Autor Wątek: LPG - jak działać  (Przeczytany 5823 razy)

LPG

  • Gość
LPG - jak działać
« dnia: Styczeń 27, 2010, 22:00:24 »
Witam.
Nie znalazłem wątku na temat LPG. A myślę, że warto podzielić się doświadczeniami.

Offline minimax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2010, 21:49:53 »
Witam
Dobry temat. Mało kto za to się zabierał a i tak z obawą. Dopiero Chrzanów coś więcej wniósł w działania. Przede wszystkim procedura, która ma kilka błędów. Wiem wiem dobrze jest coś oceniać. Teraz znów powstaje "aktualizacja" i myślę że bedzie lepiej. Może ktoś na forum był przy zdarzeniu z cysterną i miał przepompowanie LPG. Zastanawiam się jakie jest podejście kierowców cystern. Byłem na takim szkoleniu z LPG a kierowcy dość wyluzowani.

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2010, 22:13:06 »
Witam.
Nie znalazłem wątku na temat LPG. A myślę, że warto podzielić się doświadczeniami.

dziwne, ja znalazłem.
trzeba się zalogować na forum, wtedy szukanie jest łatwiejsze o wiele, dlatego bo jest dostępna wyszukiwarka :P

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1868.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,12789.0.html - coś nt aut z gazem w garażach podziemnych. tak przy okazji ;)

pzdr
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline minimax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 28, 2010, 23:32:37 »
tam widzę są widomości z 2006 (chodzi mi o cysterne) bo LPG i garaże to dla prewencji ważne jest A wracając do cystern to myślę, że od 2006 zmieniło się podejście i nasza wiedza ... mam nadzieje.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 28, 2010, 23:59:10 »
już niedługo ukażą się wytyczne z KG co do postępowania przy zdarzeniach związanych z uwolnieniem LPG. trwają merytoryczne prace dotyczące tych procedur, by były proste, zrozumiałe i nie wyszły w postaci (wielkości) Pana Tadeusza.
przed dyskusją na temat LPG polecam przeczytać kartę charakterystyki materiału niebezpiecznego LPG - przykładowa TUTAJ a także z kartami charakterystyki osobno dla Propanu i osobno dla butanu.
proponuję także dotrzeć do materiałów z konferencji AKADEMIA ELAMED - w tamtym roku był temat o postępowaniu przy LPG
robn
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2010, 00:14:54 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline minimax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2010, 10:58:37 »
Ok. Też słyszałem o tych procedurach. Ja znów polecam szkolenia organizaowane przez Tech-Car
Pozdrawiam

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2010, 23:05:50 »
Małopolska po swym sukcesie medialnym w Chrzanowie chce nam wszystkim pomóc i opracowała te procedury.  :straz:
Niedawno były - jak wiemy - opiniowane po województwach i ja osobiście po ich analizie mam nadzieję, że nie wejdą do ogólnego stosowania.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2010, 04:09:10 »
To były wytyczne do postępowania przy LPG (nietrafina nazwa, bo procedura mówi ściśle co i jak robić.... wytyczne tylko wskazują na zagrożenia i podpowiadają co może się stać w określonych warunkach....)
nikt, nawet warszawa czy wielbiony przez Ciebie Śląsk w innych postach nie opracował niczego podobnego, bo temat jest śliski i każdy woli tylko oceniać i krytykować. Kraków podjął temat- zapewne sukces medialny Chrzanowa też pomógł - ale to też trzeba umieć zrobić i wykorzystać - wydał trochę kasy na szkolenia w zewnętrznych firmach, pojeździł, popatrzył tu i tam.
Niektóre osoby wzięły się za liczenie, inne za zbieranie informacji dot. zagrożeń, zagadnień prawnych.....
Wyszło, to co wyszło. W zamyśle (przynajmniej wg moich odczuć codo wyglądu procedury) ma to być krótkie, łatwo przyswajalne, bez wielkiej ilości treści (choć i tak wg mnie te wytyczne powinny się składać z 2 części -  jedna ogólna z przepisami i opisanymi zagrożeniami (do poczytania na spokojnie w komendzie) a druga wytyczne co mniej więcej robić i czego się spodziewać na miejscu akcji -znając ją byłaby przypomnieniem dowódcy na miejscu akcji).
Zamiast więc poddawać to ocenie spróbuj wymyślić coś równie prostego, co mogłoby pomóc dowódcy akcji na miejscu zdarzenia. Tylko bez wielkości książki z drobno pisanym drukiem.
Jeśli masz uwagi to także podziel się nimi na forum. Może faktycznie coś będzie na rzeczy, co będzie można przedyskutować. 
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2010, 07:07:54 »
Krótko (wstępnie) odniosę się.

To nie są wytyczne. To są  procedury.
Dlaczego? W punkcie 4 tego tekstu mamy:
"1) Za realizację zasad odpowiadają wg kompetencji dyżurni operacyjni stanowisk kierowania oraz kierujący działaniami ratowniczymi.
2) Za nadzór nad realizacją odpowiada właściwy terytorialnie Komendant Wojewódzki i Powiatowy / Miejski Państwowej Straży Pożarnej."

Zapowiadano, że będą to wytyczne, wskazania, sugestie, pomoc.
Po co zatem powyższy punkt???

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2010, 08:04:29 »
Ostatnia z większych akcji.
Tysiące litrów gazu w ogniu. Ewakuowano ponad 200 osób.

Cytuj
Przez prawie dziesięć godzin strażacy walczyli z ogniem na stacji benzynowej w Kątach Wrocławskich. Palił się podziemny zbiornik z propanem-butanem, w którym było ponad 6 tysięcy litrów gazu. Z uwagi na niebezpieczeństwo ewakuowano ponad 200 osób w promieniu 1 km wokół stacji.

http://www.tvn24.pl/12690,1641739,1,1,tysiace-litrow-gazu-w-ogniu-ewakuowano-ponad-200-osob,wiadomosc.html

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2010, 09:52:35 »
Krótko (wstępnie) odniosę się.

To nie są wytyczne. To są  procedury.
Dlaczego? W punkcie 4 tego tekstu mamy:
"1) Za realizację zasad odpowiadają wg kompetencji dyżurni operacyjni stanowisk kierowania oraz kierujący działaniami ratowniczymi.
2) Za nadzór nad realizacją odpowiada właściwy terytorialnie Komendant Wojewódzki i Powiatowy / Miejski Państwowej Straży Pożarnej."

Zapowiadano, że będą to wytyczne, wskazania, sugestie, pomoc.
Po co zatem powyższy punkt???

Cytuj
1. CEL

Celem procedury jest określenie:
1)   standardów przyjmowania zgłoszeń dotyczących zdarzeń z możliwością występowania gazów skroplonych ( z ang. LPG) na miejscu zdarzenia,
2)   zasad dysponowania podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego ( w skrócie KSRG ) do działań,
3)   standardów w zakresie zabezpieczenia ratowników,

4)   standardów działań ratowniczych podczas zdarzenia,
5)   standardów postępowania w razie wypadku ratowników w czasie prowadzenia działań.
To co na czerwono, to wg mnie powinno się odnosić do procedury i dlatego należy wprowadzić nadzór nad realizacją.
Przyjęcie zgłoszenia, informacje jakie dyspozytor powinien uzyskać od zgłaszającego, zagrożenia, później adekwatne zadysponowanie sił i środków do danego zagrożenia - odpowiednie informowanie wskr-u o wsparcie grupą chemiczną, użycie procedur SPOT-u, zasady zabezpieczania ratowników w środki ochrony.

Standard działań to powinny określać wytyczne - bo każda akcja będzie inna i w 3 schematach nie da się tego zrobić.

na obecnym etapie trwają prace nad poprawą tych procedur, bo to bardzo dobrze, że ktoś chce to weryfikować, poczekajmy na finał. Błędy w obecnej są, i pewnie nawet w finalnej części się trafią. Poza tym jak mówiłem, nikt nie chce zrobić (na poziomie komend, wspólnych zebrań, sympozjum) własnej procedury i przedstawić jej do analizy. Dlaczego??? - nie wiem, zarówno Szkoły (które mają zaplecza poligonowe i laboratoria) ani większe KW nie zabierały się za to przez tyle lat. Ani literatury na ten temat, ani książki ani nawet skryptu..... Jest więcej takich tematów do opracowania z chemii i od tylu lat cisza. Nic z taktyki się nowego nie ukazało.
EGO = 1 / wiedza

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: LPG - jak działać
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 02, 2010, 13:10:45 »
Stary przybij piątkę właśnie o tym pisałem

Pozdrawiam
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu