialność leży na kadrach i komendancie, bo to oni określają: ile, komu i jakiego urlopu się należy, i za to ponoszą odpowiedzialność.

A czasem tak jest że dla ŚWIĘTEGO SPOKOJU przełożeni pewnych spraw wolą nie dotykać, ale to nie znaczy że nie łamią prawa, nawet jeśli ono nam się nie podoba. Niestety ale każde stanowisko ma swoje obowiązki, za realizację których ponosimy odpowiedzialność,  czasami winnym uda się uniknąć odpowiedzialności.
 nara.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 18, 2010, 15:47:47 »
W propozycji zmiany ustawy o psp ulegnie zmianie urlop dodatkowy za warunki szkodliwe i uciążliwe,  więc:     dla strażaków SK służących do 40 godz/tyg., nie wyjeżdżających do działań i po przeprowadzeniu badań pomieszczeń SK o braku szkodliwego działania w pomieszczeniu   - urlop dodatkowy się NIE NALEŻY   (zgodnie z naszą ustawą nawet w obecnym obowiązującym brzmieniu).

Kto Ci takich głupot naopowiadał  :wall: , że się nie należy.
A to dlaczego?  :gwiazdki:

Ustawa o PSP:


Cytuj
Art. 71a.
1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej „dodatkowym urlopem wypoczynkowym”, w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.

albo

2. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby wynosi:
1) 5 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje wykonawcze;
2) 9 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje dowódcze;
3) 18 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby.
Jeżeli strażak w ciągu roku kalendarzowego pełni służbę w różnych warunkach szkodliwości lub uciążliwości, dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje mu w wymiarze proporcjonalnym do długości okresów służby w tych warunkach.

albo

3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy, przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego wieku, wynosi:
1) 5 dni w roku – po ukończeniu 40 lat życia;
2) 9 dni w roku – po ukończeniu 45 lat życia;
3) 13 dni w roku – po ukończeniu 55 lat życia.


lub

4. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego stażu służby wynosi odpowiednio:
1) 5 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby;
2) 9 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 20-letniego stażu służby;
3) 13 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 25-letniego stażu służby.


5. W razie zbiegu uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych, ze względu na przedłużony czas służby z uprawnieniami do dodatkowych urlopów wypoczynkowych z tytułu osiągnięcia określonego wieku życia lub określonego stażu służby, dni przysługujących dodatkowych urlopów wypoczynkowych sumuje się, jednak łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 18 dni w roku.

Jeżeli Wasz Komendant nie daje dyżurnym PSK urlopu dodatkowego tzn., że Jego działania są bezpodstawne.
Sprawę skierujcie do ZZ działających w Waszej komendzie lub do Zarządu Wojewódzkiego.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2010, 15:59:34 wysłana przez grzela »

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: 26 dni urlopu dla dyspozytora
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:50:41 »
To co słyszę (o koncepcji z Kielc) powoduje u mnie lekkie niedowierzanie. Z niecierpliwością oczekuję na opinię prawną z której będize wynikać, że są strażacy poełniący służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby, którym nie przysługuje 18 dni urlopu dodatkowego.
Żeby utrudnić koledze po fachu prace wskaże tylko, że moim zdaniem art. 71 a ust 1 wprowadza zasadę, zaś art. 71a ust 2 okresla wymiar w poszczególnych systemach słuzby, w zalezności od zakresu odpowiedzialności - co co systemu codzinnego. Małe przypomnienie - prawo do wypoczynku jest pochodną norm konstytucyjnych. A wątpliwości interpretacyjne (których tu nie widzę) i tak nalezy interpretować na korzyść funkjonariusza (pracownika).
Z ciekwości to wykladnia z KM czy KW w Kielcach?