Autor Wątek: Rok założenia OSP.  (Przeczytany 10484 razy)

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Rok założenia OSP.
« dnia: Luty 03, 2010, 12:27:08 »
Witam. Mam pewien problem. Postanowiłem założyć kronikę naszej OSP jednak już na początku stanąłem przed poważnym dylematem. Chodzi o to iż nikt dokładnie nie zna daty założenia straży w mojej miejscowości. Z przekazów ustnych wiem że jednostkę zawiązano prawdopodobnie w latach 20-ych XX wieku ,  lecz nie jest to jakikolwiek wyznacznik co do daty. Chcąc dotrzeć do dokumentów  :kwit: datujących powstanie naszej OSP dowiedziałem się , że archiwum ( w Poznaniu ) gdzie one się znajdowały spłonęło w czasie wojny.  Czy ktoś się orientuje może gdzie takie dokumenty mogły zostać zdublowane ???

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2010, 13:41:31 »
Witam. Mam pewien problem. Postanowiłem założyć kronikę naszej OSP jednak już na początku stanąłem przed poważnym dylematem. Chodzi o to iż nikt dokładnie nie zna daty założenia straży w mojej miejscowości. Z przekazów ustnych wiem że jednostkę zawiązano prawdopodobnie w latach 20-ych XX wieku ,  lecz nie jest to jakikolwiek wyznacznik co do daty. Chcąc dotrzeć do dokumentów  :kwit: datujących powstanie naszej OSP dowiedziałem się , że archiwum ( w Poznaniu ) gdzie one się znajdowały spłonęło w czasie wojny.  Czy ktoś się orientuje może gdzie takie dokumenty mogły zostać zdublowane ???

Zdublowane raczej nie. A może w kronikach kościelnych jest jakaś wzmianka o Poświęceniu sztandaru, itp ?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2010, 13:51:18 »
Proponuję również popytać innych kronikarzy z ościennych jednostek. Zazwyczaj wpisuje się w kronikach że "jednostka nasza uczestniczyła w leciu straży xxx". To też może dać jakiś trop.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2010, 14:09:33 »
Cytuj
Zdublowane raczej nie. A może w kronikach kościelnych jest jakaś wzmianka o Poświęceniu sztandaru, itp ?

Byłem u Xsiędza , ale tam nic nie ma  , choć kroniki bardzo stare ma. Była tylko wzmianka o pożarze kościoła i wymienione dwie osoby z imienia i nazwiska które jako pierwsze zaczęły gasić pożar. W ostatecznym przypadku może by te dwie osoby wziąć jako "honorowych" założycieli ? Nie mam pojęcia jak to ugryźć.

Offline osppilica

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Hell Hath No Fury Like a FireFighter
    • Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2010, 14:16:20 »
Dokładnie. Spróbuj tak jak piszę Szanowni Przedmówcy. Ja 3 lata temu zacząłem pisać od podstaw kronikę i historię mojej OSP (z "pewnych" powodów kroniki poprzedniej nie ma :( ))

Przed tobą poważne wyzwanie. Ja bazując na Książce o Historii Pilicy, różnych innych źródłach historycznych dotarłem do zapisu o pierwszym pożarze w Pilicy 1459, potem do zorganizowania "straży pożarnej" w 1731 przez Marię z Wesslów. Dużo artykułów da się znaleźć w kopiach lokalnych gazet. Ja korzystałem z archiwum Gazety Kieleckiej, gdzie były opisy kilku potężnych pożarów w Pilicy. Na stronie http://www.polska.pl/ da się poprzez Dziedzictwo Narodowe dotrzeć to zeskanowanych pism z archiwów. Tutaj miałem o tyle szczęście że zeskanowano pismo o zatwierdzenie sztandaru i rozkład składki ogniowej. Możesz też zerknąć do książki Szaflika o dziejach straży, tam też da się coś znaleźć. Cała zabawa to przebrnąć czasem przez książkę, gdzie jest jedno lub zdania albo choćby jedna data o twojej OSP - ale to już dużo daje. Kroniki kościelne to też dobre źródło. I polecam jeszcze wujka Google. Ja po wklepaniu straż pilica przeszukałem kilkaset stron i natrafiłem na wzmiankę o zawodach sikawek w 1952.
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - ZAPRASZAMY

www.sgfp.com.pl

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2010, 15:20:54 »
Z doświadczenia wiem, że w tym okresie dużo zapisków było w ówczesnych Starostwach ! Szukaj zatem w archiwach państwowych (danego rejonu) - udostępniają bez problemu - byłem !!!
W ten sposób ustaliliśmy daty powstania dwóch jednostek !
Pozdro

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2010, 14:18:56 »
Prowadzę kronikę OSP od 5 lat. Obecny proboszcz mojej parafii przekazał 7 lat temu mojej jednostce informacje, że w kronice parafialnej jest wzmianka o założeniu w mojej miejscowości Straży Pożarnej. NIESTETY nikt z zarządu nie podjął tematu, bo jak uznali - "tamta straż była niemiecka, a nasza powstała w 1947" :wall: Nie bardzo się z tym zgadzam, bo myślę, że nieważne kto był "zarządcą" skoro straż działała nieprzerwanie w czasie wojny. Chciałbym "dziś" z tym tematem ruszyć i przekonać zarząd (tym bardziej, że zbliża się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze) o czasie i okolicznościach powstania naszej OSP, a zarazem o zmianie tejże daty powstania.

W związku z tym macie jakiś pomysł?? Ja wymyśliłem tylko tyle, że mógłbym poprosić księdza o oficjalne pismo z Jego strony - poświadczające, że nasza OSP powstała w 1884 roku. Tylko jeszcze powstaje pytanie - co z tymi oświadczeniami do różnych pism, kronik, zarządu powiatowego i głównego OSP - że nasza OSP działa od 1947 roku, skoro tak naprawdę teraz okazuje się, że jednak działa nieprzerwanie od blisko 130 lat???
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2010, 14:49:05 wysłana przez gucio »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2010, 00:22:21 »
Pisma zawsze można sprostować wyjaśnieniem, że odnalazły się dokumenty poświadczające istnienie od.. itd. Jeśli przejęło się tradycje, budynek czy sprzęt po poprzednich mieszkańcach ziem zachodnich jak najbardziej należy zadbać o historię własnej jednostki. U mnie jest gorzej. Mimo wiedzy z przekazów, że jednostka istniała już grubo przed I wojną, nie możemy odnaleźć żadnych dokumentów poświadczająch, jedyny dokument wystawiony przez komendanta gminnego z naszej OSP znaleźli strażacy w sąsiedniej podległej mu wtedy jednostce. Pochodzi sprzed II wojny. My w naszych dokumentach piszemy, że data założenia jest nieznana.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 21, 2010, 06:36:44 »
Ja bym na twoim miejscu poszukał ew. osob ktore wyjechały z twoich terenow..u mnie był sytuacja komiczna ktora jedynie powinna by przestroga dla innych, w 2005 roku obchodzilismy 75 lecie, bo tak chciał Prezes, tak było na tablicy na wierzy remizy i tak tez było  w kronice ( ktora mial Prezes i ktora prowadził)..wielka impreza , festyn itd a tu po 4 latach.... szok... pewien zasłuzony były mieszkaniec naszej miejscowosci, pan Henryk mieszkajacy na codzien  w Niemczech odkrył w tamtejszych dokumentach ze straz ogniowa powstała w roku 1899 r. :kwit: ( szok wielki) i w zwiazku z tym po 75 leciu OSP 5 lat pozniej obchodzilismy juz z wielka pompa 100 lecie.. :gwiazdki: Takze dokæłdnie sprawdzajcie co by nie zrobic gafy jak to miało miejsce u mnie..

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2010, 10:55:56 »
Była tylko wzmianka o pożarze kościoła i wymienione dwie osoby z imienia i nazwiska które jako pierwsze zaczęły gasić pożar. W ostatecznym przypadku może by te dwie osoby wziąć jako "honorowych" założycieli ? [/quote]

Tak to nie radzę... Powinienes jednak znaleźć jakiś dokument na potwierdzenie roku założenia OSP. Bez dokumentu, z przekazów ustnych nikt ci tego nie uzna.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2010, 13:13:21 »
A może w internecie jest coś poświęcone skanom i kopiom różnych dokumentów z lat XXX?

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 21, 2010, 19:10:14 »
Ale właśnie w tym tkwi problem, że jest na to papier w postaci kroniki parafialnej - więc jak proponujecie??

Offline wojjack

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
    • OSP Hecznarowice
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 24, 2010, 09:47:58 »
Proponuję również popytać innych kronikarzy z ościennych jednostek. Zazwyczaj wpisuje się w kronikach że "jednostka nasza uczestniczyła w leciu straży xxx". To też może dać jakiś trop.

spróbuj tak jak radzi kolega - u mnie w jednostce jest kronika od początku założenia OSP (od 1889 roku) i jest w niej sporo informacji na temat powstania okolicznych jednostek

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 01, 2011, 20:31:11 »
sęk w tym, że moja jednostka jest jedyną strażą w gminie, która ma najdłuższy staż w prowadzeniu kroniki ( ponad 20 lat), więc pomysły by pytać w innych strażach już na początku spala na panewkach. W związku z tym, czy uwierzytelniony tekst księdza na temat roku powstania - może być przyczynkiem do zmiany daty powstania OSP???

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 02, 2011, 00:31:01 »
Gmina gminą..Ksiadz ma z pewnościa bardzo dobrą wiedze na podsatwie parafialnych ksiąg itd..ale jak masz chec to idź dalej..udaj sie do miasta..do PSP i podpytaj tam co i jak

kronikarz

  • Gość
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 12, 2011, 18:41:44 »
Jeżeli chodzi o udokumentowanie historii pożarnictwa to jest to bardzo pracochłonne. Powstanie jednostki liczy się utworzenia zarządu. Były wcześniej jednostki pożarnicze na przykład przymusowej. Najlepiej przed pisaniem zapoznać sie z kilkoma książkami aby mieć obraz jak to dawniej bywało. Polecam następujące książki:
- Władysław Pilawski, Chronologia Powstań OSP Na Ziemiach Polskich w latach 1845-1890, 1998,
- Józef Ryszard Szaflik, Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych, 2001 r.
- ABC Strażaka Ochotnika nr 15 – Dokumentowanie Historii, 2004,
- Rafał Dmowski i Grzegorz Welik, Vademecum kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych, 2008,
- ABC Strażaka Ochotnika nr 12 – historia ochrony przeciwpożarowej do 1918 r. biblioteka MDP.
Rejonizacja OSP i miejscowości miała różne koleje losu. Przynależność danej miejscowości często sie zmieniała. Ja osobiście odwiedziłem również archiwa w sąsiednich województwach. Na przykład w archiwum we Wrocławiu znajdują się roczniki gazet strażackich ukazujących się przed II w.ś.
Udało mi się również pozyskać kopie dokumentów z muzeum pożarnictwa z Niemiec, poniżej namiary:
Museum des Deutschen Brandschutzes und Feuerlöschwesen
Sankt – Laurentius – Straße 3
36041 Fulda
www.dfv.org/feuerwehrmuseum
e-mail: Deutsches-Feuerwehr-Museum@t-online.de

Udokumentowałem powstanie OSP w 1863 roku, w tym czasie został założony pierwszy zarząd straży pożarnej i mam wykaz tych osób oraz nazwiska wszystkich prezesów od tego czasu. Posiadam również materiały że w 1845 roku istniała w moim mieście remiza lecz nie jest to podstawa do twierdzenia o istnieniu jednostki tylko o tym że w tym czasie istniała ochrona przeciwpożarowa. Polecam jak na wstępie zapoznanie się z publikacjami aby mieć obraz ochrony przeciwpożarowej. To że właściciel majątku rolnego wyznaczył osoby do gaszenia pożaru i była jakaś szopa na sprzęt nie świadczy o istnieniu samej jednostki. Warto również zapoznać się z przepisami dotyczącymi ppoż. które były wydawane dawniej. Trochę się rozpisałem ale oże i pomogłem. Pozdrawiam.

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2011, 15:11:52 »
Dziękuję kolegom za pomoc. Na szczęście udało mi się dotrzeć do archiwum państwowego w Poznaniu i okazało się że OSP została zarejestrowana w 1936 r. ( mam kserokopię wpisu do rejestru stowarzyszeń  ^_^ ) Ciekawy fakt  , że w działalności statutowej zapisano " ochronę przeciwlotniczą " . Nie mam pojęcia jak by ona miała wyglądać , ale nie o to chodzi .
Pozdrawiam.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 13, 2011, 19:27:28 »
Dziękuję kolegom za pomoc. Na szczęście udało mi się dotrzeć do archiwum państwowego w Poznaniu i okazało się że OSP została zarejestrowana w 1936 r. ( mam kserokopię wpisu do rejestru stowarzyszeń  ^_^ ) Ciekawy fakt  , że w działalności statutowej zapisano " ochronę przeciwlotniczą " . Nie mam pojęcia jak by ona miała wyglądać , ale nie o to chodzi .
Pozdrawiam.
Kolego podpowiedz jak korzystać z zasobów archiwum. Szuka się samemu czy pisze pytania? Bo u mnie niestety ale dokumenty będa po niemiecku.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 13, 2011, 20:59:06 »
Przed pójściem do archiwum polecam zajrzeć na stronę: http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php
szczególnie, jeśli do archiwum ma się daleko.

pozdrawiam.

Edit 17 I 2011

Ciekawy fakt  , że w działalności statutowej zapisano " ochronę przeciwlotniczą " . Nie mam pojęcia jak by ona miała wyglądać , ale nie o to chodzi .
Pozdrawiam.

W jednym z tekstów źródłowych znalazłem wzmiankę o ochronie przeciwlotniczej, w której ma brać udział OSP.
 Żeby jednakże ta samoobrona była realną, skuteczną i celową musi być opartą na organizacjach zwartych i zdyscyplinowanych, które będą stanowić kadrę dla ludności cywilnej. Potrzebne więc będą służby cywilne: alarmowa, obserwacyjno-meldunkowa, ratownicza, sanitarna, zbierania rannych i grupowania ich oddzielnie od zadziałanych, którymi opiekować się muszą oddzielnie kolumny sanitarne przeciwgazowe, służba bezpieczeństwa obsługa schronów, transportu ewakuowanych, transportu materiałów, drużyny porządkowe i odkażające, przeciwgazowe i.t.p.. Straże pożarne wobec masowego powstawania pożarów, będą musiały być wzmocnione przez personel ochotniczy już obecnie odpowiednio dobrany i szkolony. Straże pożarne będą musiały również stworzyć służbę czuwania nad miastem, aby móc w porę spieszyć z pomocą od ognia. źródło: Aka.,Zadanie na jutro, "Strażak Wielkopolski", 1932, nr 6, s. 45.
W kolejnym tekście ten sam autor kontynuuje:
Krótko mówiąc straż musi wejść w atmosferę problemów OPLGaz. zanim zechce pracować dla niej twórczo i z pożytkiem. To konieczne przygotowanie do tej pracy może dać jedynie wyłącznie wyszkolenie OPLGaz. (...) Dlatego też myślałbym, że każdy oddział (wszyscy strażacy bez żadnych wyjątków) winien przejść tzw. kursy ogólno-informacyjne OPLGaz., które na razie mogą na życzenie PP. Naczelników przeprowadzać powiatowi instruktorzy OPLGaz. Przedmiotami tam wykładanemi byłyby: Historja i walka chemiczna
Obrona indywidualna
Obrona zbiorowa
Obrona przed iperytem
Walka przeciwpożarowa (środki zapalające)
Zasady meterologii
Obrona przeciwlotnicza
Organizacja skupień do obrony
Neutralizacja
Ratownictwo.
źródło: Aka, OPLGaz. i Straże, "Strażak Wielkopolski, 1932, nr 7, s. 52.

Treść którą przytoczyłem w chwili publikowania była zamysłem jednego z strażaków Wielkopolskiego Związku Straży Pożarnych. Na tą chwilę nie znalazłem informacji aby "coś z tego wyszło", ale z wpisu w działalności statutowej OSP kolegi wynika, że jednak tak.
PS. skrót OPLGaz. oznacza Obronę Przeciwlotniczą i Gazową - inne wyjaśnienie nie przychodzi mi do głowy.
Kursy o których pisze autor tekstu miały być organizowane przez Ligę Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. Więcej na ten temat znajduje się w "Strażaku Wielkopolskim" z roku 1932 w numerach 6.,7. oraz 8.
pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2011, 19:53:38 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 18, 2011, 18:04:49 »
odświeżam temat, może kogoś zaciekawi.
pozdrawiam.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 18, 2011, 22:14:33 »
Witam
Jak się odniesiecie do takiej sytuacji:
Odnalazłem, w archiwach Biblioteki Jagiellońskiej, dokument mówiący m.in. że Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych przekazało w latach 1870 - 1910 sikawki ręczne dla ...... (tutaj są wymienione miejscowości) i wymieniona jest moja miejscowość. Ponieważ nie mogę dotrzeć do dokładniejszej daty, czy możemy na tej podstawie uznać, że nasza OSP powstała w 1910r. nadmieniam iż w zeszłym roku odzyskaliśmy sikawkę (jest w fatalnym stanie).

 

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 18, 2011, 22:52:38 »
Według mnie jest to trochę naciągane. Trzeba by się zorientować czy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW) wspomagały nowo powstałe OSP czy jednostki istniejące "jakiś czas" a mające z różnych powodów kłopot z zdobyciem środków na realizację działalności statutowej. Równie dobrze mogły wspomagać i jedne i drugie albo też przekazywać pieniądze do dyspozycji Związku. Nie znam źródeł, które by o tym mówiły, widziałem tylko informacje określające jaką kwotę w danym roku Pomorskie TUW przeznaczyło na pomoc dla straży.
Według mnie rok otrzymania sikawki ręcznej ciężko jednoznacznie uznać za rok powstania. (rozumiem, że twoja OSP otrzymała sikawkę w 1910 roku). Szukałbym dalej.
Jeśli jednak szukaliście w innych źródłach i nic nie znaleźliście... to lepszy rydz niż nic, macie przynajmniej punkt zaczepienia. Zawsze można stwierdzić, że data powstania jest nieznana a pierwszą sikawkę otrzymano w roku 1910 co daje chociaż pogląd na orientacyjny czas powstania OSP.
pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2011, 22:56:22 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 20, 2011, 13:01:59 »
A czy zna ktoś może "człowieka" - który zajmuje się tłumaczeniem starodruków niemieckich??? Mam już kilka takich stron - a w najbliższym czasie udaję się do Archiwum Państwowego, gdzie mam nadzieję znaleźć coś innego  -więc już zawczasu chciałbym się upewnić, że jest ktoś kto to przetłumaczy.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 20, 2011, 13:23:55 »
A czy zna ktoś może "człowieka" - który zajmuje się tłumaczeniem starodruków niemieckich??? Mam już kilka takich stron - a w najbliższym czasie udaję się do Archiwum Państwowego, gdzie mam nadzieję znaleźć coś innego  -więc już zawczasu chciałbym się upewnić, że jest ktoś kto to przetłumaczy.

Jeżeli starodruki nie są, aż takie stare, to wystarczy tłumacz przysięgły języka niemieckiego.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 20, 2011, 14:27:09 »
Rok otrzymania sikawki nie potwierdza niczego - nawet tego, ze jakakolwiek straż pożarna (jako osobna organizacja) istniała! W "dawnych czasach", nawet jeszcze w XX w., posiadanie sikawki przez wieś/majątek/parafię mogło oznaczać tyle, ze był sprzęt do gaszenia, a w razie pożaru zwoływano pospolite ruszenie mieszkańców. Poza tym, istniała jeszcze jedna, dziś praktycznie zapomniana instytucja przymusowej/obowiązkowej straży pożarnej, do której powoływano (analogicznie jak do wojska) zdolnych do służby mężczyzn. Nawet w latach 1970-tych jedna z OSP mojego powiatu jakiś czas była Obowiązkową Strażą Pożarną, bo ochotników było za mało. Dziś jest np. w Niemczech kilka jednostek tego typu (Pflichtfeuerwehren), powołanych dokładnie z tego samego powodu. Jeśli dobrze pamiętam, w latach 20-tych w Wielkopolsce były 2 straże zawodowe, sto kilkadziesiąt ochotniczych i grubo ponad 3000 obowiązkowych. Także nie potwierdza to istnienia OSP, a już tym bardziej ze 'O'='Ochotnicza'.